Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Od września darmowe żłobki. Dodatkowe punkty za szczepienie

Warszawa

ShutterstockDzieci (zdjęcie ilustracyjne)

Rada Warszawy zdecydowała, że od września tego roku opłaty za miejsca w miejskich żłobkach zostaną zniesione. Dzieci, które przeszły szczepienia uzyskają dodatkowe punkty przy rekrutacji.

Aleksandra Gajewska z Koalicji Obywatelskiej mówiła podczas czwartkowej sesji, że rodzice w Warszawie chcą łączyć życie zawodowe z świadomym rodzicielstwem. Stwierdziła, że zgodnie z zapowiedziami miejsca w żłobkach publicznych i w miejscach dziennej opieki będą bezpłatne.

- Absolutny priorytet przyjęcia do żłobków będą nadal miały dzieci z rodzin wielodzietnych oraz z niepełnosprawnością – podkreśliła radna.

Radni wprowadzili także dodatkowe punkty przy rekrutacji do przedszkoli dla dzieci, które przeszły szczepienia. - Chodzi o wszystkie obowiązkowe szczepienia dla dzieci w wieku do trzech lat - mówi Magdalena Łań z biura prasowego urzędu miasta.

Przewodnicząca komisji polityki społecznej i rodziny Agnieszka Śniegocka-Goździk powiedziała dziennikarzom, że za to będzie 30 dodatkowych punktów.

Więcej punktów dla niepełnosprawnych rodziców

Tomasz Herbich, radny Prawa i Sprawiedliwości wskazywał, że pierwotnie uchwała w sprawie żłobków zawierała dwa zapisy, które wzbudzały poważną wątpliwość radnych PiS. Chodziło o obniżenie punktacji dla osób, które rezygnują z zatrudnienia po to, aby opiekować się osobami ze znaczącym stopniem niepełnosprawności oraz o wprowadzenie wysokich opłat za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności dziecka w żłobku.

- Chciałem w imieniu naszego klubu wyrazić bardzo dużą radość i zadowolenie z tego powodu, że nasze uwagi w tym zakresie zostały uwzględnione – powiedział Herbich.

Jak podkreślił, kwestia nieusprawiedliwionej nieobecności ponad 30 dni nie wejdzie w życie. Ponadto zwiększono punktację w przypadku niepełnosprawnych rodziców, o co zabiegali radni PiS.

Wzrost opłat za posiłki

Sebastian Kaleta z PiS-u zwracał jednak uwagę, że jednocześnie w żłobkach podniesiona zostanie opłata wyżywieniowa. - W ostatecznym rozrachunku może się okazać, że ten bezpłatny żłobek de facto nie będzie do końca bezpłatny - powiedział radny PiS.

Radny podkreślał, że w kampanii wyborczej prezydent stolicy Rafał Trzaskowski obiecywał bezpłatne żłobki dla wszystkich dzieci w 2019 roku. Zdaniem Kalety, ta obietnica nie zostanie spełniona i zabraknie bezpłatnych miejsca dla znacznej części dzieci.

27 tysięcy żłobków do 2022 roku

Miasto informuje, że obecnie zapewnia blisko 8300 miejsc dla najmłodszych, które od września 2019 będą bezpłatne. Ponadto, ratusz od września zacznie wykupować kolejne miejsca w żłobkach prywatnych – co najmniej cztery tysiące.

Równolegle, miasto zapowiada, że przyspieszy budowę 36 nowych miejskich żłobków, tak, by powiększyć liczbę miejsc w placówkach publicznych o 5400. Na koniec obecnej kadencji władze stolicy chcą zapewnić w sumie 27 tysięcy miejsc w żłobkach. Z bezpłatnych żłobków będą mogli skorzystać rodzice mieszkający i płacący podatki w Warszawie.

Rafał Trzaskowski o darmowych żłobkach:

Planowane inwestycje w żłobkiTVN24
wideo 2/5

PAP/mp/b