Chcą budować Łuk Triumfalny. "Na miarę dawnego zwycięstwa"

Warszawa

TVN 24Prezydent Warszawy o łuku triumfalnym

Pomysł budowy Łuku Triumfalnego w Warszawie rzucił satyryk i pieśniarz Jan Pietrzak z Towarzystwa Patriotycznego. Monument ma upamiętniać zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Prezydent stolicy do projektu podeszła z dystansem.

Pod listem popierającym propozycję podpisało się kilkadziesiąt osób, głównie związanych z prawicą. Ale jak zaznacza Jan Pietrzak, inicjatywa jest ponadpartyjna. - Apeluję do wszystkich, żeby włączyli się w to dzieło ponad obecnymi podziałami. Chcemy zbudować pomnik dumy, godności i herozimu - mówi tvnwarszawa.pl.

"Na miarę dawnego zwycięstwa"

Monument upamiętniający rozbicie w 1920 roku prących na Europę bolszewików miałby stanąć na setną rocznicę tego wydarzenia.

"My dzieci, wnuki i prawnuki tamtych żołnierzy. Ponad doraźnymi podziałami, domowymi waśniami i burzliwymi zaszłościami. Zbudujmy pomnik. Łuk Triumfalny u wschodnich wrót Warszawy! Na miarę dawnego zwycięstwa i pokuty za lata hańby niepamięci. Na miarę naszej narodowej dumy i aspiracji. Niech będzie symbolem prawdziwego odradzania się narodu i przebudzenia drzemiącego pośród nas Króla Ducha!" – czytamy na stronie Towarzystwa Patriotycznego.

Tak mógłby wyglądać łuk:

Łuk Triumfalny w Paryżu
Benh LIEU SONG CC BY SA Wikipedia
Łuk Wjazdowy w Saint Louis
Daniel Schwen CC BY SA Wikipedia

Konkurs architektoniczny

Pietrzak podkreśla, że brak właściwego upamiętnienie tamtego zwycięstwa jest wstydem dla rządzących Polską po 1989 roku. - Wiedziałem, że taki łuk nie mógł powstać w PRL-u, ale wydawało mi się, że w wolnej Polsce jest to oczywiste. Niestety żadna władza, ani centralna, ani lokalna nie zdobyła się dotychczas na taki gest. Czas to zmienić - twierdzi nasz rozmówca.

Przyznaje, że nie przedstawia na razie sprecyzowanej formy łuku oraz jego lokalizacji. - Jego wygląd będzie wynikiem ogólnoeuropejskiego konkursu architektonicznego, który planujemy. Logiczną lokalizacją byłby wschód Warszawy, ale zobaczymy, co nam zaproponują władze Warszawy. W stolicy jest wiele godnych miejsc. Ostatnio stawia się tam jakieś palmy albo tęcze, które pasują raczej do wesołego miasteczka - przekonuje.

Pomysłodawca łuku podkreśla, że będzie on sfinansowany ze składek. - Nie chcemy żadnych pieniędzy od władzy - zastrzega.

"To tradycja XVIII-XIX-wieczna"

Sprawę zdążyła skomentować prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas poniedziałkowej konferencji w Sejmie.

- Mogę powiedzieć, że mój dziadek brał udział w bitwie warszawskiej, tam nawet został ranny, więc podchodzę do tego emocjonalnie. Natomiast jeśli chodzi o kwestię łuku, to jest taka tradycja XVIII-XIX-wieczna - zauważyła prezydent miasta.

Jak dodała, podnoszenie takich kwestii przed wyborami samorządowymi jest "uciekaniem od rzeczywistych problemów mieszkańców Warszawy". - Sądzę, że kwestia koncepcji - nie wiem jak wielki miałby być ten łuk, jaką ulicę by wybrali - jest otwarta dla pomysłodawców - podsumowała.

"Łuk? Lepiej most"

Jeszcze bardziej sceptycznie do sprawy podszedł marszałek Mazowsza Adam Struzik.

- Dzisiaj współczesny wymiar patriotyzmu to przede wszystkim rozwój lokalnych wspólnot, gmin powiatów, województw, to również dobre wykorzystanie środków europejskich, to dobre i mądre zarządzanie. Jestem zwolennikiem bardziej użytkowych upamiętnień. Można sobie wyobrazić, że kolejny most przez Wisłę będzie poświęcony bitwie 1920 roku. Zachęcam do takiego pragmatycznego podejścia. Należy pamiętać i czcić, ale w bardziej praktycznym wymiarze - przekonywał polityk PSL.

List popierający budowę łuku podpisało ponad 30 osób, m.in. były kandydat na premiera PiS prof. Piotr Gliński, były sędzia Trybunału Konstytucyjnego Wiesław Johann, powstaniec warszawski i ekonomista prof. Witold Kieżun, publicysta Rafał Ziemkiewicz, pisarz Waldemar Łysiak, socjolog prof. Zdzisław Krasnodębski, reżyser Antoni Krauze, były szef Solidarności i poseł PiS Janusz Śniadek, aktor Jerzy Zelnik czy historyk prof. Jan Żaryn.

Marszałek Struzik o łuku triumfalnym
TVN 24

MATERIAŁ ZE STRONY FAKTÓW TVN. ZOBACZ WIĘCEJ:

Łuk Triumfalny powstanie w Warszawie?
Fakty TVN

bako/ran