Protest rolników. Stołeczny ratusz o szacunkach frekwencji i dokumentacji zniszczeń

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Rolnicy przed Sejmem
Rolnicy przed SejmemTVN24
wideo 2/14
Rolnicy przed SejmemTVN24

W Warszawie odbył się ogromny protest rolników. Pod kancelarią premiera płonęły race i opony, przed Sejmem doszło do starć z policją. Rzecznik stołecznego ratusza Monika Beuth przekazała, że według szacunków ratusza w proteście uczestniczyło około 30 tysięcy osób. Miasto przygotuje dokumentację zniszczeń infrastruktury miejskiej i rozważa możliwość wystąpienia do organizatorów o pokrycie strat.

- Nasze służby porządkowe oraz zakład remontów dróg jest w gotowości, aby po zakończeniu protestów przystąpić do sprzątania i naprawy. Będzie też wykonana dokumentacja zniszczeń infrastruktury miejskiej i jest możliwe że wystąpimy do organizatorów o pokrycie strat - zaznaczyła rzeczniczka.

Starcia przed Sejmem

W środę, w okolicach Sejmu doszło do starcia policji z protestującymi. Jak poinformowała Komenda Stołeczna Policji rannych zostało kilku policjantów. Zatrzymano kilkanaście osób.

- Ranni policjanci są w tej chwili w szpitalu, gdzie są diagnozowani. Ich stan nie zagraża życiu, ogólnie są potłuczeni i poparzeni - powiedziała kom. Małgorzata Wersocka ze stołecznej policji.

ZOBACZ: Minister rolnictwa o "wspomagaczach" i "upolitycznieniu protestu". "Za te zamieszania nie można obciążać rolników".

Wcześniej KSP informowała, że w związku z fizyczną agresją niektórych osób protestujących przy ul. Wiejskiej wobec funkcjonariuszy policji, konieczne było wykorzystanie środków przymusu bezpośredniego. "Należy podkreślić, że wcześniej osoby te były wzywane do zachowania zgodnego z prawem" – napisali stołeczni policjanci na platformie X.

Podkreślili, że zachowania zagrażające bezpieczeństwu funkcjonariuszy, w tym rzucanie w nich kostką brukową, nie mogą być lekceważone i wymagają stanowczej i zdecydowanej reakcji. "Policja nie jest stroną toczącego się sporu, w związku z którym odbywają się protesty" – dodano.

ZOBACZ: Hołownia o "zdarzeniach haniebnych". Szef MSWiA zapowiada "pełną informację o tym, kim są prowokatorzy"

Protest rolników Warszawie i starcia z policją
Protest rolników Warszawie i starcia z policjąTVN24

Oficjalnie protest ma potrwać do piątku do godziny 20.

Podczas protestu w Warszawie rolnicy zapowiedzieli marsze gwiaździste na wszystkie miasta wojewódzkie w Polsce.

Nie tylko w Warszawie

Oficjalnie manifestacja rolników, w którym brali udział również m.in. przedstawiciele "Solidarności" oraz leśnicy, zakończyła się o godzinie 14, jednak trwają jeszcze protesty na drogach wokół stolicy.

Jak informuje stołeczna policja na terenie powiatu nowodworskiego, rolnicy protestujący na DK 7 ruszyli kolumną pojazdów z Dziekanowa Leśnego w kierunku Gdańska. "Na siódemce w kierunku na Gdańska dwa pasy zajęte są przez przemieszczające się ciągniki rolnicze" - dodała.

W powiecie mińskim zablokowane było rondo przy DK92 i S17 w miejscowości Zakręt, w powiecie otwockim na węźle Wiązowna, protestujący rolnicy blokowali trasę S-17 w kierunku do Warszawy a na węźle Góraszka, zablokowane były wjazdy na S-17. W powiecie wołomińskim zablokowana w obydwu kierunkach była ulica Piłsudskiego w Markach (DW 629 pod trasą S8).

Dlaczego rolnicy protestują?

Rolnicy protestują w Polsce od 9 lutego. Sprzeciwiają się wprowadzaniu zielonego ładu oraz napływowi towarów z Ukrainy.

Europejski Zielony Ład to pakiet inicjatyw politycznych, którego celem jest skierowanie UE na drogę transformacji ekologicznej, a ostatecznie osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Pakiet obejmuje inicjatywy w ściśle powiązanych ze sobą obszarach, np. klimatu, środowiska, energii, transportu, przemysłu, rolnictwa oraz zrównoważonego finansowania.

Uczestnicy protestów opowiadają o swoich postulatach >>>

TAK RELACJONAWALIŚMY PROTEST NA STOŁECZNYCH ULICACH:

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 16:58

  Sytuacja w okolicach Sejmu powoli wraca do normy. Tłum rolników się rozchodzi. Kończymy naszą relację i dziękujemy za uwagę.

 • 16:35

  Komenda Stołeczna Policji poinformowała także o utrudnieniach pod Warszawą. "Powiat warszawski zachodni. Protest rolników. Duże utrudnienia na DK 7 w obu kierunkach na wysokości skrzyżowania z ul. M. Konopnickiej w Dziekanowie Leśnym" - wskazano.

 • 16:33

  "Trwa zauważalny odpływ uczestników manifestacji sprzed siedziby Sejmu i z Alej Ujazdowskich, co wiąże się ze zwiększonym natężeniem ruchu pieszych między innymi na dojściu do parkingu przy Torwarze (Agrykola, Myśliwiecka, Łazienkowska)" - podała policja na portalu X.

 • 16:28

  Policjant potwiedził, że w funkcjonariuszy rzucano kostką brukową i innymi elementami infrastruktury drogowej.

 • 16:26

  Nie będzie nigdy przyzwolenia na to, żeby policjanci byli atakowani. Oczywiście dążyliśmy do tego, żeby te zachowania agresywne minimalizować - stwierdził podinspektor Szumiata pytany o rannych kilku policjantów.

 • 16:13

  Policjant podał, że wobec agresywnych osób użyto środków przymusu bezpośredniego: siły ficzynej i gazu łzawiącego. Po to, by ataki odeprzeć i zapewnić bezpieczeństwo osobom, które się tam znajdowały. - Zatrzymania dotyczą naruszenia nietykalności cielesnej policjanta. Natomiast może być tak też, że będziemy mówić o innych tego typu przestępstwach, jak np. o czynnej napaści - podkreślił podinspektor Szumiata.

  Policja podczas demonstracji rolników w Warszawie

 • 16:12

  Podinspektor Robert Szumiata ze stołecznej policji przekazał, że na tę chwilę zatrzymano kilkanaście osób. Jak wytumaczył, w niektórych przypadkach mowa o naruszeniu nietykalności cielesnej policjantów. - Należy podkreślić, że od samego początku ten protest miał w zdecydowanej części charakter pokojowy. Natomiast pojawiły się grupki osób, które dążyły tylko i wyłącznie do konfrontacji z policją - wyjaśnił.

  Komenda Stołeczna Policji o przebiegu protestu rolników

 • 16:07

  Protestujący są już kilkaset metrów od budynku Sejmu.

 • 16:03

  Awantura przed Sejmem. Oglądaj wydanie specjalne w TVN24

 • 16:00

  "To co dzieje się teraz pod Sejmem to nie jest rolniczy protest, to jest prowokacja" - napisał na X wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak.

  Protest rolników Warszawie i starcia z policją

 • 15:54

  Kostka brukowa

 • 15:54

  Na trawniku przed Sejmem widać butelki i kostki brukowe.

 • 15:53

  Wciąż obowiązuje ograniczony ruch pojazdów na ulicach: Frascati, Wiejska, Piękna (od Alej Ujazdowskich do Wiejskiej), Górnośląska - Myśliwiecka (na odcinku od Wiejskiej do ronda Sedlaczka).

 • 15:51

  Cały czas wielotysięczny tłum wciąż jest przed Sejmem. Policja zawęża kordon policyjny. Uczestnicy są spychani przed scenę. Kolejne najbardziej agresywne osoby są odprowadzane przez policję z tłumu.

 • 15:45

  Wciąż nerwowa sytuacja panuje przed pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego.

  Sejm

 • 15:43

  Policjanci skupiają się na tym, by przekonać protestujących do rozejścia się.

 • 15:41

  Jan Piotrowski z TVN24 wskazał, że doszło do wybuchu petardy, w wyniku czego poszkodowanej osobie udzielana jest pomoc. - Dantejskie sceny momentami przed Sejmem - ocenił reporter.

 • 15:38

  Komisarz Małgorzata Wersocka z Komendy Stołecznej Policji podkreśliła, że wszystkie incydenty są rejestrowane i będą poddane analizie, a w przypadku stwierdzenia złamania prawa zostaną wyciągnięte konsekwencje. Obecnie nie wiadomo, jakie obrażenia odnieśli policjanci.

 • 15:37

  Policja informuje, że kilku policjantów zostało rannych. Zatrzymanych zostało kilkanaście osób. Policjanci zbierają dowody w tej sprawie. Jeszcze nie wiadomo, jakie zatrzymani usłyszą zarzuty.

  Sejm

 • 15:36

  "Prowadzone przez nas obecnie działania mają na celu zapobieżenie eskalacji w inne rejony miasta takich sytuacji, jakie miały miejsce przy ulicy Wiejskiej. Od początku prowadzonego zabezpieczenia wykorzystujemy w nim zespoły antykonfliktowe, dążąc do zapobiegania konfrontacji" - podała na X stołeczna policja.

 • 15:36

  Nad gmachem Sejmu widać też śmigłowce.

 • 15:32

  Od strony głównego wejścia do Sejmu jest już spokojnej - podała Maja Wójcikowska z TVN24.

 • 15:31

  Policjanci i straż marszałkowska informują protestujących przed Sejmem, że zgromadzenie jest już nielegalnie.

 • 15:29

  Protestujący uważają, że zostali niesłusznie ztrzymani. Twierdzą, że jedynie przechodzili w okolicach Sejmu.

 • 15:26

  Jan Piotrowski z TVN24 przekazał, że policja od strony ulicy Frascati prowadzi osoby, które zostały zatrzymane - Widzieliśmy prowadzone trzy osoby. Policja nie udziela na miejscu informacji - podał.

 • 15:21

  Policja nadal nawołuje uczestników do tego, by się rozeszli. Informuje z głośników, że zgromadzenie się zakończyło. - Jest już spokojniej. Policja opanowała sytuację od ulicy Wiejskiej do Pięknej - podał Michał Gołębiowski z TVN24.

  Protest rolników pod Sejmem

 • 15:14

  Na miejscu oprócz policji jest straż marszałkowska i karetki pogotowia ratunkowego.

 • 15:13

  Policja ma specjalny pojemnik, w którym lądują race.

 • 15:11

  Maja Wójcikowska z TVN24 podała, że jeden z protestujących kilkadziesiąt minut wcześniej próbował wedrzeć się do budynku Sejmu.

 • 15:10

  Nie ma konretnej informacji, kiedy i na jakich warunkach protest mógłby się zakończyć.

 • 15:08

  Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Protestujący próbują zostać na miejscu.

 • 15:07

  Widać ogromne emocje i próby rozładowania tłumu przez policję.

 • 15:05

  Kolejne oddziały policji stworzyły kordony. Policjanci nadal wzywają protestujących do opuszczenia terenu sprzed budynku Sejmu.

 • 15:03

  "W czasie wydarzeń mających miejsce przy ul. Wiejskiej rannych zostało kilku policjantów. Na obecną chwilę zatrzymano kilkanaście osób. Część spośród protestujących osób próbowała przedostać się przez barierki zabezpieczające teren Sejmu. Zostało to im uniemożliwione" - poinformowała policja na portalu X.

 • 15:01

  "Zielony Ład, lewacki bat" - takie transparenty i biało-czerwone flagi mają ze sobą protestujący.

 • 14:59

  Maja Wójcikowska z TVN24 przekazała, że wejście główne od ulicy Wiejskiej jest zabarykadowane przez policjantów, by nikt nie dostał się do środka.

 • 14:57

  Słychać policyjne komunikaty i wuwuzele. Nie wygląda jednak na to, by uczestnicy demonstracji chcieli się rozejść.

 • 14:56

  Policja wzywa protestujących pred Sejmem do rozejścia się. Oficjalnie wydarzenie miało potrwać do godziny 15. Wcześniej z tłumu wychodziły osoby, które przecierały twarz po gazie łzawiącym.

 • 14:52

  "Nasze działania są w pełni transparentne, odbywają się w obecności mediów i podlegają ocenie społecznej. Ze swojej strony również dokumentujemy ich przebieg, a materiały te zostaną wykorzystane między innymi na potrzeby dalszych czynności procesowych" - zapewniła stołeczna policja.

 • 14:49

  W stronę policjantów z tłumu lecą petardy.

 • 14:48

  Michał Gołębiowski z TVN24 stwierdził, że przed Sejmem jest bardzo gorąco. - Woń gazu pieprzowego unosi się w powietrzu. Słychać race i petardy, które są odpalane co chwila. Widać wycofujące się grupy rolników, leśników czy gorników, którzy protestują przeciwko zielonemu ładowi. Tysiące ludzi, które tutaj są, nie skandują, tylko trąbią. Trudno powiedzieć, w którą stronę to się potoczy - ocenił.

 • 14:44

  "Zachowania zagrażające bezpieczeństwu naszych funkcjonariuszy, w tym rzucanie w nich kostką brukową, nie mogą być lekceważone i wymagają stanowczej i zdecydowanej reakcji. Policja nie jest stroną toczącego się sporu, w związku z którym odbywają się protesty" - dodała KSP.

 • 14:43

  Rolnicy przed Sejmem

 • 14:42

  "W związku z fizyczną agresją niektórych spośród osób protestujących przy ul. Wiejskiej - wobec funkcjonariuszy Policji - konieczne było wykorzystanie środków przymusu bezpośredniego. Należy podkreślić, że wcześniej osoby te były wzywane do zachowania zgodnego z prawem" - napisała na portalu X stołeczna policja.

 • 14:41

  W miejscowości Zakręt pod Warszawą rolnicy zorganizowali blokadę. Tam również trwają działania policji wobec protestujących. Rolnicy pozostaną tu do czwartku, do około godziny 12.

 • 14:33

  Reporter dodał, że na miejscu jest mnóstwo policji.

 • 14:33

  Doszło tutaj do eskalacji, rzeczywiście. Policjanci użyli gazu i granatów hukowych. Emocje biorą górę. Policja oddzieliła część protestujących kordonem - powiedział Michał Gołębiowski z TVN24.

 • 14:32

  Przed Sejmem dochodzi do starć z policją. Osoby poszkodowane są wyłączane z tłumu.

 • 14:30

  Kołodziejczak dodał, że "na pewno trzeba szukać rozwiązania, jeśli chodzi o zboże". - Widzimy, co robi też Rosja w Afryce. - Wczoraj spotkałem się z przedstawicielami kilku firm i jeżeli będzie dostęp do portu, jesteśmy w stanie eksportować co najmniej 50 tysięcy ton zbóż do do Afryki, w tygodniu - zapowiedział.

 • 14:23

  I to jest zaprzeczenie tego, o czym mówiło się do tej pory: że nie ma możliwości wycofania się z jakichś zapisów. Najpierw mamy kontyngenty na jaja, drób i cukier (...) dzisiaj widzimy kolejne ugięcie się. Czyli można to zrobić, tylko trzeba to robić w sposób poważny - dodał wiceminister.

 • 14:17

  Informacje, które teraz dotarły, mówią o tym, że to będzie wycofanie się na dzień dzisiejszy z tych zapisów Zielonego Ładu, które dotyczą rolnictwa (...) to już pokazuje, że Komisja Europejska jednak ma pewną refleksję, która jest bardzo istotna. I to jest zaprzeczenie tego, o czym się mówiło do tej pory - powiedział po godzinie 14 w Sejmie wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak.

  Kołodziejczak: Komisja Europejska ma pewną refleksję

 • 13:53

  Z kolei jak poinformował reporter TVN24 Michał Gołębiowski, który relacjonował wydarzenia sprzed KPRM, z ustawionej tam sceny padła deklaracja, że protesty nie ustają. Zapowiedziano marsz gwiaździsty na wszystkie miasta wojewódzkie, który ma się odbyć 20 marca.

 • 13:44

  Przed budynkiem Sejmu gromadzi się coraz więcej osób. Sytuację, która panuje na ulicy Wiejskiej, relacjonował reporter TVN24 Piotr Borowski. Przekazał, że na miejscu jest bardzo głośno, co jakiś czas wybuchają petardy.

  - Trudno powiedzieć, ile osób może się znajdować pod Sejmem. Wcześniej około godziny 11 rozpoczął się tutaj protest myśliwych i leśników. Odbywał się w miarę spokojnie. Myśliwi przedstawili postulaty. Są tutaj, żeby wesprzeć rolników – powiedział reporter TVN24.

  Potem sprzed KPRM pod Sejm przemieścili się rolnicy i związkowcy.

  - Policja interweniowała raz. Zatrzymała osobę, która odpalała środki pirotechniczne – przekazał Borowski.

 • 13:27

  KSP informuje, że rolnicy zablokowali kolejne skrzyżowanie. To zapowiadana wcześniej blokada ronda przy DK92 i S17 w miejscowości Zakręt.

 • 13:14

  Jak przekazał w radiu RMF FM komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski, Komisja Europejska ma przedstawić w przyszłym tygodniu nowe propozycje wychodzące naprzeciw postulatom protestujących rolników.

  Komisja Europejska oferuje złagodzenie wymagań Zielonego Ładu. - Będzie to pakiet rozwiązań, który powinien zdjąć z rolników wszystkie obawy nie tyle z Zielonym Ładem, ale z jego elementami, które są we Wspólnej Polityce Rolnej – powiedział Wojciechowski.

  W pakiecie, o którym mówił komisarz, nie będzie obowiązku ugorowania 4 procent gruntów. Będzie to dobrowolne i dodatkowo nagradzane.

  Łagodniejsze mają być też rygory dotyczące stosowania płodozmianu oraz obowiązku stosowania okrywy zimowej gleby, czyli utrzymywania upraw ozimych czy ścierniska.

  Ponadto gospodarstwa do 10 hektarów mają być zwolnione z kontroli spełniania warunków środowiskowych.

  Komisja Europejska może wycofać się z części zapisów Zielonego Ładu

 • 13:00

  Jadąc trasą S17 od strony Lublina, należy zjechać z niej w DK50 na wysokości Kołbieli.

  Blokada na trasie S17

 • 12:55

  Rolnicy blokują wjazd do Warszawy trasą S17 na wysokości węzła Wiązowna. Tak wygląda ta blokada na zdjęciach reportera tvnwarszawa.pl.

  Zablokowana trasa S17 w kierunku Warszawy

 • 12:50

  - Mamy szereg działań zaplanowanych na następne dni, które mają też dać pewność, że interesy rolników będą przypilnowane – mówił w środę Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa.

  Dopytywany, czy ktoś wyjdzie do protestujących, odpowiedział, że spotkanie premiera Donalda Tuska z rolnikami jest umówione na sobotę.

  - Premier umówił się z rolnikami poważnie. Tu nie ma polityki terapeutycznej. Sytuacja jest poważna. Jeśli ktoś chce spłycać te problemy do myślenia, że podjęcie dwóch czy trzech uchwał wszystko rozwiąże, to jest kłamcą – mówił Kołodziejczak.

  Michał Kołodziejczak: spotkanie premiera z rolnikami zaplanowano na sobotę

 • 12:32

  Natomiast tak wygląda blokada w miejscowości Mory w powiecie warszawskim zachodnim. Zablokowana jest droga krajowa numer 92.

  Blokada w miejscowości Mory w powiecie warszawskim zachodnim


 • 12:16

  Na węźle Wiązowna traktory wjechały na trasę S17. Droga jest zablokowana w kierunku Zakrętu. Policjanci kierują kierowców na Południową Obwodnicę Warszawy. Jezdnię blokuje blisko setka ciągników.

  Blokada trasy S17

 • 11:54

  Komisarz Małgorzata Wersocka z Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Stołecznej Policji przekazała Polskiej Agencji Prasowej, że obecnie podczas protestu nie doszło do poważniejszych zdarzeń, a jedynie do pojedynczych incydentów.

  - Na ten moment nikomu nic się nie stało. Policjanci są na miejscu, jest bardzo dużo sił policji, a wszystko po to, żeby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom tego zgromadzenia, także osobom postronnym - powiedziała.

  Przekazała, że do jednego z incydentów doszło w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie protestujący podpalili opony. Dodała, że zdarzenia takie są rejestrowane, później analizowane. - W przypadku, kiedy zostanie złamane prawo, będą podejmowane w stosunku do tych osób odpowiednie kroki prawne - zaznaczyła.

 • 11:50

  Jak relacjonował reporter TVN24 Michał Gołębiowski, protest przed KPRM przyjął formułę hyde park, gdzie każdy może wejść na scenę i powiedzieć o swoich problemach.

  Reporter podkreślił, że atmosfera na miejscu jest bardzo gorąca. Stojąc kilkanaście metrów od sceny, nie słychać osób z niej przemawiających. Rozbrzmiewa głównie dźwięk wuwuzeli.

  Grupy protestujących mieszają się. Kolejne osoby dochodzą pod KPRM. Częsć natomiast kieruje się już w stronę Sejmu.

  Po zakończeniu wystąpień przed kancelarią planowany jest przemarsz w kierunku Sejmu.

  Relacja z protestu przed kancelarią premiera

 • 11:41

  Jak informuje reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz, ruch na ulicach Warszawy jest niewielki. Przypomina, że w związku z protestem zamknięty jest wjazd z ronda de Gaulle'a w kierunku placu Trzech Krzyży. Tam spotkał sporą grupę protestujących, którzy poszli w kierunku Sejmu.

  Protestujący idą przed Sejm

 • 11:38

  Utrudnienia występują również na węźle Wiązowna. Rolnicy blokują tam wjazd na trasę S17. "Nie można dojechać do stolicy wjazdem z ronda, do którego prowadzi ul. Lubelska" - podaje KSP.

  Blokada węzła Wiązowna

 • 11:35

  Komenda Stołeczna Policji informuje, że w związku z protestem rolników zablokowana w obydwu kierunkach jest ulica Piłsudskiego w Markach w ciągu drogi wojewózkiej 629 pod trasą S8.

  Protest rolników w Markach pod Warszawą

 • 11:17

  O protesty rolników był dopytywany w przerwie posiedzenia Sejmu marszałek Szymon Hołownia. Czy spotka się dziś z rolnikami?

  - Jeżeli przyjdą rolnicy i będą chcieli złożyć jakąś petycję ze swoimi postulatami, to na pewno znajdziemy formułę taką, w której taką petycję będą mogli złożyć - powiedział Hołownia.

  - Nie zapowiedzieli się z chęcią rozmów, tak jak uczestniczący w poprzednim proteście. Nie mieliśmy żadnych sygnałów, że ma być złożona jakaś petycja. Ale jesteśmy w gotowości - dodał marszałek Sejmu.

  Szymon Hołownia o proteście rolników: nie zapowiedzieli się z chęcią rozmów,

 • 11:06

  O godzinie 11 przed KPRM nastąpiło oficjalne rozpoczęcie protestu. Protestujący rolnicy zgromadzeni przed budynkiem odśpiewali hymn.

  Rolnicy przed KPRM


 • 11:02

  Policja ostrzega, że w powiecie warszawskim zachodnim również występują utrudnienia.

  "Protestujący rolnicy blokują DK 92 w obu kierunkach na wysokości miejscowości Mory oraz na trasie S8 (węzeł Mory), gdzie zablokowany został wjazd i zjazd z trasy na DK 92. Zalecamy korzystanie z tras alternatywnych" - podaje KSP w komunikacie.

 • 10:55

  Przed kancelarią premiera spłonęła też trumna, która ma symbolizować upadek polskiego rolnictwa. Przy trumnie umieszczona została tabliczka z napisem "Rolnik. Żył 20 lat. Zabił go Zielony Ład".

  Rolnicy protestują przed KPRM

  Rolnicy protestują przed KPRM

 • 10:33

  Przed KPRM słychać wystrzały petard. Protestujący odpalili race. Natomiast na chodniku przed budynkiem płoną dętki.

  Rolnicy protestują przed KPRM

 • 10:29

  Duża grupa rolników z Trzebuczy w powiecie węgrowskim wyruszyła w kierunku miejscowości Zakręt. Tam zamierzają zablokować skrzyżowanie drogi S17 z DK92.

  Rolnicy z Trzebuczy ruszają pod Warszawę

 • 10:10

  Jak informuje reporter TVN24, rozpoczęta rano blokada ulicy Przyczółkowej dobiegła końca. Droga jest w pełni przejezdna w obu kierunkach.

 • 10:07

  Jak donosi reporter tvnwarszawa.pl, na granicy Warszawy i Łomianek policjanci wykorzystują śmigłowiec Black Hawk, który krąży nad protestującymi.

  Rolnicy przyjechali z Wyszogrodu, Płońska, Nowego Dworu Mazowieckiego i Żuromina.

  Policjanci wykorzystali śmigłowiec

 • 9:54

  Jak podaje KSP, rolnicy zablokowali rondo w Zegrzu (skrzyżowanie DW631 i DK61). Po krókiej blokadzie odstąpili od niej i ruszyli drogą wojewódzką nr 631 w kierunku Marek.

  "Możliwe spowolnienia ruchu" - informuje policja.

  Rolnicy blokowali rondo w Zegrzu

 • 9:51

  Czołg Abrams wykonany ze słomy stoi przed budynkiem kancelarii premiera.

  Rolnicy przed KPRM


 • 9:32

  Pierwsi rolnicy zgromadzili się przed budynkiem kancelarii premiera w Alejach Ujazdowskich już około godziny 9. Na miejsce podstawiono charakterystyczny ciągnik z naczepą, na której stoi czołg ze słomy. Ten sam zestaw przemierzał ulice centrum Warszawy podczas poprzedniego protestu.

  Pierwsi rolnicy pojawiają się pod kancelarią premiera

 • 9:28

  Autobusy linii autobusy linii 116, 119, 131, 166, 167, 168, 180, 222, 503, E-2, N31, N81 i Z31 zostały skierowane na objazdy. Szczegóły znajdują się na stronie Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie (wtp.pl).

 • 9:23

  Ponadto policja ostrzega, że na ulicach: Frascati, Wiejska, Piękna (od Al. Ujazdowskich do Wiejskiej), Górnośląska - Myśliwiecka (na odcinku od Wiejskiej do ronda Sedlaczka) ruch pojazdów jest ograniczony.

 • 9:22

  Policja zamknęła ruch w rejonie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

  "Wstrzymany ruch pojazdów na ciągu ul. Belwederskiej i w al. Ujazdowskich (od skrzyżowania z Gagarina do ronda de Gaulle'a). Jadąc od Ursynowa na skrzyżowaniu z ul. Gagarina należy skręcić w prawo do ul. Czerniakowskiej" - podała KSP w komunikacie.

 • 9:18

  Jak dowiedział się Artur Węgrzynowicz, policjanci zatrzymali około 100 ciągników na wjeździe do Warszawy od strony Łomianek. Maszyny rolnicze i radiowozy stoją na pasie zieleni pomiędzy jezdniami. Nie ma utrudnień w ruchu.

  Rolnicy na wjeździe do Warszawy

 • 8:50

  - Chcemy zatrzymać import z Ukrainy i Rosji. Niestety dowiedzieliśmy się, że duży import różnych produktów idzie z Rosji, gdzie nie przestrzegają żadnych zasad, które u nas są wprowadzone i do których rolnik musi się stosować. Ponadto w wymienionych krajach są stosowane pestycydy, które u nas są dawno wycofane ze względu na ekologię – mówił w rozmowie z reporterem TVN24 jeden z protestujących na Przyczółkowej rolników.

 • 8:45

  Tymczasem Komenda Stołeczna Policji ostrzega przed blokadą ulicy Przyczółkowej. "Trwa protest grupy rolników na ulicy Przyczółkowej (na wysokości Pałacowej). Protestujący cyklicznie wchodzą na przejście dla pieszych, a następnie schodzą z niego przepuszczając oczekujące pojazdy. Spowolniony ruch, szczególnie na kierunku do Warszawy" - informuje KSP.

  Jak ustaliliśmy, poza Przyczółkową wszystkie główne arterie w mieście, jak i bezpośrednio przed wjazdem do Warszawy, są na tę chwilę przejezdne.

 • 8:38

  Kolejna kolumna ciągników zmierza trasą S7 w kierunku Warszawy. Nagranie, na którym widać przejeżdżające traktory na wysokości Czosnowa, otrzymaliśmy od naszego czytelnika.

  Kolumna ciągników na trasie S7 w Czosnowie

 • 8:19

  Policjani ze stołecznego garnizonu zablokowali kolejną kolumnę ciągników zmierzających do Warszawy. Nie pozwolili kilkudziesięciu traktorom na wjazd do miasta od strony Łomianek.

  Rolnicy ustawili się ze swoim sprzętem na pasie zieleni. Na miejscu jest kilkudziesięciu policjantów. Nie ma utrudnień w ruchu.

 • 8:16

  Rolnicy z okolic Mińska Mazowieckiego zapowiedzieli blokadę skrzyżowania trasy S17 z DK92 w miejscowości Zakręt. Na tę chwilę skrzyżowanie jest jeszcze przejezdne. Na miejscu jest kilka załóg policji. Rolnicy planują dotrzeć w to miejsce około godziny 11.

 • 8:02

  Tak jak podczas poprzednich protestów, rolnicy rozpoczęli blokadę ulicy Przyczółkowej w rejonie skrzyżowania z trasą S2. Grupa osób chodzi po przejściu dla pieszych. Na miejscu jest policja. Co kilka minut ruch na krótko jest wznawiany. Rolnicy nie wiedzą, jak długo pozostaną w tym miejscu.

  Blokada Przyczółkowej

 • 7:57

  Reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz dowiedział się również, że około godziny 10 ma rozpocząć się blokada na trasie S17 na wysokości miejscowości Wiązowna, gdzie trasa krzyżuje się z drogą wojewódzką nr 721. Zablokowana ma być jezdnia w kierunku Warszawy. Rolnicy zapowiedzieli, że będą protestować w tym miejscu przez dobę.

 • 7:38

  Niektórzy rolnicy próbują dostać się do Warszawy ciągnikami. Na ich wjazd nie wydał zgody ratusz, a tę decyzję podtrzymały sądy.

  Jak donosi Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl, policja uniemożliwiła wjazd rolnikom na trasę pomiędzy Nieporętem a Warszawą na wysokości ulicy Polnej.

  Policja uniemożliwiła wjazd rolnikom na trasę między Nieporętem a Warszawą

  Policja uniemożliwiła wjazd rolnikom na trasę między Nieporętem a Warszawą

 • 7:28

  Protest rolników wspierają też górnicy. Do Warszawy zmierzają członkowie śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

  - Przyłączamy się z uwagi na to, że polityka KE wobec redukcji gazów cieplarnianych doprowadzi do tego, że w naszym regionie zniknie kilkadziesiąt, jak nie setki tysięcy miejsc pracy - mówił dziennikarzom przed wyjazdem do stolicy Artur Braszkiewicz, wiceprzewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Podkreślił, że problem dotyczy nie tylko górników, ale też pracowników branży motoryzacyjnej.

  - Widzimy, że niepokój i wrogość wobec tych zapisów Zielonego Ładu narasta. Obywatele zdają sobie z tego sprawę. Jeżeli nie będzie weta, bedziemy dalej protestować. Mamy nadzieję, że polski rząd to zrozumie - podkreślił.

  Do protestujących rolników dołączają górnicy

 • 6:59

  Do Warszawy zmierzają też rolnicy z okolic Mińska Mazowieckiego.

  Rolnicy jadą na protest do Warszawy

 • 6:56

  Początek protestu rolników zaplanowano na godzinę 11 przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Organizatorzy zapowiedzieli, że manifestacja ma być o wiele większa niż ta z 27 lutego.

  Rolnicy jadą do Warszawy z różnych zakątków kraju. Aby dotrzeć do stolicy, ze swoich miejscowości wyruszyli jeszcze w nocy.

  Reporter TVN24 rozmawiał z rolnikami z miejscowości Buk w Wielkopolsce. Stamtąd do stolicy pojechało około 20 rolników i rolniczek. Mówili o swoich oczekiwaniach, ale też emocjach, które towarzyszą kolejnemu już protestowi, i o tym, że planują strajkować do końca.

  - Po tym, jakie są wyniki tych rozmów, nie liczę na zbyt wiele. Ale trzeba strajkować, nie możemy odpuścić. Jeżeli odpuścimy, to będzie z nami koniec. Liczymy, że otrzeźwieją i wycofają się z tego Zielonego Ładu – mówił jeden z rolników.

  Zdaniem pani Pauliny, rząd bierze rolników na przeczekanie, bo wie, że za chwilę zacznie się praca w polu. - Oni myślą, że zapomnimy, ale to tak nie jest. Niestety rolnictwo jest w tej chwili na skraju upadku. Jak tak dalej pójdzie, to naprawdę rolnicy nie będą mieli z czego żyć – powiedziała rolniczka.

  Rolnicy jadą na protest do Warszawy

Protesty rolnicze, Warszawa, 6 marca 2024UM

Autorka/Autor:mg/dg/b/katke

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Pozostałe wiadomości

Osiedle Przyjaźń ma nadal służyć celom mieszkaniowym, a znajdujące się tam zaniedbane domki będą sukcesywnie remontowane - zapewnił stołeczny ratusz. Na nadzwyczajnej sesji, zwołanej na wniosek radnych PiS oraz Lewicy, Razem i Miasto jest Nasze, wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek przypomniał, że miasto ma propozycję dla każdej z grup mieszkających tam osób.

Przyszłość Osiedla Przyjaźń. "Nikt nikogo nie będzie wyrzucał z domu"

Przyszłość Osiedla Przyjaźń. "Nikt nikogo nie będzie wyrzucał z domu"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

40-latek uporczywie nękał kobiety w jednym z salonów fryzjerskich na Ursynowie. Przyglądał się im, zaczepiał i starał się do nich przytulać. Dostawał ostrzeżenia, te jednak nie zmieniły jego zachowania. Kiedy złamał zakaz zbliżania się, trafił do aresztu.

Przyglądał się kobietom w salonie fryzjerskim i "starał się do nich przytulać". Trafił do aresztu

Przyglądał się kobietom w salonie fryzjerskim i "starał się do nich przytulać". Trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na A2, w okolicy Grodziska Mazowieckiego, w ciężarówce zapaliła się opona. Strażacy musieli zablokować autostradę, co spowodowało wielokilometrowy korek.

W ciężarówce zapaliła się opona. Korek na autostradzie miał kilkanaście kilometrów

W ciężarówce zapaliła się opona. Korek na autostradzie miał kilkanaście kilometrów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kobietę zatrzymano dzięki reakcji świadków. Podróżowała krajową "siódemką" w okolicach Płońska. Zaniepokojenie wzbudziło jej auto, wjeżdżające na przeciwległy pas. Okazało się, że była pijana. W dodatku nie jechała sama.

"Auto zjeżdżało na sąsiedni pas jezdni". Pijana wiozła 10-letniego syna

"Auto zjeżdżało na sąsiedni pas jezdni". Pijana wiozła 10-letniego syna

Źródło:
PAP

Nad Warszawą przeszła burza, mocno padało, było słychać też grzmoty. Mieszkańcy otrzymali alert RCB. Ulewa nie wyrządziła większych szkód - podała straż pożarna.

Gwałtowna burza przeszła nad Warszawą. "Ściana deszczu"

Gwałtowna burza przeszła nad Warszawą. "Ściana deszczu"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl

Blue City, spółka zarządzająca centrum handlowym przy Alejach Jerozolimskich 179 w Warszawie, złożyła w sądzie wniosek o otwarcie przyśpieszonego postępowania układowego z powodu braku porozumienia z bankami na przedłużenie finansowania - poinformowało w czwartek Blue City.

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Poważne kłopoty dużego centrum handlowego. Jest wniosek do sądu

Źródło:
PAP

Jest najmłodszym w historii burmistrzem miasta pod Giewontem. Nowy burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz będzie zarabiał miesięcznie 19 tysięcy 87 złotych brutto, łącznie z dodatkami. To blisko o 800 złotych więcej niż prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Burmistrz Zakopanego będzie zarabiał więcej niż prezydent Warszawy

Burmistrz Zakopanego będzie zarabiał więcej niż prezydent Warszawy

Źródło:
PAP

Pokłady samolotów opuścili w asyście strażników granicznych, którzy wręczyli im też mandaty. Wszystko z powodu tego, jak zachowywali się podczas rejsów z Neapolu i Barcelony.

Z samolotów wyprowadzili ich strażnicy graniczni

Z samolotów wyprowadzili ich strażnicy graniczni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga nie będzie już badała sprawy pożaru centrum handlowego przy Marywilskiej. Śledztwo zostało przejęte przez Prokuraturę Krajową.

Prokuratura Krajowa przejęła śledztwo w sprawie pożaru hali przy Marywilskiej

Prokuratura Krajowa przejęła śledztwo w sprawie pożaru hali przy Marywilskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl, RMF FM

Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia wydał wyrok w sprawie Franka Brody, prywatnie siostrzeńca byłego premiera Mateusza Morawieckiego. Chodzi o zatrzymanie aktywisty przez policję w Święto Niepodległości. "Sąd postanowił, że moje zatrzymanie było: Nielegalne! Niezasadne! Nieprawidłowe!" - napisał Broda.

Sąd orzekł, że zatrzymanie siostrzeńca Mateusza Morawieckiego przez policję było "nielegalne"

Sąd orzekł, że zatrzymanie siostrzeńca Mateusza Morawieckiego przez policję było "nielegalne"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, onet.pl

Akcja policji i straży pożarnej w okolicy ulicy Żwirki i Wigury. Znaleziono porzucone odpady chemiczne.

Porzucone odpady chemiczne w okolicy ogródków działkowych

Porzucone odpady chemiczne w okolicy ogródków działkowych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Wiosna, ach to ty!" - to hasło przewodnie tegorocznego Święta Saskiej Kępy. Impreza odbędzie się w sobotę, 25 maja. Nie zabraknie tradycyjnej parady, a na scenie zaśpiewają artyści. Ulica Francuska zostanie zamknięta dla ruchu, będą też ograniczenia w parkowaniu. Autobusy pojadą objazdami.

Tradycyjna parada i muzyka na żywo. Święto Saskiej Kępy

Tradycyjna parada i muzyka na żywo. Święto Saskiej Kępy

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W czwartek odbył się jubileuszowy, dziesiąty Wielki Finał Zwolnionych z Teorii. To pierwsza w Polsce zespołowa, pozaszkolna olimpiada projektów społecznych dla studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Zwycięzcy, autorzy najlepszych inicjatyw w tym roku, zostali wyróżnieni Złotymi Wilkami.

Młodzi, aktywni, kreatywni. Wielki Finał Zwolnionych z Teorii

Młodzi, aktywni, kreatywni. Wielki Finał Zwolnionych z Teorii

Źródło:
tvn24.pl

Rada Warszawy podczas czwartkowej sesji przyjęła uchwałę określającą wysokość wynagrodzenia prezydenta Warszawy. Rafał Trzaskowski będzie zarabiał ponad 18 tysięcy złotych miesięcznie. To taka sama kwota jak w poprzedniej kadencji.

Rafał Trzaskowski nie dostał podwyżki. Tyle będzie zarabiał

Rafał Trzaskowski nie dostał podwyżki. Tyle będzie zarabiał

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Radni i radne warszawskich Włoch nie poradzili sobie z prawidłowym wyborem wiceprzewodniczących rady dzielnicy i wiceburmistrzów. Podczas czwartkowej sesji Rada Warszawy przyjęła zarządzenie prezydenta Warszawy w sprawie wstrzymania wykonania uchwał włochowskiej rady dzielnicy.

Źle wybrali wiceprzewodniczących rady dzielnicy i wiceburmistrzów

Źle wybrali wiceprzewodniczących rady dzielnicy i wiceburmistrzów

Źródło:
PAP

W środę wieczorem w budynku, w którym niegdyś kręcono program "Big Brother", doszło do pożaru. Na miejscu pracowało sześć zastępów straży pożarnej.

Pożar w domu "Big Brothera"

Pożar w domu "Big Brothera"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek do szpitala w Ciechanowie (Mazowieckie) przyjęto mężczyznę z raną postrzałową brzucha. W związku z tą sprawę zatrzymano zatrzymano kolejne dwie osoby. Wcześniej zatrzymany mężczyzna został zwolniony. Nie przedstawiono mu żadnych zarzutów.

Mężczyzna z raną postrzałową. Zatrzymali dwie kolejne osoby

Mężczyzna z raną postrzałową. Zatrzymali dwie kolejne osoby

Źródło:
PAP

Dwa auta zderzyły się w czwartek rano na warszawskim Targówku. Po kolizji jedno z nich zostało zepchnięte na chodnik, gdzie uderzyło w latarnię i śmietnik.

Ciężarówka zepchnęła go na chodnik. Tam wpadł na latarnię i betonowy śmietnik

Ciężarówka zepchnęła go na chodnik. Tam wpadł na latarnię i betonowy śmietnik

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy auta, w tym ciężarówka, zderzyły się w porannym szczycie na trasie S8. W korku utknęli kierowcy, ponieważ doszło do wycieku paliwa. Kiedy służby się z tym uporały, trasę trzeba było znów zablokować aby odholować samochód ciężarowy.

Najpierw zabezpieczali wyciek, potem musieli odholować ciężarówkę. Kilka godzin korków na S8

Najpierw zabezpieczali wyciek, potem musieli odholować ciężarówkę. Kilka godzin korków na S8

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Początkowo nieśmiało, na chwilę, na awaryjnych, dziś bez żenady, masowo, wedle potrzeb. Chodnik wzdłuż Fabryki Norblina na Prostej dostawcy traktują jako pełnoprawne miejsca parkingowe. Piesi i rowerzyści mają coraz większy kłopot.

Prosto na zakazie. Z chodnika zrobili strefę dostaw

Prosto na zakazie. Z chodnika zrobili strefę dostaw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

10-latek na hulajnodze elektrycznej zlekceważył czerwone światło i wjechał wprost pod nadjeżdżające auto. Na szczęście w tym przypadku skończyło się na niegroźnych potłuczeniach. Policja, ku przestrodze, pokazała nagranie z tego zdarzenia. Do wypadków z udziałem dzieci na hulajnogach doszło też w ostatnich dniach między innymi w Płońsku, Jedlance i Białobrzegach. Ucierpiały w nich cztery osoby.

Chłopiec na hulajnodze elektrycznej wjechał pod koła auta. Nagranie ku przestrodze

Chłopiec na hulajnodze elektrycznej wjechał pod koła auta. Nagranie ku przestrodze

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dużo rowerzystów, jeszcze więcej pieszych i bardzo mało miejsca. Styk z praskim brzegiem to najbardziej konfliktogenne miejsca nowej kładki przez Wisłę. I nie ma szans, że w najbliższym czasie sytuacja ulegnie poprawie.

Najgorsze miejsce na kładce. Tu wszystkim jest niewygodnie

Najgorsze miejsce na kładce. Tu wszystkim jest niewygodnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 45-latkę oraz 26-latka. To matka i syn. Mieli podawać się za policjantów i okradać starsze osoby. Według śledczych, straty mogą sięgać setek tysięcy złotych.

Zarzuty i areszt dla matki i syna

Zarzuty i areszt dla matki i syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miało być koleżeńskie spotkanie, było brutalne pobicie. 28-latek z licznymi złamaniami trafił do szpitala. Trzy osoby podejrzane o rozbój są już w areszcie.

Przyszedł na spotkanie, już na klatce schodowej został brutalnie pobity

Przyszedł na spotkanie, już na klatce schodowej został brutalnie pobity

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciężki sprzęt pojawił się na skrzyżowaniu bielańskich ulic Arkuszowej i Estrady z ulicą 3 Maja w Mościskach. Prace skupiają się na przebudowie wodociągu i kanalizacji. Potrwają do wakacji. Potem ruszy remont jezdni.

Ruszyły prace przy przebudowie "bramy do stolicy"

Ruszyły prace przy przebudowie "bramy do stolicy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i pozwolenie na budowę pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku - poinformował Instytut Adama Mickiewicza, który przejął obowiązki zlikwidowanego Biura "Niepodległa", odpowiedzialnego za budowę monumentu.

Sąd uchylił pozwolenie na budowę Pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Sąd uchylił pozwolenie na budowę Pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Źródło:
tvnwarszawa.pl