Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Schronisko "Na Paluchu": ratusz zapowiada kontrolę

Najnowsze

Autor:
dg/r
Źródło:
PAP
O czworonogach opowiadają wolontariusze TVN24
wideo 2/2
TVN24O czworonogach opowiadają wolontariusze

W Schronisku "Na Paluchu" od kilku tygodni trwa konflikt pomiędzy wolontariuszami a dyrekcją. Dlatego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podjął decyzję o przeprowadzeniu kontroli. - Jeżeli wykaże ona nieprawidłowości w zarządzaniu schroniskiem, wobec odpowiedzialnych zostaną wyciągnięte odpowiednie konsekwencje - poinformował ratusz.

O problemach "Palucha", m.in. o konflikcie z dyrekcją wokół zasad funkcjonowania schroniska i warunków, w jakich przebywa duża część psów i kotów, od wielu tygodni alarmują tamtejsi wolontariusze. W maju informowaliśmy na tvnwarszawa.pl o liście otwartym wolontariuszy, w którym wyrazili zaniepokojenie w związku ze zmianami w procedurach adopcyjnych, przez które mieli zostać pozbawieni wpływu na to, do jakiego domu będą trafiały psy i koty. Ponadto pilnego remontu wymaga duża część obiektu.

W ostatni piątek odbyło się - z inicjatywy wolontariuszy i radnych KO - spotkanie z udziałem dyrektora "Palucha" Henryka Strzelczyka oraz dyrektor miejskiego Biura Ochrony Środowiska Patrycji Stawiarz. To tam - jak relacjonuje w rozmowie z Polską Agencją Prasową radny Tomasz Sybilski - udało się osiągnąć porozumienie, którego skutkiem jest decyzja o przywróceniu od poniedziałku naboru do wolontariatu w schronisku.

Schronisko "Na Paluchu". Ratusz zapowiada kontrolę

Jak pisze w oświadczeniu stołeczny ratusz, "władze Warszawy podkreślają, że najważniejsze jest dla nich bezpieczeństwo i komfort życia podopiecznych Schroniska Na Paluchu, dlatego stolica robi wszystko, aby troska o zwierzęta w placówce stała na najwyższym poziomie". Zaznacza też, że miasto przeprowadza inwestycje, które mają na celu modernizację placówki, m.in. budowę nowej lecznicy geriatrycznej, nowego budynku administracyjnego, przebudowę kociarni oraz adaptację istniejącego budynku administracyjnego do potrzeb schroniska. Pod koniec czerwca został ogłoszony przetarg na wykonanie tej inwestycji. Prace mają zakończyć się w 2023 r.

Nieco inaczej przedstawiają sprawę wolontariusze, którzy zamieścili na profilu facebookowym zdjęcie starej kuchni, gdzie zgodnie z planem miała być salka rehabilitacyjna. Opatrzyli je komentarzem. "Rok temu projekt sali rehabilitacyjnej dla zwierząt zdobył najwięcej głosów w budżecie partycypacyjnym w całej Warszawie. I co? I nic. Mamy za sobą już kolejną edycję głosowania a na Paluchu: piękna zapowiedź, że kiedyś powstanie na stronie internetowej schroniska". Przypominają też pismo dyrektor koordynator Justyny Glusman, w którym zapowiada, że sala ruszy z początkiem III kwartału. Czyli w okolicy 1 lipca. "Komentarz zostawiamy Wam - warszawiakom. Nie liczymy już na Miasto Stołeczne Warszawa w tej kwestii" - napisali wolontariusze.

W związku z konfliktem stołeczny ratusz zapowiedział kontrolę w schronisku. "Codzienna troska o podopiecznych schroniska oraz sprawna realizacja planowanych inwestycji to poważne wyzwania, które wymagają odpowiedniego zarządzania, a także dialogu ze wszystkimi środowiskami, którym leży na sercu dobro placówki, w szczególności z wolontariuszami" - napisano w oświadczeniu.

Autor:dg/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24