Przygotuj się na:

BUDOWA PĘTLI NA WOLI

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczyna budowę nowej pętli autobusowej na Woli. W związku z tym, od wtorku kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą liczyć się z utrudnieniami. Jak informuje ratusz, stara pętla przy Płockiej jest za mała, by mogło się na niej jednocześnie zatrzymywać kilka autobusów przegubowych.

Na budowie mostu szykują się do ewakuacji. Boją się wielkiej wody

Najnowsze

Poziom Wisły przy moście PołudniowymArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/6

Na budowie mostu Południowego trwają przygotowania do ewakuacji przed falą powodziową, która ma nadejść po weekendzie. Budowniczowie przestawili już w bezpieczne miejsce część sprzętu, a materiały budowlane przenieśli na barki.

Wisła wzbiera, a fala zmierza w kierunku Warszawy. Przygotowania do ewakuacji mostu zajmą dwa lub trzy dni, dlatego rozpoczęły się już w piątek. - Zaczęliśmy je od zabezpieczenia materiałów, które mogłaby zabrać rzeka - mówi tvnwarszawa.pl Bartosz Sawicki, rzecznik firmy Gulermak, wykonawcy mostu i fragmentu obwodnicy.

"Zdemontowany został również most"

Jak tłumaczy, w tej chwili na budowie mostu są trzy filary, które stoją w rzece. - Wokół nich usypane są sztuczne wyspy, z których były prowadzone prace i służyły za bazę materiałową. Materiały z tych miejsc przenieśliśmy na barki, żeby uniknąć ich porwania przez falę. Zdemobilizowany został również cały sprzęt pracujący w nurcie rzeki oraz bezpośrednio po obu brzegach - wyjaśnia Sawicki.

To znaczy, że maszyny budowlane opuściły zagrożony teren. Robotnicy przenieśli je w bezpieczny rejon budowy. Rzecznik dodaje, że zdemontowany został również most pontonowy, który stanowił drogę dojazdową do filarów i jeździł nim ciężki sprzęt.

Nasz rozmówca zaznacza, że wszystkie działania, które podejmują budowniczowie, są zgodne z planem ewakuacji, który został przygotowany dużo wcześniej na wypadek sytuacji alarmowych.

Jak twierdzi Sawicki, jest za wcześnie, by mówić o możliwym opóźnieniu w budowie. - Na ten moment fala jeszcze nie przyszła, a przez te dwa czy trzy dni nie będzie opóźnienia. Zobaczymy jak to będzie, jeśli fala faktycznie przyjdzie, bo może się okazać, że na przykład woda naniesie jakieś ciężkie elementy. W tej chwili to jednak tylko gdybanie. Mamy nadzieję, że do niczego takiego nie dojdzie - uspokaja.

Most częścią obwodnicy

Most Południowy będzie częścią Południowej Obwodnicy Warszawy. Jej budowę podzielono na trzy odcinki i most stanowi etap B. Prowadzi od Wału Miedzeszyńskiego do ulicy Przyczółkowej.

Za Ursynowem droga poprowadzi południową częścią Wilanowa z wiaduktami nad ulicą Ledóchowskiej i aleją Rzeczypospolitej (przedłużenie tych dwóch ulic za trasę S2 na południe, w stronę Konstancina, jest na razie w planach) do węzła Przyczółkowa, gdzie będzie można zjechać z trasy w stronę Konstancina-Jeziorny lub Wilanowa. To w tym miejscu zaczyna się odcinek B budowy prowadzący przez nowy most na Wiśle do Wału Miedzeszyńskiego. Za tę część inwestycji odpowiedzialne jest konsorcjum Gϋlermak i Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów z Mińska Mazowieckiego. Projekt POW zakłada tu, oprócz węzła Przyczółkowa, budowę drugiego, którym zjedziemy na Wał Miedzeszyński. Na tym odcinku droga będzie dwujezdniowa (po 14 metrów), z czterema pasami w każdym kierunku. Nie będzie tu pasów awaryjnych. Przewidziano też budowę siedmiu wiaduktów, trzech kładek pieszo-rowerowych, dwóch przejść dla zwierząt i sześciu przepustów. Most biegnący przez Wisłę będzie się składał z dwóch niezależnych obiektów pod każdą z jezdni.

mp/b