Nowy pomysł na podziemne parkingi: nieduże i za miejskie pieniądze

[object Object]
Renata Kaznowska o projekcie ratuszaArtur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

Władze stolicy zapowiadają budowę 10 podziemnych parkingów na ponad 2 tysiące miejsc. Miasto wyłoży na nie 200 milionów złotych. Pierwszy ma powstać na Woli pod boiskiem szkolnym. Budowa podziemnych parkingów to pięta achillesowa warszawskich urzędników. Od kilku lat nie powstał ani jeden z zapowiadanych parkingów w systemie partnerstwa publicznego.

Program budowy niedużych parkingów ogłoszono na konferencji prasowej. - Zawsze będą osoby, które będą jeździły samochodami, w związku z czym będą potrzebowały parkingów - powiedziała na konferencji prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Podkreśliła, że kierowcy również są mieszkańcami Warszawy, tak samo jak piesi czy rowerzyści.

10 parkingów

Program przewiduje, że w ciągu najbliższych lat powstanie 10 niedużych podziemnych parkingów, oferujących ponad 2 tys. miejsc postojowych. Władzom stolicy zależy aby auta nie parkowały na chodnikach. Program ma kosztować w sumie 200 mln zł, a radni w czwartek zdecydują o przeznaczeniu na ten cel pierwszych 20 mln zł. - Pierwszy parking, w ramach tego programu ma powstać na Woli, przy ul. Chłodnej 36/46 pod boiskiem szkolnym, które jednocześnie przejdzie remont - poinformowała wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska. Według zapowiedzi parking pomieści 225 aut w dwóch kondygnacjach. Miasto zapowiada, że w tym roku rozpoczną się przygotowania do budowy, a w 2018 r. planowane jest rozpoczęcie prac w terenie. Budowę parkingu pod boiskiem ma ułatwić brak infrastruktury podziemnej. - Ponadto zapisy w planie miejscowym pozwalają na tego typu inwestycję, parking powstanie w sąsiedztwie sądów, urzędów i samej szkoły - zaznaczył burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski.

Nie podali ośmiu lokalizacji

Drugą wskazaną przez urzędników lokalizacją jest teren między jezdnią ul. Rzymowskiego a Orzycką, przy skrzyżowaniu z ul. Gotarda na Mokotowie. Nie jest jednak przesądzone, że będzie to... garaż podziemny.

- Dopuszcza się tam realizację parkingu podziemnego lub kubaturowego. Przeanalizujemy różne warianty. Analiza budowlano-technologiczno-finansowa da odpowiedź, czy będzie to parking podziemny, naziemny czy mieszany - sprecyzował Tomasz Kunert z biura prasowego ratusza. I dodał, że w tej lokalizacji planowane jest także przeniesienie bazarku z okolic Domu Kultury Kadr, o którym pisaliśmy kilka miesięcy temu na tvnwarszawa.pl. - Można sobie wyobrazić, że będzie w parterze budynku - stwierdził.

Innych lokalizacji urzędnicy ratusza nie podali. Budową parkingów zajmie się Zarząd Transportu Miejskiego, a późniejszym zarządzaniem Zarząd Dróg Miejskich. Urzędnicy nie podali dokładnych dat realizacji inwestycji, ale parking na Chłodnej może powstać za 2-3 lata, a cały program budowy obliczony jest na około 5-6 lat.

Parkingi pod placami

Temat podziemnych parkingów jest dla ratusza trudny. W 2006 Hanna Gronkiewcz-Waltz obiecywała 17 podziemnych parkingów. Później ta liczba stopniała do sześciu, a budowa w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) miała ruszyć w 2015 roku. Do dziś nie wybudowano ani jednego.

Na wtorkowej konferencji Renata Kaznowska podtrzymała chęć budowy parkingów w systemie PPP, ale wymieniła tylko dwie lokalizacje: na pl. Powstańców Warszawy i pl. Wilsona. Kaznowska liczy, że w tym roku zostaną podpisane stosowne umowy, w 2018 r. powstaną projekty, a w 2019 r. uda się wejść na teren budowy.

E-parkowanie, mniej aut na chodnikach

Wiceprezydent stolicy zaznaczyła, że niemal 30 procent ruchu samochodów w centrum to przejazdy w poszukiwaniu miejsca postojowego. Dlatego miasto planuje również, aby wszystkie parkingi podziemne budowane w ramach programu, jak również inne istniejące parkingi miejskie i strefę płatnego parkowanie objąć jednym systemem nazwanym roboczo e-parkowanie. Ma on umożliwić poprzez aplikację na telefonie sprawdzenie, gdzie jest wolne miejsce parkingowe. Kaznowska podkreśliła, że parkingi podziemne mają zmniejszyć liczbę samochodów parkujących na chodnikach . Na parkingach część miejsc będzie przeznaczona do parkowania rotacyjnego, a część do parkowania na abonament dla mieszkańców, nie wiadomo, jakie to będą koszty dla kierowców.

PAP/kz

Pozostałe wiadomości

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

21 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od trzeciego sierpnia przy ulicy Marywilskiej miało działać tymczasowe targowisko z 800 kontenerami i parkingiem na 400 samochodów. Tak się nie stanie. Nowy termin nie jest znany. Spółka Marywilska 44 zamieściła w tej sprawie komunikat.

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Zła wiadomość dla kupców z Marywilskiej 44. Powstanie tymczasowego targowiska opóźnione

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W Siedlcach doszło do pościgu niczym z filmów akcji. Jego bilans to poszkodowany policjant i dwa zniszczone radiowozy. Kierowca bmw zatrzymał się dopiero na blokadzie. Okazało się, że miał się czego obawiać.

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Nocny pościg, dwa zniszczone radiowozy i ranny policjant

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Łazienki Królewskie zostały częściowo otwarte, polecają się do odwiedzania. Zobaczyć można wystawę czasową, a także wysłuchać koncertów chopinowskich czy wziąć udział w Festiwalu Strefa Ciszy. Muzeum wprowadziło czasowo niższe ceny za wstęp.

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Usuwanie zniszczeń trwa, ale Łazienki Królewskie są otwarte. Bilety są tańsze

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Do stołecznego ogrodu zoologicznego zawitali nowi mieszkańcy. To dwie pary zwisogłówek koroniastych. Są jednymi z najmniejszych papug na świecie. Odpoczywają i śpią w specyficzny sposób. W kwestii żywienia nie pogardzą owocami.

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Odpoczywają i śpią, zwisając głowami w dół. To jedne z najmniejszych papug na świecie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy pomogli 15-latkowi, który zatruł się alkoholem. Miał dwa promile we krwi. Po ocuceniu awanturował się, odebrała go matka.

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

15-latek zatruł się alkoholem, znaleźli go na ławce w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do poważnego wypadku doszło pod Pułtuskiem. Z wraków wydobywał się dym. W jednym z aut siedziała kobieta, w drugim kilkuletnia dziewczynka. Obie były ranne i potrzebowały pomocy. Uczynili to policjanci, przejeżdżający obok.

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Wraki aut dymiły. "W jednym, w foteliku siedziała ranna, płacząca kilkuletnia dziewczynka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło pod Płockiem. Na drodze krajowej numer 60 dachował lexus. Autem podróżowały cztery osoby. Kierowca zginął na miejscu. Troje pasażerów, w tym kobieta i dwoje dzieci, z obrażeniami trafiło do szpitala. Trasa jest całkowicie zablokowana. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące spowodowania wypadku komunikacyjnego ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Kierowca nie żyje, roczny chłopiec i siedmioletnia dziewczynka są ranni. Śledztwo w sprawie wypadku

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Wyszedł z więzienia, gdzie odbywał wyrok za kradzież i jeszcze tego samego dnia ukradł rower należący do 14-letniego chłopca i został zatrzymany.

Wolnością cieszył się kilka godzin

Wolnością cieszył się kilka godzin

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na trasie S2, w pobliżu węzła Opacz, doszło do zderzenia busa i samochodu ciężarowego. "Jedna osoba poszkodowana" - poinformowano w komunikacie, opublikowanym w mediach społecznościowych OSP Raszyn.

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Zderzenie busa z ciężarówką na S2

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas patrolowania rejonu ulicy Gołkowskiej strażnicy miejscy zauważyli, że ktoś skacze do Jeziorka Czerniakowskiego z mostu. Okazało się, że chętnych do kąpieli w niedozwolonym miejscu było więcej.

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Weszli po obudowie drabinki, skakali z mostu do wody. Niebezpieczna zabawa nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Sielice koło Sochaczewa tir z naczepą zablokował drogę krajową numer 50. Służby miały problem z usunięciem pojazdu.

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Tir utknął w rowie. Był problem, by go wydostać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Cierpliwość mieszkańców Górnego Mokotowa po raz kolejny zostaje wystawiona na próbę. Tramwaje znikną z ulicy Puławskiej na cały miesiąc. To przez rozpoczynającą się budowę torowiska Rakowieckiej. W tym czasie zawieszona zostanie także oddana w maju linia na Sielce.

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Męczarnia mieszkańców Mokotowa. Puławska znów bez tramwajów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Agresywne zachowanie 45-latka na pokładzie samolotu z Londynu do Kowna sprawiło, że kapitan podjął decyzję o lądowaniu na lotnisku w Modlinie. Interweniowali strażnicy graniczni.

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Wulgaryzmy i alkohol. Nieplanowane lądowanie przez agresywnego pasażera

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się prace związane z likwidacją tunelu pod ulicą Marszałkowską. To pierwszy etap przebudowy rejonu Złotej i Zgody. Urzędnicy deklarują, że za dwa lata to miejsce zmieni się nie do poznania - auta zastąpią szpalery drzew i ogródki restauracyjne.

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Zasypują tunel w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24