W wybudowanej w latach 70. XIX wieku kamienicy przy ulicy Olszowej na Pradze Północ podczas ulewnych deszczy na klatkę schodową i do mieszkań dostaje się woda. Urzędnicy dzielnicowi przyznają, że budynek kwalifikuje się do kompleksowego remontu. Ale póki co przeprowadzane prace są tylko doraźne.
Na fatalny stan techniczny kamienicy zwrócił uwagę radny dzielnicy Praga Północ Krzysztof Michalski. Budynkiem administruje Zarząd Gospodarowania Nieruchomościami Dzielnicy Praga Północ. W mediach społecznościowych radny napisał, że zabytkowa nieruchomość od lat niszczeje. "Czarę goryczy przelało sobotnie zalanie będące następstwem ulewnego deszczu. Zaalarmowany przez mieszkańców udałem się na miejsce. Efektem interpelacja radnego dotycząca planów ZGN na ten cenny zabytek" - napisał Michalski. Dodał, że wystąpił również z prośbą do urzędników o dostarczenie kopii przeglądów budowlanych oraz ewentualne decyzje Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.
Tu urodził się słynny inżynier
Kamienica przy Olszowej 12 została wybudowana w latach 1875-1877. Jak głosi zamontowana na niej tablica, budynek stanowi "ostatni relikt mieszkalnej zabudowy nadbrzeżnego pasa Wisły sprzed 1939 roku". Był to rodzinny dom Tadeusza Wendy - kierownika budowy portu w Gdyni. W drugiej połowie XIX wieku na posesji funkcjonowała wytwórnia mydła, perfum oraz sklep "Flora". Od 2016 roku kamienica znajduje się w rejestrze zabytków.
- Ostatni weekend w Warszawie był bardzo ulewny. Do mieszkań oraz na drewnianą klatkę schodową w kamienicy przez dach wlewała się woda. ZGN zaplanował doraźne prace w celu tymczasowego uszczelnienia dachu papą. Jednak chciałbym doprowadzić do sytuacji, w której ten budynek przejdzie kapitalny remont. Zostanie wyposażony w centralne ogrzewanie, a także przejdzie remont konserwatorski - zaznaczył Michalski.
Radny liczy na to, że ta kamienica znajdzie w nowym programie rewitalizacji Pragi, którego opracowywanie zbliża się do końca.
Stan prawny nieruchomości jest niejasny
Mateusz Kędzierski, rzecznik prasowy dzielnicy Praga-Północ, przyznaje, że budynek kwalifikuje się do kompleksowego remontu. - Obecnie wykonywane są prace bieżące. Zostały zrealizowane prace polegające na zbiciu odparzonych tynków zewnętrznych z elewacji budynku i z kominów usytuowanych ponad dachem. Zostaną również wykonane zadaszenia zabezpieczające wzdłuż elewacji z ciągami pieszo-jezdnymi - przekazał urzędnik.
Jak wyjaśnił, podczas ostatnich ulewnych deszczy ujawniło się miejscowe uszkodzenie pokrycia dachowego w okolicy jednego z okienek wentylacyjnych, powodując przenikanie wody na klatkę schodową. Zapewnił, że uszkodzenie zostało zabezpieczone uniemożliwiając dalszy przeciek. - 3 czerwca została wykonana naprawa w postaci ułożenia warstwy papy nawierzchniowej metodą zgrzewania, skutecznie usuwając usterkę - poinformował Kędzierski.
Jednak na kompleksowy remont trzeba będzie jeszcze nieco zaczekać. - Wobec tej nieruchomości nie zostało zakończone postępowanie administracyjne dotyczące stanu prawnego nieruchomości. Zarząd Gospodarowania Nieruchomościami jest w trakcie wykonywania ekspertyzy technicznej - wyjaśnił Mateusz Kędzierski.
Zapewnił też, że kamienica jest poddawana okresowo przeglądom przez służby techniczne ZGN.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl