Radni uchwalili plan miejscowy. Budowa apartamentów przy cmentarzu zablokowana, ogródki działkowe zostają

Na obrzeżach Cmentarza Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich powstanie inwestycja mieszkaniowa
Na obrzeżach Cmentarza Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich powstanie inwestycja mieszkaniowa
Źródło: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
Rada Warszawy uchwaliła sześć planów miejscowych. Jeden z nich obejmuje rejon Cmentarza Mauzoleum Żołnierzy Radziecki przy Żwirki i Wigury. Kilka miesięcy temu urząd dzielnicy wydał pozytywną decyzję, aby na obrzeżach nekropolii wybudować apartamentowce. Decyzja radnych z czwartku uniemożliwia budowę bloków.

"Plan miejscowy obszaru w rejonie ul. Żwirki i Wigury, Rostafińskich i Kulskiego został sporządzony tak, by jak najlepiej chronić tereny zieleni przed próbami przekształcenia. Stanowią one bardzo ważny obszar w systemie przyrodniczym Warszawy" - przekazał w komunikacie stołeczny ratusz.

Plan miejscowy blokuje budowę

Uchwalenie planu miejscowego dla tego obszaru skutecznie blokuje budowę bloków na obrzeżach Cmentarza Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przy Żwirki i Wigury. Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, 14 czerwca 2023 roku Urząd Dzielnicy Mokotów wydał decyzję zezwalającą na wybudowanie pięciopiętrowego budynku mieszkalnego z dwiema kondygnacjami podziemnymi i z ponad setką miejsc postojowych. Od strony ulicy generała Błaszczyka miałyby powstać trzy bryły o maksymalnej wysokości 17,9 metra i łącznej długości 116 metrów. Dziś na działce pod adresem Żwirki i Wigury 24 znajduje się niewielki dom wolnostojący.

Na obrzeżach Cmentarza Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich miała powstać inwestycja mieszkaniowa
Na obrzeżach Cmentarza Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich miała powstać inwestycja mieszkaniowa
Źródło: Google Maps

Jeśli pozytywna decyzja o warunkach zabudowy została wydana przed uchwaleniem planu, to czy inwestor może domagać się odszkodowania? To póki co nie zostało rozstrzygnięte.

- Na dziś nie można ustalić, czy takie roszczenie byłoby zasadne. Tym bardziej że jeszcze będzie rozpatrywana wadliwość wydania wuzetki. Została zaskarżona - powiedziała cytowana przez "Gazetę Stołeczną" Maria Wasiak, sekretarz miasta.

Wuzetka została zaskarżona przez stołecznego konserwatora zabytków, który twierdzi, że jest ona obarczona wadą prawną. Chodzi o decyzję Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który umorzył w całości postępowanie administracyjne w sprawie uzgodnienia decyzji o warunkach zabudowy. Dzięki temu urząd dzielnicy mógł dać zielone światło inwestorowi. Miejski konserwator uważa, że nie można umorzyć postępowania przy decyzji wydawanej na obszarze ujętym w gminnej ewidencji zabytków. Z kolei rzecznik prasowy MWKZ informował nas w lipcu, że "procedura została przeprowadzona zgodnie z przepisami i ze zgromadzonymi aktami sprawy".

Ogródki działkowe zostają

Ratusz podkreślił, że plan miejscowy zapewnia dalsze funkcjonowanie Rodzinnych Ogrodów Działkowych – m.in. założonego w 1927 roku "Rakowca", a także ROD "CPN", "Wiarus", "Ogrodnik" i nie pozwala na wprowadzenie tam innych funkcji. "Zapisy planu zaprzeczają wszelkim doniesieniom odnośnie likwidacji ogródków działkowych" - czytamy w komunikacie.

- Plan zabezpieczy interesy działkowców i mieszkańców, którzy korzystają z tej przestrzeni. Tereny zieleni zapewniają ważne połączenia ekologiczne w mieście. Pełnią funkcję obszarów wymiany i regeneracji powietrza – przypomina cytowany w komunikacie Bartosz Rozbiewski, pełniący obowiązku dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

Podczas czwartkowej sesji uchwalono jeszcze pięć innych planów miejscowych: dla nieruchomości przy Radzymińskiej 227, rejonu ul. Swojskiej z Kanałem Bródnowskim, kampusu w rejonie ulicy Stefana Banacha, wschodniej części Muranowa oraz rejonu Nowodworów Północnych.

Czytaj także: