Rafał Trzaskowski podsumował pierwszy rok swojej prezydentury

Źródło:
tvnwarszawa.pl
O rozwoju transportu miejskiego i nowych stacjach metra
O rozwoju transportu miejskiego i nowych stacjach metraTVN24
wideo 2/5
Trzaskowski podsumował pierwszy rok prezydentury

- To był trudny rok, rok właściwie nieustającej kampanii wyborczej, zjawisk losowych, a także czasami konfliktów generowanych tylko i wyłącznie przez media - mówił prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, podsumowując pierwszy roku swojego urzędowania. Akcentował realizację zadań związanych z transportem publicznym, czystszym powietrzem i żłobkami.

Prezydent rozpoczął podsumowanie od kwestii związanych z rozwojem infrastruktury i komunikacji publicznej. - Ten system w Warszawie jest dobry, korzysta z niego ponad 50 procent mieszkańców, ale chcemy go rozbudowywać. Mimo że nie było to łatwe, kontynuowaliśmy tempo budowy metra. Oddaliśmy trzy nowe stacje drugiej linii metra - mówił Trzaskowski. Wyraził też nadzieję, że na początku roku zostaną oddane do użytku kolejne stacje na Woli.

- Zaczynamy prace nad nowymi stacjami na pierwszej linii metra: Plac Konstytucji i Muranów. Zleciliśmy też prace koncepcyjne na wykonanie trzeciej linii metra - mamy zabezpieczone pieniądze w budżecie na ewentualnie dofinansowanie. Mamy nadzieję, że trzecia linia metra, której trasę będziemy wyznaczać, będzie współfinansowana z unijnych pieniędzy - wskazał. Przypomniał, że we wrześniu podpisał umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na dofinansowanie na 1,5 miliarda złotych. - Jest olbrzymia szansa, że trzecia linia wystartuje jeszcze w tej kadencji - dodał.

Nowe parkingi "Parkuj i Jedź" i zieleń

Trzaskowski podkreślił wagę problemu jakości powietrza. Drogą do jego poprawy ma być 130 nowoczesnych autobusów elektrycznych, 213 tramwajów niskopodłogowych i budowa parkingów "Parkuj i Jedź". - Jeśli chcemy, żeby do centrum wjeżdżało mniej samochodów, takie parkingi musimy i chcemy budować. Mamy już umowę na 43 parkingi na ponad cztery i pół tysiąca samochodów i prawie dwa tysiące rowerów. Warszawa sama też buduje jedno takie miejsce na PKP Żerań - zaznaczył.

Zdaniem Trzaskowskiego, do poprawy jakości powietrza przyczynią się również wysokie dotacje na likwidacje kopciuchów i budowę zbiorników retencyjnych.

- Udało nam się zwiększyć obszar lasów miejskich o 50 hektarów. Posadziliśmy tej jesieni 130 tysięcy drzew i odzyskujemy ważne dla miasta tereny na przykład Dęby Młocińskie na Bielanach - wymieniał prezydent.

Nie odpowiedział jednak wprost na pytanie jednego z dziennikarzy, ile drzew zostało wyciętych (z oficjalnych danych Zarządu Zieleni wynika, że w pierwszym półroczu więcej wycięto niż zasadzono). Wyjaśnił tylko, że "drzewa są wycinane tam, gdzie jest to konieczne, gdzie jest zagrożenia dla życia obywateli, drzewo jest chore albo realizuje się ważne dla Warszawy inwestycje". - Bardzo poważnie podchodzimy do wycinki drzew, reagujemy na wszystkie sygnały, które płyną od obywateli - zapewniał.

"Rewolucja" w żłobkach, nowe szkoły

Prezydent zaznaczył, że bardzo ważna dla niego jest kwestia wyrównania szans dla kobiet. Ma w tym pomóc między innymi lepszy dostęp do darmowych żłobków. - Oddaliśmy za darmo wszystkie miejsca w żłobkach, które miasto już posiadało, ale tworzymy nowe miejsca. Wykupujemy u przedsiębiorców miejsca w takim standardzie, jaki oferuje miasto. Chcemy w ciągu najbliższych lat doprowadzić do rewolucji tak, żeby każda osoba, która chce zostawić swoje dziecko w żłobku, miała na to szansę; żeby w ciągu tej kadencji poziom "użłobkowienia" był jednym z najwyższych w miastach europejskich - zapowiedział prezydent Warszawy.

Wyliczył, że miasto zwiększyło liczbę 7,5 tysiąca miejsc w żłobkach do 12 tysięcy, a do końca roku ma to być 13,6 tysięcy miejsc. - Są już dzielnice, gdzie mamy wolne miejsca w żłobkach - podkreślił. - W 2020 roku w budowie będzie 10 nowych żłobków i dziewięć nowych szkół - dodał Trzaskowski.

Przypomniał także o: realizowanym programie 100 złotych rocznie dla każdego ucznia na wyjścia do ośrodków kultury czy sportu (w istocie jest to na razie tylko pilotaż), akcji "Szkoła bez przemocy" oraz dodatkach finansowych dla nauczycieli stażystów i kontraktowych.

Remont ponad dwóch tysięcy pustostanów

- Chcemy mieć wpływ na politykę mieszkaniową, chcemy rozszerzać zasób komunalny. Chcemy budować mieszkania na tańszy wynajem. I dokładnie tak robimy. Przeznaczaliśmy 235 milionów złotych na remonty i modernizacje miejskiego zasobu mieszkaniowego. W ramach tej kwoty udało się wyremontować ponad dwa tysiące pustostanów. Do końca tego roku oddamy 236 nowych lokali - mówił Trzaskowski.

Jak zauważył jeden z dziennikarzy, zgodnie z zapowiedziami tych mieszkań oddanych do użytku miało być więcej. Prezydent w odpowiedzi wskazał na "problemy systemowe". - Jeśli chcemy zmieniać rzeczywistość, wprowadzać inne zmiany, to wymaga to czasu. Wiedzieliśmy, że w pierwszym roku będzie trochę wolniej, mam nadzieję, że w kolejnych latach przyspieszymy. Na pewno będzie więcej, jeśli dodamy do tego remonty pustostanów. Chociaż pojawiają się tutaj problemy z finansowaniem - zastrzegł.

Odniósł się również do kwestii związanych z reprywatyzacją. - Do momentu wprowadzenia ustawy reprywatyzacyjnej, trudno będzie mówić o problemach reprywatyzacji. Postaraliśmy się pomóc tym lokatorom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, mieli zaległości w opłacaniu czynszu i dlatego uruchomiliśmy program pomocy dla lokatorów - podkreślił.

Zdrowie, seniorzy i bezpieczeństwo na drogach

Zwiększenie wsparcia dla rodziców starających się o dziecko przez in vitro, otwarcie pierwszych gabinetów ginekologicznych dla osób z niepełnosprawnością, miejski program szczepień przeciwko grypie dla kobiet w ciąży i przeciwko wirusowi HPV dla dziewczynek i chłopców - takie zagadnienia wskazywał prezydent w kwestii poprawy polityki zdrowotnej w mieście.

W sprawie seniorów wymienił otwarcie dziennych domów opieki medycznej w Białołęce i Wawrze oraz program wsparcia dla seniorów +75 "Złota Rączka", dzięki którym na koszt miasta seniorzy mogą uzyskać wsparcie w drobnych naprawach. - Już 750 osób skorzystało z tego programu, a będziemy go w kolejnych latach rozszerzać - deklarował Trzaskowski.

Nie pominął również tematu bezpieczeństwa na drogach. - Zapłaciliśmy policji za 20 tysięcy służb ponadnormatywnych. Opłacamy dodatkowe patrole, zwłaszcza w miejscach, które są uważane za niebezpieczne, choćby na moście Poniatowskiego - przekazał.

Ruszyła budowa MSN, siedziba SV opóźniona

- Rozpoczęliśmy budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej. To bardzo ważna inwestycja, musieliśmy zwiększyć budżet inwestycji do 500 milionów. Do dopiero początek przebudowy otoczenia Pałacu Nauki i Kultury. Do końca kadencji otoczenie pałacu od strony Marszałkowskiej powinno się diametralnie zmienić - deklarował prezydent.

Wskazał też na inne działania w zakresie rozwijania kultury: kupno budynku Sceny na Woli Teatru Dramatycznego z przeznaczeniem na siedzibę Teatru Żydowskiego oraz realizację budowy Sinfonii Varsovii. - Ze względów budżetowych będziemy musieli rozciągnąć tą budowę w czasie, ale jesteśmy zdeterminowani, żeby orkiestra miała swoją siedzibę i te prace wkrótce się rozpoczną - zapewnił Trzaskowski.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:mp/b

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta, fot. Rafał Motyl

Pozostałe wiadomości

Policyjną kontrolą zakończyła się podróż 36-letniego mieszkańca Lublina. Mężczyzna pędził trasą S17 z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowała z nim dwójka małych dzieci. Kierowca został ukarany mandatem w wysokości 5 tysięcy złotych i 15 punktami karnymi.

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Jechał trasą ekspresową z prędkością 215 kilometrów na godzinę. Podróżowały z nim dzieci

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu alei Wilanowskiej i Doliny Służewieckiej. Trzy osoby trafiły do szpitali.

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Trzy osoby w szpitalu po zderzeniu dwóch aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na stacji Natolin doszło do wypadku z udziałem pasażerki, a w pociągu na Stokłosach pasażer złamał biodro. Były utrudnienia, metro nie kursowało na ursynowskim odcinku.

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Dwa wypadki na pierwszej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Autobus linii 317 blokował ulicę Wiertniczą na wysokości pętli. Przyczyną był błąd kierowcy. Były utrudnienia.

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Autobus stanął w poprzek ulicy, kilka kilometrów korka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Wiertniczej policja zatrzymała 54-letniego kierowcę. Mężczyzna wiózł busem do szkoły ośmioro dzieci. Okazało się, że jest pijany, wydmuchał dwa promile. Z ustaleń policji wynika, że mężczyzna ten był zatrudniony w firmie dowożącej dzieci do szkoły.

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Wiózł ośmiu uczniów do szkoły, miał dwa promile

Źródło:
tvnwarszawa.pl

41-letni kierowca audi został dwukrotnie zatrzymany w ciągu kilku godzin. Okazało się, że za kierownicę nie powinien wsiadać. Miał zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo podczas drugiego "spotkania" z policjantami był pod wpływem środków odurzających.

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Miał zakaz prowadzenia auta, policja zatrzymała go dwa razy w ciągu czterech godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

80-letnia mieszkanka Konstancina-Jeziorny podczas zakupów straciła portfel. Dzięki nagraniom kamer monitoringu udało się zatrzymać podejrzaną. Jak podała policja, 60-latka była notowana za kradzieże.

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

80-latka okradziona w sklepie. Kradzież portfela nagrał monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest już wstępne podsumowanie 50. kwesty na Starych Powązkach. W tym roku udało się zebrać ponad ćwierć miliona złotych. Jednak licznik jeszcze się nie zatrzymał. W internecie zbiórka na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków jeszcze trwa.

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Kwesta na Starych Powązkach. Zebrano ćwierć miliona złotych. A to jeszcze nie koniec

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Kardynał Kazimierz Nycz nie jest już arcybiskupem metropolitą warszawskim. Papież Franciszek mianował na to stanowisko dotychczasowego metropolitę katowickiego Adriana Józefa Galbasa.

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Papież przyjął rezygnację kardynała Nycza

Źródło:
tvnwarszawa.pl. episkopat.pl, archidiecezjakatowicka.pl

Wypadek na drodze krajowej numer siedem w Dziekanowie Leśnym. Po zderzeniu auta osobowego z ciężarówką ranne zostało dziecko. Trasa jest zablokowana w kierunku Warszawy.

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Zderzenie auta z ciężarówką, ranne dziecko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

30-latek z Płońska (Mazowieckie) został obrabowany w swoim domu. Zamaskowani mężczyźni weszli do środka po wybiciu szyby w drzwiach wejściowych, rozpylili duszący gaz i ukradli laptopa. Zatrzymano czterech podejrzanych.

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

W maskach włamali się do domu, rozpylili gaz i ukradli laptopa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy rozszerzyli strefę płatnego parkowania niestrzeżonego o Saską Kępę i Kamionek. Zmiany w parkowaniu obowiązują od poniedziałku, 4 listopada. Do parkowania w strefie uprawniają dwa rodzaje abonamentu: rejonowy i obszarowy.

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Od dziś strefa płatnego parkowania jest większa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

230 lat temu wojska imperium rosyjskiego dokonały rzezi ludności warszawskiej Pragi. Był to jeden z ostatnich epizodów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku. Caryca Katarzyna II była zachwycona barbarzyństwem generała Aleksandra Suworowa.

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Ulice i place były zasłane ciałami zabitych, a Wisła czerwona od krwi

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 4 listopada, zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na ulicach: Sienkiewicza, Głębockiej i Sokołowskiej. Ponadto kolejarze zamkną ulicę Tunelową.

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Od poniedziałku utrudnienia w kilku dzielnicach w związku z pracami drogowymi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego zderzył się z łosiem, który wbiegł na drogę krajową nr 48 pod Białobrzegami. Pojazd wjechał w drzewo. Na szczęście podróżującym autem nic się nie stało. Zwierzę nie przeżyło wypadku. Policja apeluje o ostrożność.

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

"Zderzył się z łosiem, potem uderzył w drzewo"

Źródło:
PAP

Polka i dwoje Ukraińców usłyszało zarzuty związane z handlem ludźmi i zmuszaniem pięciu obywateli Kolumbii do niewolniczej pracy w zakładzie mięsnym w Radomiu. Akt oskarżenia w tej sprawie prokuratura skierowała do miejscowego sądu – poinformował p.o. prokuratora rejonowego w Radomiu Cezary Ołtarzewski.

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

"Zmuszali do niewolniczej pracy". Jest akt oskarżenia

Źródło:
PAP

Gepardzica Wilma z warszawskiego zoo zamelduje się w Grecji. Spędzi tam emeryturę. Tak postanowił koordynator gatunku. Gepard to najszybsze zwierzę lądowe na świecie, podczas polowania rozpędza się do ponad 100 kilometrów na godzinę.

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Ostatnie dni Wilmy w zoo. "Bardzo się zżyliśmy"

Źródło:
PAP

Czekają na wpisy ocen, obrony, wymieniają się pismami z uczelnią. Nie wiedzą, które semestry mają zaliczone. Sytuacja studentów byłego Collegium Humanum (dzisiaj Uczelnia Biznesu i Nauk Stosowanych Varsovia) wciąż jest niepewna, choć zaczął się już nowy rok akademicki. Część zdecydowała się na pozew zbiorowy. Rzecznik Praw Obywatelskich zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację.

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Studenci byłego Collegium Humanum złożyli pozew zbiorowy przeciwko uczelni

Źródło:
tvnwarszawa.pl