"To uznanie walki, którą toczymy. Warszawa i Kijów to siostrzane miasta"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Władimir Kliczko odebrał odznaczenie Honorowego Obywatela Warszawy w imieniu brata, mera Kijowa Witalija Kliczki
Władimir Kliczko odebrał odznaczenie Honorowego Obywatela Warszawy w imieniu brata, mera Kijowa Witalija KliczkiTVN24
wideo 2/2
Władimir Kliczko odebrał odznaczenie Honorowego Obywatela Warszawy w imieniu brata, mera Kijowa Witalija KliczkiTVN24

W niedzielę 31 lipca odbyła się uroczysta sesja Rady Warszawy. Zgodnie z tradycją w przeddzień rocznicy Powstania Warszawskiego radni przyznają Honorowe Obywatelstwa Warszawy. W tym roku otrzymali je była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz i mer Kijowa Witalij Kliczko. Tytuł odebrał również historyk sztuki i muzeolog profesor Andrzej Rottermund.

Na uroczystej sesji Rady Warszawy, która odbyła się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie obecni byli m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz i prof. Andrzej Rottermund, historyk sztuki, były dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, który otrzymał honorowe obywatelstwo w 2020 r., ale tytuł nie został wcześniej wręczony. W imieniu Witalija Kliczki tytuł odebrał jego brat Władimir.

Witalij Kliczko: zwyciężymy, bo od tego zależy przyszłość Europy

Witalij Kliczko, którego wystąpienie zostało wyświetlone na ekranie, podziękował za przyznanie tytułu honorowego obywatela miasta oraz podkreślił, że Ukraina dziś nie tylko broni własnej niepodległości, ale i demokracji całej Europy. - Zwyciężymy, bo od tego zależy przyszłość Europy i całego demokratycznego świata - powiedział. Dodał, że Polacy, podobnie jak Ukraińcy, doznali wielu krzywd ze strony Związku Radzieckiego i bardzo dobrze rozumieją Ukraińców. Kliczko przypomniał, że ponad milion Ukraińców znalazło schronienie w Polsce, a Warszawa stała się międzynarodowym centrum pomocy Ukrainie.

Brat Witalija Kliczki, Władimir podczas swojego wystąpienia podkreślił, że Ukraińcy wyznają te same zasady, co Polacy - zasady demokratyczne. - Dobrze wiecie jako Polacy, jako warszawianie co to wojna. Macie podobną historię do naszej, przeżyliście najazd i okupację hitlerowską, następnie staliście się tak jakby częścią imperium sowieckiego. Dlatego dobrze rozumiecie, jakie odczucia mamy my w czasie tej wojny - powiedział Władimir Kliczko. Dodał, że przyznanie tytułu honorowego obywatelstwa Witalijowi Kliczce nie jest jedynie zaszczytem dla niego i jego samego, ale dla wszystkich Ukraińców. - Wyznajemy te same zasady co Polacy, zasady demokratyczne i nasze narody wiedzą, że trzeba walczyć (...) dobrze wiemy, że Polska - społeczeństwo, ale także rząd polski od samego początku napaści rosyjskiej, od 2014 roku nieustannie nas wspiera - mówił.

Kliczko podkreślił, że Ukraina jest sojusznikiem Polski tak samo, jak Polska jest sojusznikiem Ukrainy. - Trzeba o tym pamiętać - zaznaczył. Zapewnił też, że Ukraińcy odbudują swój kraj i uczynią go nowoczesnym. - Wiemy co to znaczy cierpienie, ale wiemy też jak odbudować i ulepszać swój kraj - zaznaczył.

W rozmowie z reporterką TVN 24 powiedział i przyznanym tytule: To uznanie walki, którą toczymy. Warszawa i Kijów to siostrzane miasta. Ponowił też apel o skuteczne sankcje i broń nie tylko defensywną, ale też tę ofensywną. - Musimy pozbyć się rosyjskich żołnierzy z ukraińskiej ziemi - podkreślił.

Hanna Gronkiewicz-Waltz: Warszawa miała dobrych włodarzy

Hanna Gronkiewicz-Waltz, odbierając tytuł honorowej obywatelki, powiedziała, że jest bardzo dumna i podziękowała za docenienie jej pracy dla rozwoju miasta i pracy na rzecz warszawiaków i warszawianek.

- To ogromny zaszczyt, biorąc pod uwagę dotychczasowych laureatów tego jakże godnego tytułu, między innymi profesor Bartoszewski, Wanda Traczyk-Stawska, premier Jan Olszewski, czy Tadeusz Mazowiecki. Dziś z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że Warszawa miała dobrych włodarzy. Starali się, dbali o mieszkańców i mieszkanki, każdy na swój sposób chciał rozwiązywać ich problemy - mówiła. Dodała, że w miarę możliwości kontynuowała dokonania jej poprzedników. Podkreśliła, że od początku bardzo ważna dla niej była wygoda życia mieszkańców Warszawy. Przypomniała m.in., że walczyła o dofinansowanie budowy metra, czy na nowe tramwaje.

Podczas odbierania honorowego obywatelstwa przez Hannę Gronkiewicz-Waltz salę opuścił wiceprzewodniczący Rady Warszawy Dariusz Figura (PiS), którego klub od początku był przeciwny kandydaturze byłej prezydent do tego tytułu.

Rafał Trzaskowski: nowoczesna Warszawa to olbrzymia zasługa Hanny Gronkiewicz-Waltz

Przed wręczeniem odznaczeń, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaznaczył, że tytuły honorowego obywatela wręczane są w momencie szczególnym. - Zawsze zbieramy się przed rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, żeby wspominać powstanie, natomiast chyba nigdy nie spodziewaliśmy się, że przesłanie powstania będzie tak aktualne - powiedział.

- Nie spodziewaliśmy się tego, że te obrazy, które znamy z historii powrócą, że będziemy patrzeć na niszczone miasta, na mordowanych obywateli i że nagle okaże się, że to przesłanie Powstania Warszawskiego jest tak niesłychanie aktualne - mówił.

Dodał, że Warszawa dzisiaj wygląda jak jedno z najbardziej nowoczesnych miast w Europie. - To olbrzymia zasługa Hanny Gronkiewicz-Waltz - mówił. Podkreślił, że pokazała m.in., że "jest wierna misji rozwoju naszego miasta".

Wspólna kandydatura

Rada Warszawy zdecydowała podczas wrześniowej sesji, że merowi Kijowa Witalijowi Kliczce i byłej prezydent miasta Hannie Gronkiewicz-Waltz zostaną nadane Honorowe Obywatelstwa Warszawy. Na wniosek KO - który według PiS był skandaliczny - radni nie debatowali nad propozycjami.

Mera Kijowa do tytułu Honorowego Obywatela zaproponował klub PiS, a byłą prezydent Warszawy - klub KO. W porządku obrad sesji Rady Warszawy był jeden projekt uchwały w tej sprawie z obojgiem kandydatów. Opozycja krytycznie odniosła się do kandydatury Hanny Gronkiewicz-Waltz. Propozycja Witalija Kliczki nie wzbudziła najmniejszych kontrowersji.

PiS: to jest nie do przyjęcia

- Uważam, ze jest to bardzo zła decyzja, niezrozumiała. To zacieranie wszelkich znaczeń moralnych. Z jednej strony, rok temu dawaliśmy honorowe obywatelstwo dla świętej pamięci Jolanty Brzeskiej, a teraz dajemy honorowe obywatelstwo pani prezydent, która jest odpowiedzialna za aferę reprywatyzacyjną, która wyrządziła krzywdę wielu osobom - powiedział Polskiej Agencji Prasowej radny PiS Dariusz Figura. - To jest nie do przyjęcia, że swoich nie karzemy, tylko nagradzamy bez względu na to co zrobili. Nie można udawać, ze tej afery po prostu nie było, że pani prezydent miała tylko same sukcesy. To nie jest tak, że każdy prezydent Warszawy musi mieć z automatu honorowe obywatelstwo miasta. Zwłaszcza kiedy teraz toczą się sprawy przed sądami - zaznaczył.

- My staraliśmy się, żeby nasza kandydatura łączyła, natomiast kandydatura Koalicji Obywatelskiej w sposób ewidentny dzieli Radę Warszawy i warszawiaków - podkreślił.

Hanna Gronkiewicz-WaltzTVN24

Lewica: zastosowano moralny szantaż

Wybór byłej prezydent nie podoba się też radnym Lewicy. - My od początku protestowaliśmy przeciwko takiej decyzji i trybie w jakim zostało to przeprowadzone. Ten tryb był po prostu skandaliczny - zaznaczył radny Lewicy Marek Szolc. - Z jednej strony Hanna Gronkiewicz-Waltz ma bardzo kontrowersyjny dorobek - bierność w zakresie dzikiej reprywatyzacji czy decyzja o prywatyzacji SPEC-u. Wiele takich decyzji kładzie się cieniem na tej kandydaturze i każe pytać czy w ogóle jest to kandydatura uzasadniona. Z drugiej strony, na sesji gdzie Platforma Obywatelska mająca większość w Radzie Warszawy, przegłosowała tę kandydaturę, nie dopuszczono ani radnych, ani mieszkańców do debaty nad tą kandydaturą - zaznaczył radny.

- Łącząc w jednej uchwale kandydaturę Hanny Gronkiewicz-Waltz i merem Kijowa Witalijem Kliczko de facto uniemożliwiono wszystkim radnym głosowanie zgodnie z sumieniem. Po prostu zastosowano w tym wypadku moralny szantaż. Całą ta sprawa zostawiła u mnie gigantyczny niesmak. Wybrano najbardziej przemocowe z możliwych rozwiązań jakie można było tutaj zastosować. Nie będzie to dla nikogo niestety miła uroczystość - dodał.

MJN: dewaluacja tego tytułu

Decyzja o przyznaniu Honorowego Obywatelstwa Warszawy nie spotkała się tez z przychylnością wśród miejskich aktywistów.

- To jest po prostu dewaluacja tego tytułu naszym zdaniem. To jest po prostu sprzedawanie przez partię ważnego tytułu swojej koleżance, która oprócz tego, ze trzy kadencje była prezydentem Warszawy, to wsławiła się aferą reprywatyzacyjną - powiedział aktywista Jan Mencwel ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Skomentował także sposób głosowania. - To jest taki sprytny sposób, żeby trudniej było zablokować tę kandydaturę. Wydaje mi się, że bardziej uczciwe byłoby przegłosowanie tych kandydatur oddzielnie - podkreślił.

KO: zmieniła nasze miasto, zasługuje

Kandydatury Hanny Gronkiewicz-Waltz bronią radni PO. - Hanna Gronkiewicz-Waltz była przez trzy kadencje prezydentem, który zmienił nasze miasto. Jeżeli sobie przypomnimy jak Warszawa wyglądała w 2006 roku i popatrzymy na nią dzisiaj, to jest kompletnie inne miasto. Inwestycje, mosty, dokończenie pierwszej linii metra, rozpoczęcie drugiej linia metra, cała masa placówek edukacyjnych, bulwary - powiedział przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej Jarosław Szostakowski. - To wszystko powoduje, że Hanna Gronkiewicz-Waltz w pełni zasługuje na to wyróżnienie - dodał.

Odnosząc się do zarzutów związanych z wspólnym głosowaniem nad obydwoma kandydaturami powiedział, że Rada Warszawy zawsze głosowała razem te kandydatury, które zostały zgłoszone i te które miały szansę na przejście. - Nigdy nie głosowaliśmy takich kandydatur osobno - zaznaczył.

Mer Kijowa Witalij Kliczko otrzyma Honorowe Obywatelstwo WarszawyUM Wrocław

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!

Most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły wciąż budzi wiele emocji. Przeszły nią już setki tysięcy osób. Drogowcy tłumaczą, dlaczego - mimo otwarcia - na przeprawie wciąż trwają prace wykończeniowe i można tam spotkać robotników.

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

"Żadna budowla oddana do użytku w ostatnich latach w Warszawie nie budziła takich emocji"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Odpady komunalne zalegają w Otwocku. Firma, która zajmowała się ich wywozem, nagle przestała świadczyć usługi miastu. Urzędnicy podstawiają kontenery i obiecują szybko rozwiązać problem.

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Śmieciowy problem w Otwocku. Nikt nie odbiera odpadów, na ulicach postawiono kontenery

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację o pożarze domu w zabudowie szeregowej na Mokotowie. Strażacy podali, że jedna osoba ewakuowała się przed ich przyjazdem.

Pożar szeregowca na Mokotowie

Pożar szeregowca na Mokotowie

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Dzielnicowy brał udział w lekcji w szkole podstawowej w Lutocinie pod Żurominem na Mazowszu. W pewnym momencie nauczycielka zaczęła dziwnie się zachowywać. Kobieta straciła zdolność mowy, a następnie zemdlała. Policjant początkowo przypuszczał, że dostała udaru. Symptomy i urządzenie do monitorowania parametrów wskazywały jednak na cukrzycę. Życie kobiety było zagrożone.

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Policjant prowadził lekcję, nauczycielka nagle zemdlała

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecny rektor Uniwersytetu Warszawskiego profesor Alojzy Z. Nowak został w czwartek wybrany na to stanowisko na kolejną kadencję 2024-2028 - poinformowała uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Rektor Uniwersytetu Warszawskiego wybrany na drugą kadencję

Źródło:
PAP

Pracownik, który na zlecenie administracji jednego z domów na Grochowie prowadził prace na terenie plenerowej siłowni i placu zabaw, zostawił otwartą skrzynkę elektryczną oraz niezabezpieczony dół z ostrymi krawędziami ciętego metalu.

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Na placu zabaw zostawił groźną pułapkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Lista zarzutów dla 37-latka, którego zatrzymali policjanci z Białołęki jest długa. Mężczyzna nie dość, że został przyłapany na kradzieży mebli ogrodowych, to pod sklep przyjechał autem, do którego się wcześniej włamał. Poza tym kierował w stanie nietrzeźwości i pomimo orzeczonych sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Cudzym autem przyjechał ukraść meble z wystawy sklepowej, podał dane swojego brata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy chwalą się pierwszymi widocznymi zmianami w Parku Skaryszewskim. Latarnie na betonowych słupach, które niemal nie dawały światła to już przeszłość. Zastąpiły je pastorały warszawskie - nowoczesne konstrukcje w historycznej stylistyce. Trwają przy nich prace wykończeniowe. Postępy widać też przy remoncie nawierzchni głównej alei parkowej.

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Betonowych latarni w Parku Skaryszewskim już nie ma, zastąpiły je pastorały

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 19 kwietnia, przypada 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Tego dnia wolontariusze będą wręczać mieszkańcom Warszawy symboliczne papierowe żonkile, by uczcić pamięć bohaterów tamtych wydarzeń. O 12 zostaną włączone syreny wojewódzkiego systemu ostrzegania i alarmowania.

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

81 lat temu chwycili za broń, by walczyć o godność

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

W piątek przypada 81. rocznica powstania w getcie warszawskim. - Aby uczcić pamięć bohaterów, decyzją Wojewody Mazowieckiego Mariusza Frankowskiego, w piątek o godzinie 12:00 zostaną włączone syreny - poinformowały służby wojewody.

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

W piątek zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali "Powstanie w Getcie Warszawskim". Odznaczenie to przyznawane jest osobom zasłużonym dla historii Żydów w czasie II wojny światowej oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. W tym roku uhonorowanych zostało dziesięć osób i instytucji.

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Dziesięć osób i instytucji uhonorowano medalami "Powstanie w Getcie Warszawskim"

Źródło:
PAP

Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich poinformował o rozpoczęciu prac naprawczych tunelu w Sulejówku w ciągu drogi 638. - W miejsce uszkodzonego elementu zostaną wstawione dwie nowe belki stalowe. Ruch zostanie przywrócony na początku przyszłego tygodnia - obiecali urzędnicy.

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Rozpoczęli naprawę tunelu w Sulejówku. Uszkodził go kierowca tira

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Królik błąkał się na jednym z osiedli na warszawskich Bielanach. Znalazł go jeden z mieszkańców, ale nie mógł zatrzymać. Zwierzaka przejął Ekopatrol stołecznej straży miejskiej. Do domu zabrała go jedna ze strażniczek miejskich. Zostanie tam na stałe, chyba że zgłosi się po niego prawowity właściciel.

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Zagubiony Bugs "miał w oczach coś takiego", że zauroczył strażniczkę i zamieszkał w jej domu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W tym tygodniu metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski przyjechał z wizytą do Pałacu Prezydenckiego. Parze prezydenckiej wręczył dość niecodzienny prezent: relikwie świętego Floriana i świętej Jadwigi.

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Kontrowersyjny duchowny z wizytą w Pałacu Prezydenckim. Przekazał niezwykły prezent

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednym z dużych sklepów w Piasecznie mężczyzna wziął z półki różne rodzaje cukierków. Przy kasie samoobsługowej słodkości zważył jako... marchewkę. I choć kwota, na którą 32-latek oszukał sklep, jest niewielka, kara za przestępstwo może być znacznie dotkliwsza. Mężczyźnie grozi nawet do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Cukierki zważył jako marchewkę. Grozi mu nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w 14 stołecznych kinach rozpocznie się Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych. W programie są seanse filmowych klasyków, kronik, warsztaty i spotkania z artystami, a także spacer z reżyserem Dariuszem Gajewskim śladami lokacji do filmu "Warszawa".

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Na otwarcie "Wilczyca", potem spacer śladami "Warszawy" Gajewskiego

Źródło:
PAP

W czwartek w godzinach porannego szczytu aktywiści z grupy Ostatnie Pokolenie zablokowali ulicę Modlińską. Interweniowali policjanci.

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Aktywiści znów blokowali ważną arterię

Źródło:
tvnwarszawa.pl