Chcesz wymienić "kopciucha"? Miasto oferuje nawet 50 tysięcy

Najnowsze

Autor:
mp/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
TVN24Są dotacje na likwidacje "kopciuchów"

Ruszyły nowe dotacje na likwidację tak zwanych kopciuchów, na co można dostać nawet 50 tysięcy złotych. Miasto premiuje także odnawialne źródła energii, podłączenie budynków do kanalizacji, usuwanie azbestu oraz wykorzystanie deszczówki.

Od środy mieszkańcy mogą ubiegać się o dotacje na rzecz ochrony środowiska. Urzędnicy zapewniają, że dzięki nowym zasadom zmniejszyła się liczba wymaganych załączników do wniosków, a dokumenty można złożyć w dowolnie wybranym urzędzie dzielnicy. 

Nawet 50 tysięcy złotych

Jak poinformował stołeczny ratusz, mieszkańcy otrzymają dotację na wymianę "kopciuchów", czyli pieców na paliwo stałe (węgiel lub drewno) oraz na olej opałowych, na nowe piece gazowe, przyłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej, instalację pompy ciepła lub ogrzewania elektrycznego.

Warszawa dopłaci do nowo montowanych urządzeń grzewczych, a także odnawialnych źródeł energii, czyli kolektorów słonecznych, instalacji fotowoltaicznych czy turbin wiatrowych. Na likwidację "kopciucha", wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania można otrzymać do 50 tysięcy złotych w przypadku budynków wielorodzinnych.

Kto pierwszy, ten lepszy

Ratusz zaznaczył jednak, że najbardziej atrakcyjna suma dotacji przewidziana jest na 2019 i 2020 rok. "Liczy się data wpłynięcia wniosku – osoby ubiegające się o dotację w grudniu 2020 roku będą mogły liczyć nawet na 100 procent zwrotu środków za przedsięwzięcie. Później, w 2021 roku kwota będzie zmniejszona do 90 procent kosztów inwestycji, a w roku 2022 – do 70 procent" - czytamy w komunikacie. W ten sposób, urzędnicy chcą zmotywować mieszkańców do jak najszybszej decyzji o likwidacji trujących pieców.

Wnioski na likwidację "kopciucha" urzędnicy będą przyjmować przez cały rok - od 23 października 2019 roku do końca 2022 roku.

Premiują energię odnawialną

Warszawa kontynuuje też program dofinansowania lokalnych źródeł energii odnawialnej – pomp ciepła, kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych. Nowością w ofercie miejskich dotacji ma być wsparcie finansowe turbin wiatrowych. Jednak jak zastrzegł ratusz, jest jeden warunek otrzymania dotacji - będą one udzielane tylko na inwestycje w nieruchomościach, które nie są ogrzewane kotłami lub paleniskami na paliwo stałe albo olej opałowy.

W ramach nowego systemu zmienił się sposób obliczania wysokości wsparcia finansowego. Teraz będzie zależał od mocy instalowanego urządzenia.

W pełni wykorzystać wodę

Urzędnicy przypomnieli przy okazji o innych dotacjach związanych z ochroną środowiska.

Od października mieszkańcy mogą otrzymać środki na instalacje do zatrzymywania i wykorzystania wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania. Są to urządzenia retencyjno-rozsączające oraz zbiorniki retencyjne. Urządzenia takie mają ograniczyć przesuszenie gruntów w mieście.

Tak jak w ubiegłych latach, można się również starać o dofinansowanie do unieszkodliwiania azbestu. "Dodatkowo dotacje na likwidację zbiorników bezodpływowych i podłączenie budynków do sieci kanalizacyjnej wzrosły z 3 do 4 tysięcy złotych" - czytamy w komunikacie.

Wnioski na "ekoinwestycje" (z wyjątkiem tych na likwidację kopciucha) można składać od 23 października do 31 marca 2020 roku. Natomiast w kolejnych latach mieszkańcy mogą składać dokumenty od 1 września roku poprzedzającego planowany rok realizacji inwestycji, aż do 31 marca roku, w którym planują wykonać przedsięwzięcie.

W grudniu prezydent stolicy Rafał Trzaskowski przedstawił plan na walkę ze smogiem:

300 milionów na wymianę "kopciuchów". Bez względu na dochody

Trzaskowski o walce ze smogiemTVN24
wideo 2/2

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autor:mp/b

Źródło zdjęcia głównego: TVN24