Metro skreśli tramwaj na Gocław? "Z całą stanowczością nie rezygnujemy z tej inwestycji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Tramwaj na Gocław
Tramwaj na GocławTramwaje Warszawskie
wideo 2/2
Tramwaj na GocławTramwaje Warszawskie

Po publikacji studium przebiegu trzeciej linii metra przez Pragę Południe, miejscy aktywiści twierdzą, że podziemna kolej to gwóźdź do trumny dla tramwaju na Gocław. Ratusz stanowczo temu zaprzecza. Utrzymuje, że nie zapadła decyzja o rezygnacji z tej inwestycji.

W środę Metro Warszawskie opublikowało studium techniczne dla trzeciej linii metra przez Pragę Południe. W dokumencie znalazła się nie tylko analiza trzech wariantów przebiegu trasy. Autorzy studium odnieśli się również do kwestii jednoczesnej budowy tramwaju na Gocław. We wnioskach końcowych stwierdzili, że nie ma to ekonomicznego uzasadnienia, jeśli będzie budowane metro. Wskazali, że realizacja trasy tramwajowej "byłaby niezgodna z zasadami hierarchiczności środków transportu". Zauważyli też, że tramwaj nie zasili podziemnej kolejki pasażerami.

Trasa trzeciej linii metraUM Warszawa

Do tych wniosków odnieśli się aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Ich zdaniem, tezy stawiane w raporcie, potwierdzają, że tramwaj na Gocław nie powstanie. "Tramwaj nigdy nie powstanie bo będzie zagrożeniem dla absurdalnego pomysłu dziesięciokrotnie droższego metra. Przedstawiciele miasta mamią mieszkańców Gocławia i Saskiej Kępy wizją tramwajowej alternatywy dla metra jeżdżącego naokoło. Jeżeli metro powstanie, to ta alternatywa będzie kompletnie nierealna" - napisali na Facebooku przedstawiciele MJN.

Ratusz zapewnia, że nie rezygnuje

Ratusz stanowczo zaprzecza postawionej przez aktywistów tezie. - W mieście nie zapadła żadna decyzja, że tramwaj na Gocław nie powstanie. Z całą stanowczością powtarzamy, że nie rezygnujemy z tej inwestycji - powiedziała tvnwarszawa.pl rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka. Wskazała, że autorzy raportu nie wykluczają budowy tramwaju. - Zgodnie z wynikami studium te dwa środki transportu powinny się uzupełniać, przy zachowaniu zasad hierarchii i komplementarności środków transportu. W studium pada stwierdzenie, że jednoczesna budowa metra i tramwaju jest nieuzasadniona. To jest jednak różnica - podkreśliła Gałecka.

Przypomnijmy, że umowa z firmą Progreg na zaprojektowanie tramwaju na Gocław została podpisana w styczniu ubiegłego roku. Dokument miał być gotowy w ciągu dziewięciu miesięcy. Jak pisaliśmy w grudniu, terminu nie udało się utrzymać. W Tramwajach Warszawskich usłyszeliśmy wówczas, że opóźnienie jest efektem obostrzeń związanych z epidemią COVID-19.

"Komplet decyzji ma być gotowy w 2022 roku"

Na jakim etapie jest ta inwestycja w tej chwili? Choć kolejny termin ukończenia projektu minął w lutym, wciąż go nie ma. Jak przekonuje Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich, na ten rok zaplanowano złożenie wniosków o pozwolenie na budowę pierwszych odcinków, a także skompletowanie projektu budowlanego. - Zaplanowaliśmy, że cały komplet decyzji umożliwiających rozpoczęcie robót budowlanych ma być gotowy w 2022 roku - przekazał Dutkiewicz. Nowej daty dostarczenia projektu nie podał.

Przedstawiciel Tramwajów Warszawskich przypomina, że inwestycja została przesunięta ze względu na oszczędności. - Obecnie uwzględniamy możliwość przeprowadzenia tej inwestycji z wykorzystaniem funduszy UE na lata 2021-2027 - podkreślił rzecznik TW. W sierpniu ubiegłego roku okazało się, że ratusz przesunął część unijnego finansowania w wysokości 62 milionów złotych z tej inwestycji na inną - zakup 130 elektrycznych autobusów. Ratusz argumentował, że chodzi o to, żeby nie stracić przyznanych pieniędzy w sytuacji, gdy w ich rozliczenie do roku 2023, jak pierwotnie planowano, stało się nierealne. Urząd miasta zapewniał przy tym, że pieniądze na tramwaj postara się zdobyć w kolejnej perspektywie budżetowej.

Trasa linii na GocławTramwaje Warszawskie

Co z tramwaje do Wilanowa?

W środę redakcja "Gazety Stołecznej" zorganizowała debatę o sytuacji transportu publicznego podczas pandemii. Wśród zaproszonych do udziału w dyskusji gości był prezes Tramwajów Warszawskich Wojciech Bartelski. Mówił między innymi o poziomie zaawansowania innych inwestycji.

- Cała trasa na Wilanów od skrzyżowania Puławskiej z Goworka do Wilanowa ma finansowanie na budowę. Toczą się prace nad przetargiem, jesteśmy na etapie ustaleń z gestorami sieci takimi jak Veolia i MPWiK, ustalania organizacji ruchu i liczby nasadzeń. Przetarg na budowę musi być w tym roku, na razie idziemy zgodnie z napiętym harmonogramem. Najbliższe miesiące przyniosą przetarg - zapewnił Bartelski.

W przypadku trasy na odcinku od Rakowieckiej do Miasteczka Wilanów, a także realizowanej wspólnie z miejskimi wodociągami odnogi tej linii na Gagarina, przyznane środki unijne muszą zostać rozliczone do końca 2023 roku.

Autorka/Autor:dg/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tramwaje Warszawskie

Pozostałe wiadomości

Policjant w czasie wolnym od służby zauważył kierowcę taksówki, który jechał slalomem. Zajechał mu drogę, by powstrzymać go od dalszej jazdy. Kierowca udawał, że źle się czuje. Badanie wykazało jednak, że był pod wpływem narkotyków.

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W podwarszawskim Józefowie przypadkowo odkryto cenny zabytek sprzed tysięcy lat. Podczas prac w ogrodzie mieszkaniec znalazł krzemienną siekierę pochodzącą prawdopodobnie z okresu neolitu.

W ogrodzie znalazł krzemienną siekierkę sprzed tysięcy lat. "Sensacja"

W ogrodzie znalazł krzemienną siekierkę sprzed tysięcy lat. "Sensacja"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy patrolujący rejon Pragi zauważyli dym unoszący się nad terenem dawnej jednostki wojskowej. W tej okolicy często gromadzą się osoby w kryzysie bezdomności. Z zagrożonego terenu wyprowadzono mężczyznę.

Nad dawną jednostką wojskową unosił się dym

Nad dawną jednostką wojskową unosił się dym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zobaczył policjantów i uciekł do boksu z owczarkami kaukaskimi, gdzie próbował się ukryć. Nie udało się, został zatrzymany. Żona mężczyzny zgłosiła, że mąż znęca się nad nią od dłuższego czasu. Teraz grozi mu nawet pięć lat więzienia.

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj 17-latkowie uciekli z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, a później ukradli trabanta, który był atrakcją dla gości karczmy i włamali się do kiosku. Wycieczkę zakończyli policjanci.

Uciekli z ośrodka, ukradli "atrakcję dla gości" i ruszyli na wycieczkę

Uciekli z ośrodka, ukradli "atrakcję dla gości" i ruszyli na wycieczkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przeciwko mieszkańcowi powiatu mławskiego toczyło się lub wciąż toczy osiem postępowań karnych. Wszystkie dotyczą łamania sądowych zakazów prowadzenia pojazdów. Dlaczego tak notoryczne łamanie prawa jest w Polsce możliwe i co można zrobić, by to zmienić?

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy ogłosili dwa przetargi na realizację projektów z budżetu obywatelskiego. Zmiany dotyczą między innymi wolskich i bielańskich ulic. Celem zwycięskich projektów ma być poprawa komfortu pieszych i rowerzystów oraz estetyki przestrzeni miejskiej.

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby interweniowały pod Piasecznem. Zgłoszenie dotyczyło pożaru grilla gazowego - informuje straż pożarna.

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przechodnie spacerujący po Śródmieściu zauważyli na chodniku porzucony karton. W środku znajdowały się dokumenty. Okazało się, że ich zawartość była chroniona prawem.

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek na krajowej "pięćdziesiątce", gdzie zderzyły się samochód ciężarowy, dostawczy oraz motocykl. Jedna osoba nie żyje, trasa była zablokowana.

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na jeziorku w Parku Szczęśliwickim w niektórych miejscach utrzymuje się beżowo-zielony kożuch. O stanie akwenu zaalarmował nas czytelnik na Kontakt 24. Urząd dzielnicy wyjaśnia, że to glony, które pojawiły się wraz ze wzrostem temperatury. W tym roku wyjątkowo wcześnie.

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca miejskiego autobusu w Warszawie błyskawicznie ruszył z pomocą, kiedy na jezdni zobaczył jeża. Zatrzymał autobus i przeniósł zwierzę w bezpieczne miejsce - na pobliski pas zieleni.

Kierowca autobusu uratował jeża

Kierowca autobusu uratował jeża

Źródło:
tvnwarszawa.pl