Zielony teren przecina Kanał Czerniakowski, działkę do niedawna porastała łąka. W ostatnich dniach mieszkańcy zaobserwowali pracujące koparki. Za płotem stanęło także kilka kontenerów, składowane są rury kanalizacyjne o dużym przekroju.
Jak się dowiadujemy, za roboty odpowiada spółka Mayland Real Estate. - Są to prace przygotowawcze związane z infrastrukturą wodną, prowadzone na mocy pozwolenia na budowę nr. 357/SAAB/202. Obecna inwestycja realizowana jest na podstawie obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z lipca 2019 roku - odpowiedziała reprezentująca dewelopera Agata Uszyńska.
Dopytujemy o zakres prac. - Jest to przebudowa fragment Kanałku Czerniakowskiego znajdującego się na terenie działki Mayland. Ma ona na celu jego przesunięcia w obrębie terenu należącego do spółki - sprecyzowała Uszyńska.
Trwające prace mają zakończyć się w trzecim kwartale 2024 roku.
Wojewoda: inwestor uzyskał wszystkie zgody
Biuro prasowe wojewody mazowieckiego potwierdziło, że zatwierdził on projekt budowlany i udzielił pozwolenia dla Mayland Real Estate na rozbudowę Kanału Czerniakowskiego.
"Wojewoda Mazowiecki zatwierdził projekt budowlany na wyłączenie z użytkowania otwartego Kanału Czerniakowskiego i budowę wskazanego odcinka otwartego kanału na rzecz zamkniętego rurociągu (kolektora)" - napisało biuro prasowe wojewody mazowieckiego.
"Informujemy również, że Inwestor uzyskał zgodę Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy w zakresie środowiskowych uwarunkowań na realizację ww. przedsięwzięcia oraz zgodę Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie udzielającą pozwoleń wodnoprawnych na realizację ww. inwestycji" - przekazało biuro. Dodało, że inwestor dołączył wszystkie wymagane prawem "załączniki, opinie, uzgodnienia i decyzje".
Kanał w rurociągu i na nowej trasie
Fakt posiadania koniecznych dokumentów potwierdziło nam także Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy. Doprecyzowało, że "na ograniczonym przebiegu i ściśle określonych terenach zostanie on (kanał - red.) ujęty w rurociąg o średnicy 1600 mm i poprowadzony po nowej trasie".
Biuro zauważyło, że zgodnie z planem miejscowym z 2019 roku dla Czerniakowa Południowego możliwa jest przebudowa koryta kanału i "wykonawca uzyskał stosowne pozwolenie wodnoprawne i pozwolenie na budowę, w oparciu, o które dokonuje przebudowy urządzenia wodnego".
Planują sześć bloków, ale pozwoleń jeszcze nie mają
Prace przy kanałku to oczywiście przygotowania do dużej inwestycji, która ma być tu realizowana. Projekt Libretto zakłada 5-kondygnacyjną zabudowę mieszkaniową, łącznie sześć bloków i aż 600 miejsc parkingowych. - Place zabaw oraz duża część parkowa, mają być jednym z elementów funkcji dodatkowych projektu - zapewniła przedstawicielka dewelopera.
Na razie to tylko plany, bo firma nie ma potrzebnych dokumentów, by rozpocząć stawianie bloków.
- Nie posiadamy pozwoleń na budowę ani decyzji środowiskowej na powstanie budynków biurowych i mieszkaniowych. Harmonogram prac i terminy rozpoczęcia zostaną określone po uzyskaniu decyzji środowiskowej i pozwolenia na budowę - podsumowuje Agata Uszyńska.
Autorka/Autor: mg/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl