Program in vitro do 2022 roku. "Jest potrzebny mieszkańcom"

Najnowsze

Autor:
ran/pm
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Rada Warszawy dofinansuje in vitroMagda Łucyan, Fakty TVN
wideo 2/3
Warszawa dofinansuje in vitro

Stołeczni radni zdecydowali o przedłużeniu programu refundacji in vitro do 2022 roku. Wydatki w najbliższych latach wyniosą ponad 33 miliony złotych.

Za było 36 radnych, przeciwko głosowało ośmiu, a siedmiu wstrzymało się od głosu.

"Program działa"

Maksymalna kwota dofinansowania jednej próby zapłodnienia pozaustrojowego wyniesie 6 tys. zł. Jednej parze będą przysługiwały trzy próby. Aby zakwalifikować się do programu, trzeba być mieszkańcem Warszawy od co najmniej dwóch lat.

Jak wskazywała radna Gabriela Szustek, przemawiając w imieniu klubu radnych KO, dotychczas program cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. - Program działa, jest najbardziej potrzebny mieszkańcom - przekonywała.

Z kolei Michał Szpądrowski (PiS) podkreślił, że radni jego klubu w sprawach światopoglądowych mogą głosować zgodnie z własnym sumieniem, dlatego w tym punkcie nie przedstawią wystąpienia klubowego. Pytał między innymi o mierniki efektywności programu i dokładny rozdział pieniędzy. Jak mówił, nie widzi potrzeby finansowania z tej puli kampanii informacyjnej, która dotrze do wielu osób nie korzystających z programu.

W odpowiedzi pełniąca obowiązki zastępcy dyrektora stołecznego Biura Polityki Zdrowotnej Olga Pilarska-Siennicka odparła, że kwota przeznaczona na promocję programu będzie znikoma. Podkreślała, że zwiększenie maksymalnej kwoty dofinansowania jednej próby zapłodnienia zwiększy dostępność programu dla osób mniej uposażonych.

Miejskie programy

W 2013 roku rząd Donalda Tuska wprowadził ogólnopolski program refundacji in vitro. Został on zakończony latem 2016 roku decyzją ówczesnego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Po tym kroku miasta zaczęły wprowadzać własne programy refundacji in vitro. Wcześniej bo już w 2012 rokiem, czyli jeszcze przed rządowym programem, takiego wsparcia udzielała swoim mieszkańcom Częstochowa.

Na początku czerwca 2017 roku Rada Warszawy przyjęła program refundacji in vitro na lata 2017-2019. Był przeznaczony dla warszawianek w wieku 25-40 lat. Dofinansowanie obejmowało trzy próby zapłodnienia in vitro. Dofinansowanie wynosiło do 80 procent kosztów, nie więcej jednak niż 5 tysięcy złotych.

W lutym tego roku radni zdecydowali o zwiększeniu dofinansowania do 90 procent, czyli do 5 tysięcy i 625 złotych.

Jak poinformował warszawski ratusz, od listopada 2017 r. do końca października 2019 r. z programu skorzystało 2718 par. Potwierdzono 1537 ciąży klinicznych, a urodziło się 496 dzieci.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autor:ran/pm

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock