Radny: zamontujmy odcinkowy pomiar prędkości na trasie S8

[object Object]
Wpadł w poślizg na trasie S8marcinoos / Kontakt24
wideo 2/6

Białołęcki radny ma plan na odkorkowanie trasy S8. Proponuje odcinkowy pomiar ruchu. Jego zdaniem kierowcy zdejmą wtedy nogę z gazu, co przełoży się na mniejszą liczbę kolizji i, co za tym idzie, mniejsze korki.

- Poważne wypadki przy dużej prędkości, ale też niewielkie kolizje przy dojeździe do korka lub włączaniu się do ruchu w okolicy węzłów przy Wisłostradzie i Prymasa Tysiąclecia. Wszystkie zderzenia powodują ogromne utrudnienia dla kierowców podróżujących trasą S8 - opisuje Artur Węgrzynowicz, jeden z reporterów tvnwarszawa.pl, którzy codziennie śledzą sytuację na stołecznych ulicach.

Już dwa lata temu opublikowaliśmy na tvnwarszawa.pl artykuł pod mówiącym wszystko tytułem: "Trasa ekspresowa, która ciągle stoi. Stłuczka za stłuczką na S8".

Od tego czasu nic się nie zmieniło.

Różnice prędkości

Jak zatem odkorkować trasę S8?

Pomysł ma białołęcki radny Wojciech Tumasz (Razem Dla Białołęki), który dwa dni temu wysłał w tej sprawie pismo do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Proponuje zainstalowanie na trasie odcinkowego pomiaru prędkości.

Według wizji radnego system mógłby działać na czterokilometrowym odcinku pomiędzy węzłami Bemowo (Warszawska/Lazurowa) a Prymasa Tysiąclecia.

Radny opisuje w piśmie trzy sytuacje, które sam zaobserwował przy węźle Prymasa Tysiąclecia. Pierwsza - kiedy kierowcy są już na trasie i jadą szybko, z prędkością znacznie wyższą niż 100 km/h (dozwolona to 90 km/h). Druga - w której kierowcy jadą znacznie wolniej (mniej niż 80 km/h), ponieważ włączają się do ruchu. Trzecia - manewry kierowców, którzy dopiero rozpoczynają jazdę po trasie po tym, jak wjechali na nią węzłem Prymasa Tysiąclecia.

"Manewry polegają na zmianie pasa z prawego na środkowy, a czasem i od razu na lewy, bez właściwego oszacowania prędkości pojazdów już poruszających się tymi pasami ruchu (różnica prędkości pojazdów wynosi przynajmniej 30 km/h, jeżeli weźmiemy pod uwagę dopuszczalne prędkości, a w praktyce waha się pomiędzy 40-50 km/h" - ocenia radny.

"Nie" dla fotoradaru

Zdaniem radnego kluczem do zmniejszenia liczby wypadków jest wymuszenie, żeby kierowcy przekraczający dozwoloną prędkość, zdjęli nogi z gazu. Rozwiązaniem mógłby być odcinkowy pomiar prędkości, a nie fotoradar, który - według Tumasza – spowodowałby nagłe hamowanie, a to mogłoby zaskoczyć innych kierowców.

"Odcinkowy pomiar prędkości uspokoi ruch na tyle wcześnie, że kierowcy będą łagodnie zmniejszać prędkość w miejscu, gdzie ulega ona zmianie” ze 120 km/h na 90 km/h, a tym samym pojazdy wjeżdżające na trasę S8 nie będą miały tak znacznie wyższej prędkości od aut włączających się do trasy na węźle. To z kolei powinno zmniejszyć liczbę kolizji - przekonuje.

Wniosek do analizy

O komentarz poprosiliśmy Główny Inspektorat Transportu Drogowego, który zajmuje się instalacją i obsługą odcinkowych pomiarów prędkości.

Jego przedstawiciel Wojciech Król odpowiedział, że "wniosek zostanie przeanalizowany". Inspektorat zwróci się do policji o statystyki dotyczące trasy czy liczby kolizji i wypadków we wskazanym miejscu. Jak zaznacza Król, kluczowe są te ze skutkiem śmiertelnym. Jeżeli wniosek okaże się zasadny, trasa zostanie wpisana na listę miejsc niebezpiecznych.

- Jesteśmy w trakcie realizacji kolejnego projektu wdrażania systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym, w ramach którego w całej Polsce zainstalujemy 39 urządzeń odcinkowego pomiaru ruchu - mówi Król.

Ich lokalizacje zostaną podane za pół roku. - Główny Inspektorat Transportu Drogowego na podstawie podpisanej już umowy wytypuje lokalizacje, będą to miejsca szczególnie niebezpieczne – kończy Król.

Korek na S8Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

kz/pm

Pozostałe wiadomości

Dzięki sąsiadce skończył się domowy koszmar 35-latki i jej dziecka. Przyjęła ją pod swój dach i wezwała policję. Mąż kobiety został zatrzymany, usłyszał zarzuty i objęto go dozorem policyjnym. Musi też opuścić mieszkanie.

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Z dzieckiem schroniła się u sąsiadki, ta wezwała pomoc

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę po południu na Trasie Łazienkowskiej zderzyły się samochód osobowy i miejski autobus. Dwie osoby zostały zabrane do szpitala.

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Samochód uderzył w bok autobusu, są poszkodowani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kuria Warszawsko-Praska zawiesiła w wykonywaniu obowiązków proboszcza parafii św. Faustyny na warszawskim Bródnie. Duchowny jest podejrzany o oszustwa podatkowe i przywłaszczenie datków od wiernych. Został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Proboszcz zatrzymany przez CBA, jest reakcja kurii

Źródło:
PAP

W sobotę rozpoczęła się budowa chodnika przy przejeździe kolejowym w rejonie skrzyżowania Radzymińskiej i Naczelnikowskiej. O bezpieczną przeprawę przez torowisko w tym miejscu mieszkańcy walczyli do lat.

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Po latach pisania petycji i protestów wreszcie doczekają się bezpiecznego przejścia przez tory

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace na rondzie Tybetu rozpoczną się w nocy z wtorku na środę, a zakończą w niedzielę, 5 maja, nad ranem. W tym czasie będą objazdy i zmiany w ruchu.

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Prace na rondzie Tybetu. Zmiany i utrudnienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32 pieszych zostało ukranych mandatami, bo "swoim zachowaniem stwarzali ogromne niebezpieczeństwo nie tylko dla samych siebie, ale też kierujących, przed maską których nagle się pojawiali". O karach dla 14 zdecyduje sąd. To efekt dwudniowej akcji policji w Piasecznie.

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Użyli drona, posypały się kary dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zakończyło się śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na Ursynowie. Kierująca, która śmiertelnie potrąciła pieszego na zebrze, chce dobrowolnie poddać się karze. Jej wniosek jest już w sądzie.

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Śmiertelnie potrąciła pieszego, chce się dobrowolnie poddać karze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkają tuż obok największej oczyszczalni ścieków, ale sami muszą korzystać z przydomowych szamb i nie wiadomo, kiedy doczekają się podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Skarżą się na dziurawe drogi, na które wylewają się ścieki z wozów asenizacyjnych i fetor z oczyszczalni, którą nazywają "pogodynką", bo uciążliwości są największe, gdy zanosi się na deszcz.

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Mieszkają obok największej oczyszczalni ścieków, sami muszą korzystać z szamb

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Targówku kierowca auta osobowego wjechał w rząd zaparkowanych pojazdów. Uszkodzonych zostało kilka samochodów.

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Wjechał w kilka zaparkowanych aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Żyrardowa (Mazowsze) eskortowali samochód z czteroletnią dziewczynką, która jechała do Warszawy na przeszczep nerki. Pomogli, bo jej mama utknęła w korku.

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Czterolatka jechała na przeszczep nerki, jej mama utknęła w korku. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku ze zbliżającą się majówką, a potem sezonem urlopowym, pojawiają się próby "oszustw na kwaterę". O co chodzi? O wpłacenie zaliczki i "zarezerwowanie" lokali, które w rzeczywistości nie istnieje. Policjanci przestrzegają oraz podpowiadają na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać i nie stracić pieniędzy.

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Idealna kwatera może być oszustwem. Co zrobić, by nie stracić pieniędzy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl