Niespotykany w Polsce ptak rozbił się o szklaną wiatę metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Pokrzewka aksamitnaKrzysztof Koper

Pokrzewka aksamitna, której pojawienie się w Warszawie jest sensacją dla ornitologów, uderzyła w wiatę nad windą metra i wpadła do kosza. Jej przypadek pokazuje, jak szkło jest niebezpieczne dla ptaków. Czy stołeczni urzędnicy mają pomysł, jak w przyszłości uniknąć podobnych sytuacji?

- 19 października pokrzewka aksamitna uderzyła w szklaną wiatę przy windzie do stacji Metro Centrum. To były godziny poranne. Po zdarzeniu wpadła do kosza na śmieci. Zabrała ją stamtąd jedna z obserwatorek, podziwiająca ptaka. Pokrzewka odleciała w pobliskie krzaki - opowiada w rozmowie z tvnwarszawa.pl Monika Klimowicz-Kominowska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Pokrzewka długo w nich pozostawała. - Nie było wiadomo, co się z nią stało. Na pewno była oszołomiona po tym zderzeniu - powiedziała.

Pokrzewka aksamitna uderzyła w szybę oddzielającą wejście do windy metra na stacji CentrumJoanna Kończak

"Ironia losu. Przelatujesz 1000 kilometrów od swoich terenów lęgowych, jesteś sensacją dla setek obserwatorów z Polski, ale i całej Europy Środkowej. Materiały kręcą telewizje, piszą o Tobie gazety i portale internetowe... i prawie kończysz życie na osłonie windy przy wejściu do metra Centrum" - skomentował wypadek pokrzewki Stanisław Łubieński, założyciel bloga przyrodniczego Dzika Ochota.

Dzień po wypadku ptak ponownie się pojawił w okolicach metra Centrum. - Oznacza to, że ze zderzenia z szybą wyszedł w miarę cało. Nie wiemy jednak, jak ono wpłynie na kondycję i jego dalsze życie ptaka - mówi Klimowicz-Kominowska.

Pokrzewkę aksamitną można nadal podziwiać przy stacji metra Centrum. - Najlepiej obserwować ją z daleka, nie niepokoić, nie płoszyć, nie dokarmiać, w żaden inny sposób nie wabić, żeby na przykład zrobić lepsze zdjęcia lub lepiej jej się przyjrzeć - tłumaczy Klimowicz-Kominowska. Podkreśla, że ptaki należy obserwować w sposób etyczny i odpowiedzialny. - Tłum ludzi jest dla zwierzęcia stresujący. Może ono w panice próbować uciekać, narażając się na przykład na rozbicie o szybę. Zatem – obserwacja: tak, ale z możliwie największej odległości - dodaje.

W stolicy gości od trzech tygodni

Jak przekazała Klimowicz-Kominowska, pokrzewka aksamitna zawitała do stolicy 8 października. Jest przybyszem z basenu Morza Śródziemnego. Jej pojawienie się w Polsce jest dużym zaskoczeniem. - To czwarte stwierdzenie pokrzewki aksamitnej w Polsce. Trzy poprzednie miały miejsce na wybrzeżu Bałtyku. Nie wiemy, dlaczego pojawiła się w centrum Warszawy. Mogła zbłądzić, mogły zmylić ją światła miasta - wylicza.

Klimowicz nazywa pokrzewkę aksamitną pieszczotliwie "celebrytką z warszawskiej patelni". - Nie wiadomo, jak długo z nami zostanie. Czy miejsce, w którym przebywa, jest dla niej odpowiednie? Raczej nie. Trudno wskazać, gdzie powinna się przenieść - mówi.

Pokrzewka aksamitnaKrzysztof Koper

Najbezpieczniej byłoby, gdyby wróciła nad rodzime Morze Śródziemne. U nas zima może ją zaskoczyć. - Jej organizm nie jest przyzwyczajony do chłodu. Może też nie znaleźć pożywienia - tłumaczy i dodaje: "trzymajmy kciuki za pokrzewkę, by udało jej się przeżyć naszą zimę lub znaleźć bezpieczniejsze miejsce".

Miasta szklanymi pułapkami dla ptaków

Monika Klimowicz-Kominowska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków zaznacza, że przypadek pokrzewki aksamitnej, która zderzyła się z szybą, nie jest odosobniony. - Nasze przeszklone miasta są szklanymi pułapkami dla ptaków. Nie tylko przezroczyste elementy są dla nich śmiertelne ale również lustrzane, odbijające niebo lub pobliską zieleń. Ptaki nie widzą, że napotykają przeszkodę. Dlatego często uderzają w takie powierzchnie - wyjaśnia.

Ślad po uderzeniu pokrzewki aksamitnej w szybęJoanna Kończak

Fundacja Szklane Pułapki, zajmująca się działaniami ochronnymi wobec ptaków, wraz z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków skierowały do władz Warszawy oraz zarządcy Metra Warszawskiego pisma z wnioskiem o zabezpieczenie przezroczystych elementów. "Przedwczoraj ze szklaną powierzchnią metra zderzyła się pokrzewka aksamitna. Na tej samej szybie stwierdzono dwa inne, starsze ślady po kolizjach. Do władz metra kierujemy pismo z wnioskiem o zabezpieczenie transparentnych powierzchni przed kolizjami z ptakami" - napisał OTOP we wpisie w mediach społecznościowych.

Ślad po uderzeniu pokrzewki aksamitnej w szybęJoanna Kończak

Jak można zabezpieczyć szklane powierzchnie? - Najlepiej o takim zabezpieczeniu pomyśleć już na etapie projektu. Dzisiaj mamy wiele technicznych możliwości sprawienia, żeby szkło było widoczne dla ptaków. W przypadku już istniejących budowli, takich jak np. wiaty przystankowe, zadaszenia wejść do metra lub łączniki w budynkach, warto je zabezpieczyć poprzez naklejenie w odpowiedniej odległości pasków lub kropek. One nam nie przeszkadzają, a dla ptaków taka oklejona powierzchnia staje się widoczna - tłumaczy Klimowicz-Kominowska.

"Będziemy wypracowywać właściwe rozwiązania"

O zabezpieczenie szklanych powierzchni zapytaliśmy w Metrze Warszawskim. - Wraz z Zarządem Transportu Miejskiego, który jest właścicielem infrastruktury, będziemy wypracowywać właściwe rozwiązania – poinformowała Anna Bartoń, rzeczniczka prasowa Metra Warszawskiego. 

Podobną informację usłyszeliśmy również w Zarządzie Transportu Miejskiego. - Musimy wspólnie wypracować jakiś pomysł na to, jak to zrobić. Nad tą sprawą będziemy się pochylać. To musi być poprzedzone różnego rodzaju analizami - przekazał w rozmowie z tvnwarszawa.pl Tomasz Kunert, rzecznik prasowy ZTM.

Jeśli chodzi o wiaty przystankowe, rozwiązaniem problemu nie mogą być naklejki na szybach, bo mają one określoną trwałość. Po pewnym czasie zaczęłyby schodzić. - Trzeba znaleźć rozwiązanie, które się sprawdzi w danym miejscu, które nie będzie ingerowało w wiaty, nie będzie ich niszczyło, ale jednocześnie będzie skuteczne - zaznaczył rzecznik ZTM. Zastrzegł, że trudno określić dokładny termin wypracowania i wdrożenia rozwiązań.

Jest jednak "światełko w tunelu". - Na przystankach autobusowych już od jakiegoś czasu wiaty, które mają dużo przeszkleń, są oznaczane. To jest w tej chwili standard. Każda nowa wiata lub remontowana otrzymuje szyby z nałożonymi metodą sitodruku kropkami - poinformował Kunert.

Przeczytaj także: Drogowcom nie były już potrzebne, dzięki temu Kajtek ma nową podłogę. Skorzystały też inne zwierzaki

Materiały niepotrzebne już drogowcom służą teraz zwierzakom
Materiały niepotrzebne już drogowcom służą teraz zwierzakomZDM

Autorka/Autor:mg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Krzysztof Koper

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24