Rafał Trzaskowski podsumował pierwszy rok swojej prezydentury

Źródło:
tvnwarszawa.pl
O rozwoju transportu miejskiego i nowych stacjach metra
O rozwoju transportu miejskiego i nowych stacjach metraTVN24
wideo 2/5
Trzaskowski podsumował pierwszy rok prezydentury

- To był trudny rok, rok właściwie nieustającej kampanii wyborczej, zjawisk losowych, a także czasami konfliktów generowanych tylko i wyłącznie przez media - mówił prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, podsumowując pierwszy roku swojego urzędowania. Akcentował realizację zadań związanych z transportem publicznym, czystszym powietrzem i żłobkami.

Prezydent rozpoczął podsumowanie od kwestii związanych z rozwojem infrastruktury i komunikacji publicznej. - Ten system w Warszawie jest dobry, korzysta z niego ponad 50 procent mieszkańców, ale chcemy go rozbudowywać. Mimo że nie było to łatwe, kontynuowaliśmy tempo budowy metra. Oddaliśmy trzy nowe stacje drugiej linii metra - mówił Trzaskowski. Wyraził też nadzieję, że na początku roku zostaną oddane do użytku kolejne stacje na Woli.

- Zaczynamy prace nad nowymi stacjami na pierwszej linii metra: Plac Konstytucji i Muranów. Zleciliśmy też prace koncepcyjne na wykonanie trzeciej linii metra - mamy zabezpieczone pieniądze w budżecie na ewentualnie dofinansowanie. Mamy nadzieję, że trzecia linia metra, której trasę będziemy wyznaczać, będzie współfinansowana z unijnych pieniędzy - wskazał. Przypomniał, że we wrześniu podpisał umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na dofinansowanie na 1,5 miliarda złotych. - Jest olbrzymia szansa, że trzecia linia wystartuje jeszcze w tej kadencji - dodał.

Nowe parkingi "Parkuj i Jedź" i zieleń

Trzaskowski podkreślił wagę problemu jakości powietrza. Drogą do jego poprawy ma być 130 nowoczesnych autobusów elektrycznych, 213 tramwajów niskopodłogowych i budowa parkingów "Parkuj i Jedź". - Jeśli chcemy, żeby do centrum wjeżdżało mniej samochodów, takie parkingi musimy i chcemy budować. Mamy już umowę na 43 parkingi na ponad cztery i pół tysiąca samochodów i prawie dwa tysiące rowerów. Warszawa sama też buduje jedno takie miejsce na PKP Żerań - zaznaczył.

Zdaniem Trzaskowskiego, do poprawy jakości powietrza przyczynią się również wysokie dotacje na likwidacje kopciuchów i budowę zbiorników retencyjnych.

- Udało nam się zwiększyć obszar lasów miejskich o 50 hektarów. Posadziliśmy tej jesieni 130 tysięcy drzew i odzyskujemy ważne dla miasta tereny na przykład Dęby Młocińskie na Bielanach - wymieniał prezydent.

Nie odpowiedział jednak wprost na pytanie jednego z dziennikarzy, ile drzew zostało wyciętych (z oficjalnych danych Zarządu Zieleni wynika, że w pierwszym półroczu więcej wycięto niż zasadzono). Wyjaśnił tylko, że "drzewa są wycinane tam, gdzie jest to konieczne, gdzie jest zagrożenia dla życia obywateli, drzewo jest chore albo realizuje się ważne dla Warszawy inwestycje". - Bardzo poważnie podchodzimy do wycinki drzew, reagujemy na wszystkie sygnały, które płyną od obywateli - zapewniał.

"Rewolucja" w żłobkach, nowe szkoły

Prezydent zaznaczył, że bardzo ważna dla niego jest kwestia wyrównania szans dla kobiet. Ma w tym pomóc między innymi lepszy dostęp do darmowych żłobków. - Oddaliśmy za darmo wszystkie miejsca w żłobkach, które miasto już posiadało, ale tworzymy nowe miejsca. Wykupujemy u przedsiębiorców miejsca w takim standardzie, jaki oferuje miasto. Chcemy w ciągu najbliższych lat doprowadzić do rewolucji tak, żeby każda osoba, która chce zostawić swoje dziecko w żłobku, miała na to szansę; żeby w ciągu tej kadencji poziom "użłobkowienia" był jednym z najwyższych w miastach europejskich - zapowiedział prezydent Warszawy.

Wyliczył, że miasto zwiększyło liczbę 7,5 tysiąca miejsc w żłobkach do 12 tysięcy, a do końca roku ma to być 13,6 tysięcy miejsc. - Są już dzielnice, gdzie mamy wolne miejsca w żłobkach - podkreślił. - W 2020 roku w budowie będzie 10 nowych żłobków i dziewięć nowych szkół - dodał Trzaskowski.

Przypomniał także o: realizowanym programie 100 złotych rocznie dla każdego ucznia na wyjścia do ośrodków kultury czy sportu (w istocie jest to na razie tylko pilotaż), akcji "Szkoła bez przemocy" oraz dodatkach finansowych dla nauczycieli stażystów i kontraktowych.

Remont ponad dwóch tysięcy pustostanów

- Chcemy mieć wpływ na politykę mieszkaniową, chcemy rozszerzać zasób komunalny. Chcemy budować mieszkania na tańszy wynajem. I dokładnie tak robimy. Przeznaczaliśmy 235 milionów złotych na remonty i modernizacje miejskiego zasobu mieszkaniowego. W ramach tej kwoty udało się wyremontować ponad dwa tysiące pustostanów. Do końca tego roku oddamy 236 nowych lokali - mówił Trzaskowski.

Jak zauważył jeden z dziennikarzy, zgodnie z zapowiedziami tych mieszkań oddanych do użytku miało być więcej. Prezydent w odpowiedzi wskazał na "problemy systemowe". - Jeśli chcemy zmieniać rzeczywistość, wprowadzać inne zmiany, to wymaga to czasu. Wiedzieliśmy, że w pierwszym roku będzie trochę wolniej, mam nadzieję, że w kolejnych latach przyspieszymy. Na pewno będzie więcej, jeśli dodamy do tego remonty pustostanów. Chociaż pojawiają się tutaj problemy z finansowaniem - zastrzegł.

Odniósł się również do kwestii związanych z reprywatyzacją. - Do momentu wprowadzenia ustawy reprywatyzacyjnej, trudno będzie mówić o problemach reprywatyzacji. Postaraliśmy się pomóc tym lokatorom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej, mieli zaległości w opłacaniu czynszu i dlatego uruchomiliśmy program pomocy dla lokatorów - podkreślił.

Zdrowie, seniorzy i bezpieczeństwo na drogach

Zwiększenie wsparcia dla rodziców starających się o dziecko przez in vitro, otwarcie pierwszych gabinetów ginekologicznych dla osób z niepełnosprawnością, miejski program szczepień przeciwko grypie dla kobiet w ciąży i przeciwko wirusowi HPV dla dziewczynek i chłopców - takie zagadnienia wskazywał prezydent w kwestii poprawy polityki zdrowotnej w mieście.

W sprawie seniorów wymienił otwarcie dziennych domów opieki medycznej w Białołęce i Wawrze oraz program wsparcia dla seniorów +75 "Złota Rączka", dzięki którym na koszt miasta seniorzy mogą uzyskać wsparcie w drobnych naprawach. - Już 750 osób skorzystało z tego programu, a będziemy go w kolejnych latach rozszerzać - deklarował Trzaskowski.

Nie pominął również tematu bezpieczeństwa na drogach. - Zapłaciliśmy policji za 20 tysięcy służb ponadnormatywnych. Opłacamy dodatkowe patrole, zwłaszcza w miejscach, które są uważane za niebezpieczne, choćby na moście Poniatowskiego - przekazał.

Ruszyła budowa MSN, siedziba SV opóźniona

- Rozpoczęliśmy budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej. To bardzo ważna inwestycja, musieliśmy zwiększyć budżet inwestycji do 500 milionów. Do dopiero początek przebudowy otoczenia Pałacu Nauki i Kultury. Do końca kadencji otoczenie pałacu od strony Marszałkowskiej powinno się diametralnie zmienić - deklarował prezydent.

Wskazał też na inne działania w zakresie rozwijania kultury: kupno budynku Sceny na Woli Teatru Dramatycznego z przeznaczeniem na siedzibę Teatru Żydowskiego oraz realizację budowy Sinfonii Varsovii. - Ze względów budżetowych będziemy musieli rozciągnąć tą budowę w czasie, ale jesteśmy zdeterminowani, żeby orkiestra miała swoją siedzibę i te prace wkrótce się rozpoczną - zapewnił Trzaskowski.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:mp/b

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta, fot. Rafał Motyl

Pozostałe wiadomości

Dyrektorka szkoły na warszawskim Ursynowie, która prowadziła w lekcję pod wpływem alkoholu, została zdegradowana. Postępowanie w sprawie nauczycielki prowadzą też policja oraz rzecznik dyscyplinarny.

Miała dwa promile, prowadziła lekcję. Dyrektorka szkoły straciła posadę

Miała dwa promile, prowadziła lekcję. Dyrektorka szkoły straciła posadę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykonano pierwszy na świecie wspomagający przeszczep wątroby. Chorej poszkodowanej w wypadku wszczepiono fragment wątroby od dawcy na 11 dni, podczas których odbudował się jej własny organ. Wówczas ten przeszczepiony można było usunąć.

Pionierska operacja. Przeszczepiono fragment wątroby, by potem go usunąć

Pionierska operacja. Przeszczepiono fragment wątroby, by potem go usunąć

Źródło:
PAP

Jest coraz więcej wypożyczalni sprzętu wodnego i coraz więcej miejsc, gdzie można zrobić patent motorowodny nawet w jeden dzień, ale w tym czasie nie da się zdobyć doświadczenia - tłumaczył prezes Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Jaworski. Dodaje, że przyczynami tragedii na wodzie są często bezmyślność i brak odpowiedzialności. Równocześnie, jak podkreśla, nad wodą rodzice często nie potrafią upilnować dzieci i ciągłe zgłaszanie ich zaginięcia stało się po prostu "plagą" przez co służby są stawiane na nogi wtedy, kiedy nie powinny.

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

Źródło:
PAP

W piątek w Borzęcinie Dużym kierowca potrącił dwóch 12-letnich chłopców. Jeden z nich zginął na miejscu. 26-latek kierujący autem był pijany. W sobotę wieczorem sąd zadecydował o aresztowaniu podejrzanego.

Areszt dla kierowcy, który potrącił 12-latków w Borzęcinie Dużym

Areszt dla kierowcy, który potrącił 12-latków w Borzęcinie Dużym

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Grupa kilkunastu osób z inicjatywy Ostatnie Pokolenie zablokowała aleję Wilanowską w Warszawie. Były utrudnienia w ruchu. Po kilkunastu minutach aktywistki i aktywiści zostali usunięci przez policję.

Aktywiści klimatyczni znów w akcji. Zablokowali ważną ulicę

Aktywiści klimatyczni znów w akcji. Zablokowali ważną ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Strażnicy graniczni interweniowali na pokładzie samolotu, który miał odlecieć z Lotniska Chopina do Wenecji. Powodem był agresywny pasażer, który nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej i nie stosował się do poleceń personelu.

Był agresywny, nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej, strażnicy graniczni wyprowadzili go z samolotu

Był agresywny, nie chciał zakończyć rozmowy telefonicznej, strażnicy graniczni wyprowadzili go z samolotu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od czwartku mieszkańcy Pragi Południe i Rembertowa mają do dyspozycji wygodne i bezpieczne przejścia przez tory kolejowe. Zabiegali o nie od wielu lat. Przeprawy ułatwią dojście m.in. do rezerwatu przyrody Olszynka Grochowska.

Przez lata przechodzili przez tory w niedozwolonym miejscu. W końcu doczekali się bezpiecznego przejścia

Przez lata przechodzili przez tory w niedozwolonym miejscu. W końcu doczekali się bezpiecznego przejścia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w miejscowości Borzęcin Duży. Kierujący autem osobowym potrącił dwóch nastolatków. Jeden zginął na miejscu. Policja podała, że kierowca był pijany, miał prawie trzy promile.

Jechali rowerami na zbiórkę drużyny pożarniczej, potrącił ich pijany kierowca. Jeden z 12-latków zginął

Jechali rowerami na zbiórkę drużyny pożarniczej, potrącił ich pijany kierowca. Jeden z 12-latków zginął

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Policja z Płocka zatrzymała 35-latka, który próbował ukraść alkohol z jednego z marketów na terenie miasta. Mężczyzna groził nożem ochroniarzowi, pracownikom sklepu, a potem również funkcjonariuszom. Został obezwładniony. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Chciał ukraść alkohol. Groził nożem pracownikom sklepu i policjantom

Chciał ukraść alkohol. Groził nożem pracownikom sklepu i policjantom

Źródło:
PAP

Wprowadzaniu stref czystego transportu w polskich miastach powinien towarzyszyć rozwój transportu zbiorowego - uważa rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego Piotr Siergiej. Punktualne, czyste i szybkie autobusy czy pojazdy szynowe spowodują, że chętniej zrezygnujemy z jazdy samochodem.

Strefa Czystego Transportu to "martwy przepis"? Aby działała, "musi rozwijać się komunikacja publiczna"

Strefa Czystego Transportu to "martwy przepis"? Aby działała, "musi rozwijać się komunikacja publiczna"

Źródło:
PAP

Na ławie oskarżonych zasiądzie Tomasz G., który spowodował tragiczny wypadek w Gostyninie. Mężczyzna śmiertelnie potrącił kobietę prowadzącą wózek z 9-miesięcznym dzieckiem. Był pod wpływem alkoholu.

Był pijany, jechał za szybko, potrącił kobietę z dzieckiem. Jest akt oskarżenia

Był pijany, jechał za szybko, potrącił kobietę z dzieckiem. Jest akt oskarżenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

43 pingwiny z warszawskiego zoo tymczasowo zmieniły lokum. Zajęły część wybiegu po niedźwiedziach polarnych na czas budowy nowego domu.

Warszawskie pingwiny przeprowadziły się na wybieg niedźwiedzi

Warszawskie pingwiny przeprowadziły się na wybieg niedźwiedzi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zgodnie z nowymi zasadami obowiązującymi w schronisku na Paluchu zainteresowani przyjęciem zwierzaka pod swój dach muszą najpierw zadzwonić do Biura Przyjęć i Adopcji. Zdaniem wolontariuszy to niepotrzebnie wydłuży proces adopcji i w efekcie doprowadzi do spadku ich liczby. Zarzutów wobec zmian wprowadzanych przez dyrekcję placówki jest więcej.

Wolontariusze krytykują zmiany w schronisku, obawiają się spadku liczby adopcji zwierząt

Wolontariusze krytykują zmiany w schronisku, obawiają się spadku liczby adopcji zwierząt

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Ciężkie, połamane konary starego drzewa zwisały nad chodnikiem na Pradze Południe. Zagrażały przechodniom i zaparkowanym obok samochodom. Na miejscu interweniowały służby.

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Grube konary zwisały tylko na skrawkach kory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do Zarządu Zieleni Warszawy wpływa sporo zgłoszeń dotyczących konieczności wykoszenia lub wstrzymania koszenia trawników. - Racje dostrzegamy po obu stronach - przyznają miejscy ogrodnicy. Tłumaczą też, dlaczego w niektórych częściach miasta widać kawałki łąki, a w innych krótko przycięte trawniki.

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Od lat ograniczają koszenie. Ciągle muszą tłumaczyć dlaczego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości co do obowiązującej od początku lipca w Warszawie strefy czystego transportu. Chodzi o interpretację przepisów umożliwiających wjazd do miasta samochodom wszystkich seniorów, którzy mają ukończone 70 lat. RPO zwrócił się do drogowców o wyjaśnienia.

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Strefa czystego transportu. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości

Źródło:
PAP

Kilka rzeźb warszawskiego artysty Łukasza Krupskiego można oglądać przy kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży. Stanęły tam w ramach plenerowej wystawy "Magia spotkania", i zostaną do 10 października.

Plac Trzech Krzyży jak grecka agora. Przed kościołem stanęła plenerowa wystawa rzeźby

Plac Trzech Krzyży jak grecka agora. Przed kościołem stanęła plenerowa wystawa rzeźby

Źródło:
tvnwarszawa.pl