Chcą przenieść Teatr Żydowski w miejsce Sceny na Woli

Najnowsze

Autor:
mp/pm
Źródło:
PAP
wikipedia.pl (CC BY-SA 3.0)Warszawa właścicielem Sceny na Woli

Warszawa została właścicielem budynku, w którym mieści się Scena na Woli Teatru Dramatycznego przy Kasprzaka 22. Władze stolicy chcą, aby od przyszłego sezonu teatralnego była tu siedziba Teatru Żydowskiego, który - mimo zapowiedzi - własnej siedziby wciąż nie ma.

Władze stolicy podały, że powodem zakupu jest chęć zachowania teatralnego charakteru tej części miasta. Właściciel, Santander Polska, o planach sprzedaży nieruchomości poinformował warszawski urząd rok temu. W środę został podpisany akt notarialny, na mocy którego to stolica stała się właścicielem budynku.

W budynku przy Kasprzaka 22 mieścił się Teatr Na Woli, który w 1976 roku otworzył aktor Tadeusz Łomnicki. W 2013 roku na mocy decyzji Rady Warszawy połączono go z Teatrem Dramatycznym. Od tego czasu przy Kasprzaka znajduje się Scena na Woli imienia Tadeusza Łomnickiego.

Jeszcze Scena na Woli, od przyszłego roku Teatr Żydowski

Miasto chce, aby w miejsce nowo nabytej Sceny na Woli przeniesiono Teatr Żydowski, który w 2016 roku utracił siedzibę przy placu Grzybowskim. Latem 2018 roku Hanna Gronkiewicz-Walt zapowiedziała że nową siedzibą teatru stanie się kamienica przy ulicy Próżnej 14. Na tę inwestycję planowano przeznaczyć 150 milionów złotych. Do tej pory Teatr Żydowski działa w kilku lokalizacjach, bez siedziby.

Jak zapewnia ratusz, do końca obecnego sezonu teatralnego przy Kasprzaka działać będzie Teatr Dramatyczny, a Teatr Żydowski przeniesiony tam zostanie w sezonie przyszłym. "Miasto prowadzi rozmowy z dyrektorem (Teatru Dramatycznego) Tadeuszem Słobodziankiem w sprawie przeniesienia z Woli zespołu i repertuaru Teatru do pomieszczeń w Pałacu Kultury i Nauki" - czytamy w komunikacie.

Chcą rozwijać Teatr Dramatyczny w PKiN

Miejska dyrektorka-koordynatorka do spraw kultury i spraw społecznych Aldona Machnowska-Góra podkreśliła, że ratusz pracuje nad koncepcją rozwijania działalności Teatru Dramatycznego w Pałacu Kultury i Nauki. "Staramy się wspólnie, aby odbyło się to z możliwie jak najmniejszym zaburzeniem funkcjonowania teatru. W ostatnich latach teatr, dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych oraz miasta, wyremontował niezwykle nowoczesną scenę z widownią na 150 miejsc. Dodatkowo analizujemy możliwość przywrócenia działalności teatralnej w dawnej, historycznej Sali imienia Haliny Mikołajskiej na pierwszym piętrze PKiN" – przekazała.

Teatr Dramatyczny gra obecnie na czterech scenach - poza wolską, dwie mieszczą się w Pałacu Kultury i Nauki, a jedna na Mokotowie. Repertuar Sceny na Woli to między innymi "Nasza klasa", "Niedźwiedź Wojtek", "Historia Jakuba", "Ferdydurke" czy "Pociągi pod specjalnym nadzorem"

Na tvnwarszawa.pl relacjonowaliśmy wyprowadzkę Teatru Żydowskiego z placu Grzybowskiego:

Teatr Żydowski zamienia się w gruz

Rozbiórka Teatru ŻydowskiegoTomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl
wideo 2/5

Źródło: PAP

Autor:mp/pm

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.pl (CC BY-SA 3.0)