Metro skreśli tramwaj na Gocław? "Z całą stanowczością nie rezygnujemy z tej inwestycji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Tramwaj na Gocław
Tramwaj na GocławTramwaje Warszawskie
wideo 2/2
Tramwaj na GocławTramwaje Warszawskie

Po publikacji studium przebiegu trzeciej linii metra przez Pragę Południe, miejscy aktywiści twierdzą, że podziemna kolej to gwóźdź do trumny dla tramwaju na Gocław. Ratusz stanowczo temu zaprzecza. Utrzymuje, że nie zapadła decyzja o rezygnacji z tej inwestycji.

W środę Metro Warszawskie opublikowało studium techniczne dla trzeciej linii metra przez Pragę Południe. W dokumencie znalazła się nie tylko analiza trzech wariantów przebiegu trasy. Autorzy studium odnieśli się również do kwestii jednoczesnej budowy tramwaju na Gocław. We wnioskach końcowych stwierdzili, że nie ma to ekonomicznego uzasadnienia, jeśli będzie budowane metro. Wskazali, że realizacja trasy tramwajowej "byłaby niezgodna z zasadami hierarchiczności środków transportu". Zauważyli też, że tramwaj nie zasili podziemnej kolejki pasażerami.

Trasa trzeciej linii metraUM Warszawa

Do tych wniosków odnieśli się aktywiści ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Ich zdaniem, tezy stawiane w raporcie, potwierdzają, że tramwaj na Gocław nie powstanie. "Tramwaj nigdy nie powstanie bo będzie zagrożeniem dla absurdalnego pomysłu dziesięciokrotnie droższego metra. Przedstawiciele miasta mamią mieszkańców Gocławia i Saskiej Kępy wizją tramwajowej alternatywy dla metra jeżdżącego naokoło. Jeżeli metro powstanie, to ta alternatywa będzie kompletnie nierealna" - napisali na Facebooku przedstawiciele MJN.

Ratusz zapewnia, że nie rezygnuje

Ratusz stanowczo zaprzecza postawionej przez aktywistów tezie. - W mieście nie zapadła żadna decyzja, że tramwaj na Gocław nie powstanie. Z całą stanowczością powtarzamy, że nie rezygnujemy z tej inwestycji - powiedziała tvnwarszawa.pl rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka. Wskazała, że autorzy raportu nie wykluczają budowy tramwaju. - Zgodnie z wynikami studium te dwa środki transportu powinny się uzupełniać, przy zachowaniu zasad hierarchii i komplementarności środków transportu. W studium pada stwierdzenie, że jednoczesna budowa metra i tramwaju jest nieuzasadniona. To jest jednak różnica - podkreśliła Gałecka.

Przypomnijmy, że umowa z firmą Progreg na zaprojektowanie tramwaju na Gocław została podpisana w styczniu ubiegłego roku. Dokument miał być gotowy w ciągu dziewięciu miesięcy. Jak pisaliśmy w grudniu, terminu nie udało się utrzymać. W Tramwajach Warszawskich usłyszeliśmy wówczas, że opóźnienie jest efektem obostrzeń związanych z epidemią COVID-19.

"Komplet decyzji ma być gotowy w 2022 roku"

Na jakim etapie jest ta inwestycja w tej chwili? Choć kolejny termin ukończenia projektu minął w lutym, wciąż go nie ma. Jak przekonuje Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich, na ten rok zaplanowano złożenie wniosków o pozwolenie na budowę pierwszych odcinków, a także skompletowanie projektu budowlanego. - Zaplanowaliśmy, że cały komplet decyzji umożliwiających rozpoczęcie robót budowlanych ma być gotowy w 2022 roku - przekazał Dutkiewicz. Nowej daty dostarczenia projektu nie podał.

Przedstawiciel Tramwajów Warszawskich przypomina, że inwestycja została przesunięta ze względu na oszczędności. - Obecnie uwzględniamy możliwość przeprowadzenia tej inwestycji z wykorzystaniem funduszy UE na lata 2021-2027 - podkreślił rzecznik TW. W sierpniu ubiegłego roku okazało się, że ratusz przesunął część unijnego finansowania w wysokości 62 milionów złotych z tej inwestycji na inną - zakup 130 elektrycznych autobusów. Ratusz argumentował, że chodzi o to, żeby nie stracić przyznanych pieniędzy w sytuacji, gdy w ich rozliczenie do roku 2023, jak pierwotnie planowano, stało się nierealne. Urząd miasta zapewniał przy tym, że pieniądze na tramwaj postara się zdobyć w kolejnej perspektywie budżetowej.

Trasa linii na GocławTramwaje Warszawskie

Co z tramwaje do Wilanowa?

W środę redakcja "Gazety Stołecznej" zorganizowała debatę o sytuacji transportu publicznego podczas pandemii. Wśród zaproszonych do udziału w dyskusji gości był prezes Tramwajów Warszawskich Wojciech Bartelski. Mówił między innymi o poziomie zaawansowania innych inwestycji.

- Cała trasa na Wilanów od skrzyżowania Puławskiej z Goworka do Wilanowa ma finansowanie na budowę. Toczą się prace nad przetargiem, jesteśmy na etapie ustaleń z gestorami sieci takimi jak Veolia i MPWiK, ustalania organizacji ruchu i liczby nasadzeń. Przetarg na budowę musi być w tym roku, na razie idziemy zgodnie z napiętym harmonogramem. Najbliższe miesiące przyniosą przetarg - zapewnił Bartelski.

W przypadku trasy na odcinku od Rakowieckiej do Miasteczka Wilanów, a także realizowanej wspólnie z miejskimi wodociągami odnogi tej linii na Gagarina, przyznane środki unijne muszą zostać rozliczone do końca 2023 roku.

Autorka/Autor:dg/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tramwaje Warszawskie

Pozostałe wiadomości

Tragiczny wypadek w Galominie w powiecie płońskim. W niedzielę przed godziną 14 doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych (skody i volkswagena). Jedna osoba nie żyje.

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Jedna osoba zginęła, cztery, w tym dziecko, są ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu ktoś rozlał nieznaną substancję przed budynkiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Alejach Ujazdowskich. Nieoficjanie miała to być gnojówka. Policja podała, że w związku z tym zatrzymano jedną osobę. Mężczyzna usłyszał dwa zarzuty i wyszedł na wolność.

Zarzuty dla mężczyzny zatrzymanego przed kancelarią premiera

Zarzuty dla mężczyzny zatrzymanego przed kancelarią premiera

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarzawa.pl

W niedzielę przed południem na autostradzie A2 pomiędzy Pruszkowem a Grodziskiem Mazowieckim zapalił się samochód osobowy. Są utrudnienia.

Auto w ogniu na autostradzie A2

Auto w ogniu na autostradzie A2

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Narodowy Marsz Życia pod hasłem "Niech Żyje Polska!" wyruszył w niedzielę po południu z placu Zamkowego w Warszawie. Jak twierdzą organizatorzy, to manifestacja sprzeciwu wobec "ataków wymierzonych w małżeństwo, rodzinę i w poczęte dzieci zagrożone aborcją".

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

"Narodowy Marsz Życia" przeszedł ulicami Warszawy

Źródło:
PAP

Sztab Generalny Wojska Polskiego zaapelował, by uważać na fałszywy profil, który pojawił się w związku z ogłoszonym konkursem na nazwę polskich myśliwców. Niemal identyczne konto namawia do kliknięcia w link i rejestrację na nieznanej stronie.

Sztab Generalny Wojska Polskiego ostrzega przed oszustwem

Sztab Generalny Wojska Polskiego ostrzega przed oszustwem

Źródło:
PAP

Zarząd Zieleni zapowiedział, że w poniedziałek, 15 kwietnia rozpocznie się pierwsze koszenie trawników. W tym roku przez wysoką temperaturę wegetacja przyspieszyła o miesiąc i trawy wymagają już skrócenia.

Zaczynają kosić miejskie trawniki

Zaczynają kosić miejskie trawniki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uwierzył w historię o podejrzanych operacjach na swoim koncie, którą przekazał mu "pracownik departamentu bezpieczeństwa". Wypłacił oszczędności i gotówkę wpłacił we wpłatomacie na wskazany rachunek. W ten sposób stracił 50 tysięcy złotych.

Zaufał "pracownikowi departamentu bezpieczeństwa"

Zaufał "pracownikowi departamentu bezpieczeństwa"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy graniczni zatrzymali na lotnisku w Modlinie 46-letniego mieszkańca Podlasia. Belgijskie władze poszukiwały go Europejskim Nakazem Aresztowania oraz czerwoną notą Interpolu.

Wysiadł z samolotu i został zatrzymany

Wysiadł z samolotu i został zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

34-latek wpadł na kradzieży zabawek w jednym ze sklepów wielkopowierzchniowych w Piasecznie. Mężczyznę zatrzymał pracownik ochrony, kiedy ten przekroczył linię kas i nie miał zamiaru zapłacić.

Wziął ze sklepowej półki zabawki, nie zamierzał za nie płacić

Wziął ze sklepowej półki zabawki, nie zamierzał za nie płacić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosna to czas wzmożonej aktywności zwierząt. Na drogach Mazowsza częściej dochodzi do zdarzeń drogowych z udziałem leśnej zwierzyny. Policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu lasów, łąk i pól uprawnych.

Dzikie zwierzęta na drogach. Co zrobić, jeśli dojdzie do zderzenia

Dzikie zwierzęta na drogach. Co zrobić, jeśli dojdzie do zderzenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do śródmiejskiej policji wpłynęło zawiadomienie dotyczące incydentu przy pomniku na placu Piłsudskiego, który miał miejsce w 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Prezes Prawa i Sprawiedliwości zabrał wówczas nie swój wieniec. Policjanci upomnieli Jarosława Kaczyńskiego, według nich zatrzymanie polityka nie było konieczne. Właściciel wieńca Zbigniew Komosa potwierdza, że złożył zawiadomienie, które dotyczy zniszczenia mienia za ponad 800 złotych. Dodatkowo złożył skargę na bierność policjantów.

Jarosław Kaczyński zabrał nie swój wieniec. Jest zawiadomienie

Jarosław Kaczyński zabrał nie swój wieniec. Jest zawiadomienie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwajarze przygotowali kompleksowy plan remontów torów o łącznej długości ponad 5 kilometrów. Naprawy bieżące obejmą łącznie 15 kilometrów. Wymienione zostanie 1,2 kilometra szyn i 30 zwrotnic. Regenerację przejdzie 6 kilometrów szyn, a wyszlifowanych zostanie kolejne 15 kilometrów.

Plany remontowe tramwajarzy. Sprawdź, gdzie będą utrudnienia

Plany remontowe tramwajarzy. Sprawdź, gdzie będą utrudnienia

Źródło:
PAP

Zbliża się 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Blisko 800 osób będzie zaangażowanych w przygotowania do tegorocznych uroczystości. Wolontariusze mogą się już zgłaszać do pomocy w organizacji wydarzeń obchodowych.

Uczczą pamięć o bohaterach powstania. Wolontariusze mogą się już zgłaszać

Uczczą pamięć o bohaterach powstania. Wolontariusze mogą się już zgłaszać

Źródło:
PAP