Kamienica przy Dahlberga. Komisja umorzyła decyzje, sąd uchylił jej postanowienia

Kamienica przy Dahlberga 5
Kamienica przy Dahlberga 5
Źródło: Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił w czwartek decyzje komisji weryfikacyjnej z czerwca zeszłego roku w sprawie nieruchomości przy ulicy Dahlberga 5. Umorzył także dalsze postępowanie. Skargę na rozstrzygniecie komisji złożył Marek M., który w sprawach reprywatyzacyjnych ma postawione zarzuty.

- Komisja w sposób wadliwy dokonała oceny zebranego w sprawie materiału dowodowego, w tym między innymi przesłanki posiadania - powiedziała w uzasadnieniu orzeczenia sędzia Anna Falkiewicz-Kluj.

Sąd w uzasadnieniu wyroku wskazał między innymi, że decyzje w sprawie tej nieruchomości zostały wydane przed wejściem w życie ustawy o komisji reprywatyzacyjnej. - Nabywając roszczenia dekretowe, podmiot, który te roszczenia nabył, nie mógł wiedzieć, że w przyszłości z tego tytułu będą dla niego wynikały jakieś negatywne skutki prawne - zaznaczyła sędzia.

Jak powiedziała PAP pełnomocniczka miasta mec. Elżbieta Buczek, jeśli rozstrzygniecie sądu się uprawomocni, "kończy sprawę nieruchomości przy Dahlberga 5, a decyzje reprywatyzacyjne pozostają w mocy". Ale skutki mogą iść dalej. - Jeśli wyrok zostanie potwierdzony przez Naczelny Sąd Administracyjny, to wtedy wszystkie decyzje, które zapadły przed 2017 rokiem (wejściem w życie ustawy o komisji weryfikacyjnej - red.) nie mogą być oceniane z punktu widzenia takiego, jak chce komisja - skomentowała prawniczka ratusza.

Trzy decyzje

W czerwcu zeszłego roku komisja weryfikacyjna uchyliła trzy decyzje reprywatyzacyjne w sprawie Dahlberga 5 z 2006 roku (dotyczące nieruchomości z budynkiem), 2008 (dotyczące gruntu) i 2011 (dotyczące nieruchomości z garażami). Nakazała też miastu przejęcie w zarząd części ułamkowych (8/12) nieruchomości, stanowiących udział biznesmena nazywanego przed media "handlarzem roszczeń" Marka M. oraz jego matki i jeszcze jednej osoby.

Jak uzasadniała komisja, doszło do rażącego naruszenia "zasady prawdy obiektywnej przez prezydent Warszawy poprzez nieustalenie przesłanki posiadania gruntów i złożenia wniosku dekretowego". Ponadto, w ocenie komisji, wydanie decyzji reprywatyzacyjnej doprowadziło do skutków rażąco sprzecznych z interesem społecznym, w szczególności w postaci utrudnienia korzystania z lokalu, gdyż w wyniku wydania decyzji reprywatyzacyjnych na nieruchomości przy Dahlberga 5 miało miejsce wiele naruszeń praw lokatorów. Komisja oceniła także, iż przeniesienie roszczeń do nieruchomości nastąpiło w zamian za świadczenie rażąco niewspółmierne do jej wartości.

"Głębokie oburzenie"

Do decyzji WSA podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości odniósł się przewodniczący komisji weryfikacyjnej Sebastian Kaleta. - Sądy warszawskie próbują wyrzucić do kosza gigantyczną pracę komisji weryfikacyjnej. Pracę, która służyć ma ludziom, którzy przez lata byli pokrzywdzeni, którzy byli nękani, którym odbierano wiarę w sprawiedliwe państwo - podkreślił.

Zaznaczył, że komisja weryfikacyjna będzie działała konsekwentnie. - Oświadczam, że w tej sprawie zostanie skierowana skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego po uzyskaniu pisemnego uzasadnienia - zapowiedział przewodniczący.

- To, co się dzieje obecnie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie, wywołuje głębokie oburzenie, nie tylko moje jako przewodniczącego komisji. Bo my, jako komisja, stosujemy prawo, które uchwalił parlament, podpisał prezydent, a dzisiaj sąd stwierdził tak, jakby to prawo w ogóle nie obowiązywało - podkreślił Kaleta.

WSA uchyla decyzje komisji

Dotychczas - w lutym 2019 roku - WSA oddalił skargi na decyzje komisji weryfikacyjnej złożone przez strony postępowania, w tym przez ratusz, w sprawach nieruchomości przy ul. Łochowskiej 38, Kazimierzowskiej 34 i Morszyńskiej 27. W mocy pozostała także decyzja komisji dotycząca dawnej ul. Królewskiej 39.

Z kolei w sierpniu WSA uchylił decyzje komisji dotyczące nieruchomości przy Lutosławskiego 9 i Jagiellońskiej 27. W początkach czerwca stwierdził zaś nieważność trzech decyzji komisji weryfikacyjnej w sprawie działek na placu Defilad pod dawnymi adresami: Złota 19, Zielna 7/Złota 17 i Chmielna 50. W maju WSA uchylił decyzję komisji dotyczącą nieruchomości przy ul. Smolnej 32. Wcześniej - w początkach kwietnia - uchylił zaś decyzje komisji dotyczące nieruchomości przy ul. Otwockiej 10 i Łomżyńskiej 44

Komisja w sprawie Dahlbergha

Komisja w sprawie Dahlbergha

Źródło: TVN24
Burmistrz o zarządcy kamienicy
Burmistrz o zarządcy kamienicy
Teraz oglądasz
"Od 2009 roku nie jestem właścicielem kamienicy"
"Od 2009 roku nie jestem właścicielem kamienicy"
Teraz oglądasz
Komisja przesłuchała Marka Andruka
Komisja przesłuchała Marka Andruka
Teraz oglądasz
Były burmistrz Woli przed komisją
Były burmistrz Woli przed komisją
Teraz oglądasz
Janusz Baranek przed komisją
Janusz Baranek przed komisją
Teraz oglądasz
Baranek o złożeniu zawiadomienia do prokuratury
Baranek o złożeniu zawiadomienia do prokuratury
Teraz oglądasz
Baranek o zatruciu czadem
Baranek o zatruciu czadem
Teraz oglądasz
"Urzędniczka współczuła lokatorom"
"Urzędniczka współczuła lokatorom"
Teraz oglądasz
Komisja zebrana "dla jednego lokatora"
Komisja zebrana "dla jednego lokatora"
Teraz oglądasz
Kamienica przy Dahlberga 5
Kamienica przy Dahlberga 5
Teraz oglądasz
Czytaj także: