Wiadomość o uwolnieniu Józefa Piłsudskiego z twierdzy w Magdeburgu wywołała w Warszawie olbrzymią radość. 10 listopada 1918 roku marszałek wysiadł ze specjalnego pociągu relacji Berlin – Warszawa. Na peronie Dworca Głównego witały go tłumy wiwatujących warszawiaków. Powietrze pachniało wolnością. Zresztą nie tylko w Polsce.
Dzień później w podparyskim Compiegne delegacja rządu niemieckiego podpisała zawieszenie broni. Zakończyła się I Wojna Światowa. Tymczasem w Warszawie Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich.
11 listopada 1918 na mapie Europy pojawiły się nowe państwa. Jednym z nich była Rzeczpospolita Polska. Niemcy zaś do 19 listopada mieli wycofywać się z Królestwa. Polska po 120 latach wracała na mapę świata. W ten sposób dzień 11 listopada stał się symbolem odzyskania przez Polskę niepodległości. Niepodległości, którą szczęśliwie świętujemy do dziś.
Oddaj hołd na placu Piłsudskiego
W tym roku będzie tak samo. Na placu imienia Józefa Piłsudskiego odbędą się główne obchody z udziałem władz państwowych. O 12:00 prezydent Polski wraz z warszawiakami złoży hołd poległym w walce o niepodległość przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a około 13:20 pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.
Na Trakcie Królewskim zaś w stronę Muzeum Wojska Polskiego przemaszerowało ponad 300 żołnierzy w umundurowaniu z lat 1920-1945, 80 kawalerzystów oraz przejdą pojazdy wojskowe. Defilada rozpocznie się około 13:00
Atrakcją tegorocznej defilady będzie limuzyna Polski Fiat 518, która należała do dowódcy polskiej floty admirała Józefa Unruga. Samochód jest unikatowy, bowiem to jedyny ocalały egzemplarz z przedwojennej floty rządowej.
W tym roku wyjątkowo dopiszą ułani, którzy przejadą na ponad 80 koniach. Zobaczymy także "białych ułanów", czyli kawalerzystów 2 Pułku Ułanów Grochowskich, który początkowo do służby kupowali konie wyłącznie maści siwej. Po defiladzie w parku przy ul. Książęcej, na tyłach Muzeum Wojska Polskiego, rekonstruktorzy pokażą, jak walczyli ułani a piechota pochwali się wyszkoleniem w musztrze.
Bieg Niepodległości
Święto Niepodległości uczci także ponad 7 tysięcy uczestników Biegu Niepodległości. Sportowcy wystartują o 11:11 ze skrzyżowania al. Jana Pawła i ul. Stawki.
Sportowcy pobiegną m.in. ulicami: al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego do al. Niepodległości, zawrócą na ul. Rakowieckiej i z powrotem drugą stroną al. Niepodległości, ul.Chałubińskiego i al. Jana Pawła II.
Bieg wystartował - fot
Zwiedzaj gmach Sejmu
W Święto Niepodległości będzie można zwiedzić gmach Sejmu przy ul. Wiejskiej. Od 9 do 16 można zm.in. Salę Kolumnową i Hall Główny, sali im. marszałka Sejmu II RP - Ignacego Daszyńskiego. Na zwiedzających czekać będą także sejmowe gabinety prezydenta i premiera. O 16:00 budynek przy Wiejskiej zaświeci barwami biało-czerwonymi. Iluminację będzie można oglądać do północy.
Świętuj na rockowo
Świętować będą także motocykliści. Przez Warszawę przejedzie parada Harley Rock Niepodległości. Start o 16 w Forcie Legionów. Zwieńczeniem parady będzie koncert w klubie Palladium. O 18:00 Wystąpią takie kapele jak: Sandaless, Night Rider, Magnetar i Lombard. Trzeba zarejestrować się na stronie: rockniepodleglosci.pl
Trasa przejazdu: Fort Legionów, ul. Wenedów, ul. Zakroczymska, ul. Konwiktorska, ul. Władysława Andersa, Plac Bankowy, ul. Marszałkowska, tunel pod Marszałkowską i ul. Złota
Baw się w muzeum z dziećmi
Święto Niepodległości to także okazja do świętowania dla najmłodszych. W Muzeum Powstania Warszawskiego cały dzień będą trwały warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 5-12 lat pod hasłem "Bohaterowie Niepodległości".
Dzieci będą mogły stworzyć plakaty z postaciami historycznymi z okresu odzyskania przez Polskę niepodległości - Józefem Piłsudskim, Ignacym Paderewskim oraz z małżeństwem Olgi i Andrzeja Małkowskich, założycielami harcerstwa. Start o godz. 10, wejście w cenie biletu wstępu do muzeum.
Świętuj z Urszulą Dudziak
Również od godz. 10 na placu Teatralnym odbywać będzie się impreza – VI Przystanek Niepodległość. Do 14.00 w ogrzewanym namiocie będzie można obejrzeć serię filmów dokumentalnych, kupić książkę na kiermaszu i dowiedzieć się więcej o przyszłej siedzibie Muzeum Historii Polski.
O godz. 18 wystąpi Urszula Dudziak wraz z zespołem.
Przejedź sie ogórkiem po Warszawie
Na ulicę wyruszą też specjalne pojazdy komunikacji miejskiej. W godz. 10-18 będzie można przejechać się zabytkowym tramwajem, w którym przewodnicy z Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej opowiadać będą o historii mijanych tramwajem miejsc. Start z pętli na placu Narutowicza.
Na miasto wyjadą też tzw. ogórki, a w nich przewodnicy opowiadać będą o zabytkach stolicy związanych ze świętami Autobusy wyjadą z placu Teatralnego i dojadą do Belwederu.
band/ran/ec