Śledztwo w sprawie pacjenta, który zmarł po wypisaniu ze szpitala w Grójcu. Prokuratura: mógł mieć koronawirusa

Najnowsze

Autor:
katke/ran
Źródło:
PAP
Szpital w Grójcu zamknięty dla nowych pacjentówTVN24
wideo 2/2
TVN24Szpital w Grójcu zamknięty dla nowych pacjentów

Śledztwo będzie prowadzone w kierunku błędu w sztuce lekarskiej - przekazała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej. Chodzi o pacjenta, który został wypisany do domu ze szpitala w Grójcu, mimo że jego stan był ciężki, a wyniki badań na koronawirusa nie były jeszcze znane.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Beata Galas, śledztwo będzie prowadzone w kierunku błędu w sztuce lekarskiej i narażenia pacjenta na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Chodzi o artykuł 160 paragraf 2 Kodeksu Karnego, który brzmi: "Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5".

Śledczy: Mógł być zarażony koronawirusem

Pacjent został przyjęty na oddział wewnętrzny szpitala w Grójcu na początku marca w związku z dolegliwościami związanymi z przewlekłą chorobą.

Jak wynika z doniesienia, które złożyła w prokuraturze córka chorego, na początku pobytu w szpitalu jej ojciec był w dobrej kondycji. Samodzielnie siadał i jadł. Od 7 marca, kiedy w lecznicy wprowadzono zakaz odwiedzin w szpitalu, rodzina nie miała z nim kontaktu. W ciągu kilkunastu dni stan chorego znacznie się pogorszył. 21 marca pacjent został wypisany do domu, mimo że nie przyszły jeszcze wyniki jego testu na obecność koronawirusa. Mężczyzna zmarł kilka godzin później.

Z ustaleń śledczych wynika, że chory mógł być zarażony koronawirusem. Wynik testu, który przyszedł później, był pozytywny. Jednak inspekcja sanitarna nie była pewna, czy jest to wynik tego pacjenta, bowiem na próbce były dwa różne numery PESEL.

Śledztwo w sprawie narażenia życia lub zdrowia

W toku śledztwa prokuratura zbada też, czy w związku z niezachowaniem właściwych procedur przez szpital nie doszło również do zagrożenia bezpieczeństwa życia lub zdrowia żony pacjenta, która kilka dni wcześniej została wpuszczona na oddział szpitalny, mimo zakazu związanego z przypadkami koronawirusa wśród personelu i pacjentów szpitala w Grójcu.

Kobietę przyszła dowiedzieć się o stan zdrowia męża. Na oddział wpuściła ją pielęgniarka, ale zatrzymał lekarz, który poinformował, że w związku z przypadkami koronawirusa wśród personelu i pacjentów, w tym momencie i ona jest już zagrożona, więc powinna odbyć kwarantannę.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Kolejne zawiadomienia

Prokuratura w Grójcu prowadzi również inne śledztwo dotyczące narażenia bezpieczeństwa życia lub zdrowia pacjenta oraz pracownicy stacji paliw przez lekarzy z Grójca oraz narażenia zdrowia lub życia pracownika przez dyrekcję miejscowego szpitala, w sytuacji epidemii koronawirusa.

W pierwszym przypadku chodzi o lekarza internistę z Grójca, który 18 marca - jak wynika ze złożonego doniesienia - kontynuował wizyty prywatne, mimo że miał w tym dniu pobrane próbki w kierunku koronawirusa. Istniało prawdopodobieństwo, że lekarz może być zarażony. Zawiadomienie w tej sprawie złożyła córka pacjentki, która 18 marca była przyjęta przez lekarza w ramach wizyty prywatnej.

Drugi wątek, który badają śledczy, dotyczy zawiadomienia złożonego przez jednego z pracowników szpitala Grójcu. Powiadomił prokuraturę, że 20 marca kierownik oddziału chorób wewnętrznych pracował wraz z nim, chociaż powinien przebywać w kwarantannie w związku z tym, że miał wykonany dzień wcześniej test na obecność koronawirusa. Prokuratura otrzymała także inne zawiadomienie dotyczące kierownika szpitalnego oddziału. Złożyła je pracownica stacji paliw, która 19 marca obsługiwała lekarza, ponieważ przyjechał po paliwo, mimo że powinien być w czasie w kwarantannie.

Jak już pisaliśmy, szpital w Grójcu zaprzestał przyjmowania nowych pacjentów. Z ostatnich danych przekazanych przez grójeckiego starostę, Krzysztofa Ambroziaka wynika, że spośród osób przebywających w placówce zakażone koronawirusem zostały 24 osoby: 11 pacjentów i 13 osób z personelu medycznego. Kontakt z nimi mogło mieć około 130 innych pracowników.

Autor:katke/ran

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps

Tagi:
Raporty: