Podczas czwartkowej sesji warszawscy radni Koalicji Obywatelskiej zdjęli z porządku obrad projekt uchwały zaproponowany przez klub radnych Prawa i Sprawiedliwości. Dotyczył on obniżenia opłaty za odbiór śmieci w Warszawie.
Radni stolicy mieli w czwartek głosować nad projektem uchwały zgłoszonej przez PiS, obniżającej opłaty za odbiór śmieci. Klub PiS zaproponował obniżkę opłat za odbiór śmieci o kwotę pozostałej w budżecie miejskim nadwyżki w wysokości 180 milionów złotych.
- Podstawowa stawka powinna wynosić nie 85 złotych, ale 71 złotych, natomiast stawka za dom nie 107, a 89 złotych - wyjaśnił wiceprzewodniczący klubu PiS radny Wiktor Klimiuk.
W czwartek na sesji Rady Warszawy radny Tomasz Herbich z PiS zaproponował, aby przenieść głosowanie nad uchwałą na inny termin - tydzień później, 22 czerwca, i dokończyć wtedy obecną sesję. Argumentował to faktem, że projekt uchwały nie uzyskał jeszcze wymaganych opinii.
Z kolei przewodniczący klubu radnych KO Jarosław Szostakowski zaproponował zdjęcie z porządku obrad projektu uchwały, gdyż nie odbyło się jeszcze jego pierwsze czytanie.
Za propozycją radnego Herbicha głosowało 17 radnych, przeciw było 37, trzech radnych wstrzymało się od głosu. Za propozycją radnego Szostakowskiego głosowało 36 radnych, przeciw było 16, a dwie osoby się wstrzymały. W rezultacie projekt uchwały zaproponowany przez PiS został zdjęty z porządku obrad.
Nadwyżka wykorzystana w inny sposób
Regionalna Izba Obrachunkowa wskazała w ocenie wykonania przez zarząd Warszawy budżetu za ubiegły rok, że zrealizowane dochody miasta w ramach gospodarowania odpadami komunalnymi opiewały na 1 mld 80 mln złotych, natomiast łączne wydatki związane z odbiorem i zagospodarowaniem śmieci wyniosły 895,7 mln złotych. Zatem nadwyżka dochodów z opłat od mieszkańców wyniosła ponad 180 milionów złotych. Stołeczny ratusz nie planuje jednak obniżenia stawek w ramach zwrotu nadpłat.
Urząd miasta przekazał, że nadwyżka została przeznaczona na finansowanie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w latach 2023-2025. "Zgodnie z obowiązującymi przepisami środki z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi mogą być wykorzystane wyłącznie na cele związane z systemem gospodarowania odpadami. Dlatego decyzją Rady m.st. Warszawy z marca br., nadwyżka za 2022 r. została przeznaczona na finansowanie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w latach 2023-2025" - napisała pod koniec maja Aleksandra Grzelak z biura prasowego urzędu miasta w odpowiedzi na zapytanie PAP.
Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock