Chuligan i dekonstruktor zabierają się za Komedę

Marcin Masecki, Michał Urbaniak, Piotr Orzechowskimat. organizatora

Duet świetnych pianistów Piotra Orzechowskiego i Marcina Maseckiego, zespół EABS z gościnnym udziałem skrzypka Michała Urbaniaka oraz trio Enrica Pieranunziego to główne atrakcje Festiwalu Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy, który odbędzie się w weekend w Warszawie.

To już 10. edycja festiwalu, którego bohaterem jest Krzysztof Komeda Trzciński, jedna z najważniejszych postaci polskiego jazzu. Choć zmarł prawie pół wieku temu, jego muzyka wciąż żyje dzięki kolejnym pokoleniom polskich artystów. A za sprawą imprez takich jak ta zatacza jeszcze szersze kręgi inspirując także artystów z zagranicy.

- W ciekawy i różnorodny sposób, staramy się pokazać dorobek muzyczny Krzysztofa Komedy z różnych muzycznych perspektyw. Muzyka Komedy będzie odczytana i odkrywana na nowo w rozmaity sposób. Wystąpią najgorętsze nazwiska jazzu, jazzowe odkrycia i legendy. Będzie też znakomity europejski akcent - zapowiada pomysłodawczyni i szefowa festiwalu Iwona Strzelczyk-Wojciechowska. I nie przesadza, bo jubileuszowa edycja rzeczywiście zapowiada się interesująco.

Chuligan i dekonstruktor

Zacznie się od muzycznego spotkania dwóch pianistów: Piotra "Pianohooligana" Orzechowskiego i Marcina Maseckiego. Panowie zasiedli już raz naprzeciw siebie biorąc na warsztat koncerty klawesynowe Jana Sebastiana Bacha. Tym razem zajmą się twórczością Krzysztofa Komedy.

- Będzie to, cytując nazwę koncertu "przepisanie, odczytanie" Komedy. Wybitnych pianistów młodego pokolenia łączy twórcze i niekonwencjonalne podejście do kanonu muzyki klasycznej i improwizowanej. Każda ich płyta, nowy projekt stają się wydarzeniem. Zatem czeka nas bardzo ciekawe, intrygujące muzyczne spotkanie. I premierowy koncert przygotowany specjalnie na festiwal – zapowiada Strzelczyk-Wojciechowska.

Piotr Orzechowski to muzyk poruszający się swobodnie w dwóch światach: muzyki poważnej i jazzowej improwizacji. A często zaciera granice między nimi. Tak było w przypadku debiutu płytowego "Experiment: Penderecki", będącego próbą przełożenia orkiestrowych utworów kompozytora na fortepian. Drugi album solowy - "15 Studies for the Oberek" - czerpał z kolei z muzyki ludowej. Na albumie "Bukoliki" (z High Definition Quartet) interpretował z kolei Witolda Lutosławskiego. Jego ostatnim dziełem jest dwupłytowy album "24 Preludes & Improvisations". Grywa w wytwornych salach z orkiestrami symfonicznymi, ale niżej podpisany zetknął się z nimi po raz pierwszy w namiocie Open'era.

Przy drugim instrumencie zasiądzie tego wieczora Marcin Masecki, pianista, który swoim dorobkiem mógłby obdzielić kilku innych muzyków i o każdym mówilibyśmy z uznaniem. Lider i członek ogromnej liczby projektów. W ostatnim - "Noc w wielkim mieście" - wraz z Janem Młynarskim rozpracowali i zagrali z bigbandowym rozmachem przedwojenne piosenki polskich kompozytorów. Nieco wcześniej wydał "Nokturny Chopina", brzmiące tak, że jurorów Konkursu Chopinowskiego niechybnie doprowadziłyby do zawału. "Trzy Ostatnie Sonaty" Beethovena zagrał w wygłuszających słuchawkach, bachowskie "Kunst der Fuga" zarejestrował na starym dyktafonie. Z tarasu baruStudiu niósł kaganek klasycznej oświaty grając w krótkich spodenkach na swoim ulubionych lichym pianinku Mozarta. Na jazz długo kręcił nosem, ale niedawno wraz z Jerzym Rogiewiczem uraczyli amerykańską publikę ragtime’ami. Oczywiście w swoim dekonstrukcyjnym stylu. Ta osobliwa wycieczka z drewnem do lasu okazała się sukcesem. Może dlatego zgodził się na Komedę?

Elektryczno-akustyczni

Natomiast obecność EABS (Electro-Acoustic Beat Session jak należy rozwijać skrót) na festiwalu z Komedą w tytule jest czymś naturalnym. Zresztą w Studiu Lutosławskiego grali już w zeszłym roku wywołując frenetyczną wręcz reakcję publiczności (ta jazzowa jest zwykle bardzo powściągliwa). A potem sprzedali wielkie pudło swoich płyt. Debiutancki krążek "Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)" w całości poświęcili temu kompozytorowi, ale sięgnęli po mniej znane albo wręcz zupełnie zapomniane utwory z lat 60.

"Muzycy nazywają swój sposób podejścia do twórczości Krzysztofa Komedy rekonstrukcją dekonstrukcji. Album jest wyselekcjonowaną dawką utworów zaaranżowanych przez Krzysztofa Komedę do etiud baletowych, filmów fabularnych, krótkich metraży, dokumentów, animacji. Oryginalnie łączą przeszłość z przyszłością, od konwencji obowiązującej w latach 50. i 60., przez fusion lat 70., po rap i elektronikę" – czytamy w informacji prasowej.

Pozostaje liczyć, że grad nagród i deszcz zaszczytów, które spadły na ten wrocławski zespół w ostatnich miesiącach, nie zawrócą muzykom w głowach, a kolejna płyta nie przyniesie rozczarowania. W sobotę zagrają z gościem specjalnym. - Niezwykły będzie powrót na festiwal jednego z najsłynniejszych polskich jazzmanów - Michała Urbaniaka, muzyka sextetu Komedy. Obecność Michała ma wyjątkowe znaczenie, wystąpił bowiem na pierwszej edycji festiwalu. I to dzięki niemu odkryłam EABS - opowiada Strzelczyk-Wojciechowska.

Włoski mistrz

W niedzielę festiwal przeniesie się do sali kameralnej Filharmonii Narodowej, a z twórczością Krzysztofa Komedy zmierzy się Enrico Pieranunzi Trio. W programie także utwory dwóch innych gigantów muzyki filmowej: Nino Roty i Ennio Morricone. Jak zauważa nasza rozmówczyni, Pieranunzi to gwiazda włoskiego fortepianu, jeden z najbardziej cenionych muzyków tamtejszej sceny jazzowej. Ma imponujący dorobek, na który składa się ponad 70 płyt nagranych pod własnym nazwiskiem. Warszawską publiczność oczarował pięć lat temu podczas koncertu na Rynku Starego Miasta.

Puentą wydarzenia będzie poniedziałkowy pokaz filmu "Niewinni czarodzieje" Andrzeja Wajdy w kinie Wisła. O obrazie opowie krytyk Janusz Wróblewski.

X. FESTIWALU MUZYKI FILMOWEJ KRZYSZTOFA KOMEDY

21 kwietnia, sobota, godz. 19.00 Studio Lutosławskiego, bilet - 100 zł:

Piano Duo Project Piotr Orzechowski & Marcin Masecki: "Komeda Rewrite"

EABS feat. Michał Urbaniak: "Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)"

22 kwietnia, niedziela, godz. 19.00 Filharmonia Narodowa - Sala Kameralna, bilet - 65 zł:

Enrico Pieranunzi Trio plays Nino Rota / Ennio Morricone/ Krzysztof Komeda

23 kwietnia, poniedziałek, Kino Wisła, godz.19.00 bilet - 12 zł:

"Niewinni czarodzieje", reż. Andrzeja Wajdy, muz. Krzysztof Komeda

bako

Źródło zdjęcia głównego: mat. organizatora

Pozostałe wiadomości

Rzecznik spółki Pałac Saski buduje kolekcję historycznych zdjęć pałacu. Za prywatne pieniądze kupuje je na aukcjach w różnych częściach świata. Większość pochodzi z czasów okupacji, ale są też perełki z początków XX wieku. Każda fotografia opowiada jakąś historię, niektóre zawierają wskazówki dla architektów, którzy projektuję odbudowę.

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Wyjątkowa kolekcja rzecznika. Zdjęcia Pałacu Saskiego ściąga z całego świata

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Średnio co dwie minuty, 24 godziny na dobę, przez okrągły rok do straży miejskiej wpływa informacja o źle zaparkowanym samochodzie. Ponad połowa z 407 tysięcy zgłoszeń, które dotarły do funkcjonariuszy w zeszłym roku, dotyczy właśnie parkowania. Blisko sto tysięcy interwencji zakończyło się mandatem.

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Mieszkańcy średnio co dwie minuty zgłaszają nielegalne parkowanie. Ilu kierowców dostaje mandat? 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W przyszłym tygodniu w Muzeum Woli zostanie otwarta wystawa "EUFORIA. O klubach warszawskich po 1989 roku". - To subiektywna prezentacja wybranych miejsc klubowych stolicy, które pojawiły się w tkance miejskiej w momencie transformacyjnej frywolki i na długie lata określiły charakter sceny klubowej - zapowiada kurator wystawy.

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

To nie tylko miejsca imprez i koncertów, ale też narodzin ruchów społecznych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stała przy przejściu dla pieszych i stwarzała wrażenie zagubionej. Starszą kobietę zauważyli strażnicy miejscy. Na ich widok uspokoiła się i bezpiecznie wróciła do domu.

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Znała swój adres, ale nie wiedziała, jak tam dotrzeć. Uspokoiła się na widok strażników

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zadzwoniła pod numer alarmowy w obawie o swoje życie. Okazało się, że bała się własnego syna. Sprawą zajęli się policjanci z Targówka. 39-latek usłyszał zarzuty i ma zakaz zbliżania się do bliskich.

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Wezwała pomoc, bo bała się własnego syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W samolocie PLL LOT z Zurychu do Warszawy wykryto usterkę podwozia. Pasażerowie musieli opuścić pokład, a lot został ostatecznie odwołany. Informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Zablokowała się część podwozia, pasażerowie musieli wysiąść

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Po zderzeniu auta osobowego z ciężarną klępą (samicą łosia) na świat przy drodze przyszły cielęta. Policjanci zadbali o specjalistyczną opiekę dla nich. Dwie samiczki przebywają teraz w Fundacji Wzajemnie Pomocni, na terenie gminy Pomiechówek.

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Ich matkę potrącił samochód, na świat przyszły przy drodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z relacji pracowników sklepu wynikało, że kobieta ze sklepowych półek wzięła banany oraz awokado i zapakowała je do trzech toreb, nabijając przy kasie jako jabłka. W torbach miała w sumie 30 sztuk awokado i ponad trzy kilogramy bananów.

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

"Kupiła" awokado i banany w cenie jabłek, grozi jej nawet osiem lat więzienia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Postępowania dyscyplinarne, zwolnienia, procesy cywilne i doniesienia do prokuratury - to okoliczności, w jakich przebiegają wybory nowego rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Teoretycznie mają się odbyć w poniedziałek, 6 maja. Choć zostało tak mało czasu, to wcale nie jest to pewne.

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Wybory w poniedziałek, rektor wydaje "polecenie służbowe" wyłączenia systemu do głosowania

Źródło:
tvn24.pl

Ulice Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach wzbogacą się o 170 drzew. Nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Wszystko w ramach dwukilometrowego parku linearnego, który tam powstanie. Zarząd Dróg Miejskich wybrał wykonawcę prac. Ma na ich wykonanie 60 dni. 

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Dwukilometrowy park linearny na Bielanach jeszcze przed wakacjami. Wybrali wykonawcę prac

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę, 5 maja odbędzie się mityng lekkoatletyczny w chodzie sportowym "Korzeniowski Warsaw Race Walking Cup". Rywalizacja będzie się toczyła wokół Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i placu Piłsudskiego.

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Rywalizacja chodziarzy w historycznym sercu stolicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Radomia zatrzymali 46-latka, który miał ugodzić nożem swojego kolegę. Między mężczyznami doszło do nieporozumienia. Przedmiotem sporu była kurtka.

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Cios nożem w plecy podczas kłótni o kurtkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje w stolicy?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Warszawskie "jedynki"

Źródło:
PAP

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Komitety wyborcze ogłosiły już listy kandydatów. Kto wystartuje na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Kto otworzy listy na Mazowszu?

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wybudowana pod koniec XIX wieku jednopiętrowa czynszówka przy ulicy Kawęczyńskiej na Starej Pradze przejdzie generalny remont. To pozwoli uratować jedyny zachowany w tej okolicy drewniany budynek.

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

W niezmienionej formie przetrwał 120 lat. Doczekał remontu

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Stołeczny ratusz poinformował o postępach w budowie zachodniego odcinka linii metra M2. Trwają prace konstrukcyjne. Niedługo rozpocznie się łączenie stacji techniczno-postojowej z pasażerską Karolin.

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Budowa linii metra M2. "Prace przeniosły się pod ziemię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl