Rada Warszawy uchwaliła sześć planów miejscowych. Jeden z nich obejmuje rejon Cmentarza Mauzoleum Żołnierzy Radziecki przy Żwirki i Wigury. Kilka miesięcy temu urząd dzielnicy wydał pozytywną decyzję, aby na obrzeżach nekropolii wybudować apartamentowce. Decyzja radnych z czwartku uniemożliwia budowę bloków.
"Plan miejscowy obszaru w rejonie ul. Żwirki i Wigury, Rostafińskich i Kulskiego został sporządzony tak, by jak najlepiej chronić tereny zieleni przed próbami przekształcenia. Stanowią one bardzo ważny obszar w systemie przyrodniczym Warszawy" - przekazał w komunikacie stołeczny ratusz.
Plan miejscowy blokuje budowę
Uchwalenie planu miejscowego dla tego obszaru skutecznie blokuje budowę bloków na obrzeżach Cmentarza Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przy Żwirki i Wigury. Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, 14 czerwca 2023 roku Urząd Dzielnicy Mokotów wydał decyzję zezwalającą na wybudowanie pięciopiętrowego budynku mieszkalnego z dwiema kondygnacjami podziemnymi i z ponad setką miejsc postojowych. Od strony ulicy generała Błaszczyka miałyby powstać trzy bryły o maksymalnej wysokości 17,9 metra i łącznej długości 116 metrów. Dziś na działce pod adresem Żwirki i Wigury 24 znajduje się niewielki dom wolnostojący.
Jeśli pozytywna decyzja o warunkach zabudowy została wydana przed uchwaleniem planu, to czy inwestor może domagać się odszkodowania? To póki co nie zostało rozstrzygnięte.
- Na dziś nie można ustalić, czy takie roszczenie byłoby zasadne. Tym bardziej że jeszcze będzie rozpatrywana wadliwość wydania wuzetki. Została zaskarżona - powiedziała cytowana przez "Gazetę Stołeczną" Maria Wasiak, sekretarz miasta.
Wuzetka została zaskarżona przez stołecznego konserwatora zabytków, który twierdzi, że jest ona obarczona wadą prawną. Chodzi o decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który umorzył w całości postępowanie administracyjne w sprawie uzgodnienia decyzji o warunkach zabudowy. Dzięki temu urząd dzielnicy mógł dać zielone światło inwestorowi. Miejski konserwator uważa, że nie można umorzyć postępowania przy decyzji wydawanej na obszarze ujętym w gminnej ewidencji zabytków. Z kolei rzecznik prasowy MWKZ informował nas w lipcu, że "procedura została przeprowadzona zgodnie z przepisami i ze zgromadzonymi aktami sprawy".
Ogródki działkowe zostają
Ratusz podkreślił, że plan miejscowy zapewnia dalsze funkcjonowanie Rodzinnych Ogrodów Działkowych – m.in. założonego w 1927 roku "Rakowca", a także ROD "CPN", "Wiarus", "Ogrodnik" i nie pozwala na wprowadzenie tam innych funkcji. "Zapisy planu zaprzeczają wszelkim doniesieniom odnośnie likwidacji ogródków działkowych" - czytamy w komunikacie.
- Plan zabezpieczy interesy działkowców i mieszkańców, którzy korzystają z tej przestrzeni. Tereny zieleni zapewniają ważne połączenia ekologiczne w mieście. Pełnią funkcję obszarów wymiany i regeneracji powietrza – przypomina cytowany w komunikacie Bartosz Rozbiewski, pełniący obowiązku dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.
Podczas czwartkowej sesji uchwalono jeszcze pięć innych planów miejscowych: dla nieruchomości przy Radzymińskiej 227, rejonu ul. Swojskiej z Kanałem Bródnowskim, kampusu w rejonie ulicy Stefana Banacha, wschodniej części Muranowa oraz rejonu Nowodworów Północnych.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl