"Oflagujemy autobusy i tramwaje na znak solidarności ze strajkiem kobiet"

Autor:
katke
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Trzaskowski: rządzący podjęli haniebną decyzję
Trzaskowski: rządzący podjęli haniebną decyzjęTVN24
wideo 2/4
TVN24Trzaskowski: rządzący podjęli haniebną decyzję

- Sytuacja, z którą mamy do czynienia, jest absolutnie skandaliczna. Dlatego, że rządzący podjęli haniebną decyzję, używając do tego pseudotrybunału. Nawet nie mieli odwagi, by tak kontrowersyjną decyzję podjąć samemu. Zgotowali kobietom prawdziwe piekło - mówił na wtorkowej konferencji prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Odnosił się też do protestów po decyzji Trybunał Przyłębskiej w sprawie aborcji - zapowiedział, że komunikacja miejska zostanie oflagowana.

Podczas wtorkowej konferencji prezydent stolicy podkreślił, że solidaryzuje się ze strajkiem kobiet. - Oflagujemy autobusy i tramwaje na znak solidarności ze strajkiem kobiet - mówił Trzaskowski.

- Zgotowali kobietom prawdziwe piekło i jeszcze mają czelność próbować przerzucać odpowiedzialność na tych, którzy protestują, i na opozycję - podkreślił.

"Solidaryzujemy się ze strajkiem"

- Obserwujemy dokładnie, co się dzieje w tej chwili na ulicach Warszawy. A propos jutrzejszego strajku chciałem powiedzieć, że solidaryzujemy się z tym strajkiem. My będziemy podchodzili z pełną przychylnością do wszystkich tych, którzy będą chcieli brać udział w tym strajku i tak zorganizujemy pracę urzędu jutro, żeby było to możliwe - mówił dalej.

Zaapelował też do warszawianek i warszawiaków o pełne zrozumienie.

Przypomniał też, że podjął decyzję, że na zgromadzeniach na ulicach będą zawsze obecni obserwatorzy z ramienia miasta po to, żeby sprawdzać, co się dzieje. - Apeluję przede wszystkim o bezpieczeństwo, noszenie masek i w miarę możliwości o zachowanie odpowiedniego dystansu i też apeluję do policji o racjonalne i rozsądne zachowanie, dlatego że policja powinna w pierwszej kolejności bronić bezpieczeństwa wszystkich, niezależnie od kryteriów politycznych. Stąd mój apel do policji, żeby się w ten sposób zachowywać - zaznaczył Trzaskowski.

"Nie zostawimy żadnej kobiety bez pomocy"

Odniósł się też do kwestii straży miejskiej. - Na mocy decyzji rządu przeszła pod zarządzanie policji. Chciałem jasno powiedzieć, że nie ma zgody na to, żeby straż miejska była używana w jakikolwiek sposób przy tych demonstracjach - podkreślił Trzaskowski.

Podczas konferencji poruszył również sprawę funkcjonowania szpitali miejskich. Jak zaznaczył Trzaskowski, orzeczenie w sprawie aborcji nie zostało opublikowane. W związku z tym szpitale miejskie normalnie funkcjonują na mocy dzisiaj obowiązującego prawa. - Nie zostawimy żadnej kobiety bez pomocy, dlatego że w tej chwili tego orzeczenia nie ma. Mamy nadzieję, że to orzeczenie nie wejdzie w życie, dlatego że zgotowałoby to po prostu piekło kobietom. To decyzja całkowicie haniebna i podjęta w najmniej odpowiednim momencie. Taka decyzja nigdy nie powinna być podjęta, a co dopiero w momencie epidemii. To jest czysta prowokacja rządzących i chciałbym, żeby to jasno wybrzmiało - powiedział Trzaskowski.

Dodał, że podejmowanie takich decyzji przyczynia się do tego, co widzimy na ulicach. W jego opinii jednak ten protest jest całkowicie uzasadniony.

"Mieliśmy sygnały, że siła była nadużywana"

Prezydent stolicy zaapelował też do rządu, aby nie wprowadzać żadnych kontrowersyjnych decyzji niedotyczących epidemii w tym czasie, dlatego że to powoduje jego zdaniem chaos. Zapytany z kolei, czy zachęcanie do manifestacji nie naraża zdrowia protestujących i przypadkowych przechodniów odparł, że w stu procentach nieodpowiedzialne jest zachowanie rządzących.

- My staramy się zapewnić bezpieczeństwo. Ja na demonstracjach jestem przede wszystkim jako obserwator po to, żeby zapewnić bezpieczeństwo na tyle, na ile jest to możliwe, dlatego że mieliśmy sygnały, że siła była nadużywana - powiedział Trzaskowski.

Protesty

Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, w poniedziałek około północy na placu Trzech Krzyży zakończył się trwający od godz. 16 protest przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Tysiące protestujących blokowało centrum miasta i ulice w wielu warszawskich dzielnicach. W czasie protestu doszło do przepychanek. Policja użyła gazu.

Przed północą na placu Trzech Krzyży - gdzie sprzed siedziby PiS przy ul. Nowogrodzkiej, ok. godz. 23 udała się część protestujących - policja ogłosiła, że zgromadzanie jest nielegalne i wezwała tłum do rozejścia się. Ostatecznie, po interwencji funkcjonariuszy, protestujący opuścili plac.

Wielotysięczne protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego trwają od czwartku. To skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że przepis zezwalający - na mocy ustawy z 1993 r. - na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Orzeczenie TK o dopuszczalności aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia płodu
Orzeczenie TK o dopuszczalności aborcji w przypadku ciężkiego upośledzenia płoduTVN24

Autor:katke

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości