Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Łuk triumfalny nad Wisłą? "Ta dyskusja się zakończyła". Pomnik ma stanąć w innym miejscu

Warszawa | Najnowsze

Autor:
ab/b
Źródło:
PAP
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plPomnik stanie na placu na Rozdrożu

Budowa pomnika Bitwy Warszawskiej na placu Na Rozdrożu rozpocznie się w 2020 roku - poinformował stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki. Jak dodał, pomysł budowy łuku triumfalnego w nurcie Wisły upadł, gdy zdecydowano się na nową lokalizację.

Uchwałę o budowie pomnika upamiętniającego Bitwę Warszawską 1920 roku na placu Na Rozdrożu poparli warszawscy radni w lipcu bieżącego roku. Już wtedy stołeczny konserwator zabytków zapowiadał, że monument nie będzie gotowy na setną rocznicę bitwy, przypadającą 15 sierpnia 2020 roku.

W sądzie konkursowym architekci, urbaniści, rzeźbiarze

Wstępny kalendarz realizacji uchwały zakładał ogłoszenie konkursu w lipcu, a początek prac architektonicznych - w grudniu. Michał Krasucki powiedział w poniedziałek, że nastąpiło przesunięcie o około dwa miesiące.

- To wynika z uzgodnień, jakie prowadziliśmy z zarządcami na placu Na Rozdrożu, w kontekście zagospodarowania samego terenu. Tam jest kilka kwestii, na przykład przejścia podziemne i ewentualna decyzja o ich likwidacji, czy problem z wykorzystaniem zieleni i rozwiązań wodnych w przyszłym projekcie - zaznaczył konserwator. Innym powodem było dwumiesięczne oczekiwanie na potwierdzenie udziału wszystkich członków sądu konkursowego.

Jak wyjaśnił Krasucki, w sądzie konkursowym zasiadają zarówno przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, jak i PiS. - Są też przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wicepremiera Piotra Glińskiego, a także eksperci - architekci, urbaniści, rzeźbiarze. Zadbaliśmy o to, żeby był pełen przekrój sądu konkursowego. Wydaje się, że jest to dobra grupa, liczy sobie piętnaście osób - poinformował.

Konkurs ma zostać ogłoszony w grudniu

Stołeczny konserwator poinformował, że konkurs zostanie ogłoszony w grudniu, a procedura, która wyłoni zwycięską pracę, zakończy się w pierwszym kwartale przyszłego roku, chyba że będą odwołania. - Wtedy to się przedłuży - zastrzegł. Potem rozpocznie się projekt budowlany.

- Natomiast budowa pomnika w przyszłym roku, rocznicowym, nie jest zagrożona - zapewnił Krasucki. - Pierwsza połowa przyszłego roku to prace projektowe i pozwolenia, a druga połowa to już budowa. Oczywiście, to też będzie zależało od tego, jaka praca zostanie wyłoniona w konkursie. To może mieć wpływ na realizację, w jedną jak i w drugą stronę - dodał.

Stołeczny konserwator zabytków odniósł się do dyskusji nad pomysłem powstania łuku triumfalnego w rejonie Wisły na cześć bitwy z 1920 roku. - Moim zdaniem ta dyskusja się zakończyła w momencie, kiedy warszawscy radni obu opcji podjęli uchwałę o lokalizacji na placu Na Rozdrożu. Natomiast obszar samej Wisły nie jest w zarządzie miasta - powiedział.

Wizualizacja łuku triumfalnego
luktriumfalny1920.pl

Do sprawy odniósł się Mateusz Morawiecki

Budowa łuku triumfalnego upamiętniającego bitwę z 1920 r. to inicjatywa Fundacji Towarzystwa Patriotycznego, której założycielem jest satyryk Jan Pietrzak. Uważa on, że najlepszym pomysłem byłaby budowa łuku łączącego dwa brzegi Wisły.

Kwestia upamiętnienia bitwy warszawskiej została poruszona podczas piątkowej sesji pytań i odpowiedzi (Q&A) Mateusza Morawieckiego na Facebooku. Szefa rządu zapytano wówczas, kiedy powstanie pomnik na cześć tego wydarzenia. Premier odpowiedział, że jest zwolennikiem budowy łuku triumfalnego upamiętniającego bitwę i zaznaczył, że wspiera fundację, która o to zabiega.

Dyskusje o łuku triumfalnym

Hanna Gronkiewicz-Waltz o łuku triumfalnym w WarszawieMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Źródło: PAP

ab/b