Jak przypomina w komunikacie biuro Stołeczne Konserwatora Zabytków, pijalnia wód mineralnych Uzdrowiska Konstancin przy Puławskiej 51 powstała w latach 60. XX wieku. Budynek jest niezwykły ze względu na ozdobione kompozycjami mozaikowymi wnętrze. Wtedy takie dekoracje były dość powszechne. Obecnie stosuje się je rzadko. Tę wykonaną w budynku przy Puławskiej przypisuje się Krzysztofowi Heniszowi, żyjącemu w latach 1914-1978 malarzowi, rysownikowi, ilustratorowi książek, a także ceramikowi. Kompozycja w budynku pijalni wód została wykonana z płytek ceramicznych oraz surowych otoczaków.
"Abstrakcyjna kompozycja na ścianach lokalu kojarzyć się może z plażą i słońcem. Dodatkowo we wnętrzu lokalu stoi słup konstrukcyjny pokryty połyskującą mozaiką, który pierwotnie znajdował się na zewnątrz w podcieniu budynku. W wyniku dobudowania przeszklonej witryny wnętrze zostało powiększone, a masywny słup ozdobiony mozaiką, utrzymaną w tonacji błękitu, dzisiaj ożywia jego wnętrze" - opisuje biuro konserwatora.
Obecnie lokal jest pustostanem w zarządzie ZGN Mokotów i został wystawiony do konkursu na wynajem. Stołeczny Konserwator Zabytków wydał opinię w zakresie funkcji, prac konserwatorskich i remontowych w tym lokalu. Zadaniem przyszłego najemcy będzie stworzenie takiej aranżacji, aby mozaiki te były wyeksponowane i nadal stanowiły ozdobę wnętrza.
Informowaliśmy również o wpisaniu do rejestru zabytków willi Zborskich:
Autorka/Autor: dg
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków