Przygotuj się na:

METRO NA BRÓDNIE

Nowe stacje drugiej linii metra zapewnią sprawne połączenie Targówka z Pragą i Śródmieściem, Wolą i Bemowem. Przybędzie linii autobusowych, które umożliwią szybki dojazd do metra. Jednocześnie niektóre linie przestaną kursować, a trasa innych nieznacznie się zmieni.

Najnowsze

26 lat temu ktoś ukradł obraz górskiego szałasu. Policjanci odnaleźli dzieło na aukcji

Najnowsze

Autor:
kk
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Policjanci odzyskali skradziony obraz
KSPPolicjanci odzyskali skradziony obraz

Stołeczni policjanci odzyskali skradziony 26 lat temu obraz. Praca zakopiańskiego malarza została namierzona, bo ktoś wystawił ją na aukcji.

Informację o odzyskaniu obrazu "W Szałasie" autorstwa Stanisława Gałka przekazała w środę Komenda Stołeczna Policji.

Na trop zaginionego dzieła sztuki wpadli funkcjonariusze wydziału kryminalnego KSP, którzy stale monitorują rynek antykwaryczny w poszukiwaniu przedmiotów pochodzących z przestępstw.

Skradziony podczas włamania

Obraz był zarejestrowany w "Krajowym wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem" prowadzonym przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów w Warszawie. Ktoś wystawił go na sprzedaż.

"Policjanci ustalili osobę, która wystawiła obraz do sprzedaży. Funkcjonariusze sprawdzają, w jaki sposób weszła ona w posiadanie dzieła sztuki i czy wiedziała o jego pochodzeniu" - informuje KSP.

Obraz został wykonany techniką olejną na płótnie. Jak podaje policja, został skradziony podczas włamania w 1993 roku. Należał wówczas do osoby prywatnej, mieszkającej w Warszawie.

Zakopiański artysta

Stanisław Gałek był malarzem, rzeźbiarzem i projektantem kilimów. Studiował na krakowskiej ASP w pracowniach Jana Malczewskiego i Jana Stanisławskiego. Później kontynuował edukację artystyczną w Monachium i Paryżu.

Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów zajmujących się tematyką Tatr. Na jego pracach często przedstawiane były okolice Morskiego Oka.

Artysta zmarł 13 lipca 1961 roku. Miał 85 lat.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autor:kk

Źródło zdjęcia głównego: KSP

Pozostałe wiadomości