O wyborze wykonawcy Centrum Lokalnego Kamionek, które ma powstać na terenie zlikwidowanego przed laty bazaru Rogatka, poinformował burmistrz dzielnicy Praga Południe Tomasz Kucharski. "Miejsce to ma służyć mieszkańcom przede wszystkim do rekreacji, ale będzie także przywrócona dawna funkcja handlowa. Powstanie siedem pawilonów handlowych (w tym jeden pawilon wielofunkcyjny, dwupiętrowy, z miejscem aktywności lokalnej), a także trawniki, stojaki rowerowe, plac zabaw z naturalną nawierzchnią, ławki i stoliki, a latem również hamaki i leżaki. Na wybrukowanym placu u wylotu Kamionkowskiej, przy Mińskiej przewidziano scenę dla wydarzeń kulturalnych: koncertów, spektakli czy potańcówek" - napisał w mediach społecznościowych Kucharski.
Mieszkańcy chcą powrotu pierwotnej funkcji
O tym, że handel ma wrócić na działkę między Grochowską a Kamionkowską, informowaliśmy pod koniec kwietnia 2019 roku. Wcześniej odbyły się konsultacje społeczne w tej sprawie. Z raportu końcowego wynikało, że dla mieszkańców ważne jest przywrócenie pierwotnej funkcji i możliwość zakupu świeżych warzyw i owoców "od rolnika". Podkreślano, że w ofercie handlowej mile widziane są mięsa, ryby, pieczywo i wyroby cukiernicze, ale także zdrowa żywność.
Następnie zorganizowano konkurs architektoniczny. Wygrał go zespół NM Architekci w składzie: Zuzanna Szpocińska, Tomasz Marciniewicz, Krzysztof Kamienobrodzki, Grzegorz Rejniak. Zgodnie z ich koncepcją handel będzie się odbywał w pawilonach usytuowanych w centralnej części działki, przy pieszym pasażu, którego oś wyznaczać będzie szpaler drzew w donicach.
Powtarzane przetargi
Przez kolejne lata przeciągał się wybór wykonawcy bazarku w nowej odsłonie. Tomasz Kucharski tłumaczy, że "galopująca inflacja i wynikający z niej wzrost cen nie sprzyjają inwestycjom". "W zeszłym roku kilkukrotnie próbowaliśmy wybrać wykonawcę budowy "Centrum Lokalnego Kamionek", które ma powstać na dawnym bazarze Rogatka. Ceny materiałów i usług budowlanych rosły jednak tak szybko, że wszystkie składane oferty znacznie przewyższały zarezerwowane na ten cel środki budżetowe" - wskazał Kucharski. Zaznaczył też, że budżet na reaktywację bazarku był kilkukrotnie powiększany. Ostatecznie dzielnica zabezpieczyła na ten cel ponad 5,6 mln zł.
Do ostatniego przetargu zgłosiły się dwa podmioty. Oferta spółki PRO-FORM opiewała na kwotę ponad 9,4 mln złotych. Natomiast firma MAXBUD, którą ostatecznie wybrała dzielnica, zadeklarowała, że podejmie się realizacji inwestycji za nieco ponad 5,5 mln.
Jak przekazał nam rzecznik prasowy dzielnicy Andrzej Opala, wybór wykonawcy umożliwiło skorzystanie z procedury "przetargu z negocjacjami". - Wykonawca będzie miał 10 miesięcy na wykonanie zadania od daty ostatecznego podpisania umowy. Mamy nadzieję, że nastąpi to niebawem - wyjaśnia Opala. I dodaje, że jeśli nie będzie odwołań, zawarcie kontraktu nastąpi 18 sierpnia. Od podpisania umowy wykonawca będzie miał dwa tygodnie na wejście na teren budowy.
Przeczytaj również: Tor kolarski Orzeł jak Otwarta Ząbkowska. Aktywiści proponują, urząd mówi "nie":
Autorka/Autor: dg/gp
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Dzielnicy Praga Południe