"Opór cywilny ludzi, którzy nie mieli broni, jest dowodem skrajnego bohaterstwa"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Dyrektor Muzeum POLIN o rocznicy powstania w getcie warszawskim
Dyrektor Muzeum POLIN o rocznicy powstania w getcie warszawskim TVN24
wideo 2/2
Dyrektor Muzeum POLIN o rocznicy powstania w getcie warszawskim TVN24

Przed wybuchem powstania w getcie przebywało około 50 tysięcy cywilów, którzy nie mieli szans na przeżycie. - Podjęli decyzję, że nie opuszczą getta. Nie dadzą się zapędzić na Umschlagplatz, wywieźć do obozu zagłady w Treblince, tylko stawią opór. I ten ich opór cywilny, ludzi, którzy nie mieli broni, którzy chowali się w bunkrach, jest dowodem skrajnego bohaterstwa - ocenił dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Zygmunt Stępiński.

Dyrektor Muzeum POLIN pytany o to, które słowa najbardziej utkwiły mu w pamięci w czasie środowych uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta, odpowiedział: - To jest trudne. Dlatego, że to upamiętnienie rocznicy powstania w getcie ma swoją długą tradycję. I tak naprawdę co roku padają bardzo podobne słowa: "nigdy więcej", "nie bądź obojętny", "to się nie może powtórzyć". A tak naprawdę ten świat, który toczy się wokół nas, jest tego jednym wielkim zaprzeczeniem.

Zdaniem dyrektora Stępińskiego, rocznica powinna być ważna dla "tych młodych pokoleń, które dopiero dorastają". - To jest taki jasny przekaz tragedii, która nigdy nie powinna się zdarzyć. Tragedii, która rozegrała się w Warszawie - powiedział.

O cichym oporze "mało kto do tej pory opowiadał"

Przypomniał, że w Muzeum POLIN można już obejrzeć wystawę "Wokół nas morze ognia", opowiadającą o tym, co spotkało w czasie powstania ludność cywilną. Jego zdaniem o ich cichym oporze "mało kto do tej pory opowiadał". Dyrektor powiedział, że przez wiele dni obserwował, jak powstawała wystawa.

- I najpierw miałem taki głęboki niepokój w sobie, że sięgamy do okruchów pamięci, do bardzo niewielu tekstów z tamtego okresu, które się zachowały. I tak naprawdę takie najmocniejsze uderzenie nastąpiło w momencie, kiedy usłyszałem pejzaż dźwiękowy - przyznał. I dodał, że w słuchawkach, które dostają zwiedzający, można usłyszeć dźwięki przypominające te, które słyszeli ukrywający się w getcie: wybuchy, zamykanie włazów czy "potworną ciszę i osamotnienie" oraz "całkowity brak nadziei na to, że uda się przeżyć".

Przypomniał, że we wtorek uczestniczył też we wzruszającej uroczystości – tuż obok muzeum Krystyna Budnicka odsłoniła skwer poświęcony pamięci jej rodziny. - Na koniec powiedziała, że czekała na to całe swoje dorosłe życie. Bo nigdy nie mogła pogrzebać swojej rodziny, a to w religii żydowskiej jest bardzo ważne – powiedział Stępiński.

Wystawa "Wokół nas morze ognia" jest o cywilach, którzy stawiali bierny opór
Wystawa "Wokół nas morze ognia" jest o cywilach, którzy stawiali bierny opórTVN24

"Lekarstwem edukacja młodego pokolenia"

Mówił też o teraźniejszości. - Na całym świecie mamy do czynienia z coraz groźniejszymi aktami antysemityzmu. I o tym dzisiaj mówił zdecydowanie Marian Turski. Ale tak naprawdę sądzę, że jedynym lekarstwem na to jest edukacja. Przede wszystkim młodego pokolenia - zauważył dyrektor.

Jak ocenił, nadal w szkołach na ten temat mówi się "stanowczo za mało" i nie włącza się do tej edukacji ostatnich żyjących świadków historii. Ludzi, którzy cudem przeżyli Holocaust i getto.

Przypomniał też słowa Marka Edelmana, który powiedział kiedyś, że "by zrozumieć getto trzeba było być w getcie". Stępiński podkreślił, że "nawet ludzie z ogromną wyobraźnią nie są w stanie sobie wyobrazić, jakie tam panowały tam koszmarne warunki".

Opowiadał, że w momencie wybuchu powstania w bunkrach getta przebywało nawet po kilkadziesiąt osób. - Łączyła ich jedna nadzieja: że może się uda. Że może przeżyją - powiedział dyrektor. Dodał, że mieszkańcy getta walczyli również ze "skrajnym osamotnieniem", którego nie oddadzą żadne słowa.  

Autorka/Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN2

Pozostałe wiadomości

Zarząd Zieleni rozpoczął przygotowania do budowy mostu pieszo-rowerowego w porcie Czerniakowskim. Przeprawa ma być gotowa na przełomie wiosny i lata przyszłego roku.

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Tak będzie wyglądać nowy most przez Wisłę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

71-letni mężczyzna zasłabł w swoim domu i dwa dni leżał na podłodze. Na szczęście wołanie o pomoc usłyszała sąsiadka, która zaalarmowała policję. Pomoc przyszła w ostatniej chwili. W trakcie transportu do karetki stan mężczyzny nagle się pogorszył. Rozpoczęła się walka o jego życie.

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Zasłabł i dwa dni leżał na podłodze. W drodze do karetki walczyli o jego życie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy Warszawy wybierali po raz 11. projekty budżetu obywatelskiego. Spośród 1183 pomysłów zrealizowanych zostanie 293, w tym 20 ogólnomiejskich. Łączna kwota przeznaczona na ten cel to ponad 105 milionów złotych.

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

293 projekty do realizacji za ponad 105 milionów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwuletni chłopiec zginął pod kołami samochodu ciężarowego w okolicach Ostrołęki (Mazowieckie). Do zdarzenia doszło, kiedy kierowca, który przyjechał z paszą dla zwierząt, manewrował na podwórku.

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Tragedia pod Ostrołęką. Dwuletnie dziecko zginęło pod kołami ciężarówki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W związku z kolejnym etapem przebudowy skrzyżowania stołecznych ulic Arkuszowej i Estrady z 3 Maja w podwarszawskich Mościskach od piątku nastąpi zmiana w organizacji ruchu. Zmiany dotyczą też pasażerów komunikacji miejskiej.

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Zmiany w ruchu na wjeździe do Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w Korytowie koło Żyrardowa. Na leśnej drodze samochód osobowy uderzył w drzewo i stanął w płomieniach. Nie żyje jedna osoba.

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Samochód spłonął po uderzeniu w drzewo, "w środku zwęglone ciało"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z powodu wypadku na stacji Politechnika nieczynnych było pięć stacji pierwszej linii metra. Utrudnienia trwały ponad trzy godziny.

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Wypadek w metrze. Były utrudnienia na pierwszej linii

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sieci pojawiły się filmy nagrane podczas odbywającego się w weekend na Torze Wyścigów Konnych Służewiec Clout Festivalu. Widać na nich zachowanie niektórych ochroniarzy, którzy biją uczestników imprezy, wykręcają im ręce, a także ciągną ich po ziemi. Sprawą interesuje się policja, która zapewnia, że dostępne w sieci nagrania zostaną poddane analizie. Wyjaśnienia zapowiadają organizatorzy i firma ochroniarska.

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Ochroniarze wykręcali ręce i ciągnęli po ziemi uczestników festiwalu. Policja analizuje nagrania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do gmachu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na rogu Nowogrodzkiej i Brackiej wszedł mężczyzna, który w torbie miał niebezpieczne przedmioty - powiedział Jakub Pacyniak ze śródmiejskiej policji. 44-latek został zatrzymany. Wstępne ustalenia prokuratora wykazały, że w tym przypadku "nie można mówić o popełnieniu przestępstwa".

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Wszedł do ministerstwa z "niebezpiecznymi przedmiotami". Jest decyzja prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

- W cztery następujące po sobie weekendy pociągi kursujące po linii obwodowej nie zatrzymają się przy peronie 9. Dworca Zachodniego - poinformował rzecznik PKP PLK Karol Jakubowski.

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Pociągi nie zatrzymają się przy tym peronie. Utrudnienia dotyczą ponad 100 połączeń

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar po zapoznaniu się z treścią opinii Kolegium Sądu Okręgowego w Warszawie odwołał z pełnionych funkcji prezesa i czworo wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie - podano w komunikacie resortu sprawiedliwości.

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Prezes i wiceprezesi Sądu Okręgowego w Warszawie odwołani

Źródło:
tvn24.pl
On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

On kradł, oni kupili po "okazyjnej cenie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wracając po imprezie do domu, "stoczył walkę" z drzewkiem w parku. Nie wiedział, że wszystko nagrały kamery monitoringu. Policjanci skierowali sprawę do sądu, młodemu mężczyźnie grozi kara grzywny do tysiąca złotych.

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Po imprezie "walczył" z drzewkiem w parku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło we wtorek pod Garwolinem. Na auto, w którym znajdował się kierowca, runęło duże drzewo. Ze skutkami nocnej nawałnicy walczyli też straży z Wyszkowa. Dochodziło tam do podtopień, uszkodzone zostały dachy.

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Drzewo runęło na auto, w środku był kierowca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z utrudnieniami musieli się liczyć kierowcy, którzy w porannym szczycie wybrali podróż mostem Świętokrzyskim. Jezdnię zablokowali aktywiści i aktywistki z Ostatniego Pokolenia, którzy domagają się większych inwestycji w transport publiczny.

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Aktywiści klimatyczni zablokowali most Świętokrzyski

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ogrodzie zoologicznym w Warszawie na świat przyszedł samczyk irbisa śnieżnego, zwanego Duchem Gór. Kociak skończył właśnie sześć tygodni.

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Ma słodko-puchaty wygląd, ale to "potężny drapieżnik". Duch Gór urodził się w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojenie kota uratowało egzotycznego gościa - informuje stołeczne straż miejska. Mieszkańcy bloku na Bródnie zauważyli dziwne zachowanie swojego pupila, okazało się, że na ich balkonie pojawił się niespodziewany przybysz - gekon. Na miejsce wezwali ekopatrol.

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Kot był zaniepokojony. Jego czujność wzbudził egzotyczny gość

Źródło:
tvnwarszawa.pl