W piątek prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek i marszałek Senatu Tomasz Grodzki złożyli wieńce przed pomnikami "ojców niepodległości". Potem w Belwederze prezydent wręczył najwyższe odznaczenia państwowe i wziął udział w mszy świętej w Świątyni Opatrzności Bożej. Główne uroczystości odbyły się na placu Piłsudskiego.
Uroczystości z okazji 104. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się w piątek rano. Po godzinie 8 Andrzej Duda złożył wieńce przed pomnikami "ojców niepodległości": Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego. W ten sam sposób twórców II RP uczcili także marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz premier Mateusz Morawiecki.
Politycy Koalicji Obywatelskiej złożyli wieńce pod Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pod Pomnikiem Józefa Piłsudskiego.
Kwiaty przed pomnikami "ojców niepodległości" złożył również prezes PiS Jarosław Kaczyński. Szef PiS pojawił się także przy pomnikach: prezydenta Lecha Kaczyńskiego, kard. Stefana Wyszyńskiego, Stefana "Grota" Roweckiego oraz prezydenta USA Ronalda Reagana.
Odznaczenia państwowe w Belwederze
Po godzinie 9 prezydent Andrzej Duda wręczył w Belwederze odznaczenia państwowe z okazji Święta Niepodległości. Orderem Oła Białego został odznaczony dominikanin, teolog i pisarz ojciec Jacek Salij. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski prezydent wyróżnił satyryka Jana Pietrzaka oraz ks. Jana Sikorskiego. Medale Stulecia Odzyskania Niepodległości otrzymali Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik oraz Łukasz i Paweł Golcowie, założyciele Golec uOrkiestry.
W uroczystości uczestniczyli m.in. marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.
Msza w Świątyni Opatrzności Bożej
Kolejnym punktem obchodów była msza święta za ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej, której przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W nabożeństwie uczestniczyli Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą oraz przebywająca w Polsce litewska para prezydencka - Gitanas Nauseda i Diana Nausediene, premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, marszałek Sejmu Elżbieta Witek i marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
W południe rozpoczęły się centralne obchody Święta Niepodległości na placu Piłsudskiego z udziałem prezydentów Polski i Litwy, premiera, marszałków Sejmu i Senatu. Zobaczyliśmy uroczystą odprawę wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Wystąpienia wygłosili Andrzej Duda oraz Gitanas Nauseda. Na koniec odbyła się defilada pododdziałów Wojska Polskiego.
Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy
W wygłoszonym przemówieniu Andrzej Duda przypomniał, że już od 2017 roku trwają obchody stulecia polskiej niepodległości, kiedy to - jak dodał - "zainaugurowaliśmy ważny okres w dziejach niepodległej, znów wolnej znów suwerennej, znów Rzeczypospolitej". - Choć jeżeli bierzemy pod uwagę cały okres 104 lat to trzeba powiedzieć, że mimo wszystkich dziejowych wichrów, mimo ogromnie trudnych dziesięcioleci i straszliwych lat II wojny światowej, przez większość tego czasu Polska była państwem suwerennym i niepodległym. Polacy byli wolnymi ludźmi w swoim kraju - mówił.
Prezydent podziękował też wszystkim, "którzy przez ostatnie prawie pięć lat przypominali o wielkiej wartości, jaką jest suwerenne i niepodległe państwo".
Prezydenci oraz premier Mateusz Morawiecki złożyli wieńce na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.
Około godz. 13.30 Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki, marszałkowie Sejmu i Senatu złożyli także wieńce przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Planowane jest też spotkanie par prezydenckich Polski i Litwy z zaproszonymi gośćmi oraz korpusem dyplomatycznym.
W 1918 roku Polska odzyskała niepodległość
11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu tego dnia w 1918 r. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 1937 r. Zniesiono je w 1945 r. i przez cały okres PRL nie było oficjalnie obchodzone. Święto przywrócono w 1989 r. na mocy ustawy - od tego czasu Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.
Źródło: PAP, TVN24, tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24