Muzeum Historii Polski zostanie otwarte jesienią 2018 r. na terenie Cytadeli Warszawskiej, a jego budowa zostanie sfinansowana z budżetu państwa - ustalono na środowym spotkaniu premier Ewy Kopacz z przedstawicielami muzeum. Pierwotnie placówka miała powstać nad Łazienkowską w okolicy placu na Rozdrożu.
Powołane w 2006 r. Muzeum Historii Polski do tej pory nie ma stałej siedziby, choć konkurs architektoniczny na projekt budynku rozstrzygnięto w 2009 r. Zgodnie z jego werdyktem, gmach według projektu autorstwa zespołu Paczowski et Fritsch Architectes z Luksemburga miał stanąć w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, nad Trasą Łazienkowską. Koszt inwestycji oszacowano na 350 mln zł.
"Zapadły wiążące decyzje"
Premier Ewa Kopacz spotkała się w środę z przedstawicielami rady i dyrekcji Muzeum Historii Polski w sprawie budowy placówki. W spotkaniu w kancelarii premiera uczestniczyli także minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska, minister w kancelarii premiera Małgorzata Kidawa-Błońska oraz wiceminister obrony narodowej Maciej Jankowski. - Podczas spotkania zapadły wiążące decyzje dotyczące budowy gmachu muzeum. Po rozważeniu wszystkich dotychczas branych pod uwagę rozwiązań zadecydowano, że nowy gmach powstanie na terenie Cytadeli Warszawskiej w zespole muzealnym, do którego należą już istniejące Muzeum X Pawilonu, budowane Muzeum Katyńskie oraz Muzeum Wojska Polskiego, którego wznoszenie właśnie się rozpoczyna. Muzeum Historii Polski zajmie główne miejsce w kompleksie - napisano w komunikacie rządu przesłanym PAP po środowym spotkaniu. - Pani premier powtórzyła słowa, które padły już na poprzednim spotkaniu w lutym - że jest zdeterminowana, żeby projekt budowy Muzeum Historii Polski doprowadzić do końca, do realizacji. Premier jest gotowa znaleźć na ten cel pieniądze w budżecie - powiedział PAP w środę dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.
"Będzie prościej i szybciej"
Jak dodał, minister kultury Małgorzata Omilanowska uznała, że "prościej i szybciej będzie budować muzeum nie w dotychczasowej lokalizacji tj. nad Trasą Łazienkowską", ale "przymierzyć się do nowej lokalizacji, na Cytadeli, bo tam ulokowany jest projekt realizacji Muzeum Wojska Polskiego, który nie może zostać zrealizowany w planowanym pierwotnie kształcie". - W związku z tym otwiera się pole dyskusji z architektami na temat adaptacji tamtych planów do potrzeb MHP. My jesteśmy otwarci na tę dyskusję i myślę, że w ciągu najbliższych tygodni jakieś ostateczne decyzje mogą zapaść - powiedział PAP dyrektor MHP Robert Kostro. Kostro wyjaśnił, że pierwotny projekt Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli zakładał wzniesienie trzech niezależnych segmentów. - Możliwa jest adaptacja projektu jednego z nich, tak żeby MHP miało osobny, reprezentacyjny, piękny budynek, niezależny od Muzeum Wojska Polskiego, ale położony w tym samym kompleksie budynków - powiedział Kostro. Zdaniem dyrektora Muzeum Historii Polski jest nieco za wcześnie, aby rozmawiać o konkretach finansowania budowy muzeum. - Myślę jednak, że będziemy operowali podobnymi kwotami, co w przypadku starego projektu budynku nad Trasą Łazienkowską, czyli ok. 360 mln zł. Może troszeczkę uda się zaoszczędzić na nowej lokalizacji, bo część infrastruktury będzie wspólna dla tych wszystkich obiektów, co obniży koszty - mówił Kostro.
Otwarcie planowane na 2018 rok
Otwarcie nowego gmachu MHP na Cytadeli planowane jest na 11 listopada 2018 roku. - W efekcie powstanie w Warszawie nowe miejsce dedykowane polskiej historii i kulturze – Cytadela Muzeów – otwarte dla wszystkich, a więc także włączające w tkankę miasta niedostępny do tej pory ogromny zespół fortyfikacji - napisano w komunikacie CIR. Kostro dodał, że prawdopodobnie w czerwcu lub w lipcu zostanie uchwalony przez Radę Ministrów Wieloletni Plan Rządowy finansowania Muzeum Historii Polski. MHP od momentu powołania prowadzi aktywną działalność. Zrealizowało wiele wystaw we współpracy z innymi instytucjami, m.in. "Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności" i "Pod wspólnym niebem". W listopadzie 2014 r. premier Ewa Kopacz i kanclerz Niemiec Angela Merkel otworzyły w Krzyżowej wystawę Muzeum Historii Polski "Odwaga i pojednanie", nawiązującą do 25-lecia Mszy Pojednania. Najnowszy projekt to "Smoleńskie portrety" - wystawa z okazji 5. rocznicy katastrofy Tu-154M.
Projekt ekspozycji MHP:
PAP/ran/b
Źródło zdjęcia głównego: WXCA