Tak się zmieni skrzyżowanie przy Centralnym

Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.plBędą nowe przejścia

Dwa przejścia dla pieszych powstaną wreszcie przy Dworcu Centralnym. Drogowcy mają wstępny projekt przebudowy skrzyżowania Al. Jerozolimskich i Emilii Plater. Początkowo zastanawiali się nad trzema "zebrami", ale uznali, że za bardzo utrudniałoby to ruch.

O tym, że skrzyżowanie ma zostać wreszcie ucywilizowane, poprzez utworzenie przejść dla pieszych, pisaliśmy w zeszłym roku. Wyłoniony w grudniu wykonawca - firma KomProjekt przez trzy tygodnie pracowała nad projektem przebudowy uwzględniając dwa warianty – z dwoma lub trzema przejściami dla pieszych przez ul. Emilii Plater i Al. Jerozolimskie.

Jest już pewne, że druga koncepcja nie zostanie zrealizowana.

Dla pieszych i rowerzystów

- Wprowadzenie trzeciego przejścia (w Al. Jerozolimskich po wschodniej stronie skrzyżowania – bliżej Marszałkowskiej) wymagałoby wyświetlania czerwonego światła dla niemal wszystkich kierunków przez dodatkowe pół minuty. To mogłoby znacznie utrudnić zarówno ruch samochodów w Alejach Jerozolimskich jak i przejazd autobusów i tramwajów - wyjaśniają drogowcy. – W związku z tym nie planujemy wprowadzać takich zmian - dodają.

Gdzie zatem powstaną przejścia? Piesi nowe "zebry" zyskają przez Emilii Plater (równolegle do Al. Jerozolimskich, na wysokości wejścia na peron stacji Warszawa Śródmieście) oraz w Alejach Jerozolimskich na wysokości hotelu Marriott, które umożliwią także dojście do przystanku tramwajowego. - Oprócz przejść, pojawią się też przejazdy rowerowe, które pozwolą poruszać się rowerem w ciągu ul. Emilii Plater – informuje Karolina Gałecka, rzeczniczka Zarządu Dróg Miejskich.

Drogowcy rozważali dwie koncepcjetargeo.pl

Kierowcy nie stracą?

To dobra informacja dla pieszych, bo na długim odcinku między Żelazną a Kruczą przez Aleje Jerozolimskie nie ma żadnego naziemnego przejścia. Sceptycznie mogą do sprawy podejść ci, którzy po mieście poruszają się wyłącznie autem. Ale drogowcy zapewniają, że "zebry" nie wydłużą ich podróży.

- Wstępna kalkulacja wskazuje, że wyznaczenie nowego przejścia dla pieszych skróci wyświetlanie czasu zielonego dla pojazdów jadących Alejami średnio około 3 - 4 sekundy, w zależności od kierunku i pory dnia - mówi Gałecka.

Na nowej organizacji ruchu wręcz zyskają kierowcy skręcający z Emilii Plater w Aleje w kierunku Marszałkowskiej. - Tu zielone może się świecić o 9 sekund dłużej, w czasie gdy piesi będą przekraczać Aleje Jerozolimskie - precyzuje rzeczniczka. Zastrzega jednak, że czasy są orientacyjne, gdyż skrzyżowanie jest częścią Zintegrowanego Systemu Zarządzania Ruchem, który dopasowuje cykle świateł do ruchu.

Przebudowa w tym roku

Drogowcy zastrzegają, że projekt jest wstępny, ale jeśli nastąpią w nim jakieś zmiany, to tylko kosmetyczne. Ostateczny projekt ma być gotowy w kwietniu. Potem drogowcy chcą ogłosić przetarg na budowę i zakończyć ją jeszcze w tym roku.

O planach drogowców na 2016 rok przeczytasz tutaj

Ul. Emilii Plater zyska nowe przejścia
Ul. Emilii Plater zyska nowe przejściaArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

su/b

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości