Przygotuj się na:

77. ROCZNICA POWSTANIA - ZMIANY W KOMUNIKACJI

W niedzielę, w zawiązku z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego stołeczna komunikacja miejska pojedzie inaczej. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi specjalne linie autobusowe łączące stacje metra i dworce kolejowe z Cmentarzem Wojskowym na Powązkach i Cmentarzem Wolskim. Z kolei do Muzeum Powstania Warszawskiego dowiozą zabytkowe tramwaje linii W.

Najnowsze

Najstarsze psy z Palucha dostaną nowy oddział. Zielone światło dla modernizacji schroniska

Najnowsze

Autor:
kk
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zainteresowanie adopcją zwierząt w czasie pandemiiFakty TVN
wideo 2/4
Fakty TVNZainteresowanie adopcją zwierząt w czasie pandemii

Ratusz ogłosił przetarg na modernizację Schroniska na Paluchu. Kilka dni temu udało podpisać się umowę na użytkowanie części terenu należącego do Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze", na którym powstanie nowy budynek geriatrii. Prace inwestycyjne mają ruszyć jeszcze w tym roku.

"Mamy to! 22.06 dyrektor @AdoptujzPalucha podpisał z @Porty_Lotnicze umowę użyczenia terenu - umożliwi realizację długo oczekiwanego remontu. Przygotowujemy przetarg na budowę nowej geriatrii i remont budynku administracyjnego. Zastosujemy nowe technologie ogrzewania i chłodzenia budynków" - poinformowała Justyna Glusman, dyrektorka-koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Miasto i dyrekcja schroniska od pięciu lat zabiegały o podpisanie nowej umowy i wynegocjowanie korzystnych dla placówki warunków. Większa część placówki (około trzy z czterech hektarów) znajduje się na terenach należących do Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" - w tym przeznaczona do modernizacji geriatria - a do przeprowadzenia niezbędnych prac konieczna była dziesięcioletnia gwarancja, że umowa nie zostanie wypowiedziana. Jej brak oznaczał nieopłacalność inwestycji.

Jak informuje ratusz, nowa umowa została zawarta na czas nieokreślony. "Zawiera prawo do dysponowania częścią terenu na cele budowlane oraz gwarancję niewypowiadania umowy nie wcześniej niż 31 grudnia 2027 roku" - czytamy w komunikacie.

- Umowa zawiera gwarancję do 31 grudnia 2027 roku. Ten okres nie stanowi dziesięciu lat, choć w samej umowie, w preambule jest stwierdzenie, że "przedmiotem tej umowy jest zapewnienie schronisku możliwie stabilnego, dziesięcioletniego okresu użyczenia części nieruchomości, na której zostanie zrealizowana inwestycja". Można by zatem powiedzieć, że Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" wykazują wolę tej dziesięcioletniej gwarancji. Natomiast termin do 31 grudnia 2027 roku został dodatkowo wprowadzony do umowy przez "Porty Lotnicze" i myślę, że o powody tej dodatkowej daty należy pytać przedsiębiorstwo - mówi tvnwarszawa.pl Henryk Strzelczyk, dyrektor Schroniska na Paluchu.

"Gazeta Stołeczna" opisywała wiosną, że powodem siedmioletniej gwarancji są plany związane z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, w związku z którymi przewiduje się, że Lotnisko Chopina może zawiesić funkcjonowanie w 2027 roku. O związek zapisów umowy z planami budowy CPK zapytaliśmy biuro prasowe przedsiębiorstwa. Czekamy na odpowiedź.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Wizualizacja Schroniska na Paluchu po modernizacjiUrząd m.st. Warszawy

Nowa geriatria, odnowiony budynek administracji, zmienione wybiegi

Przetarg dotyczący realizacji inwestycji w formule "projektuj i buduj" został ogłoszony 28 czerwca. Ratusz zapowiada, że prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. Ich zakończenie planowane jest na rok 2023. W budżecie miasta zabezpieczono na ten cel 4,3 miliona złotych. Za modernizację Schroniska na Paluchu będzie odpowiadał Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Głównym celem będzie budowa nowego budynku administracyjnego oraz zaadaptowanie istniejącego do aktualnych potrzeb placówki, a także stworzenie od nowa miejsca dla geriatrii, gdzie trafiają najstarsi i najbardziej schorowani podopieczni placówki. Powierzchnia zabudowy ma zwiększyć się w sumie o około 300 metrów kwadratowych. Urzędnicy zapowiadają, że podczas prac budowlanych zostanie wykorzystana technologia modułowa lub drewnianych prefabrykatów.

"Obecnie Schronisko ma pod opieką 35 psów geriatrycznych. Jednak co roku trafiają tam dziesiątki starych, schorowanych psów. Wymagają one specjalnej opieki i infrastruktury, która pozwoli im godnie funkcjonować w warunkach schroniskowych. Dla psów mających problemy ze wstawaniem i poruszaniem się konieczne jest zapewnienie podłoża, które - przy częstym myciu - nie będzie śliskie i niebezpieczne. Konieczne jest zaplecze weterynaryjne, bowiem psy geriatryczne wymagają codziennej opieki lekarskiej" - zaznaczają urzędnicy.

Nowy budynek geriatrii będzie znajdował się na uboczu, dzięki czemu najstarsi podopieczni schroniska będą mieli zapewnione spokojniejsze warunki, z dala od młodszych, szczekających głośno psów. Po modernizacji będą również mogły korzystać swobodnie z wybiegu, co będzie miało duże znaczenie w przypadku psów przechodzących rehabilitację.

Koncepcja zagospodarowania zakłada również zmiany na terenach zielonych, chodzi między innymi o przearanżowanie psich wybiegów. W projekcie uwzględnione zostaną również elementy małej architektury. "Planowane jest również usprawnienie komunikacji wewnątrz całego obiektu, zaaranżowanie kącików adopcyjnych, które stworzą odpowiednią, przyjazną atmosferę ułatwiającą budowanie relacji między czworonogami a ich przyszłymi właścicielami" - czytamy na stronie SZRM.

Autor:kk

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Archiwum TVN / Urząd m.st. Warszawy