Tor kolarski Orzeł jak Otwarta Ząbkowska. Aktywiści proponują, urząd mówi "nie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Tor kolarski Orzeł przy Podskarbińskiej
Tor kolarski Orzeł przy PodskarbińskiejArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Tor kolarski Orzeł przy PodskarbińskiejArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Teren dawnego klubu sportowego Orzeł przy Podskarbińskiej chcą otworzyć na weekendowe potańcówki, kino plenerowe i sportowe wydarzenia. Aktywiści z inicjatywy Nowe Dynasy proponują, by tymczasowo służył on mieszkańcom, wzorem Otwartej Ząbkowskiej. Urzędnicy pomysł już znają, ale nie zamierzają wcielać go w życie.

Władze Pragi Południe od dawna zapowiadają konsultacje społeczne w sprawie przyszłości toru kolarskiego Orzeł. Aktywiści zarzucają, że przez ostatnie lata nic się w tej sprawie nie dzieje, poza rosnącą listą wymówek, dlaczego nie nadszedł jeszcze dobry moment na rozpoczęcie debaty. Tymczasem w okolicy powstają nowe osiedla, a mieszkańcom brakuje terenów sportowo-rekreacyjnych i zieleni.

Przygotowali list otwarty do burmistrza

Przedstawiciele inicjatywy Nowe Dynasy mają pomysł, by tymczasowo zagospodarować ten teren i udostępnić go mieszkańcom, zanim powstanie docelowa wizja wykorzystania tej przestrzeni. Przygotowali list otwarty, pod którym podpisało się kilkanaście warszawskich stowarzyszeń i organizacji - między innymi Miasto Jest Nasze, Stowarzyszenie Wiatrak, Fundacja Maraton Warszawski, Towarzystwo Krajoznawcze Krajobraz czy Targ Śniadaniowy.

W liście do władz dzielnicy proponują, by teren dawnego KS Orzeł był - wzorem Otwartej Ząbkowskiej czy Otwartego Jazdowa - czasowo udostępniany mieszkańcom, lokalnym stowarzyszeniom i firmom w celu "zainicjowania tam interdyscyplinarnych działań społecznokulturalnych i edukacyjnych, angażujących różne dziedziny rekreacji, sztuki i sportu". "Dzięki tego typu działaniom odseparowane od reszty miasta zielone serce dzielnicy miałoby szansę stać się - przynajmniej czasowo - ogólnodostępnym miejscem spotkań, relaksu i rekreacji: kinem, sceną, warsztatem, pracownią, ogrodem, klubem poetyckim lub sportowym" - wyliczają.

Taką funkcję teren przy Podskarbińskiej mógłby pełnić w weekendy przez kilka miesięcy w roku. "Po niewielkich modyfikacjach mógłby też służyć jako atrakcja dla dzieci i młodzieży w postaci skateparku lub pumptracka. Asfaltowa nawierzchnia wokół toru natomiast doskonale nadaje się do organizowania wydarzeń sąsiedzkich typu targi śniadaniowe czy giełda staroci" - przekonują.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Aktywiści mają plan dla zabytkowego toru

Autorzy listu uważają, że realizacja ich pomysłu będzie wymagała niewielkich nakładów finansowych. Jako konieczne prace wskazują uporządkowanie terenu i zabezpieczenie elementów oryginalnej architektury, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu.

Chcieliby też, by dzielnica zadbała o tamtejszą zieleń. "Nieocenioną wartością tego miejsca jest przyroda, która pozostawiona latami odłogiem, już nie przypomina starannie zaprojektowanych, urządzonych i zadbanych parków oraz skwerów. Jest za to okazała w swojej naturalności. Nie tylko tworzy kameralną atmosferę, lecz także zapewnia chłód w upalne dni czy osłonę od wiatru i ulicznego hałasu. Stwarza zatem idealne warunki by mógł funkcjonować tam chociażby społecznościowy ogród sąsiedzki" - oceniają.

Jak przekazali przedstawiciele inicjatywy Nowe Dynasy, list trafił 23 czerwca w ręce burmistrza Pragi Południe Tomasza Kucharskiego. "Podczas spotkania burmistrz z zainteresowaniem wysłuchał naszej propozycji. Ujawnił też, iż oczekiwane od trzech lat konsultacje społeczne mają się rozpocząć już po wakacjach bieżącego roku" - informują w mediach społecznościowych. Dodają też, że zaoferowali oprowadzanie po zabytkowym obiekcie dla osób, które chciałyby poznać lepiej teren przy Podskarbińskiej. Z ich relacji wynika, że pomysł "spotkał się z aprobatą włodarza dzielnicy".

Aktywiści przekazali list otwarty burmistrzowi Pragi PołudnieNowe Dynasy / Facebook

Dzielnica odrzuca pomysł aktywistów

Rzecznik Pragi Południe Andrzej Opala potwierdza, że konsultacje społeczne ruszą po wakacjach. - Uchwalono, że odbędą się one w dniach 15 września - 14 października 2022 roku - informuje.

Studzi jednak zapał aktywistów do wcześniejszego otwierania toru dla mieszkańców. - Nie ma możliwości udostępnienia go osobom postronnym. Przy aktualnym stanie technicznym byłego toru nikt nie weźmie odpowiedzialności za zdrowie i życie odwiedzających to miejsce. Dzielnica już poniosła koszty w wysokości około 900 tysięcy złotych, by ten teren uprzątnąć. Uważamy, że przed konsultacjami nie ma sensu inwestować większych środków - zaznacza rzecznik.

Wyjaśnia też, że przedstawiciele inicjatywy Nowe Dynasy zostali poinformowani o tej sytuacji podczas spotkania z burmistrzem Kucharskim. Jak wskazuje obecnie nie ma wstępu na teren toru, a przebywanie tam jest nielegalne i niebezpieczne. - Tymczasowe zagospodarowanie terenu toru kolarskiego według pomysłu Nowych Dynasów, który wskazano w liście otwartym do burmistrza, kłóci się z powyższymi zasadami, a ponadto z góry zakłada przyszłą funkcję tego terenu, bez konsultacji - twierdzi Opala.

- Dzielnica nie ma konkretnego planu zagospodarowania i przeznaczania tego terenu, gdyż będzie w tym wypadku jedynie wykonawcą woli większości mieszkańców Kamionka i dzielnicy Praga-Południe - zapowiada. - Uważamy, że głos inicjatywy Nowe Dynasy jest jedną z wielu propozycji, jakie pojawiają się podczas spotkań z burmistrzem, a nie punktem wyjścia do konsultacji - dodaje.

Jest jeden pozytyw. Rzecznik przyznaje, że podczas spotkania z aktywistami doszło do porozumienia w sprawie wspominanych wcześniej spacerów z przewodnikiem po terenie dawnego KS "Orzeł". Jak zapowiada, odbędą się trzy takie spotkania. Mieszkańcy będą mogli pod opieką działaczy lokalnych i urzędników zobaczyć, jaki jest stan obiektu. - Chodzi o to, by mieszkańcy biorący udział w konsultacjach wyrobili sobie zdanie, co chcieliby widzieć w tym miejscu i jak ich zdaniem powinniśmy zagospodarować ten teren - wskazuje.

Zamieszanie wokół planu miejscowego dla Podskarbińskiej

Betonowy welodron w trójkącie Mińskiej, Podskarbińskiej i Stanisławowskiej uruchomiono w 1972 roku. W latach 70. i 80., rozgrywano tu zawody, które przyciągały kolarskie sławy - Czesława Langa, Mirosława Jurka, Szymona Kornackiego i wielu innych. Lata świetności ma za sobą. Z początkiem lat 90. został wyłączony z eksploatacji. W opłakanym stanie jest też hala, która powstała tam jako pierwsza - oddano ją do użytku jeszcze w 1939 roku. Budynek zaprojektowało dwóch wybitnych architektów Maciej Nowicki i Zbigniew Karpiński. 

Południowoprascy urzędnicy powtarzali kilkukrotnie, że konsultacje społeczne zostaną przeprowadzone, gdy będzie gotowy plan miejscowy dla tego terenu. Zimą ubiegłego roku, było już o krok od rozwiązania tej kwestii. Rada Warszawy przegłosowała poprawkę planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonów ulicy Podskarbińskiej, dopuszczającą przecięcie toru kolarskiego alejkami dla pieszych. Na takie zmiany nie zgodził się jednak wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki, więc biuro Architektury i Planowania Przestrzennego postanowiło wyłączyć działkę z torem z projektu planu miejscowego. Oznacza to, że jej przeznaczenie zostanie uregulowane w odrębnym dokumencie planistycznym.

Urzędnicy zapewniali, że sport pozostanie na Podskarbińskiej, a obiekt będzie ogólnodostępny dla mieszkańców. Głosy, co do zagospodarowania terenu są podzielone - jedni chcą przywrócenia działalności toru kolarskiego, inni zielonego miejsca do wypoczynku i rekreacji. Aktywiści od dawna zabiegają o tę pierwszą opcję. W ubiegłym roku pojawiła się koncepcja rewitalizacji welodromu autorstwa Zofii Koniecko.

Projekt rewitalizacji toru kolarskiego "Orzeł"Zofia Koniecko, Nowe Dynasy

Autorka/Autor:kk/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Po tym, jak okazało się, że w siedzibie Naczelnego Sądu Administracyjnego działa kopalnia kryptowalut, NSA rozwiązał umowę z zewnętrzną firmą odpowiedzialną za serwis techniczny budynków tej instytucji. Nałożył też karę umowną na blisko 900 tysięcy złotych i zapowiedział pozew.

Milionowa strata i pozew. Reakcja NSA po odkryciu kopalni kryptowalut w jego siedzibie

Milionowa strata i pozew. Reakcja NSA po odkryciu kopalni kryptowalut w jego siedzibie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Blokady autostrad, dróg dojazdowych do miast i przejść granicznych. W najbliższą środę, 20 marca, rolnicy zaplanowali strajk generalny. Rolnicze protesty mają się odbyć w całym kraju. Na zamieszczonej w sieci mapie blokad zaznaczono już ponad 400 punktów, z czego kilkanaście z nich na drogach dojazdowych do Warszawy.

W środę strajk generalny rolników. Mapa planowanych blokad w Warszawie i na Mazowszu

W środę strajk generalny rolników. Mapa planowanych blokad w Warszawie i na Mazowszu

Źródło:
PAP

Miejscy drogowcy ogłosili przetarg na dostarczenie i obsługę blisko dwóch tysięcy nowych parkomatów. Podobnie jak teraz, miasto będzie dzierżawiło urządzenia. Umowa będzie obowiązywała 10 lat.

"Parkomatowa" rewolucja. Blisko dwa tysiące urządzeń do wymiany

"Parkomatowa" rewolucja. Blisko dwa tysiące urządzeń do wymiany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przed Sądem Rejonowym w Otwocku ruszył proces przeciwko współzałożycielowi firmy gospodarowania odpadami Lekaro - Jerzemu Z. oskarżonemu o potrącenie pracownika Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) i zniszczenie drona.

Współzałożyciel firmy śmieciowej oskarżony o potrącenie człowieka i zniszczenie drona

Współzałożyciel firmy śmieciowej oskarżony o potrącenie człowieka i zniszczenie drona

Źródło:
PAP

Cztery tysiące złotych mandatu, 14 punktów karnych i utrata prawa jazdy. Tak policja w Ostrołęce ukarała kierowcę, który przekroczył prędkość już drugi raz w ostatnim czasie. Tym razem mężczyzna pędził z prędkością 118 kilometrów na godzinę w obszarze zabudowanym.

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości "w warunkach recydywy"

Cztery tysiące złotych mandatu za przekroczenie prędkości "w warunkach recydywy"

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W Warszawskim Szpitalu Południowym otwiera się miejska poradnia leczenia niepłodności. Rodzice będą mogli liczyć tu na pomoc: od diagnozy, przez leczenie, prowadzenie ciąży i opiekę okołoporodową. Otwarcie placówki to pierwszy krok do uruchomienia samorządowego ośrodka leczenia niepłodności metodą in vitro - chwali się warszawski ratusz.

W Szpitalu Południowym powstaje poradnia leczenia niepłodności

W Szpitalu Południowym powstaje poradnia leczenia niepłodności

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy oraz policjanci interweniowali na terenie dawnego hotelu przy ulicy Kawęczyńskiej na Pradze Północ. Zauważono tam grupę osób, a wstęp do tego opuszczonego budynku jest zabroniony.

W opuszczonym od lat hotelu zauważyli grupę osób

W opuszczonym od lat hotelu zauważyli grupę osób

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę z Wisły w okolicach mostu Piłsudskiego w Nowym Dworze Mazowieckim płetwonurkowie wyłowili ciało mężczyzny. Jego tożsamość nie jest na razie znana.

Z Wisły wyłowili ciało młodego mężczyzny. "Było w wodzie prawdopodobnie od kilku miesięcy"

Z Wisły wyłowili ciało młodego mężczyzny. "Było w wodzie prawdopodobnie od kilku miesięcy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ufna seniorka przekazała w ręce młodej kobiety kartę bankomatową wraz z numerem PIN. Następnego dnia na jej koncie nie było już 50 tysięcy złotych. Policjanci zatrzymali 14- i 15-latkę, które - jak podali - brały udział w oszustwie na "policjanta". Okazało się, że jedna z nastolatek była poszukiwana.

Zaufała "policjantowi" i straciła 50 tysięcy złotych. Policja zatrzymała dwie nastolatki

Zaufała "policjantowi" i straciła 50 tysięcy złotych. Policja zatrzymała dwie nastolatki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci poszukiwali samochodu skradzionego na Pradze Północ. Właścicielka renault na początku nie miała nadziei na jego odzyskanie. Jednak po kilku miesiącach policjanci zwrócili jej "zgubę" i zatrzymali złodzieja. Auto trafiło do kobiety z "cennym wyposażeniem".

"Bardzo dziękuję grupie Skorpion. Odnaleźli mój samochód. Cały i zdrowy"

"Bardzo dziękuję grupie Skorpion. Odnaleźli mój samochód. Cały i zdrowy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Warszawie zatrzymali czterech przedsiębiorców podejrzanych o kupowanie nierzetelnych faktur VAT od zorganizowanej grupy przestępczej, która miała prowadzić "fabrykę faktur". Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Zatrzymania w sprawie "fabryki faktur"

Zatrzymania w sprawie "fabryki faktur"

Źródło:
PAP

Akt oskarżenia przeciwko 24 osobom w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej handlującej narkotykami w areszcie śledczym skierowała do sądu Prokuratura Krajowa. Wśród oskarżonych są też funkcjonariusze Służby Więziennej. Śledztwo było prowadzone z Centralnym Biurem Śledczym Policji.

W areszcie śledczym handlowali narkotykami. 24 oskarżonych, w tym strażnicy więzienni

W areszcie śledczym handlowali narkotykami. 24 oskarżonych, w tym strażnicy więzienni

Źródło:
PAP

Zakończył się remont budynków przedszkoli nr 409 i 422 na osiedlach Wawrzyszew i Chomiczówka. Oba zostały powiększone, przybyło sal do zajęć. Dzieci mogą się cieszyć z nowych zabawek i sprzętów, a nauczycielom pracę ułatwią pomoce dydaktyczne. W sumie prace pochłonęły ponad 15 milionów złotych.

Dzieci wróciły do przebudowanych za ponad 15 milionów przedszkoli

Dzieci wróciły do przebudowanych za ponad 15 milionów przedszkoli

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obecnie na terenie Warszawy powstaje wiele inwestycji. Ponadto prowadzone są różnego rodzaju remonty i przebudowy. Policjanci ze stołecznej drogówki przypominają, kto jest odpowiedzialny za oczyszczanie dróg w rejonie prowadzonej inwestycji oraz jakie konsekwencje grożą temu, kto się od tego obowiązku uchyla.

Błoto z budowy trafia na ulice. Policja przypomina, co za to grozi

Błoto z budowy trafia na ulice. Policja przypomina, co za to grozi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Wawrze nielegalnie produkowano papierosy. W budynku znajdowała się maszyna do produkcji, miernik wilgotności suszu tytoniowego i foliowe worki z suszem. Policjanci znaleźli też prawie 260 tysięcy sztuk przygotowanych do sprzedaży papierosów.

Bus wypełniony nielegalnymi papierosami, w budynku cała linia produkcyjna

Bus wypełniony nielegalnymi papierosami, w budynku cała linia produkcyjna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zgoda 1 i Chmielna 18. Dwa adresy, które mogę sprawić, że efekt rewitalizacji Chmielnej zniknie pod warstwą bazgrołów. Sytuacja pierwszej kamienicy jest skomplikowana, w przypadku drugiej właściciel czeka tylko na zielone światło urzędników.

Chmielna. Żeby deptak nie był slumsem, te miejsca muszą się zmienić

Chmielna. Żeby deptak nie był slumsem, te miejsca muszą się zmienić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ronda zamienią się dwa niebezpieczne skrzyżowania: na Żoliborzu i Mokotowie. Ruch okrężny zawita na skrzyżowanie ulic Krasińskiego i Przasnyska oraz Augustówka i Zawodzie w pobliżu elektrociepłowni Siekierki. Powstaną też azyle dla pieszych, które zostaną doświetlone. Drogowcy właśnie rozpisali przetarg.

Ronda zastąpią niebezpieczne skrzyżowania na Żoliborzu i Mokotowie. Rozpisano przetarg

Ronda zastąpią niebezpieczne skrzyżowania na Żoliborzu i Mokotowie. Rozpisano przetarg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z kierowców zajechał drogę innemu i uniemożliwił dalszą jazdę trasą S8, następnie wezwał policję. Okazało się, że zatrzymany przez niego mężczyzna był pijany. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że to żołnierz. Jak podaje policja, został przekazany Żandarmerii Wojskowej.

Obywatelskie zatrzymanie na trasie S8. Za kierownicą pijany żołnierz

Obywatelskie zatrzymanie na trasie S8. Za kierownicą pijany żołnierz

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował, że we wtorek, 19 marca autobusowa linia 103 wraca na swoją stałą trasę. Ułatwi to przesiadki pomiędzy autobusami a pociągami.

Łatwiejsze przesiadki między autobusami a pociągami. Linia 103 wraca na stałą trasę

Łatwiejsze przesiadki między autobusami a pociągami. Linia 103 wraca na stałą trasę

Źródło:
PAP

Wyburzone mają zostać 23 bloki, zniknąć mają też wszystkie okoliczne drzewa. Kontrowersyjne plany państwowego Polskiego Holdingu Nieruchomości dotyczące wilanowskiego osiedla w rejonie skrzyżowania ulicy Królowej Marysieńki i Lentza przypomniała jedna z kandydatek, startująca na radną w wyborach samorządowych. Chociaż PHN zaznacza, że inwestycja jest dopiero na etapie analiz, to dyskusja rozgorzała na nowo, a miejscy aktywiści mówią o "skandalicznej niegospodarności". 

Chcą wyburzyć osiedle i zbudować je od nowa. "Absurd" czy "pomysł do analizy"?

Chcą wyburzyć osiedle i zbudować je od nowa. "Absurd" czy "pomysł do analizy"?

Źródło:
tvn24.pl

- Nasz pan burmistrz Piotr Kozłowski zdjął nam z głowy wielkie troski - śpiewały przedszkolaki z Kozienic i dziękowały za nową placówkę, na którą gmina czekała kilkadziesiąt lat. Po uroczystym przecięciu wstęgi, wróciły jednak do starego budynku, nowy ma być gotowy za dwa tygodnie. - To nie ma nic wspólnego z kampanią wyborczą - zapewnia dyrektorka przedszkola, która kandyduje w wyborach samorządowych z listy burmistrza.

Otwarcie przedszkola jak z filmów Barei. "Za burmistrza Kozłowskiego nie zabraknie nam niczego"

Otwarcie przedszkola jak z filmów Barei. "Za burmistrza Kozłowskiego nie zabraknie nam niczego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Gazeta Wyborcza"

Policjanci zatrzymali pięciu nastolatków, którzy mogą mieć związek z uszkodzeniem pięciu autobusów, które poruszały się po ulicy Marszałkowskiej. Pojazdy miały wybite szyby i uszkodzoną karoserię. W lokalu, z którego miały być oddawane strzały, znaleziono dwie wiatrówki.

Pięć autobusów ostrzelanych z wiatrówki. Policja zatrzymała pięć osób: mają od 13 do 16 lat

Pięć autobusów ostrzelanych z wiatrówki. Policja zatrzymała pięć osób: mają od 13 do 16 lat

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl