Jak przebudować Sokratesa, by było bezpiecznie. "Zebraliśmy mnóstwo krytyki za pomysł zwężenia ulicy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Samochód potrącił kobietę na przejściu dla pieszych
Samochód potrącił kobietę na przejściu dla pieszychTomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
wideo 2/9
Samochód potrącił kobietę na przejściu dla pieszychTomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Po kolejnych potrąceniach na Sokratesa powracają pytania o zwężenie ulicy. Drogowcy przez rok pracowali nad projektem przebudowy, a od listopada czeka on w ratuszu na akceptację Biura Polityki Mobilności i Transportu. Wiceprezydent stolicy Michał Olszewski twierdzi, że na tempo prac wpłynęły uwagi od mieszkańców i wiążące się z nimi korekty. - Zebraliśmy na przestrzeni ostatnich miesięcy, podczas posiedzeń różnych komisji, mnóstwo krytyki przede wszystkim ze strony mieszkańców ulicy Sokratesa za pomysł dotyczący zwężania ulicy - przyznał w rozmowie z tvnwarszawa.pl Olszewski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Minął już ponad rok od wypadku, w którym na przejściu przez ulicę Sokratesa zginął młody mężczyzna. Prokuratura podtrzymała w akcie oskarżenia zarzut zabójstwa z zamiarem ewentualnym dla Krystiana O. Zdaniem biegłych w miejscu, gdzie obowiązuje dopuszczalna prędkość 50 km/h, O. rozpędził swoje bmw do 136 km/h.

Tuż po tragedii mieszkańcy wydawali się zgodni co do tego, że ruchliwa i niebezpieczna ulica wymaga gruntownych zmian. To kilometrowy prosty odcinek drogi łączący Wólczyńską z Kasprowicza, gdzie kierowcy mają w obu kierunkach po dwa pasy ruchu. Przecina je wiele zebr bez sygnalizacji świetlnej. Prezydent Rafał Trzaskowski zapowiedział wówczas zwężenie ulicy, a doraźnie - trzy tygodnie później - przed pasami zamontowane zostały progi zwalniające.

Kolejne potrącenia na Sokratesa

Jesienią projekt przebudowy ulicy Sokratesa został skierowany przez Zarząd Dróg Miejskich do zaopiniowania przez Biuro Polityki Mobilności i Transportu w ratuszu. Drogowcy od początku podkreślali, że przygotowanie planu przebudowy będzie wymagało kilku lub nawet kilkunastu miesięcy. Sygnalizowali też, że od momentu zaprezentowania pierwszej wersji projektu wiosną 2020 roku, mieszkańcy i władze dzielnicy zgłaszali liczne uwagi. - Te, które były sensowne i szły w kierunku poprawy bezpieczeństwa, zostały uwzględnione. Nie chcemy przeprowadzać tej przebudowy wbrew mieszkańcom. Ale niestety pojawiały się też głosy, umniejszające znaczenie tego wypadku i sugestie, że nie powinniśmy zwężać ulicy - mówił nam wtedy Mikołaj Pieńkos, rzecznik ZDM.

Podstawowe założenia projektu są takie, by ulica Sokratesa została zwężona z dwóch do jednego pasa w obu kierunkach. Na części przejść dla pieszych mają pojawić się azyle, a niektóre skrzyżowania z osiedlowymi uliczkami zamienią się w ronda.

W czasie gdy projekt był już w BPMiT, doszło do kolejnych potrąceń. Pod koniec stycznia samochód uderzył w pieszą na pasach przy skrzyżowaniu z ulicą Kaliszówka. Kobieta trafiła do szpitala. Tydzień później poszkodowana została kobieta przechodząca przez przejście przy skrzyżowaniu z Wólczyńską. Ale tym razem była tam sygnalizacja świetlna. Policja wyjaśnia, kto się do niej nie dostosował. Tymczasem urzędnicy apelują, by nie porównywać tego zdarzenia do poprzednich ze względu na różnice w organizacji ruchu w miejscu wypadku. - Jeśli ktoś na ulicy ignoruje najprostszą zasadę "czerwone - czekaj", to nam, zarządcy infrastruktury, zaczyna brakować narzędzi - zaznacza rzecznik ZDM Jakub Dybalski.

Korygowanie projektu

Na początku lutego Dybalski przekazał nam, że drogowcy nadal czekają na zaopiniowanie projektu przez ratusz. - Chcemy ruszyć z pracami, jak szybko się da, ale musimy mieć zatwierdzony projekt. Przebudowa jest możliwa do przeprowadzenia w tym roku, tak byśmy chcieli - zapewnia.

Ratusz również przekonuje, że do przebudowy ulicy dojdzie jeszcze w tym roku. Nadzór nad Biurem Polityki Mobilności i Transportu przejął w ubiegłym tygodniu wiceprezydent Michał Olszewski, m.in. z zadaniem zdynamizowania jego prac. W rozmowie z tvnwarszawa.pl zapewnił, że działania zlecone w związku z przebudową ulicy Sokratesa przez prezydenta Trzaskowskiego są "konsekwentnie realizowane". - Potwierdziłem dyrektorowi Zarządu Dróg Miejskich, że wprowadzanie standardów bezpieczeństwa na ulicy Sokratesa jest absolutnie naszym priorytetem - zaznaczył na wstępie.

Dlaczego zatem projekt przebudowy nie jest jeszcze gotowy? - To nie jest kwestia sporów w komunikacji między biurem a Zarządem Dróg Miejskich. To raczej kwestia korygowania projektu, bo spływają do nas coraz to kolejne oczekiwania ze strony mieszkańców. Każdy pozytywny projekt w kierunku poprawy bezpieczeństwa powoduje, że ci, którzy są zadowoleni, nie odzywają się, a ci, którym się to nie podoba - protestują. Zebraliśmy na przestrzeni ostatnich miesięcy, podczas posiedzeń różnych komisji, mnóstwo krytyki przede wszystkim ze strony mieszkańców ulicy Sokratesa za pomysł dotyczący zwężania ulicy - powiedział wiceprezydent Olszewski.

Protest po wypadku na SokratesaTVN24

Jak wyjaśnił, głównym zarzutem wobec proponowanych rozwiązań mających poprawić bezpieczeństwo jest to, że będą one uciążliwe dla okolicznych mieszkańców. - Chodzi o kwestię lewoskrętów, których nie możemy zachować na pełnym przebiegu. Jeśli je zachowamy, doprowadzimy do sytuacji, że przejścia dla pieszych będą prowadziły przez trzy lub cztery pasy ruchu i będzie to dalej wiązało się z możliwością wyprzedzania na pasach, a na wyeliminowaniu tego manewru najbardziej nam zależy. Idziemy w takim kierunku, żeby wprowadzić na ulicy ronda, które poprawią płynność ruchu, a jednocześnie wpłyną na jego uspokojenie. To jest obecnie projekt, który rozwiązuje większości zgłaszanych problemów i podlega procedurze zatwierdzenia. Analizujemy jeszcze szereg drobniejszych zmian zgłaszanych przez użytkowników ulicy Sokratesa, ale nie będą one miały już tak istotnego znaczenia dla całości projektu - zaznaczył wiceprezydent.

- Dotychczasowe propozycje były krytykowane przez znaczną część mieszkańców, dlatego chcemy tę ulicę zaprojektować tak, żeby nie powodować dodatkowego oporu społecznego przy wdrażaniu samego projektu - dodał. Przekonywał też, że projekt jest "dogrywany" i zmierza "w kierunku akceptacji rozwiązań", utrzymując najwyższe standardy bezpieczeństwa na ulicy Sokratesa.

Na wiosnę planują wymianę oświetlenia

Wiceprezydent zapowiedział też, że już na wiosnę wzdłuż ulicy Sokratesa pojawią się nowe oprawy oświetleniowe, dzięki czemu zarówno jezdnia, chodniki oraz przejścia dla pieszych mają być lepiej doświetlone.

- Chcę zdementować pojawiające się plotki o tym, że będziemy demontowali progi zwalniające. To nieprawda - podkreślił Olszewski. Jak dodał, usunięcie progów jest jednym z postulatów krytyków przebudowy ulicy.

Po kolejnych wypadkach na ulicy Sokratesa Olszewski zapewnia, że ratusz i ZDM są w kontakcie z Wydziałem Ruchu Drogowego stołecznej policji i będą analizować ich przyczyny również pod kątem uwzględnianego właśnie projektu.

- Z drogami jest zawsze tak, że praca nad ich bezpieczeństwem jest czasem nieprzerwana. Nie jest tak, że jednym projektem osiągniemy poziom bezpieczeństwa, który jest stuprocentową gwarancją. Pamiętajmy, że na koniec dnia przebudowa drogi nie wyeliminuje też odpowiedzialności uczestników ruchu. To ostatnie staje się na koniec dnia często kluczowe - jeśli jest skrajnie nieodpowiedzialne to kończy się tragedią jak w sytuacji, która miała miejsce na ulicy Sokratesa. Dlatego tak ważne jest zachowywanie podstawowych zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz eliminowanie z ruchu nieodpowiedzialnych. Zakładamy, że projekt, który jest teraz realizowany ma według dziś dostępnej wiedzy zagwarantować pieszym i uczestnikom ruchu bezpieczeństwo na drodze. Natomiast nie wykluczamy korygowania projektu w przyszłości pod kątem wprowadzania nowych rozwiązań, tak jak to się dzieje na innych drogach i liczymy na skuteczne karanie i eliminowanie nieodpowiedzialnych kierowców na naszych drogach - zapowiedział Michał Olszewski.

Autorka/Autor:Klaudia Kamieniarz

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Samochód osobowy oraz tramwaj zderzyły się na nowej trasie do Wilanowa. Uszkodzony jest sygnalizator świetlny. Trwają działania służb.

Zderzenie na nowej trasie tramwajowej

Zderzenie na nowej trasie tramwajowej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pod Piasecznem zderzyły się trzy samochody. Dwa z nich są mocno rozbite. Jak wynika z ustaleń policji, do zdarzenia doszło, kiedy jeden z kierowców skręcał w lewo. Jedna osoba trafiła do szpitala. Okazało się, że jednym z aut kierował 17-latek, który nie miał prawa jazdy.

Dwa samochody mocno rozbite. Jeden z kierowców nie miał prawa jazdy

Dwa samochody mocno rozbite. Jeden z kierowców nie miał prawa jazdy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pożar wybuchł w domku letniskowym pod Wyszkowem. Strażacy ewakuowali dwie osoby. Niestety, ich życia nie udało się uratować. Jedna osoba trafiła do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Tragedia pod Wyszkowem, dwie osoby zginęły w pożarze

Tragedia pod Wyszkowem, dwie osoby zginęły w pożarze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

28-latek ugodził nożem kobietę podczas domowej imprezy i uciekł, a 23-latka groziła znajomym poszkodowanej. Ranna kobieta trafiła do szpitala. Podejrzani usłyszeli zarzuty, mężczyzna trzy miesiące spędzi w areszcie.

Ciosy nożem na imprezie, ranna kobieta w szpitalu

Ciosy nożem na imprezie, ranna kobieta w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze komendy stołecznej "wszczęli czynności wyjaśniające w sprawie o wykroczenie" byłego ministra - przekazała w piątek wieczorem policja, dodając, że informacje o "niebezpiecznej jeździe" polityka w centrum Warszawy pojawiły się w mediach.

Policjanci sprawdzają, jak "były minister" jechał przez centrum Warszawy

Policjanci sprawdzają, jak "były minister" jechał przez centrum Warszawy

Źródło:
tvn24.pl, "Fakt"

W Powstaniu Warszawskim walczyli o wolność. O wyzwolenie stolicy Polski spod niemieckiej okupacji. Często byli jeszcze nastolatkami. - Oczywiście, że słysząc gwizd spadającej bomby czy nadlatującego pocisku, to się bałem, ale gdzieś wewnątrz zawsze tkwiła świadomość złożonej przysięgi i poczucie, że jestem żołnierzem. A także strach przed wstydem (…), gdybym się sprzeniewierzył wpajanym latami wartościom - mówił Stanisław Majewski ps. "Stach". W dniu Wszystkich Świętych wspominamy powstańców, którzy zmarli w ciągu ostatniego roku.

Powstańcy warszawscy, których pożegnaliśmy w minionym roku

Powstańcy warszawscy, których pożegnaliśmy w minionym roku

Źródło:
tvn24.pl

Na Cmentarzu Powązkowskim trwa 50., jubileuszowa kwesta. Pieniądze na ratowanie zabytkowych nagrobków zbierają znani artyści, dziennikarze, politycy i rekonstruktorzy w strojach historycznych.

Od pół wieku kwesta ma ten sam cel: ratowanie zabytkowych nagrobków

Od pół wieku kwesta ma ten sam cel: ratowanie zabytkowych nagrobków

Źródło:
PAP

Małżeństwo policjantów spod Warszawy spędzało wolny dzień w stolicy. Kiedy rozpoznali na ulicy poszukiwanego listem gończym 32-latka, po chwili był on już obezwładniony. Dalsze działania policjantów w tej sprawie doprowadziły do zatrzymania kolejnej osoby. Odzyskano też kradzione bmw warte 160 tysięcy złotych.

Małżeństwo policjantów rozpoznało przestępcę. Po chwili był obezwładniony

Małżeństwo policjantów rozpoznało przestępcę. Po chwili był obezwładniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Poszukiwani listami gończymi niemal zawsze są zaskoczeni widokiem zatrzymujących ich policjantów. Tak było też w przypadku 48-latka i 57-latka. Oni sądzili, że - by uniknąć kary - wystarczy zamieszkać w innych miastach.

Sądzili, że przeprowadzka do innego miasta wystarczy, by uniknąć kary

Sądzili, że przeprowadzka do innego miasta wystarczy, by uniknąć kary

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Targówka pracują nad sprawą kradzieży w galeriach handlowych. Łupem złodziei padły drogie perfumy. Na stronie pojawiły się zdjęcia dwóch osób: kobiety i mężczyzny, którzy mogą mieć związek ze sprawą. Policja prosi pomoc w ich identyfikacji.

Kradzieże drogich perfum w galeriach handlowych. Policja szuka tych osób

Kradzieże drogich perfum w galeriach handlowych. Policja szuka tych osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Podtrzymujemy nasze stanowisko w sprawie odbudowy centrum handlowego przy Marywilskiej. Jesteśmy na końcowym etapie koncepcji - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Małgorzata Konarska, prezes zarządu spółki Marywilska 44. Hala targowa przy Marywilskiej w Warszawie spłonęła 12 maja. - Myślę, że w drugim półroczu przyszłego roku uda się wbić łopatę i rozpocząć pracę - dodaje Konarska.

"Podtrzymujemy nasze stanowisko". Co dalej z handlem przy Marywilskiej 44?

"Podtrzymujemy nasze stanowisko". Co dalej z handlem przy Marywilskiej 44?

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z Siedlec (Mazowieckie) poszukiwali zaginionego 90-letka. Wyszedł on z domu i poszedł w kierunku rzeki Bug. Życie starszego mężczyzny było zagrożone.

W klapkach wyszedł z domu w kierunku rzeki i zniknął

W klapkach wyszedł z domu w kierunku rzeki i zniknął

Źródło:
tvnwarszawa.pl

500 złotych mandatu i powrót do domu zamiast lotów na wakacje. Tak skończyły się dla dwóch podróżnych "bombowe żarty" na warszawskim lotnisku.

Nikogo nie rozbawili i nigdzie nie polecieli

Nikogo nie rozbawili i nigdzie nie polecieli

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy podczas patrolu zauważyli leżącego na ulicy człowieka i stojącą obok taksówkę. Byli przekonani, że doszło do wypadku. Mylili się. Taksówkarz zatrzymał się, by pomóc leżącemu na jezdni mężczyźnie.

"Jako jedyny zainteresował się leżącym na ulicy człowiekiem"

"Jako jedyny zainteresował się leżącym na ulicy człowiekiem"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zgłosił, że na jednym z warszawskich przystanków autobusowych napadł go nieznany mężczyzna i grożąc nożem, zabrał mu telefon komórkowy. W trakcie kolejnych przesłuchań zaczął się motać, a policjanci szybko poznali jego plan. Teraz 40-latkowi grozi bardzo surowa kara.

Chciał dwa razy zarobić na telefonie, zgłosił napad z nożem

Chciał dwa razy zarobić na telefonie, zgłosił napad z nożem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek wieczorem trzy samochody zderzyły się na trasie S7 niedaleko Piaseczna. Dwie osoby trafiły do szpitala. Były utrudnienia w kierunku Warszawy.

Na S7 zderzyły się trzy auta, w tym porsche

Na S7 zderzyły się trzy auta, w tym porsche

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na rondzie Wojnara w warszawskich Włochach trwa montaż kamer, które będą rejestrowały kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle. Nad skrzyżowaniem zawisło 28 żółtych urządzeń. To pierwszy taki system w Warszawie.

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Kierowcy łamiący przepisy dostaną mandaty

28 kamer obserwuje skrzyżowanie. Kierowcy łamiący przepisy dostaną mandaty

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z posesji na warszawskim Targówku wydobywał się gęsty, gryzący dym. Z pomocą drona strażnicy miejscy potwierdzili, że w piecu palone są śmieci.

Wykryci dronem, ukarani za "kopciucha"

Wykryci dronem, ukarani za "kopciucha"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny konserwator zabytków poinformował o przekazaniu płyt nagrobnych z cmentarza olędrów na Kępie Tarchomińskiej oraz lapidarium na Białołęce do prac konserwatorskich.

Płyty nagrobne z cmentarzy osadników niemieckich przejdą renowację

Płyty nagrobne z cmentarzy osadników niemieckich przejdą renowację

Źródło:
PAP

W trakcie reanimacji na oddziale pediatrycznym szpitala w Otwocku nie było rurki do intubacji małego dziecka, a wspólna kontrola Narodowego Funduszu Zdrowia i Rzecznika Praw Pacjenta wykazała, że w trakcie leczenia dziewczynki doszło do "szeregu nieprawidłowości". Dyrekcja przekonuje, że "działano zgodnie z procedurami", a mazowieccy urzędnicy nadzorujący szpital twierdzą, że nie mieli sygnałów o nieprawidłowościach.

Szpital w Otwocku pod lupą kontrolerów po śmierci 11-miesięcznego dziecka. Dyrekcja nie ma sobie nic do zarzucenia

Szpital w Otwocku pod lupą kontrolerów po śmierci 11-miesięcznego dziecka. Dyrekcja nie ma sobie nic do zarzucenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zgodnie z programem hodowlanym, zamieszkująca warszawskie zoo samica krokodyla kubańskiego o imieniu Dwójka została przekazana do ogrodu zoologicznego w Tallinie. W środowisku naturalnym jest to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem, stąd bardzo istotna rola ogrodów w jego ratowaniu.

Samica krokodyla z warszawskiego zoo pojechała do Tallina. Dorobiła się pseudonimu "pani meteorolog"

Samica krokodyla z warszawskiego zoo pojechała do Tallina. Dorobiła się pseudonimu "pani meteorolog"

Źródło:
PAP

Prace budowlane przy ulicy Zgody przerwało odkrycie szczątków ludzkich. Po interwencji policji w sprawie bierze także udział prokuratura. Szczątki mogą pochodzić z czasów II wojny światowej. Nie ma jeszcze pewności czy pochówki są z okresu obrony Warszawy w 1939 roku, czy z czasu Powstania Warszawskiego w 1944 roku.

Ludzkie szczątki w centrum Warszawy. W tym miejscu był prowizoryczny cmentarz

Ludzkie szczątki w centrum Warszawy. W tym miejscu był prowizoryczny cmentarz

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

31-latek został zatrzymany przez stołecznych policjantów tuż po tym, jak odebrał od pokrzywdzonego 113 tysięcy złotych. Mężczyzna usłyszał zarzut i trafił do aresztu. Grozi mu do ośmiu lat więzienia.

Niósł w papierowej torbie 113 tysięcy złotych. Podejrzany o oszustwo obezwładniony i zatrzymany

Niósł w papierowej torbie 113 tysięcy złotych. Podejrzany o oszustwo obezwładniony i zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Łowcy cieni" Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali dwie osoby poszukiwane na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania oraz listów gończych.

"Łowcy cieni" zatrzymali poszukiwanych listami gończymi

"Łowcy cieni" zatrzymali poszukiwanych listami gończymi

Źródło:
PAP