Najnowsze

Najnowsze

(Prawdopodobnie) najmniejszy system rowerowy na świecie

Warszawa ma największy w Polsce system rowerów miejskich, który jeszcze się rozbuduje. Tymczasem niedalekie Michałowice mają system najmniejszy. Tak mały, że właściwie trudno nazwać go systemem. Ale i on ma się wkrótce powiększyć.

"Skupowanie roszczeń jest passé, teraz handlarze biorą całe spadki"

- Do rozwiązania problemu dzikiej reprywatyzacji nie potrzeba kolejnej ustawy, lecz zwyczajnej uczciwości - przekonują w rozmowie z tvnwarszawa.pl działaczki Komitetu Obrony Lokatorów. To dzięki nim w sądzie toczy się sprawa jednego z prawników specjalizujących się w odzyskiwaniu kamienic.

Śpiewak o decyzjach ratusza: są zdecydowanie spóźnione

Od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy osób musiało opuścić swoje miejsce zamieszkania przez dziką reprywatyzację w Warszawie - szacuje Jan Śpiewak ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Twierdzi również, że mamy do czynienia z patologią państwa, a reakcja prezydent miasta jest zdecydowanie spóźniona.

Masa Krytyczna kończy przejazdy

Zaczęło się od nielegalnych zgromadzeń. Potem była bójka z policją, a od 2002 roku - legalna, zorganizowana walka o sprawy rowerzystów w formule, która do szału doprowadzała kierowców. W wrześniu Warszawska Masa Krytyczna kończy comiesięczne przejazdy przez miasto.

Ciche zwroty i wielkie skandale. Tak reprywatyzowano Warszawę

Reprywatyzacja w Warszawie, rozumiana jako starania właścicieli o zwrot nieruchomości zagarniętych przez państwo na mocy dekretu Bieruta, zaczęła się już w dwa lata po wejściu w życie tego aktu. Tamta reprywatyzacja polegała jednak głównie na nieudanych próbach. W latach 1947-1949 dawni właściciele złożyli 17 tys. wniosków o zwrot nieruchomości. Większość z nich została odrzucona w latach 50., 60. i 70. XX wieku.

"Pani prezydent świadomie kryła układ reprywatyzacyjny"

- To jest absolutnie nie do wytłumaczenia, to jest absolutnie skandaliczne - tak Jan Śpiewak, lider Miasto Jest Nasze i śródmiejski radny skomentował zamieszanie wokół reprywatyzacji w Warszawie. Przypomniał też sprawę kamienicy, która trafiła do rodziny męża prezydent stolicy.

Dyrektor w centrum afery. Kim jest Marcin Bajko?

Marcin Bajko, szef Biura Gospodarki Nieruchomościami stał się centralną postacią afery reprywatyzacyjnej. W piątek Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała o jego dyscyplinarnym zwolnieniu. Ale postać urzędnika nie od dziś budziła kontrowersje - szef ważnego biura nie składał oświadczeń majątkowych, "na boku" prowadził firmę konsultingową, nie miał pełnomocnictw, dzięki którym mógłby się podpisywać pod decyzjami zwrotowymi. Środowiska lokatorskie i miejscy aktywiści od lat domagali się jego dymisji.

Ratusz chwali się reprywatyzacją. Wydał 19 000 złotych na reklamy

Choć temat reprywatyzacji nie schodzi z łamów prasy, a poza tym obecny jest w radiu, telewizji i internecie, warszawski ratusz wydał właśnie 19 000 złotych na całostronicowe reklamy w prasie. W samym środku politycznej burzy miasto chwali się... sukcesami na polu reprywatyzacji.

Nie będzie "reprywatyzacyjnych" zwolnień w resorcie finansów

Ministerstwo Finansów nie widzi podstaw do dymisji wśród swoich urzędników. Resort w specjalnym komunikacie ustosunkował się do postulatu Hanny Gronkiewicz-Waltz, która sugerowała dymisje w związku z niedopełnieniem obowiązków przy procedurach reprywatyzacyjnych dotyczących działki przy Chmielnej 70.

Prezes Legii o rywalach: nie wzbudzają we mnie emocji

Legia poznała w czwartek rywali w fazie grupowej Ligi Mistrzów, w jej obozie panują dobre nastroje. - Chciałem uniknąć zespołów z Moskwy i Kijowa, dlatego jestem zadowolony - powiedział po losowaniu prezes stołecznego klubu Bogusław Leśnodorski.

Miasto wstrzymuje zwroty wszystkich nieruchomości. Audyt reprywatyzacji

Prezydent Warszawy wyciąga konsekwencje wobec swoich podwładnych. Likwiduje Biuro Gospodarki Nieruchomościami i zwalnia jego szefów. Ponadto zapowiada, że do czasu uchwalenia kompleksowej ustawy reprywatyzacyjnej wszystkie zwroty nieruchomości zostają wstrzymane. Hanna Gronkiewicz-Waltz będzie w piątek gościem programu "Fakty po Faktach".

Rywale nie wiedzą za dużo o Legii

- Legia jako pierwszy od 20 lat polski klub awansowała do fazy grupowej LM - to o czymś świadczy. To dla nas ostrzeżenie - skomentował losowanie fazy grupowej Ligi Mistrzów obrońca Borussii Dortmund Marcel Schmelzer. Pozostali rywale mistrza Polski nie mają jak na razie zbyt wiele do powiedzenia o warszawskim zespole.

Rozwiązanie BGN, zwolnienia dyscyplinarne, komisja specjalna

Zwolnienie dyscyplinarne urzędników odpowiedzialnych za reprywatyzację, likwidacja Biura Gospodarki Nieruchomościami, powołanie specjalnej komisji do wyjaśnienia afery reprywatyzacyjnej - to poranne zapowiedzi Hanny Gronkiewicz-Waltz, która po długim milczeniu zabrała głos w sprawie reprywatyzacji. Prezydent Warszawy będzie w piątek gościem programu "Fakty po Faktach".

Lisiecki: polityka miasta powinna się zmienić, czekamy na raport CBA

Pojawiają się pierwsze komentarze po briefingu prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz w sprawie reprywatyzacji. - Zobaczymy, jakie efekty przyniosą zapowiedzi - mówił na antenie TVN24 Paweł Lisiecki obecny poseł PiS, a były radny Warszawy. Według niego w całej sprawie ważący będzie raport CBA. To po jego powstaniu będzie można mówić o ewentualnej dymisji prezydent stolicy.