Chuligan i dekonstruktor zabierają się za Komedę

Marcin Masecki, Michał Urbaniak, Piotr Orzechowskimat. organizatora

Duet świetnych pianistów Piotra Orzechowskiego i Marcina Maseckiego, zespół EABS z gościnnym udziałem skrzypka Michała Urbaniaka oraz trio Enrica Pieranunziego to główne atrakcje Festiwalu Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy, który odbędzie się w weekend w Warszawie.

To już 10. edycja festiwalu, którego bohaterem jest Krzysztof Komeda Trzciński, jedna z najważniejszych postaci polskiego jazzu. Choć zmarł prawie pół wieku temu, jego muzyka wciąż żyje dzięki kolejnym pokoleniom polskich artystów. A za sprawą imprez takich jak ta zatacza jeszcze szersze kręgi inspirując także artystów z zagranicy.

- W ciekawy i różnorodny sposób, staramy się pokazać dorobek muzyczny Krzysztofa Komedy z różnych muzycznych perspektyw. Muzyka Komedy będzie odczytana i odkrywana na nowo w rozmaity sposób. Wystąpią najgorętsze nazwiska jazzu, jazzowe odkrycia i legendy. Będzie też znakomity europejski akcent - zapowiada pomysłodawczyni i szefowa festiwalu Iwona Strzelczyk-Wojciechowska. I nie przesadza, bo jubileuszowa edycja rzeczywiście zapowiada się interesująco.

Chuligan i dekonstruktor

Zacznie się od muzycznego spotkania dwóch pianistów: Piotra "Pianohooligana" Orzechowskiego i Marcina Maseckiego. Panowie zasiedli już raz naprzeciw siebie biorąc na warsztat koncerty klawesynowe Jana Sebastiana Bacha. Tym razem zajmą się twórczością Krzysztofa Komedy.

- Będzie to, cytując nazwę koncertu "przepisanie, odczytanie" Komedy. Wybitnych pianistów młodego pokolenia łączy twórcze i niekonwencjonalne podejście do kanonu muzyki klasycznej i improwizowanej. Każda ich płyta, nowy projekt stają się wydarzeniem. Zatem czeka nas bardzo ciekawe, intrygujące muzyczne spotkanie. I premierowy koncert przygotowany specjalnie na festiwal – zapowiada Strzelczyk-Wojciechowska.

Piotr Orzechowski to muzyk poruszający się swobodnie w dwóch światach: muzyki poważnej i jazzowej improwizacji. A często zaciera granice między nimi. Tak było w przypadku debiutu płytowego "Experiment: Penderecki", będącego próbą przełożenia orkiestrowych utworów kompozytora na fortepian. Drugi album solowy - "15 Studies for the Oberek" - czerpał z kolei z muzyki ludowej. Na albumie "Bukoliki" (z High Definition Quartet) interpretował z kolei Witolda Lutosławskiego. Jego ostatnim dziełem jest dwupłytowy album "24 Preludes & Improvisations". Grywa w wytwornych salach z orkiestrami symfonicznymi, ale niżej podpisany zetknął się z nimi po raz pierwszy w namiocie Open'era.

Przy drugim instrumencie zasiądzie tego wieczora Marcin Masecki, pianista, który swoim dorobkiem mógłby obdzielić kilku innych muzyków i o każdym mówilibyśmy z uznaniem. Lider i członek ogromnej liczby projektów. W ostatnim - "Noc w wielkim mieście" - wraz z Janem Młynarskim rozpracowali i zagrali z bigbandowym rozmachem przedwojenne piosenki polskich kompozytorów. Nieco wcześniej wydał "Nokturny Chopina", brzmiące tak, że jurorów Konkursu Chopinowskiego niechybnie doprowadziłyby do zawału. "Trzy Ostatnie Sonaty" Beethovena zagrał w wygłuszających słuchawkach, bachowskie "Kunst der Fuga" zarejestrował na starym dyktafonie. Z tarasu baruStudiu niósł kaganek klasycznej oświaty grając w krótkich spodenkach na swoim ulubionych lichym pianinku Mozarta. Na jazz długo kręcił nosem, ale niedawno wraz z Jerzym Rogiewiczem uraczyli amerykańską publikę ragtime’ami. Oczywiście w swoim dekonstrukcyjnym stylu. Ta osobliwa wycieczka z drewnem do lasu okazała się sukcesem. Może dlatego zgodził się na Komedę?

Elektryczno-akustyczni

Natomiast obecność EABS (Electro-Acoustic Beat Session jak należy rozwijać skrót) na festiwalu z Komedą w tytule jest czymś naturalnym. Zresztą w Studiu Lutosławskiego grali już w zeszłym roku wywołując frenetyczną wręcz reakcję publiczności (ta jazzowa jest zwykle bardzo powściągliwa). A potem sprzedali wielkie pudło swoich płyt. Debiutancki krążek "Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)" w całości poświęcili temu kompozytorowi, ale sięgnęli po mniej znane albo wręcz zupełnie zapomniane utwory z lat 60.

"Muzycy nazywają swój sposób podejścia do twórczości Krzysztofa Komedy rekonstrukcją dekonstrukcji. Album jest wyselekcjonowaną dawką utworów zaaranżowanych przez Krzysztofa Komedę do etiud baletowych, filmów fabularnych, krótkich metraży, dokumentów, animacji. Oryginalnie łączą przeszłość z przyszłością, od konwencji obowiązującej w latach 50. i 60., przez fusion lat 70., po rap i elektronikę" – czytamy w informacji prasowej.

Pozostaje liczyć, że grad nagród i deszcz zaszczytów, które spadły na ten wrocławski zespół w ostatnich miesiącach, nie zawrócą muzykom w głowach, a kolejna płyta nie przyniesie rozczarowania. W sobotę zagrają z gościem specjalnym. - Niezwykły będzie powrót na festiwal jednego z najsłynniejszych polskich jazzmanów - Michała Urbaniaka, muzyka sextetu Komedy. Obecność Michała ma wyjątkowe znaczenie, wystąpił bowiem na pierwszej edycji festiwalu. I to dzięki niemu odkryłam EABS - opowiada Strzelczyk-Wojciechowska.

Włoski mistrz

W niedzielę festiwal przeniesie się do sali kameralnej Filharmonii Narodowej, a z twórczością Krzysztofa Komedy zmierzy się Enrico Pieranunzi Trio. W programie także utwory dwóch innych gigantów muzyki filmowej: Nino Roty i Ennio Morricone. Jak zauważa nasza rozmówczyni, Pieranunzi to gwiazda włoskiego fortepianu, jeden z najbardziej cenionych muzyków tamtejszej sceny jazzowej. Ma imponujący dorobek, na który składa się ponad 70 płyt nagranych pod własnym nazwiskiem. Warszawską publiczność oczarował pięć lat temu podczas koncertu na Rynku Starego Miasta.

Puentą wydarzenia będzie poniedziałkowy pokaz filmu "Niewinni czarodzieje" Andrzeja Wajdy w kinie Wisła. O obrazie opowie krytyk Janusz Wróblewski.

X. FESTIWALU MUZYKI FILMOWEJ KRZYSZTOFA KOMEDY

21 kwietnia, sobota, godz. 19.00 Studio Lutosławskiego, bilet - 100 zł:

Piano Duo Project Piotr Orzechowski & Marcin Masecki: "Komeda Rewrite"

EABS feat. Michał Urbaniak: "Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)"

22 kwietnia, niedziela, godz. 19.00 Filharmonia Narodowa - Sala Kameralna, bilet - 65 zł:

Enrico Pieranunzi Trio plays Nino Rota / Ennio Morricone/ Krzysztof Komeda

23 kwietnia, poniedziałek, Kino Wisła, godz.19.00 bilet - 12 zł:

"Niewinni czarodzieje", reż. Andrzeja Wajdy, muz. Krzysztof Komeda

bako

Źródło zdjęcia głównego: mat. organizatora

Pozostałe wiadomości

Auto ciężarowe, dwa busy i samochód osobowy. W środę rano na autostradzie A2 doszło do poważnego wypadku. Są ranni, trasa jest zablokowana.

Karambol na A2. Kilka osób rannych, autostrada zablokowana

Karambol na A2. Kilka osób rannych, autostrada zablokowana

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali czterech obywateli Turcji, w tym podejrzanego o brutalny atak nożem. 23-latek usłyszał już zarzuty: usiłowania spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, posiadania narkotyków oraz kierowania samochodem pod ich wpływem.

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

"Wyciągnął nóż i brutalnie dźgnął nim 35-latka w klatkę piersiową"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Sąd przedłużył areszt kierowcy, który w sierpniu na Mokotowie potrącił pieszą i wjechał w ludzi stojących na przystanku. W wypadku zginęły dwie kobiety, kilka kolejnych osób odniosło obrażenia. Śledztwo – jak przekazuje prokuratura – znajduje się w fazie końcowej.

Zginęły dwie osoby, cztery trafiły do szpitala. Nowe informacje w sprawie tragicznego wypadku na Woronicza

Zginęły dwie osoby, cztery trafiły do szpitala. Nowe informacje w sprawie tragicznego wypadku na Woronicza

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażacy gasili we wtorek wieczorem auto osobowe, które zapaliło się na Trasie S8 w kierunku Gdańska. Pierwszą informację o pożarze otrzymaliśmy na Kontakt24.

Auto w ogniu na trasie S8

Auto w ogniu na trasie S8

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Nową nawierzchnię zyska ulica Myśliwiecka. Remont będzie się wiązał jednak z utrudnieniami. Zamknięta zostanie pętla Torwar. Autobusy zmienią trasy. Nieczynny będzie też parking hali COS Torwar. Dla kierowców wyznaczono objazd.

Zamknięta pętla Torwar. Utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej

Zamknięta pętla Torwar. Utrudnienia dla kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej

Źródło:
PAP

Autobus zaparkowany w niedzielę na terenie Uniwersytetu Warszawskiego stoczył się z górki i uderzył w taksówkę oraz budynek. Przy okazji obchodów Święta Niepodległości przechodziło tędy sporo ludzi, nikomu nic się nie stało.

Zaparkowany autobus stoczył się z górki. Uderzył w taksówkę i budynek

Zaparkowany autobus stoczył się z górki. Uderzył w taksówkę i budynek

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W jednej z kamienic na warszawskiej Pradze odkryto ślady po dawnym areszcie komunistycznym. Inskrypcje więźniów mają zostać wpisane do rejestru zabytków.

Ślady po dawnym areszcie komunistycznym w kamienicy na Pradze

Ślady po dawnym areszcie komunistycznym w kamienicy na Pradze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad 300 milionów złotych ma kosztować renowacja i rozbudowa zabytkowych budynków Szpitala Dziecięcego Bersohn i Bauman w Warszawie. Będzie to nowa przestrzeń Muzeum Getta Warszawskiego ze stałą wystawą.

Zielone światło dla nowej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego. Wiadomo, ile będzie kosztować

Zielone światło dla nowej siedziby Muzeum Getta Warszawskiego. Wiadomo, ile będzie kosztować

Źródło:
PAP

We wtorek, 12 listopada, w Sądzie Rejonowym w Pruszkowie odbyła się pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta, który wraz z drugim funkcjonariuszem wiózł radiowozem nastolatki w Dawidach Bankowych. Doszło do wypadku, obie dziewczyny zostały ranne. Sprawa wróciła na wokandę po pięciu miesiącach. Prokurator i oskarżyciel posiłkowy wnioskowali o wyłączenie jawności procesu karnego. Obrona oskarżonego złożyła wniosek o przeprowadzenie mediacji.

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta

Wieźli nastolatki, rozbili radiowóz. Pierwsza rozprawa w sprawie byłego policjanta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

23-letni kierujący przejechał swoim bmw przez skrzyżowanie ulic Serockiej z Komisji Edukacji Narodowej w Wyszkowie. Uszkodził znak drogowy i swoje auto. Policja pokazała nagranie ze zdarzenia, ostrzegając kierowców, którzy nie zdejmują nogi z gazu.

Przejechał przez rondo, uszkodził znak drogowy i swoje auto

Przejechał przez rondo, uszkodził znak drogowy i swoje auto

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu 11 listopada, zostali nagrodzeni przez szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka. Funkcjonariusze otrzymali nagrody finansowe.

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu, zostali nagrodzeni

Policjanci, którzy reanimowali rocznego chłopca podczas marszu, zostali nagrodzeni

Źródło:
PAP

W czwartek około południa Łukasz Ż. zostanie przekazany na granicy stronie polskiej – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba. Łukasz Ż. jest podejrzany o spowodowanie we wrześniu śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej.

Jest termin ekstradycji Łukasza Ż.

Jest termin ekstradycji Łukasza Ż.

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina w ręce straży granicznej wpadły dwie osoby. Konflikt z prawem miał mężczyzna, który przyleciał ze Stambułu. Ścigany był Europejskim Nakazem Aresztowania. Z kolei kobieta, poszukiwana czerwoną notą Interpolu za przestępstwa narkotykowe, chciała lecieć do Londynu. Oboje podróż zakończyli w areszcie.

Ścigani za granicą zatrzymani na lotnisku

Ścigani za granicą zatrzymani na lotnisku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragedii doszło w niedzielę w Skaryszewie. Jak wynika z ustaleń policji, 17-latek wjechał autem w ogrodzenie. Nie miał prawa jazdy. Samochodem podróżowało czterech nastoletnich Bułgarów, trafili do szpitala. Jeden z nich nie przeżył. Śledztwo w sprawie prowadzi prokuratura.

17-latek wjechał w betonowe ogrodzenie. Zmarł nastoletni pasażer

17-latek wjechał w betonowe ogrodzenie. Zmarł nastoletni pasażer

Źródło:
tvnwarszawa.pl,, PAP

31-latek w plecaku miał grzybnię halucynogennej łysiczki kubańskiej, a w mieszkaniu gotowe, już ususzone grzyby tego gatunku. Mężczyzna usłyszał zarzuty. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Poważny zarzut z powodu grzybków

Poważny zarzut z powodu grzybków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mężczyzna z powiatu ciechanowskiego po raz drugi padł ofiarą internetowych oszustów. Kilka miesięcy temu stracił tysiąc złotych. Teraz dostał ofertę odzyskania pieniędzy i wpadł w kolejną pułapkę. Tym razem stracił 50 tysięcy złotych.

Chciał odzyskać tysiąc złotych, stracił 50 tysięcy

Chciał odzyskać tysiąc złotych, stracił 50 tysięcy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie tylko zabezpieczali marsz. Stołeczna komenda informuje, że policjanci pomogli w poniedziałek sześciolatkowi, który zgubił się na stacji metra. Reanimowali też rocznego chłopca.

Roczne dziecko przestało oddychać, a sześcioletni chłopiec się zgubił. Pomogli policjanci

Roczne dziecko przestało oddychać, a sześcioletni chłopiec się zgubił. Pomogli policjanci

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden z poszkodowanych potknął się, idąc Krakowskim Przedmieściem. Drugi leżał na chodniku w alei "Solidarności". Obaj doznali urazów głowy i trafili do szpitali. Policjanci pomogli też kobiecie, która na Chmielnej straciła przytomność i upadła. Wystosowali także apel.

Dwaj mężczyźni z urazami głowy trafili do szpitali. Apel policji

Dwaj mężczyźni z urazami głowy trafili do szpitali. Apel policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Marsz, organizowany przez narodowców, przeszedł przez stolicę pod hasłem "Wielkiej Polski moc to my". Wzięli w nim udział między innymi politycy PiS oraz Konfederacji. Według policji przemarsz był spokojny, choć zabezpieczono wiele, zakazanych w tym roku, materiałów pirotechnicznych. Były też kontrmanifestacje, między innymi "Za wolność Naszą i Waszą!" oraz "Antyfaszyzm bez granic!", zorganizowane przez Koalicję Antyfaszystowską.

Marsz przeszedł ulicami Warszawy

Marsz przeszedł ulicami Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Według szacunków Stołecznego Biura Bezpieczeństwa w tegorocznym Marszu Niepodległości organizowanym przez narodowców wzięło udział około 90 tysięcy osób - przekazała po godzinie 17 zastępca rzecznika stołecznego ratusza Marzena Gawkowska. Według organizatorów, uczestników było "co najmniej 250 tysięcy". Policja nie komentuje danych o frekwencji.

Ile osób wzięło udział w marszu? Szacunki ratusza i organizatorów

Ile osób wzięło udział w marszu? Szacunki ratusza i organizatorów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP