Najnowsze

Bruce (Xiaoyu) Liu zwycięzcą XVIII Konkursu Chopinowskiego

Najnowsze

Autor:
b/now
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
"Wszyscy marzyliśmy, żeby być tutaj  i zagrać na tej prestiżowej scenie"
"Wszyscy marzyliśmy, żeby być tutaj i zagrać na tej prestiżowej scenie"YouTube/Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
wideo 2/5
YouTube/Narodowy Instytut Fryderyka Chopina"Wszyscy marzyliśmy, żeby być tutaj i zagrać na tej prestiżowej scenie"

Bruce (Xiaoyu) Liu, pianista z Kanady, wygrał XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener ogłosił decyzję jury w nocy ze środy na czwartek. Łącznie wyróżniono ośmioro muzyków, w tym Polaka Jakuba Kuszlika (piąte miejsce).

Obrady jurorów trwały wyjątkowo długo. Pierwotnie ogłoszenie wyników zaplanowano na godzinę 23.30. Ale werdykt ogłoszono dopiero po godzinie 2.

- Naprawdę nie wiem, co powiedzieć. To jest wspaniałe uczucie stać tutaj. To była wspaniała przygoda grać z tymi wspaniałymi ludźmi Chopina na estradzie Filharmonii Narodowej w Warszawie. Było to wielkie przeżycie. Na pewno cieszy się moja rodzina i przyjaciele. Ja naprawdę nie mam słów, to wielkie przeżycie i radość – powiedział Bruce (Xiaoyu) Liu chwilę po ogłoszeniu werdyktu jury.

- Jeśli masz pasję do czegoś, po prostu to rób. Nie patrz na innych, na to co mówią i myślą. Podążaj za tym, co uważasz za dobre dla siebie. Na swojej drodze zawsze napotkasz porażki, problemy i negatywne osoby, w takich momentach, musisz podążać dalej i nie poddawać się - dodał laureat.

Komentarze po werdykcie jury XVIII Konkursu Chopinowskiego

Każdy z obserwatorów konkursu miał swoich faworytów. Werdykt jury w dużej mierze pokrywa się z tymi oczekiwaniami – zauważył pianista, uczestnik XVI Konkursu Chopinowskiego Marek Bracha. Odniósł się również do wyróżnienia polskiego pianisty Jakuba Kuszlika Nagrodą Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. - To zwieńczenie sukcesu całej polskiej ekipy, która licznie zaprezentowała się w konkursie i w każdym etapie osiągała sukcesy – mówił. Jego zdaniem werdykt jury wskazuje, że przed najmłodszymi pianistami stało niezwykle trudne zadanie. Wśród wyróżnionych zabrakło siedemnastoletnich artystów - Chińczyka Hao Rao oraz reprezentującej Armenię i Rosję Ewy Geworgian. - Jury nie obdarzyło pełnym zaufaniem artystycznym tych najmłodszych wykonawców, mimo że wyróżniali się nie tylko na tle artystów w swoim wieku, ale również na całym konkursie. Można czuć pewien niedosyt – powiedział Bracha.

Zdaniem muzykologa, dyrygenta i dziennikarza "Ruchu Muzycznego" Krzysztofa Stefańskiego werdykt "jest w dużym stopniu satysfakcjonujący".

- Jury doceniło bardzo różnorodnych pianistów, a przy tym wygrał uczestnik, który bez wątpienia był najlepiej przygotowany i olśniewał na każdym etapie, czyli Bruce (Xiaoyu) Liu. Jest to pianista kompletny. Dysponuje fenomenalną techniką, ale nie używa jej, żeby się popisywać, jak potrafi zagrać dany utwór. Ona mu pozwala wydobywać z fortepianu najbardziej niesamowite barwy - powiedział. Dodał, że Liu "czasami zaskakiwał swoją inwencją brzmieniową, a jednocześnie dysponował wszystkimi cechami pianisty chopinowskiego, co było słychać dzisiaj w jego wykonaniu koncertu". - Nie potrzebował używać prawego pedału, żeby uzyskać łagodne, miękkie brzmienie. On po prostu potrafi to wydobyć z samej klawiatury. A przy tym przekonała mnie choćby jego wizja w trzecim etapie Sonaty B-Moll w dziwnym, mogłoby się pozornie wydawać, zestawieniu z Wariacjami B-Dur op. 2. Zestawił najmroczniejszy, najbardziej posępny z utworów Chopina z wirtuozerskimi wariacjami w opozycyjnej tonacji - wyjaśnił muzykolog.

Bruce (Xiaoyu) Liu - kim jest zwycięzca Konkursu Chopinowskiego 2021

Jak czytamy na stronie NIFC, Bruce (Xiaoyu) Liu urodził się 8 maja 1997 roku w Paryżu, ukończył Konserwatorium Muzyczne w Montrealu w klasie Richarda Raymonda, a obecnie kontynuuje naukę pod kierunkiem Dang Thai Sona.

Współpracował z takimi zespołami jak orkiestry symfoniczne Cleveland i Montrealu, Orkiestra Filharmonii Izraelskiej, Orchestra of the Americas, Camerata Jerusalem. Dał serię koncertów z China NCPA Orchestra. Ostatnio odbył też dwie trasy po Chinach z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Ukrainy i Orkiestrą Symfoniczną Lwowskiej Filharmonii Obwodowej, występując m.in. w pekińskich National Centre for the Performing Arts i Concert Hall oraz Oriental Arts Center w Szanghaju, a także z Orchestre Lamoureux w Salle Gaveau. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Sendai, Montrealu, Viseu i Tel Awiwie.

Lista laureatów 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina

Jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń wyróżniło ośmioro pianistów. Drugie miejsce w konkursie zajęli ex aequo Alexander Gadjiev, reprezentujący Włochy i Słowenię oraz Kyohei Sorita z Japonii. Laureatem trzeciego miejsca jest Martin Garcia Garcia z Hiszpanii, czwartą nagrodę otrzymali ex aequo Japonka Aimi Kobayashi oraz Polak Jakub Kuszlik. Na piątym miejscu uplasowała się Leonora Armellini z Włoch, a szóste miejsce zajął JJ Jun Li Bui reprezentujący Kanadę.

I nagroda – Bruce (Xiaoyu) Liu (Kanada) II nagroda ex aequo – Alexander Gadjiev (Włochy/Słowenia) II nagroda ex aequo – Kyohei Sorita (Japonia) III nagroda – Martin Garcia Garcia (Hiszpania) IV nagroda ex aequo – Aimi Kobayashi (Japonia)  IV nagroda ex aequo – Jakub Kuszlik (Polska) V nagroda – Leonora Armellini (Włochy) VI nagroda – J J Jun Li Bui (Kanada)

Ponadto za najlepsze wykonanie sonaty nagrodzono Alexandra Gadjieva, nagrodę ufundował Krystian Zimerman. Nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków otrzymał Jakub Kuszlik zaś laureatem nagrody ufundowanej przez Filharmonię Narodową za najlepsze wykonanie koncertu został Martin Garcia Garcia.

Konkurs Chopinowski - jeden z najważniejszych na świecie

Przesłuchania finałowe trwały od poniedziałku do środy. Każdy uczestnik zagrał jeden z koncertów Fryderyka Chopina: e-moll op. 11 lub f-moll op. 21. W pierwszym etapie rywalizowało 87 pianistek i pianistów, w tym 16 osób reprezentujących Polskę. Do drugiego etapu przeszło 45 osób, w trzecim rywalizowały 23 osoby.

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina odbył się po raz osiemnasty. Pierwsza edycja wydarzenia miała miejsce w 1927 roku. Od tego czasu odbywa się regularnie co pięć lat. Rytm został zakłócony tylko dwukrotnie: drugą wojną światową i pandemią COVID-19. Jest jednym z najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie.

Autor:b/now

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: eurosport

Pozostałe wiadomości