Nocny zakaz sprzedaży alkoholu. Prezydent stolicy zapowiedział konsultacje

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Zakaz sprzedaży alkoholu w nocy przynosi skutki
Zakaz sprzedaży alkoholu w nocy przynosi skutkiTVN24
wideo 2/6
Zakaz sprzedaży alkoholu w nocy przynosi skutkiTVN24

Ratusz sprawdzi, co warszawiacy sądzą na temat propozycji zakazu sprzedaży alkoholu w nocy. - Nie jestem dogmatykiem - przyznał prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, który początkowo był zdecydowanie przeciwny rozwiązaniu, wprowadzonemu w kilkudziesięciu innych polskich miastach.

- Konsultacje rozpoczną się w przeciągu najbliższych tygodni - zapowiedział podczas środowego spotkania z dziennikarzami Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy przyznał, że temat wracał niemal podczas wszystkich spotkań z mieszkańcami i mieszkankami dzielnic. We wtorek prezydent odbył ostatnie z długiego cyklu, w Wilanowie (czytaj relację>>>). Problem podnosiły przede wszystkim osoby mieszkając w pobliżu sklepów, gdzie przez całą dobę handluje się alkoholem. Opowiadały o hałasie i agresji, z jakim się spotykają. Prosiły o wprowadzenie ograniczeń, wzorem innych miast w Polsce.

Trzaskowski zdecydował się na konsultacje, aby sprawdzić, jaki jest realny poziom poparcia dla takiego ruchu. - Jeżeli się okaże, że większość warszawiaków biorących udział w konsultacjach opowie się absolutnie za tym, jestem gotów do zmiany decyzji. Ja nie jestem dogmatykiem tej sprawy - podkreślił prezydent.

Konsultacje mają także dać odpowiedź na szczegółowe pytania, co do zakresu ograniczeń - tego, w jakich godzinach miałyby obowiązywać i w których lokalach (sklepy czy także gastronomia).

Barometr Warszawski. 60 procent badanych chciało ograniczeń

Temat nocnych ograniczeń w handlu alkoholem był jednym z pytań zadanych w ramach Barometru Warszawskiego, cyklicznego badania opinii publicznej. W tym zrealizowanym w listopadzie 2023 roku 60 procent badanych opowiedziało się za możliwością wprowadzenia ograniczenia sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych, czyli między 22 a 6 rano. 18 procent zaznaczyło "zdecydowanie tak", a 42 procent "raczej tak". 21 procent ankietowanych raczej nie popiera takiego rozwiązania, a 11 procent jest mu zdecydowanie przeciwna. 7 procent nie ma zdania.

Wśród zwolenników takiego rozwiązania jest więcej kobiet niż mężczyzn (65 do 53 proc.). Postawa wobec ograniczenia sprzedaży związana jest z wiekiem badanego. Im starsze osoby tym częściej opowiadają się za takim rozwiązaniem. 

- Barometr jest jest jednym ze wskaźników. Ale chcemy to zrobić w sposób znacznie bardziej pogłębiony - tłumaczył sens konsultacji Rafał Trzaskowski.

Aktywiści chcą zmniejszyć liczbę punktów sprzedaży

O przeprowadzanie pogłębionych konsultacji społecznych w tej sprawie apelowały Miasto Jest Nasze i Porozumienie dla Pragi. W połowie grudnia 2023 roku przedstawiciele stowarzyszeń złożyli do Rafała Trzaskowskiego ponad tysiąc podpisów pod wnioskiem o konsultacje.

Aktywiści chcieliby zakazu w całym mieście, zarówno w sklepach, jak i na stacjach benzynowych, od 22.00 do 6.00. Postulują także ograniczenie liczby punktów sprzedaży alkoholu. Jak podkreślają, na jeden punkt sprzedaży alkoholu powinno przypadać 1500 mieszkańców, w Warszawie przypada ich 309. Do porównania: aptek pełniących dyżury nocne jest zaledwie 25 w całym mieście.

Niedawno Miasto Jest Nasze poinformowało w mediach społecznościowych, że po 30 dniach opublikowano odpowiedź na wniosek. Formalnie nie został on uwzględniony. Ale powodem było rozpoczęcie prac nad przeprowadzeniem konsultacji z inicjatywy prezydenta Warszawy i "dublowanie procesu nie jest celowe".

Rafał Trzaskowski: byłem, widziałem, nie popieram

Jeszcze w czerwcu Rafał Trzaskowski był stanowczo przeciw ograniczeniom. - Mówię otwarcie: nie jestem zwolennikiem prohibicji. Mam swoje lata i pamiętam, co się działo za komuny. Jeżeli będą przyjęte tego typu przepisy, to obawiam się, że "Polak potrafi", że alkohol i tak będzie sprzedawany. Ale z drugiej strony: widzę problem. Współpracujemy z policją, wysyłany w newralgiczne miejsca straż miejską, staramy się regulować tę sprawę, prowadząc (odpowiednią - red.) politykę wydawania licencji - mówił prezydent Warszawy podczas spotkania z mieszkańcami Śródmieścia.

Temat wywołał także zainteresowanie podczas grudniowego spotkania na Ochocie.

- Nie jestem zwolennikiem prohibicji z różnych względów - powtórzył Rafał Trzaskowski, ale zastrzegł, że "jest otwarty na rozmowę" i "nie bagatelizuje problemu". - Prohibicja to przepychanie problemu poza strefę, w której ona obowiązuje. Problem będzie tam, gdzie strefa się skończy. Byłem, widziałem, na przykład w Olsztynie - argumentował. - Zakaz sprzedaży czy zakaz konsumpcji? Co z ogródkami i sprzedażą w restauracjach? - pytał.

Autorka/Autor:mg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Motorniczy przytrzasnął w drzwiach tramwaju nogę czteroletniego Aleksandra i ruszył. Chłopiec zginął na miejscu. Zaczął sie proces w sprawie tragicznego wypadku na ulicy Jagiellońskiej.

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Czterolatek nie żyje. Motorniczy przeprasza rodziców, ale do winy się nie przyznaje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Na obrzeżach zabytkowego Cmentarza Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich była planowana budowa bloków mieszkalnych. Poprzedni wojewódzki konserwator zabytków umorzył postępowanie w sprawie uzgodnienia decyzji o warunkach zabudowy, co dało urzędowi dzielnicy zielone światło do wydania "wuzetki". Resort kultury poinformował właśnie o unieważnieniu tamtej decyzji konserwatora.

Nie będzie bloków w parku na obrzeżach cmentarza

Nie będzie bloków w parku na obrzeżach cmentarza

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie zapowiedzieli blokady mostów w Warszawie. Na moście Świętokrzyskim pięć osób położyło się na jezdni, ale zostały natychmiast ściągnięte przez policjantów i wylegitymowane.

Zwiększone siły policji w okolicach warszawskich mostów

Zwiększone siły policji w okolicach warszawskich mostów

Źródło:
tvnwarszawa.pl /PAP

Na Krakowskim Przedmieściu policja zatrzymała mężczyznę, który położył przed bramą Pałacu Prezydenckiego plecak i go podpalił. Pożar ugasili funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa.

Przed bramą Pałacu Prezydenckiego podpalił plecak

Przed bramą Pałacu Prezydenckiego podpalił plecak

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na parkingu Centrum Zdrowia Dziecka doszło do uszkodzenia kilku aut. Jak ustalił reporter tvnwarszawa.pl, sprawczyni kolizji tłumaczyła, że pomyliła pedały.

Kilka aut uszkodzonych na parkingu szpitala. "Kierująca pomyliła pedały"

Kilka aut uszkodzonych na parkingu szpitala. "Kierująca pomyliła pedały"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nurogęsi są gatunkiem chronionym, występującym w Warszawie niemal wyłącznie w Łazienkach Królewskich. Zaraz po wykluciu piskląt matki ruszają z małymi do Wisły. W stolicy ich wędrówka jest trudna, bo przecina ją ruchliwa Czerniakowska. Pierwsza dzielna matka wraz ze swoim stadkiem pokonała już niebezpieczną trasę. Pomogły, jak co roku, służby miejskie.

Rodzina nurogęsi pokonała bezpiecznie Czerniakowską

Rodzina nurogęsi pokonała bezpiecznie Czerniakowską

Źródło:
PAP

Poznaną kobietę zaprowadził do piwnicy jednego z budynków przy ulicy Koszykowej w Warszawie, gdzie ją uwięził. Policjanci, którzy jej szukali, usłyszeli wołanie o pomoc. Uwolnili kobietę i tego samego dnia zatrzymali podejrzanego.

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kundelek z podwarszawskiego schroniska został dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Zabieg wykonano tuż po adopcji, a okaleczony czworonóg został zwrócony. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt zawiadomiła organy ścigania. W sprawie zapadł już jeden wyrok - uniewinniający oskarżonego. Apelacja okazała się skuteczna i sprawa wróciła do sądu do ponownego rozpatrzenia.

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Kożuszki-Parcel koło Sochaczewa na Mazowszu doszło do wycieku nieznanej substancji znajdującej się w naczepie ciężarówki. Straż pożarna uspokaja: nie ma zagrożenia dla okolicznych mieszkańców.

Wyciek chemikaliów z naczepy ciężarówki na stacji paliw

Wyciek chemikaliów z naczepy ciężarówki na stacji paliw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Spadł ze schodów, uderzył głową o chodnik i stracił przytomność. Widzieli to świadkowie, którzy zaalarmowali strażników miejskich. Mężczyzna trafił do szpitala.

Spadł ze schodów i stracił przytomność

Spadł ze schodów i stracił przytomność

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rynek cyfrowy wzbogacił się niedawno o platformę, która otwiera polskim producentom drzwi do rynku niemieckiego. Znane z doskonałego stosunku jakości do ceny polskie artykuły budowlane i wykończeniowe, takie jak ogrodzenia, bramy, schody, czy okna, cieszą się rosnącym zainteresowaniem na niemieckim rynku. Dzięki PolenDiscount.de niemieccy klienci mają teraz możliwość bezpośredniego kontaktu z polskimi producentami i otrzymywania indywidualnie dopasowanych ofert do swoich projektów. 

PolenDiscount.de - platforma wspierająca handel polsko-niemiecki

PolenDiscount.de - platforma wspierająca handel polsko-niemiecki

Ukradła kartę magnetyczną i weszła do gabinetu lekarskiego w szpitalu. Zabrała ampułki z lekami, w tym morfiną. Została zatrzymana.

Z gabinetu lekarskiego ukradła morfinę

Z gabinetu lekarskiego ukradła morfinę

Źródło:
PAP

Krajowa Administracja Skarbowa w Warszawie poinformowała o zatrzymaniu ponad 16 tysięcy sztuk podrobionych zabawek, które znajdowały się w hali na terenie centrum handlowego w Wólce Kosowskiej (powiat piaseczyński). Wartość oryginałów to ponad milion złotych.

Tysiące podrobionych zabawek w centrum handlowym

Tysiące podrobionych zabawek w centrum handlowym

Źródło:
PAP

Wpadli w drodze do punktu skupu złomu, gdzie prawdopodobnie zamierzali sprzedać gong liturgiczny skradziony z kościoła. Teraz grozi im nawet pięć lat więzienia.

Ukradli gong liturgiczny

Ukradli gong liturgiczny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Mazowszu zatrzymano dziewięć osób, które usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym grupy przestępczej zajmującej się wystawianiem nierzetelnych faktur VAT. Dotychczas ustalone straty Skarbu Państwa mogły wynosić nawet 25 milionów złotych.

Dziewięć osób zatrzymanych w sprawie handlu fakturami

Dziewięć osób zatrzymanych w sprawie handlu fakturami

Źródło:
PAP

Białorusin odpowie za organizowanie nielegalnego przekroczenia granicy innym osobom oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Usłyszał 28 zarzutów, od maja 2023 roku przebywa w areszcie.

Organizował nielegalne przekraczanie granicy, usłyszał 28 zarzutów

Organizował nielegalne przekraczanie granicy, usłyszał 28 zarzutów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek w Galominie w powiecie płońskim. W niedzielę przed godziną 14 doszło tam do zderzenia dwóch samochodów osobowych. Jedna osoba nie żyje, cztery osoby, w tym 10-letnie dziecko, są ranni.

Zderzenie na skrzyżowaniu. Kobieta nie żyje, cztery osoby, w tym dziecko, są ranne

Zderzenie na skrzyżowaniu. Kobieta nie żyje, cztery osoby, w tym dziecko, są ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl