Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji stale monitoruje obecność RNA wirusa SARS-CoV-2 w ściekach, pochodzących z aglomeracji warszawskiej. Uzyskane dane prezentuje na wykresach, które aktualizuje raz w tygodniu.
Próbki do badań pobierane są w czterech stałych punktach z sieci kanalizacyjnej. Pierwszym jest oczyszczalnia ścieków Południe, znajdująca się przy ulicy Sytej 190/192 w Warszawie, do której trafiają ścieki z południowej części lewobrzeżnej Warszawy, czyli z Ursynowa, Wilanowa, części Mokotowa. Drugi to oczyszczalnia ścieków Pruszków, znajdująca się przy ulicy Domaniewskiej 23 w Pruszkowie, do której trafiają ścieki z dzielnicy Ursus, a także Pruszkowa, Piastowa, Michałowic, Ożarowa Mazowieckiego i Brwinowa. Dwa punkty dotyczą oczyszczalni ścieków Czajka, znajdującej się przy ulicy Czajki 4/6 w Warszawie. Tam próbki pobierane są na prawym brzegu, gdzie trafiają ścieki m.in. z Białołęki, Żerania, Legionowa oraz Wieliszewa oraz na lewym brzegu, gdzie trafiają ścieki z północnych i centralnych dzielnic lewobrzeżnej Warszawy.
PRZECZYTAJ: Nowy wariant koronawirusa budzi obawy ekspertów. Jedno go wyróżnia.
Wykresy, przygotowane przez MPWiK przedstawiają ilość kopii genu Sars-CoV-2 w sieci kanalizacyjnej. Jeden z nich dotyczy okresu od 7 marca 2022 roku do 27 grudnia 2022 roku, a drugi od 2 stycznia 2023 roku do 18 sierpnia 2023 roku.
"Porównywanie aktualnych ilości kopii genu RNA SARS-CoV-2 w ściekach do ilości notowanych w poprzednich okresach umożliwia indywidualne szacowanie ryzyka zakażenia wirusem" - zaznaczyło Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji
ZOBACZ: Badają obecność koronawirusa w miejskich ściekach. Od początku lipca jest go coraz więcej.
Wzrosty i spadki
"Dane przedstawione na wykresach wskazują, że przez cały okres prowadzenia badań do chwili obecnej w ściekach obecne było RNA wirusa SARS-CoV-2. Jego ilość zmieniała się na przełomie całego tego okresu w dość szerokim zakresie od 0,00 do 0,13" - wskazało MPWiK.
W badanym okresie, największe zmiany w ilości RNA wirusa odnotowano w przypadku ścieków pochodzących z oczyszczalni Południe (linia żółta) w okresach: od marca do kwietnia 2022 roku, od lipca do sierpnia 2022 roku oraz w grudniu 2022 roku.
Od początku lutego 2023 roku MPWiK ponownie zaobserwowało wzrost ilości wykrywanego materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2 w ściekach, zbliżony do wartości obserwowanych na przełomie marca i kwietnia 2022 roku. Z kolei, od końca kwietnia bieżącego roku ilość tego materiału w ściekach zaczęła gwałtownie spadać i na takim niskim poziomie utrzymywała się do początku sierpnia.
"Od pierwszych dni sierpnia obserwowany był wzrost zawartości wykrywanego materiału genetycznego wirusa w ściekach pochodzących ze wszystkich punktów poboru próbek, a od początku września jego spadek w próbkach ze wszystkich punktów poboru" - zaznaczyło MPWiK.
Autorka/Autor: mg/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl