Najnowsze

Najnowsze

Upamiętniono wyzwolenie Żydów z obozu "Gęsiówka"

- Chodziło o to, żeby uderzyć znienacka, a nie zdobywać obóz w czasie zwykłej walki, bo gdyby była to zwykła i długa walka, to mogłoby dojść do dalszego ludobójstwa - mówiła uczestnicząca w akcji "Gęsiówka" Lidia Ziental ps. Lidka. W poniedziałek w miejscu dawnego obozu złożono wieńce.

Były wiceprezydent w sztabie wyborczym Lewicy

W skład sztabu wyborczego KW Lewica wejdą reprezentanci Unii Pracy, Inicjatywy Feministycznej, PPS, Twojego Ruchu, Kongresu Świeckości i stowarzyszenia "Ordynacka", a także były pierwszy wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz - powiedział w poniedziałek lider Wiosny Robert Biedroń.

300 kilometrów, 10 dni. Pielgrzymi w drodze na Jasną Górę

Blisko trzy tysiące młodych ludzi wyruszyło w niedzielę rano na Jasną Górę w 39. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymce Metropolitalnej. W trakcie mszy przed wyruszeniem kardynał Kazimierz Nycz przypomniał, jak ważną dla Polaków postacią powinien być Jan Paweł II.

"Stosy trupów podlewali benzyną". Wspomnienia z rzezi Woli

75 lat temu rozpoczęła się rzeź Woli. Wspomnienia ludzi, którzy przetrwali tamte dni, są wstrząsające. Opowiadają o bestialstwie wkraczających oddziałów i o swoim ocaleniu. Historie powstańców i cywili gromadzi Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

"Brylant, którym strzelamy we wroga"

"Brylant, którym strzelamy we wroga" - tak historyk literatury Stanisław Pigoń nazwał Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, poetę, który najpełniej wyraził los tzw. pokolenia Kolumbów. 4 sierpnia 1944 r. Baczyński poległ w Powstaniu Warszawskim.

Spiralne schody, mozaika, okazały hol. Budynek kolonii zabytkiem

Budynek XIII Kolonii Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Żoliborzu trafił do rejestru zabytków. "Jest przykładem przemyślanej kompozycji architektonicznej, umiejętnie wpisanej w przestrzeń osiedla WSM" – przekonują służby mazowieckiego konserwatora.

"Szturm na Nordwache okazał się tryumfem"

Nordwache - zdobyta 3 sierpnia 1944 r. przez powstańców warszawskich - była umocnioną pozycją niemieckiej żandarmerii w okupowanej stolicy Polski. W sobotę, po 75 latach od walk o ten posterunek, upamiętniono jego zdobywców z Batalionu AK "Chrobry I".

S8: dwa samochody rozbite, dwie osoby ranne

Po zderzeniu dwóch samochodów na trasie S8 na wysokości Marek dwie osoby zostały przewiezione do szpitala. Kierowcy przez dwie godziny musieli liczyć się z utrudnieniami.

Po trzech latach odpowie za śmiertelny wypadek? Inny kierowca już skazany

Kiedy pogotowie zabierało rannych, Michał W. stał i patrzył. W sądzie, gdzie miał status świadka, przekonywał, że to nie z jego winy na warszawskim Gocławiu zginęła rowerzystka. Trzy lata po tragedii, choć w sprawie sąd skazał innego kierowcę, prokuratura nie ma wątpliwości: Michał W. ścigał się z innym pojazdem i nieumyślnie spowodował wypadek.