20 czerwca warszawiacy odlecą do gwiazd

Warszawa

| Polska Agencja PrasowaPlanetarium CNK - fot

- To będą wrota do przestrzeni kosmicznej. Zapomnimy, że mamy ekran nad sobą – zapowiada Maciej Ligowski z Centrum Nauki Kopernik. Znana jest już wstępna data otwarcia planetarium. Najprawdopodobniej pierwsi widzowie wejdą do niego 20 czerwca. - Trwają jeszcze ostatnie ustalenia, ale można powiedzieć, że ten termin jest realny – powiedział w TVN24 zastępca kierownika planetarium Maciej Ligowski.O tym, co znajdzie się w planetarium, informowaliśmy na portalu tvnwarszawa.pl już w piątek.

W światowej czołówce

Jak zapowiada Centrum Nauki Kopernik, warszawskie planetarium będzie jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu na świecie.

- Ekran sferyczny składa się z 204 paneli i będzie całkowicie gładki. Nie będzie widać żadnych połączeń. Oznacza to, że to nie będą zwykłe projekcje gwiazd tylko prawdziwe wrota do przestrzeni międzygwiezdnej. Zapomnimy, że mamy ekran nad sobą i oglądać będziemy niebo – przyznaje Ligowski.

Tak wysoka jakość obrazu będzie możliwa dzięki bardzo nowoczesnemu projektorowi.

- Sprowadziliśmy projektor, który wyświetli 20 milionów gwiazd. Co ważne, cały sferyczny ekran wypełni projekcja. Dosłownie odlecimy do gwiazd. Wszystko dzięki wysokiej rozdzielczości, która jest osiem razy większa niż telewizyjna jakość HD. Dlatego jesteśmy zadowoleni, bo przetarg wygrała doświadczona firma – wyjaśnia Maciej Ligowski.

Nie tylko gwiazdy

W planetarium nie będziemy oglądać jedynie gwiazd czy filmów popularnonaukowych.

- W piątkowe wieczory planujemy organizować koncerty z animacjami laserowymi z ciekawą muzyką. To będą już czysto rozrywkowe wydarzenia – dodaje zastępca kierownika planetarium.

ROZMOWA W TVN24 Z ZASTĘPCĄ KIEROWNIKA PLANETARIUM:

Kopernik - fot
| Fakty TVN

myk/aq