Zawady nie chcą być gorsze niż Miasteczko Wilanów

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Poranek na Kępie Zawadowskiej
Poranek na Kępie ZawadowskiejMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
wideo 2/4
Poranek na Kępie ZawadowskiejMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Zawad czy Powsinka nie chcą być gorzej traktowani przez miasto niż ci z "doinwestowanego" Miasteczka Wilanów. Brak równowagi w rozwoju dzielnicy dał o sobie znać podczas wizyty prezydenta Warszawy w Wilanowie.

Spotkaniem w szkole podstawowej numer 358 przy ulicy Ledóchowskiej Rafał Trzaskowski zakończył cykl wizyt w dzielnicach. Wystartował w Wawrze w 2020 roku, ale z powodu długiej pandemicznej przerwy dotarł do mety w Wilanowie dopiero po czterech latach. Formuła wszędzie była taka sama: mieszkańcy i mieszkanki pytają, prezydent odpowiada.

Tramwaj z problemami, ale bez kar umownych

Choć można by przypuszczać, że spotkanie w Wilanowie zdominuje temat budowy linii tramwajowej, tej kwestii dotyczyło tylko jedno pytanie. Bartosz Faliszewski pytał, czy miasto przewiduje kary umowne dla wykonawcy za opóźnienie oddanie inwestycji: - Czy miasto planuje te pieniądze przeznaczyć na inwestycje w naszej dzielnicy, które wspomogłyby zrównoważony rozwój?

Jak przyznał prezydent Warszawy, "ta budowa miała być zrealizowana na początku tego roku". - Tramwaj na Wilanów zostanie oddany pod koniec sierpnia, na początku września powinien już jeździć - zapowiedział. Jednocześnie wyraził nadzieję, że odcinek na Gagarina "uda się oddać szybciej". Przyznał, że kar umownych nie należy się spodziewać, ponieważ problemy nie były zawinione przez wykonawcę, a wynikały głównie z większego zakresu prac. To z kolei brało się z rozbieżności między tym, co na mapach a tym, co w rzeczywistości, pod ziemią. - Odkryliśmy konflikty z siecią ciepłowniczą, głównie stąd mieliśmy opóźnienie - wyjaśniał Trzaskowski.

Postęp prac na odcinku wilanowskim
Postęp prac na odcinku wilanowskimTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

Zawady upominają się o szkołę, chcą więcej autobusów

Wiele pytań krążyło wokół zapóźnienia infrastrukturalnego na Zawadach. To część Wilanowa najbliżej Wisły, gdzie dominuje tzw. zabudowa łanowa, szeregowce budowane w szczerym polu z lichą drogą dojazdową.

Mieszkająca na Zawadach Aleksandra Kurzej (przedstawiła się jako fanka Rafała Trzaskowskiego) pytała, co z obiecywaną od lat szkołą. - W 2016 roku burmistrz Rakowski ogłosił kupno działki, do dziś szkoły ani widu, ani słychu. Państwo z Miasteczka Wilanów denerwują się, że generujemy korki, ale nie mamy wyboru, wolelibyśmy szkołę u siebie - stwierdziła. Mówiła też o "wykluczeniu komunikacyjnym dzieci". - Na Kępie Zawadowskiej jest jeden autobus, który jedzie na Sadybę. Nie ma żadnego autobusu, który dojeżdża do Miasteczka Wilanów czy do jakiejkolwiek stacji metra. Dojazd komunikacją miejską do szkoły na Mokotów zajmuje półtorej godziny - opowiadała.

- Wybudowaliśmy szkołę w Miasteczku Wilanów, mamy problem na Zawadach, jestem tego świadom. Pozyskujemy działkę, wiem, że to długo trwa. Zostaje problem pieniędzy. Na wybudowanie dobrej, nowoczesnej szkoły potrzeba 80-100 milionów złotych. To olbrzymie nakłady, będziemy szukać tych pieniędzy. Podobną sytuację mamy na Białołęce czy Bemowie, cały czas są potrzeby, bo Warszawa rozwija się w niesamowitym tempie - odpowiadał prezydent stolicy.

W tym rejonie Wilanowa problemem jest także komunikacja. - Mieszkańcy Zawad przez 20 lat mieli autobus 163 do centrum Wilanowa. Kiedy uruchomiono linię 263 do Centrum Onkologii, zlikwidowane zostały kursy 163 w sobotę i niedzielę - zauważyła jedna z mieszkanek.

- Przy wzrastających kosztach próbujemy robić wszystko, by ta komunikacja była efektywna, ale nie wszędzie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na wszystkie prośby mieszkańców - przyznał prezydent Warszawy. Zauważył przy tym, że sytuacja komunikacyjna Wilanowa radykalnie poprawi się po uruchomieniu tramwaju. - Kiedy "zluzują się" autobusy jeżdżące tą trasę, będzie je można przerzucić w inne miejsca - zapowiedział.

Kiedy remont Bruzdowej? Czy będa ekrany wzdłuż POW?

Ta sama mieszkanka pytała też o ulicę Bruzdową, która na odcinku od Gratyny do Metrycznej nie ma chodników i jest wyłożona starą trylinką. - Ruch samochodów jest duży, ludzie są ochlapywani błotem. To nie przystoi, żeby tak ważna ulica na Zawadach była w takim stanie - opisywała.

- Dokładny remont z odwodnieniem, odkupieniem części działek to koszt 60 milionów złotych, to koszty olbrzymie. Analizujemy inne rozwiązania poprzez nakładkę, żeby miejsce było bezpieczne, żeby można było po nim jeździć. To jest jeden z najważniejszych problemów (w tym rejonie - red.), ale jest na naszym radarze - zapewnił Rafał Trzaskowski.

Hanna Łazarczyk narzekała na hałas, z jakim muszą mierzyć się mieszkańcy po otwarciu Południowej Obwodnicy Warszawy. - Wybudowano ją bez osłon, które były obiecane, życie na Powsinku stało się to koszmarem - mówiła.

- Za obwodnicę odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, czyli rząd. Boksowaliśmy się z Dyrekcją, która twierdziła, że nie są przekroczone żadne poziomy hałasu, my zajmowaliśmy stanowisko zupełnie inne. Dziś się sytuacja zmieniła, współpraca jest zupełnie inna. Wszystko wskazuje na to, że te osłony będą zbudowane - dał nadzieję Trzaskowski.

Nie chcą czuć się gorsi, a nie mogą wybudować domów

Spotkanie zdominowały jednak kwestie urbanistyczne, przede wszystkim przedstawiony w ubiegłym roku projekt studium zagospodarowania przestrzennego – to dokument, który wyznacza kierunki rozwoju miasta. W zaproponowanym przez ratusz kształcie wprowadzał tzw. granice urbanizacji, poważnie ograniczał możliwość budowy w zielonych częściach Wilanowa. Po fali krytyki dokument trafił do zamrażarki (docelowo, w związku ze zmianami ustawowymi, i tak będzie go musiał zastąpić plan ogólny, pisaliśmy o tym szerzej w tvn24.pl)

- Studium, które przedstawił pan i pana urzędnicy, wyklucza 80 procent Powsina i 60 procent Wilanowa z zabudowy - mówił Szymon Porębski, "jeden z ostatnich rolników w Powsinie". - Jestem przyszłym ojcem, chciałbym wybudować dom dla swojej rodziny. Dlaczego pan chce mi zabronić możliwość zabudowy własnej ziemi? Rodzina Porębskich mieszka tu od pokoleń, zawsze tu uprawiała ziemię. Pan przychodzi i mówi: "nie możecie" - zarzucał mieszkaniec. Oburzał się na braki infrastruktury. - Dlaczego jesteśmy gorszymi mieszkańcami Warszawy? - pytał, sala zareagowała oklaskami.

W podobnym tonie wypowiadała się Monika Pyzel z Powsina. - Ciężko jest nam zrozumieć, że zostaniemy wypchnięci poza granice urbanizacji (…) Po wybudowaniu obwodnicy Wilanów został podzielony, rodzą się różne konflikty. Miasteczko Wilanów jest doinwestowane, a inne części dzielnicy nie rozwijają się w ten sam sposób. Miasteczku brakuje zieleni, nas się tą zielenią obdarowuje. Moja prośba jest taka, żeby dzielnica rozwijała się w sposób zrównoważony, żeby znaleźć balans, nie pogłębiać różnic, które stają się coraz bardziej widoczne. Chodzi o to, żebyśmy wszyscy czuli się dobrze i mieli równy dostęp do usług i infrastruktury - prosiła.

Mieszkaniec Zawad Wojciech Zieliński zwrócił uwagę na zapisy planu miejscowego, które uniemożliwiają mu budowę domu. - Plan miejscowy z 2017 roku zablokował możliwość budowania przy Wale Zawadowskim. Zapis w planie nie dopuszcza budowy szamb, należy podłączyć się do kanalizacji, ale ona będzie dopiero ma powstać wraz z Czerniakowską bis - punktował.

- Musimy planować rozwój miasta w sposób sensowny, wyznaczyć granice urbanizacji, bo bez tego miasto będzie się rozlewać. Deweloperzy obiecują nie wiadomo co, budują domy i a potem wszyscy mają pretensje do miasta (za braki infrastruktury - red.). Nie jesteśmy w stanie nadążyć za rozwojem, który nie jest zaplanowany - odpowiadał prezydent Trzaskowski. Uspokajał, że projekt studium, który wywołał tyle kontrowersji, na razie nie wejdzie w życie.

Zapewnił, że jeśli prace planistyczne dla danego obszaru szły w kierunku dopuszczenia zabudowy, to będzie ona dopuszczona, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. - Wsłuchujemy się w głosy mieszkańców, duża ich część tych będzie uwzględniona. Bywało tak, że plan miejscowy, który był w opracowaniu przez wiele lat, wskazywał, że będzie możliwa zabudowa, a w studium pojawiało się inne rozwiązanie. Tam plan będziemy zmieniać, to jest priorytet - podkreślił.

Spotkanie Rafała Trzaskowskiego z mieszkańcami WilanowaUM

Obawy przed Czerniakowską bis. "Nie chcemy autostrady do Konstancina"

Paulina Dunaj wytknęła inną wadę studium, które "uderza w interesy mieszkańców Zawad". - Została zaprezentowana wersja dokumentu, w której Czerniakowska bis jest wrysowana od Południowej Obwodnicy Warszawy do granic Konstancina. Dla nas jest to nieakceptowalne. Czerniakowska bis jest planowana po dwa pasy ruchu przez tereny rezerwatu (…). Nie chcemy autostrady do gminy Konstancin, chcemy remontu lokalnej infrastruktury naszego terenu, a nie przelotowych dróg – klarowała.

- Czerniakowska bis na jednym fragmencie musi być budowana i chcemy ją wprowadzić do budżetu miasta. Będziemy również dalej z państwem rozmawiać, jak ma wyglądać część w stronę Konstancina - odpowiedział Trzaskowski.

Parking zamiast parku, dom samopomocy musi się wynieść

Barbara Parafiniuk mówiła o problemach Środowiskowego Domu Samopomocy przy Przyczółkowej 27, przeznaczonego dla osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną. - Budynek jest użyczony przez dzielnice, za co jesteśmy bardzo wdzięczni, ale musi iść do remontu. Prosimy o pomoc w znalezieniu obiektu w okolicy na czas tego remontu - apelowała. Rafał Trzaskowski zapewnił, że trwają rozmowy z władzami sąsiedniego Ursynowa, żeby takie miejsce zorganizować i będzie to prawdopodobnie przy ulicy Hawajskiej, przy jednym z przedszkoli.

Franciszek, mieszkaniec Wilanowa Niskiego, pytał, dlaczego na plaży Wilanów (przy urzędzie dzielnicy), w miejscu, gdzie Rafał Trzaskowski obiecywał park, "jest tylko parking dla foodtrucków". Prezydent odpowiedział, że o obietnicy kampanijnej owszem pamięta, a problemem w jej realizacji są kwestie własnościowe. - Jeśli chodzi o grunt, sprawa jest nieuregulowana. Od 20 lat jesteśmy w sądzie z deweloperem, w tej chwili już w Sądzie Najwyższym. (…) Mam nadzieję, że jesteśmy na ostatnim etapie - odparł.

Na koniec wyraził nadzieję, że sytuacja samorządów, także warszawskiego, poprawi się dzięki zmianie władzy. Mówił o postulacie większego udziału w środkach uzyskanych z podatku PIT. - Rząd wyjdzie nam naprzeciw, to jest jasne. Czy w 100, czy 80 procentach, to się dopiero okaże w 2025 roku - podsumował.

Rafał Trzaskowski o inwestycjach w stolicy (wypowiedź z 11 lutego)
Rafał Trzaskowski o inwestycjach w stolicy (wypowiedź z 11 lutego)TVN24

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Jeden z podejrzanych usłyszał wyrok, śledztwo wobec drugiego zostało umorzone. Trzej ciągle czekają na decyzję sądu. Trwa postępowanie w sprawie oszustwa "na policjanta", którego ofiarami padły znane aktorki. O próbach przestępstwa informowały w mediach społecznościowych także Lara Gessler czy Anna Lewandowska. Kilka innych gwiazd straciło duże pieniądze. Sprawa objęta jest jednym postępowaniem.

Celebrytki oszukane metodą "na policjanta". Jest pierwszy wyrok

Celebrytki oszukane metodą "na policjanta". Jest pierwszy wyrok

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina operator schodów zniszczył kawałek skrzydła samolotu, który miał ruszyć do Grecji. Pasażerowie na wyspę Kos polecą inną maszyną.

Incydent na lotnisku. Operator schodów uszkodził skrzydło w samolocie

Incydent na lotnisku. Operator schodów uszkodził skrzydło w samolocie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy 30 miejscowości w powiecie sochaczewskim nie mogą wykorzystywać wody z tamtejszych wodociągów do picia i celów sanitarno-higienicznych z wyjątkiem spłukiwania toalet. Powód? W przebadanych próbkach stwierdzono obecność paciorkowców kałowych.

Woda nie nadaje się do picia ani do użycia. "Z wyjątkiem spłukiwania toalet"

Woda nie nadaje się do picia ani do użycia. "Z wyjątkiem spłukiwania toalet"

Źródło:
PAP

W sobotę wybuchł pożar na jednym z placów na Targówku. Jak informuje straż pożarna, paliły się opony.

Czarny dym nad Targówkiem. Paliły się opony

Czarny dym nad Targówkiem. Paliły się opony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkania szukała rok. Na oglądanie jednego w kolejce stało już kilkanaście osób. Miało być łatwiej, bo było już po remoncie. Kilka godzin po tym, jak się wprowadziła, zaczęły się pierwsze problemy. Z toalety regularnie wybijała woda, choć w akcie notarialnym poprzedni właściciel zaznaczył, że mieszkanie jest "wolne od wad" i "po remoncie". Na warszawskim rynku nieruchomości przybywa mieszkań wyremontowanych byle jak, tylko po to, by sprzedać je z zyskiem. Odpowiedzią miał być podatek od flipperów, który proponuje Lewica. Sejm w pierwszym czytaniu odrzucił projekt ustawy.

"Pudrują mieszkania", później je drogo sprzedają

"Pudrują mieszkania", później je drogo sprzedają

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Do niedzieli, 30 czerwca, trwa głosowanie w budżecie obywatelskim. To ostatni dzwonek, by oddać głos. By to zrobić nie trzeba być pełnoletnim. Wybrać można 15 projektów dzielnicowych oraz 10 projektów ogólnomiejskich.

Prawie 1200 projektów do wyboru. Ostatnie dni na głosowanie

Prawie 1200 projektów do wyboru. Ostatnie dni na głosowanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczni strażacy potrzebują samochodów i sprzętu do usuwania skutków pożarów, wichur czy nawałnic. Zawalczą o niego w ramach budżetu obywatelskiego. - Od czasu likwidacji ustawy o obronie cywilnej nie ma fizycznie źródła finansowania takiego sprzętu. Miasto w zakresie obowiązków ma realizację zadań w zakresie obrony przeciwpożarowej, ale nie obrony cywilnej - opowiada Marek Przybysz z OSP Wesoła.

Strażacy potrzebują sprzętu, żeby pomagać. Mieszkańcy mogą ich wesprzeć swoimi głosami

Strażacy potrzebują sprzętu, żeby pomagać. Mieszkańcy mogą ich wesprzeć swoimi głosami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do szpitala trafiła piesza potrącona w Konstancinie-Jeziornie. Kobieta przechodziła przez przejście dla pieszych, gdy wjechał w nią samochód.

Wyprzedziła pojazdy, które zatrzymały się przed przejściem. Potrąciła kobietę

Wyprzedziła pojazdy, które zatrzymały się przed przejściem. Potrąciła kobietę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciemne, burzowe chmury zawisły nad Warszawą. W piątek mocno padało i wiał silny wiatr. Służby walczyły skutkami burzy. Zgłoszenia dotyczyły połamanych gałęzi, zalanych posesji i piwnic. W Podkowie Leśnej od uderzenia pioruna zapaliło się drzewo. W Warszawie kolej borykała się z problemami z zasilaniem sieci trakcyjnej.

W kilka chwil zrobiło się ciemno. Nawałnica przeszła nad Warszawą

W kilka chwil zrobiło się ciemno. Nawałnica przeszła nad Warszawą

Źródło:
tvnwarszawa.pl, tvnmeteo.pl

Po gwałtownej burzy, która przeszła nad Warszawą w piątek, od 20:30 pociągi nie kursowały na linii średnicowej podmiejskiej i dalekobieżnej, pomiędzy Warszawą Zachodnią a Warszawą Wschodnią. Jeden z pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej stanął na wiadukcie nad ulicą Targową.

Awaria trakcji kolejowej po gwałtownej burzy, pasażerowie jednego z pociągów utknęli na wiadukcie

Awaria trakcji kolejowej po gwałtownej burzy, pasażerowie jednego z pociągów utknęli na wiadukcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

To największa tegoroczna inwestycja rowerowa w Warszawie i kluczowy odcinek dla całej śródmiejskiej sieci - podkreśla ratusz. Drogowcy podpisali umowę na przebudowę ulicy Andersa, gdzie powstanie wyczekiwana droga dla rowerów.

To największa w tym roku inwestycja rowerowa w Warszawie

To największa w tym roku inwestycja rowerowa w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pożar wybuchł w części silnikowej autobusu linii 136. Pojazd zatrzymał się na przystanku Etiudy Rewolucyjnej. Do akcji gaśniczej jako pierwszy przystąpił kierowca pojazdu. Wszyscy pasażerowie opuścili autobus o własnych siłach. Na miejscu działała straż pożarna.

Zapalił się autobus linii 136. "Kierowca poczuł dym"

Zapalił się autobus linii 136. "Kierowca poczuł dym"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uwagę stołecznych policjantów zwrócił kierowca toyoty, który w czasie jazdy korzystał z telefonu. Mężczyzna tłumaczył, że wiezie paczki z zabawkami i słodyczami. Szybko jednak okazało się, iż w kopertach są zapakowane i gotowe do wysyłki silne leki z grupy opioidów - oksykodon i morfina. 36-latek został zatrzymany.

W aucie miał paczki z opioidami, wpadł, bo w czasie jazdy korzystał z telefonu

W aucie miał paczki z opioidami, wpadł, bo w czasie jazdy korzystał z telefonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybuch w bloku przy ulicy Petofiego na warszawskich Bielanach. Strażacy uspokajają, że nikomu nic się nie stało. Zapaliła się pralka w jednym z mieszkań. Mieszkańcy mówią o huku i powybijanych szybach.

Wybuch w wieżowcu na Bielanach. Zaczęło się od pożaru pralki

Wybuch w wieżowcu na Bielanach. Zaczęło się od pożaru pralki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieli odlecieć z Warszawy do Hurghady w czwartek rano, ale ich lot po raz kolejny przesunięto. Problem z wylotem na urlop dotknął około 200 osób, polecieli do Egiptu dopiero późnym wieczorem w piątek. Informację i zdjęcia z Okęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Ponad dobę czekali na wylot do Egiptu

Ponad dobę czekali na wylot do Egiptu

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

W związku z koniecznością wymiany rozjazdów i niektórych odcinków torów w najbliższy weekend tramwaje nie będą dojeżdżały do pętli przy stacji kolejowej Warszawa Służewiec. Natomiast od poniedziałku drobne utrudnienia czekają również na mieszkańców Powiśla oraz Saskiej Kępy.

W weekend tramwaje nie dojadą na Służewiec

W weekend tramwaje nie dojadą na Służewiec

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeszcze w lipcu rozpocznie się stopniowe zwężanie jezdni ulicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Ma to związek z rozpoczęciem budowy linii tramwajowej od Grójeckiej do Dworca Zachodniego. Kolejnych zmian w ruchu muszą spodziewać się też mieszkańcy Mokotowa i Wilanowa.

Zwężą ulicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku, by zbudować tramwaj do dworca

Zwężą ulicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku, by zbudować tramwaj do dworca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wawer i Białołęka. W tych dwóch dzielnicach mieszkańcy najczęściej nie są podłączeni do miejskiej kanalizacji, co skazuje ich na posiadanie szamb. Ale są tysiące adresów, gdzie istnieje możliwość wpięcia się do miejskiego systemu odprowadzania ścieków. Dlaczego właściciele nieruchomości z tego nie korzystają?

Wolą mieć szambo niż kanalizację. 18 tysięcy niepodłączonych nieruchomości

Wolą mieć szambo niż kanalizację. 18 tysięcy niepodłączonych nieruchomości

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trwają poszukiwania mieszkanki gminy Rząśnik (Mazowieckie). Kristina Rucińska ostatni raz widziana była 6 maja. Poinformowała rodzinę o tym, że wyjeżdża do Grecji do swojego partnera. Od ponad miesiąca nie ma z nią kontaktu. Policja apeluje o pomoc.

Rodzinie powiedziała, że wyjeżdża do partnera do Grecji. Zaginęła 25-latka spod Wyszkowa

Rodzinie powiedziała, że wyjeżdża do partnera do Grecji. Zaginęła 25-latka spod Wyszkowa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Rembertowie policja zatrzymała mężczyznę ujętego przez dwójkę mieszkańców odwiedzających cmentarz. 37-latek jest podejrzany o znieważenie miejsca spoczynku. Grozi mu do dwóch lat więzienia.

Zatrzymany na cmentarzu. Policja: umieszczał zdjęcia pornograficzne na pomnikach

Zatrzymany na cmentarzu. Policja: umieszczał zdjęcia pornograficzne na pomnikach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zderzenie dwóch samochodów na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich z Lindleya. Pogotowie przekazało, że poszkodowanych w wypadku zostało osiem osób, w tym jedna ciężko. Ostatecznie do szpitala trafiły trzy osoby. Jedno z aut uderzyło w psa, który stał na przejściu dla pieszych ze swoją opiekunką. Zwierzę nie przeżyło.

Poważny wypadek. Trzy osoby w szpitalu, nie żyje pies

Poważny wypadek. Trzy osoby w szpitalu, nie żyje pies

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Nietypowa kolizja na warszawskim Lotnisku Chopina. Pomost pasażerski uszkodził holowanego dreamlinera, który miał lecieć do Tokio. Zdarzenie potwierdził rzecznik Polskich Linii Lotniczych LOT.

Kolizja dreamlinera z pomostem pasażerskim na lotnisku

Kolizja dreamlinera z pomostem pasażerskim na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Bielawa niedaleko Piaseczna pilot dromadera lądował awaryjnie w polu. Maszyna przewróciła się do góry kołami. Poszkodowanego do szpitala zabrał śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Służby potwierdziły, że samolot brał wcześniej udział w akcji gaśniczej pięciu hektarów łąk i młodnika.

Awaryjne lądowanie w polu, samolot gaśniczy koziołkował. Pilot w szpitalu

Awaryjne lądowanie w polu, samolot gaśniczy koziołkował. Pilot w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Prokuratura Krajowa poinformowała o ostatnich działaniach w ramach śledztwa w sprawie pożaru hali targowej przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Dokonano już oględzin budynku biurowego. Na teren hali śledczy wejdą dopiero po przeprowadzeniu koniecznych prac rozbiórkowych.

Nowe informacje prokuratury w sprawie śledztwa po pożarze hali przy Marywilskiej 44

Nowe informacje prokuratury w sprawie śledztwa po pożarze hali przy Marywilskiej 44

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wraca sprawa Karla Pfeffera, Amerykanina skazanego na 25 lat więzienia za makabryczne zabójstwo matki. Ciało kobiety miało zostać poćwiartowane i wrzucone do Wisły. Sąd Apelacyjny uchylił w czwartek wyrok. Sprawa ma być ponownie rozpoznana. W uzasadnieniu SA wskazał na nienależytą obsadę sądu I instancji, uznając, że zasiadający w składzie sędzia Konrad Mielcarek został nieprawidłowo powołany.

Zwłok szukali w Wiśle agenci FBI. Sąd ponownie rozpozna sprawę Amerykanina skazanego za zabójstwo matki

Zwłok szukali w Wiśle agenci FBI. Sąd ponownie rozpozna sprawę Amerykanina skazanego za zabójstwo matki

Źródło:
PAP

Wypadek w Wieliszewie niedaleko Legionowa. Podczas prac załadunkowych śmieciarka wciągnęła rękę mężczyzny. Poszkodowany został przetransportowany do szpitala.

Podczas prac załadunkowych śmieciarka wciągnęła mu rękę

Podczas prac załadunkowych śmieciarka wciągnęła mu rękę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Otwocku wszczęła postępowanie, a Narodowy Fundusz Zdrowia kontroluje już Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy. To pokłosie naszego materiału, w którym ujawniliśmy okoliczności śmierci 11-miesięcznej dziewczynki.

W szpitalu nie było sprzętu, nie żyje 11-miesięczne dziecko. Ruszyła kontrola i postępowanie w prokuraturze

W szpitalu nie było sprzętu, nie żyje 11-miesięczne dziecko. Ruszyła kontrola i postępowanie w prokuraturze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce prowadzi śledztwo dotyczące oszustw na łączną kwotę prawie 1,5 miliona złotych. W sprawie podejrzanym jest Mateusz M., 29-letni mieszkaniec Łomży, który miał oferować pośrednictwo przy zakupie i sprzedaży sprzętu rolniczego. Do finalizacji umów jednak nigdy nie dochodziło. M. miał też obiecywać pomoc w uzyskaniu odszkodowania za wypadek drogowy, powołując się na znajomość z lokalnym prokuratorem.

Fikcyjne umowy i powoływanie się na prokuratora. Śledztwo w sprawie oszustw na 1,5 miliona złotych

Fikcyjne umowy i powoływanie się na prokuratora. Śledztwo w sprawie oszustw na 1,5 miliona złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu na głównych stołecznych arteriach można spodziewać się utrudnień w ruchu. Swoje akcje protestacyjne zapowiedzieli aktywiści z Ostatniego Pokolenia.

"Będziemy siadać na drogach w największe upały"

"Będziemy siadać na drogach w największe upały"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W najbliższych dniach w całej Polsce temperatury mogą przekraczać 30 stopni Celsjusza. By zminimalizować skutki upału w mieście, wodociągowcy postawili zraszacze uruchamiane na przycisk. Kilka już pojawiło się w popularnych miejscach w centrum. Poidełka w 25 lokalizacjach zapewnił z kolei Zarząd Zieleni.

Warszawa przygotowana na upały. Ochłodę przyniosą zraszacze

Warszawa przygotowana na upały. Ochłodę przyniosą zraszacze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do stworzenia instalacji ROZKOSZT użyto metalowych regałów, drewna z odzysku i balotów z boczniakami. Ma zwrócić uwagę na koszty związane z planowaniem i użytkowaniem przestrzeni miejskiej.

Różowe grzyby wciśnięte w metalowe regały. Nowa instalacja na placu Pięciu Rogów

Różowe grzyby wciśnięte w metalowe regały. Nowa instalacja na placu Pięciu Rogów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Między Smolną a Alejami Jerozolimskimi powstanie sześciopiętrowa kamienica, która formą ma nawiązywać do budynku stojącego w tym miejscu przed wojną. Na parterze planowane są restauracje i kawiarnie, na wyższych kondygnacjach apartamenty na wynajem.

Zamiast skweru będzie kamienica. Ma nawiązywać do przedwojennej zabudowy

Zamiast skweru będzie kamienica. Ma nawiązywać do przedwojennej zabudowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl