Niespotykany w Polsce ptak rozbił się o szklaną wiatę metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Pokrzewka aksamitnaKrzysztof Koper

Pokrzewka aksamitna, której pojawienie się w Warszawie jest sensacją dla ornitologów, uderzyła w wiatę nad windą metra i wpadła do kosza. Jej przypadek pokazuje, jak szkło jest niebezpieczne dla ptaków. Czy stołeczni urzędnicy mają pomysł, jak w przyszłości uniknąć podobnych sytuacji?

- 19 października pokrzewka aksamitna uderzyła w szklaną wiatę przy windzie do stacji Metro Centrum. To były godziny poranne. Po zdarzeniu wpadła do kosza na śmieci. Zabrała ją stamtąd jedna z obserwatorek, podziwiająca ptaka. Pokrzewka odleciała w pobliskie krzaki - opowiada w rozmowie z tvnwarszawa.pl Monika Klimowicz-Kominowska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Pokrzewka długo w nich pozostawała. - Nie było wiadomo, co się z nią stało. Na pewno była oszołomiona po tym zderzeniu - powiedziała.

Pokrzewka aksamitna uderzyła w szybę oddzielającą wejście do windy metra na stacji CentrumJoanna Kończak

"Ironia losu. Przelatujesz 1000 kilometrów od swoich terenów lęgowych, jesteś sensacją dla setek obserwatorów z Polski, ale i całej Europy Środkowej. Materiały kręcą telewizje, piszą o Tobie gazety i portale internetowe... i prawie kończysz życie na osłonie windy przy wejściu do metra Centrum" - skomentował wypadek pokrzewki Stanisław Łubieński, założyciel bloga przyrodniczego Dzika Ochota.

Dzień po wypadku ptak ponownie się pojawił w okolicach metra Centrum. - Oznacza to, że ze zderzenia z szybą wyszedł w miarę cało. Nie wiemy jednak, jak ono wpłynie na kondycję i jego dalsze życie ptaka - mówi Klimowicz-Kominowska.

Pokrzewkę aksamitną można nadal podziwiać przy stacji metra Centrum. - Najlepiej obserwować ją z daleka, nie niepokoić, nie płoszyć, nie dokarmiać, w żaden inny sposób nie wabić, żeby na przykład zrobić lepsze zdjęcia lub lepiej jej się przyjrzeć - tłumaczy Klimowicz-Kominowska. Podkreśla, że ptaki należy obserwować w sposób etyczny i odpowiedzialny. - Tłum ludzi jest dla zwierzęcia stresujący. Może ono w panice próbować uciekać, narażając się na przykład na rozbicie o szybę. Zatem – obserwacja: tak, ale z możliwie największej odległości - dodaje.

W stolicy gości od trzech tygodni

Jak przekazała Klimowicz-Kominowska, pokrzewka aksamitna zawitała do stolicy 8 października. Jest przybyszem z basenu Morza Śródziemnego. Jej pojawienie się w Polsce jest dużym zaskoczeniem. - To czwarte stwierdzenie pokrzewki aksamitnej w Polsce. Trzy poprzednie miały miejsce na wybrzeżu Bałtyku. Nie wiemy, dlaczego pojawiła się w centrum Warszawy. Mogła zbłądzić, mogły zmylić ją światła miasta - wylicza.

Klimowicz nazywa pokrzewkę aksamitną pieszczotliwie "celebrytką z warszawskiej patelni". - Nie wiadomo, jak długo z nami zostanie. Czy miejsce, w którym przebywa, jest dla niej odpowiednie? Raczej nie. Trudno wskazać, gdzie powinna się przenieść - mówi.

Pokrzewka aksamitnaKrzysztof Koper

Najbezpieczniej byłoby, gdyby wróciła nad rodzime Morze Śródziemne. U nas zima może ją zaskoczyć. - Jej organizm nie jest przyzwyczajony do chłodu. Może też nie znaleźć pożywienia - tłumaczy i dodaje: "trzymajmy kciuki za pokrzewkę, by udało jej się przeżyć naszą zimę lub znaleźć bezpieczniejsze miejsce".

Miasta szklanymi pułapkami dla ptaków

Monika Klimowicz-Kominowska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków zaznacza, że przypadek pokrzewki aksamitnej, która zderzyła się z szybą, nie jest odosobniony. - Nasze przeszklone miasta są szklanymi pułapkami dla ptaków. Nie tylko przezroczyste elementy są dla nich śmiertelne ale również lustrzane, odbijające niebo lub pobliską zieleń. Ptaki nie widzą, że napotykają przeszkodę. Dlatego często uderzają w takie powierzchnie - wyjaśnia.

Ślad po uderzeniu pokrzewki aksamitnej w szybęJoanna Kończak

Fundacja Szklane Pułapki, zajmująca się działaniami ochronnymi wobec ptaków, wraz z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków skierowały do władz Warszawy oraz zarządcy Metra Warszawskiego pisma z wnioskiem o zabezpieczenie przezroczystych elementów. "Przedwczoraj ze szklaną powierzchnią metra zderzyła się pokrzewka aksamitna. Na tej samej szybie stwierdzono dwa inne, starsze ślady po kolizjach. Do władz metra kierujemy pismo z wnioskiem o zabezpieczenie transparentnych powierzchni przed kolizjami z ptakami" - napisał OTOP we wpisie w mediach społecznościowych.

Ślad po uderzeniu pokrzewki aksamitnej w szybęJoanna Kończak

Jak można zabezpieczyć szklane powierzchnie? - Najlepiej o takim zabezpieczeniu pomyśleć już na etapie projektu. Dzisiaj mamy wiele technicznych możliwości sprawienia, żeby szkło było widoczne dla ptaków. W przypadku już istniejących budowli, takich jak np. wiaty przystankowe, zadaszenia wejść do metra lub łączniki w budynkach, warto je zabezpieczyć poprzez naklejenie w odpowiedniej odległości pasków lub kropek. One nam nie przeszkadzają, a dla ptaków taka oklejona powierzchnia staje się widoczna - tłumaczy Klimowicz-Kominowska.

"Będziemy wypracowywać właściwe rozwiązania"

O zabezpieczenie szklanych powierzchni zapytaliśmy w Metrze Warszawskim. - Wraz z Zarządem Transportu Miejskiego, który jest właścicielem infrastruktury, będziemy wypracowywać właściwe rozwiązania – poinformowała Anna Bartoń, rzeczniczka prasowa Metra Warszawskiego. 

Podobną informację usłyszeliśmy również w Zarządzie Transportu Miejskiego. - Musimy wspólnie wypracować jakiś pomysł na to, jak to zrobić. Nad tą sprawą będziemy się pochylać. To musi być poprzedzone różnego rodzaju analizami - przekazał w rozmowie z tvnwarszawa.pl Tomasz Kunert, rzecznik prasowy ZTM.

Jeśli chodzi o wiaty przystankowe, rozwiązaniem problemu nie mogą być naklejki na szybach, bo mają one określoną trwałość. Po pewnym czasie zaczęłyby schodzić. - Trzeba znaleźć rozwiązanie, które się sprawdzi w danym miejscu, które nie będzie ingerowało w wiaty, nie będzie ich niszczyło, ale jednocześnie będzie skuteczne - zaznaczył rzecznik ZTM. Zastrzegł, że trudno określić dokładny termin wypracowania i wdrożenia rozwiązań.

Jest jednak "światełko w tunelu". - Na przystankach autobusowych już od jakiegoś czasu wiaty, które mają dużo przeszkleń, są oznaczane. To jest w tej chwili standard. Każda nowa wiata lub remontowana otrzymuje szyby z nałożonymi metodą sitodruku kropkami - poinformował Kunert.

Przeczytaj także: Drogowcom nie były już potrzebne, dzięki temu Kajtek ma nową podłogę. Skorzystały też inne zwierzaki

Materiały niepotrzebne już drogowcom służą teraz zwierzakom
Materiały niepotrzebne już drogowcom służą teraz zwierzakomZDM

Autorka/Autor:mg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Krzysztof Koper

Pozostałe wiadomości

Około godzinę trwały utrudnienia w kursowaniu tramwajów w centrum Warszawy po potrąceniu nastolatka na wysokości Muzeum Narodowego. Zarząd Transportu Miejskiego informował o wyznaczonych objazdach dla pięciu linii.

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Chłopiec wpadł pod tramwaj na przystanku w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z łosiem, który przechadza się ulicą w Markach. Zwierzę przechodzi obok samochodów, jest zagubione.

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Zagubiony łoś na skrzyżowaniu

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Aż 11 ulic na Saskiej Kępie przejdzie doraźne remonty podczas tegorocznych wakacji - zapowiedział dyrektor stołecznego Zarządu Dróg Miejskich Łukasz Puchalski. Wymiana nawierzchni oraz prace brukarskie są związane z przygotowaniami do wprowadzenia w tym rejonie strefy płatnego parkowania.

Płatne parkowanie na Saskiej Kępie. 11 ulic do remontu

Płatne parkowanie na Saskiej Kępie. 11 ulic do remontu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samochodzie zaparkowanym przy ulicy Mołdawskiej na Ochocie wybuchł pożar. Ogień objął też drugie auto.

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Zapalił się zaparkowany samochód, ogień objął też stojące obok auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę w miejscowości Radwanków Szlachecki (Mazowsze) mężczyzna wszedł do Wisły i nie był w stanie wrócić na brzeg, bo porwał go nurt rzeczny. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie.

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Wszedł do Wisły, porwał go nurt. Jego ciało wyłowili płetwonurkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Wilanowie doszło do kolizji auta osobowego ze słupem sygnalizacji świetlnej. Kierowca opuścił samochód jeszcze przed przybyciem służb.

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Nie wyrobił się na zakręcie, wpadł na sygnalizator

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W nocy z 18 na 19 maja odbędzie się Noc Muzeów. To będzie jubileuszowa, 20. edycja tego popularnego wśród mieszkańców stolicy wydarzenia.

Gmach MSN będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów. Oficjalne otwarcie jesienią

Gmach MSN będzie można zwiedzić podczas Nocy Muzeów. Oficjalne otwarcie jesienią

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stała przy przejściu dla pieszych i stwarzała wrażenie zagubionej. Starszą kobietę zauważyli strażnicy miejscy. Na ich widok uspokoiła się i bezpiecznie wróciła do domu.

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl