25 milionów do Waszej dyspozycji. Jak je wydać?

Ratusz sięga po pomoc bohatera Gwiezdnych Wojen

Ratusz sięga nawet po pomoc mistrza Yody, by zachęcić warszawiaków do udziału w pracach nad tzw. budżetem partycypacyjnym. Mieszkańcy mogą zdecydować, na co zostanie wydanych 25 mln zł. Chcesz zabrać głos? Sprawdź, jak to zrobić.

"Moc poczuć chcesz – partycypować w budżecie dzielnicy powinieneś" – brzmi napis na obrazku z jednym z bohaterów "Gwiezdnych Wojen".

Ten pojawił się na oficjalnym profilu warszawskiego ratusza w jednym z portali społecznościowych. Po takie metody sięgają stołeczni urzędnicy, by zachęcić mieszkańców do proponowania projektów, na które miasto da ponad 25 mln zł.

"Dzielimy faktyczne pieniądze"
"Dzielimy faktyczne pieniądze" Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Co można zaproponować?

Można zgłaszać wszystkie swoje projekty - zarówno inwestycyjne, jak ławki w parku, ścieżki rowerowe, więcej latarni, ale też może to być np. pomysł na wydarzenie - święto ulicy lub piknik sąsiedzki. Wystarczy napisać projekt, zebrać 15 osób, które go popierają i złożyć wniosek.

18 budżetów

Każda dzielnica wybierze własne projekty do realizacji. Część ma jeden budżet ogólnodzielnicowy, inne zostały podzielone na obszary. Decydowały o tym same dzielnice. W każdym z obszarów pod głosowanie mieszkańców trafi maksymalnie 50 projektów. Jeżeli wpłynie więcej niż 50 propozycji, odbędzie się preselekcja. Wezmą w niej udział tylko osoby, które zgłosiły swój projekt.

Jak wydać miejskie miliony?

Od projektu do wydania pieniędzy droga jest jednak długa:

1. Zgłaszanie propozycji projektów – od 20 stycznia do 9 marca 2014 r. 2. Weryfikacja i opiniowanie przez urzędy dzielnic – do 4 maja 2014 r. 3. Wybór 50 projektów przez osoby, które je zgłosiły (preselekcja) – od 11 maja do 24 maja 2014 r. 4. Publiczna dyskusja nad złożonymi projektami – od 25 maja do 19 czerwca 2014 r. 5. Głosowanie mieszkańców na projekty – od 20 czerwca do 30 czerwca 2014 r., 6. Ogłoszenie listy projektów przeznaczonych do realizacji –15 lipca 2014 r. 7. Realizacja projektów – 2015 rok

Urzędnicy odpowiedzą na pytania

Mieszkańcy mogą liczyć na pomoc urzędników. Przy ul. Senatorskiej 27 - sala na parterze - będzie działać ogólnomiejski punkt konsultacyjny. Pierwsze spotkanie w czwartek 23 stycznia w godz. 14.00 - 18.00. Urzędnicy planują organizować je co tydzień.

Także niektóre urzędy dzielnic organizują spotkania dla mieszkańców.

Bielany: 23 stycznia, godz. 18:00, sala w Urzędzie Dzielnicy Bielany, ul. Żeromskiego 29, wejście od ul. Jarzębskiego

Włochy: 27 stycznia, godz. 18:00, Biblioteka Publiczna, Wypożyczalnia nr 38, ul. 1 sierpnia 36a 28 stycznia, godz. 18:00, Szkoła Podstawowa nr 94, ul. Cietrzewia 22a 29 stycznia, godz. 18:00, Szkoła Podstawowa nr 87, ul. Malownicza 31 30 stycznia, godz. 18:00, ADA Artystyczny Dom Animacji, ul. Ks. J. Chrościckiego 14

Białołęka: 27 stycznia – dyżur pracowników wydziałów kultury i sportu (projekty z zakresu kultury, sportu, rekreacji) 3 lutego – dyżur pracowników wydziału ochrony środowiska (projekty dotyczące np. nasadzenia drzew, budowy placu zabaw, urządzenia skweru, ustawienia ławek, koszy na śmiecie) 10 lutego – dyżur pracowników wydziału infrastruktury (projekty dotyczące remontu dróg, ustawienia latarni, ułożenia chodnika, wytyczenia przejścia dla pieszych)

Godziny: 15.00-18.00, miejsce: Urząd Dzielnicy Białołęka, ul. Modlińska 197, I piętro, sala 121

Śródmieście: 27 stycznia, 10 lutego, 24 lutego i 3 marca w godz. od 12.00 do 18.00 w Urzędzie Dzielnicy Śródmieście przy ul. Nowogrodzkiej 43.

Żoliborz 25 stycznia (sobota), godz. 8:00-16:00, Wydział Obsługi Mieszkańców, Urząd Dzielnicy Żoliborz, ul. J. Słowackiego 6/8.

Każdy może zagłosować...

Jednym z najważniejszych etapów prac nad budżetem partycypacyjnym będzie głosowanie, które potrwa od 20 do czerwca. Pierwszy krok to wybór dzielnicy lub obszaru, z którego projekty nas interesują. Głosy można oddać tylko na propozycję z jednego obszaru lub dzielnicy. Głosować można tylko na 5 projektów.

Wyjątkiem są dzielnice, które mają budżet ogólnodzielnicowy i dodatkowo zostały podzielone na obszary (Wola, Ochota i Białołęka). Wówczas wybieramy 5 projektów z dzielnicy i 5 z danego obszaru.

Każdy mieszkaniec Warszawy może oddać głos tylko raz. Jeżeli zrobi to więcej niż jeden raz, wszystkie głosy zostaną uznane za nieważne.

...nawet dzieci

Projekty składać mogą także osoby niepełnoletnie. - Pomysły mogą zgłaszać osoby pełnoletnie, ale też młodsze, byle za zgodą opiekuna prawnego – powiedziała rzecznik stołecznego ratusza Agnieszka Kłąb.

- To będzie oznaczać, że za swoje dzieci będą głosować rodzice - ostrzega opozycja.

Ratusz odpowiada, że wszystkie głosy nieletnich będą weryfikowane. – Jeżeli będziemy mieć wątpliwości, czy np. 2-latek sam zagłosował, będziemy dzwonili i rozmawiali z nim - żartuje Jarosław Jóźwiak, dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej.

Reportaż programu "Polska i Świat"
Reportaż programu "Polska i Świat"TVN24

par/roody

Pozostałe wiadomości

W warszawskim Lesie Bródnowskim nożownik zaatakował dwóch nastolatków, którzy w wyniku obrażeń zostali przetransportowani do szpitala. - Trwa przesłuchanie 26-letniego napastnika - przekazała Komenda Stołeczna Policji.

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Nożownik zaatakował dwóch nastolatków w lesie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nawałnica, która w weekend 13-14 lipca przeszła przez Warszawę, spowodowała duże zniszczenia w przyrodzie. Z większością skutków burz miejscy ogrodnicy już się uporali. Dokonali też bilansu wydarzeń sprzed ponad tygodnia.

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

34 drzewa wyrwane z korzeniami. Bilans nawałnicy w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Plac zabaw przy Kopie Cwila na Ursynowie został zamknięty. Na huśtawce odkryto gniazdo os. Choć usunęli je strażacy, to władze dzielnicy apelują o ostrożność i unikanie miejsca w najbliższych godzinach. "W ciągu najbliższej doby osy mogą być bardziej rozdrażnione i skłonne użądlić" - ostrzegają.

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Gniazdo os na placu zabaw. Urząd ostrzega: mogą być rozdrażnione

Źródło:
PAP

W wyniku zderzenia dwóch samochodów w Mińsku Mazowieckim poszkodowane zostały cztery osoby, w tym dziecko.

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

"Poszkodowane zostały cztery osoby, w tym trzyletnie dziecko"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypadek w miejscowości Legęzów pod Radomiem. Jak podała policja, siedmioletni rowerzysta wyjechał wprost pod nadjeżdżający samochód, którym kierował 65-latek. Chłopiec został przewieziony do szpitala.

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek ulicami Warszawy przeszedł Marsz Pamięci. Kilkuset uczestników zgromadziło się przy ulicy Stawki, by jak co roku oddać hołd ofiarom masowych wywózek Żydów z getta warszawskiego.

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Pamięć, zaduma, wspomnienie rabinów. Marsz w rocznicę Wielkiej Akcji Likwidacyjnej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Oprawy, doping, indywidualne zachowania kibiców na stadionie czy w mediach społecznościowych nie są stanowiskiem klubu" - napisał w poniedziałkowym oświadczeniu stołeczny klub. Choć nie stwierdzono tego wprost, należy je traktować jako reakcję na wydarzenia z soboty. Podczas meczu Legii z Zagłębiem Lubin wywieszono oprawę uderzającą w uchodźców. Towarzyszyła jej wulgarna przyśpiewka.

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Skandaliczna oprawa na "Żylecie". Klub wydał oświadczenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zderzenie tira z busem na trasie S8. Policja przekazała, że nie ma osób poszkodowanych. Są jednak utrudnienia w ruchu w kierunku Białegostoku.

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Jechali na Litwę, tir wjechał w przyczepę z bagażami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby wystawiły za nim czerwoną notę Interpolu i Europejski Nakaz Aresztowania. 40-latek z Armenii poszukiwany za przestępstwa narkotykowe wpadł na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Za przemyt narkotyków ścigał go Interpol. Wpadł na lotnisku w Warszawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Popularna dzika plaża w Nieporęcie nad Jeziorem Zegrzyńskim została objęta tymczasowym zakazem kąpieli. Powodem są sinice. Komunikat w tej sprawie wydał Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie.

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Sinice w Jeziorze Zegrzyńskim. Zakaz kąpieli przy popularnej plaży

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje Warszawskie snują plany dotyczące przedłużenia linii tramwajowej, która obecnie kończy się na skrzyżowaniu Gagarina i Czerniakowskiej. W bliżej nieokreślonej na ten moment przyszłości, składy mają zawracać dzięki pętli przy Elektrociepłowni Siekierki.

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Ambitne plany wydłużenia trasy tramwajowej z Dolnego Mokotowa. Powstanie łączona pętla

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Woda z wodociągu w miejscowości Brok nie nadaje się do spożycia ani do celów higienicznych - poinformował miejscowy sanepid. Urząd gminy zapewnia wodę butelkowaną oraz z beczkowozu.

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Bakterie kałowe w wodzie, komunikat sanepidu

Źródło:
PAP

Agama brodata zaskoczyła mieszkankę warszawskich Bielan, która wyszła na spacer z psem. Czworonóg wytropił egzotyczne zwierzę w parku. Gadem zaopiekowali się strażnicy miejscy.

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

"Pies wytropił w trawie sporej wielkości jaszczurkę"

Źródło:
PAP

W czasach Polski Ludowej 22 lipca był świętem państwowym. Tego dnia urządzano huczne imprezy plenerowe, władze otwierały największe inwestycje, m.in. Pałac Kultury i Nauki. W poniedziałek wieczorem odbędzie się niezwykły spacer z przewodnikiem - szlakiem warszawskiego socrealizmu.

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Zagadki socrealistycznej Warszawy. Niezwykły spacer z przewodnikiem

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl