Nowa strategia miejskich inwestycji: dużo małych zamiast kilku dużych

Michał Olszewski o moście Krasińskiego
Michał Olszewski o moście Krasińskiego
tvnwarszawa.pl
Michał Olszewski o moście Krasińskiegotvnwarszawa.pl

Coraz wyraźniej widać, że personalne roszady w ratuszu wpłyną na filozofię inwestycyjną miasta. Zamiast kilku spektakularnych inwestycji miasto stawia na drobne, ale odczuwalne przez mieszkańców. "Ofiarą" takiego podejścia może paść most Krasińskiego, choć oficjalnie nikt tego nie potwierdza.

Spekulacje o przesunięciu budowy przeprawy między Żoliborzem a Targówkiem na odległą przyszłość krążą po Warszawie od kilkunastu dni. Zaczęło się po tym, jak w jednym z wywiadów wiceprezydent Michał Olszewski zapowiedział korektę Wieloletniej Prognozie Finansowej, dotyczącą kluczowych inwestycji m.in. właśnie mostu. Oszczędzone pieniądze miałyby zostać przesunięte na dokończenie budowy drugiej linii metra wraz ze stacja techniczno-postojową Mory do 2022 roku. Żoliborscy przeciwnicy tej inwestycji podchwycili tę deklarację przyjmując, że dni projektu są policzone.

- Taka decyzja nie jest na razie podjęta, to spekulacje – zastrzegł w środę Michał Olszewski. Ale też nie wykluczył takiego scenariusza. - Za tydzień podamy szczegóły dotyczące sposobu sfinansowania zadań, które zamierzamy zrealizować w najbliższym czasie. We wtorek pani prezydent ogłosi plan, który rekomendujemy jej wraz z wiceprezydent Renata Kaznowską. Ten plan będzie potem przedstawiony Radzie Warszawy – zapowiedział zastępca Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Podkreślił też, że głównym celem będzie "poprawa jakości życia mieszkańców w ich najbliższym otoczeniu". - Postawienie sobie jako priorytetu zadań z zakresu transportu publicznego, o czym pani prezydent mówi od początku pierwszej kadencji, wymusza pewne zmiany w budżecie, także przesunięcia dużych inwestycji drogowych – powtórzył.

Duże zmiany w inwestycjach

Te słowa zdają się dowodzić, że inwestycyjna wajcha, którą Michał Olszewski przejął niedawno po zwolnionym Jacku Wojciechowiczu, zostanie przełożona: z dużych, twardych pozycji, które były priorytetem na szereg miękkich, mniejszych, bliższych strategii zrównoważonego transportu. Elementem tych zmian jest reorganizacja miejskich jednostek, które zajmują się inwestycjami - w miejsce kilku, mają pozostać dwie. Za kluczowe inwestycje komunikacyjne (metro, tramwaje, parkingi P+R) odpowiadać będzie Zarząd Transportu Miejskiego.

- Za drugą część kluczowych inwestycji odpowiadać będzie nowa jednostka, która powstanie z przekształcenia Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta. Ona przejmie także funkcje zlikwidowanego Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych – oświadczył wiceprezydent Olszewski.

- Po latach bumu inwestycji drogowych, które ZMID wykonał bardzo rzetelnie, dziś mamy niższe tempo, a jednocześnie potrzebujemy ludzi do innych, mniejszych projektów. Będziemy rekomendować radzie miasta, by zwiększyć elastyczność zarządzania portfelem projektów – tłumaczył.

Kładka ma być ikoną

Nowa jednostka przejmie także inwestycyjną działkę Zarządu Mienia, w którym koncentrują się sprawy związane z Wisłą, m.in. budowa bulwarów (konkurs na ich dokończenie ma być ogłoszony jeszcze w tym roku). Prawdopodobnie także to ciało odpowiadać będzie za budowę kładki przez Wisłę.

- Most pieszo-rowerowy to bardzo ważne zdanie. Liczymy, że będzie to most, który stanie się ikoną Warszawy i dlatego zdecydowaliśmy się, że wykonawcę chcemy wybrać w trybie konkursowym, który rzadko stosowany jest do tego typu obiektów. Konkurs zostanie ogłoszony w połowie października i mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku będziemy wiedzieli, jak ten most będzie wyglądać. Na przełomie 2016 i 2017 roku powinniśmy mieć decyzje jury – zdradził Michał Olszewski.

Zmiany szykują się także w Biurze Architektury, którym nie będzie kierował już Marek Mikos. Pozostanie jednak w urzędzie i odpowiadać będzie za to, za co był najbardziej krytykowany, czyli plany miejscowe. W konkursie na nowego dyrektora biura startują trzy osoby. Nazwisko, tej którą wybrano, mamy poznać już w przyszłym tygodniu.

Kto będzie zajmował się inwestycjami?
Kto będzie zajmował się inwestycjami?tvnwarszawa.pl

b/r

Pozostałe wiadomości

Zakończyły się utrudnienia w związku z pożarem pociągu metra na stacji Księcia Janusza. Linia metra M2 kursuje na całej trasie.

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji było zamkniętych

Pożar w metrze. Zapalił się pociąg, pięć stacji było zamkniętych

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl/Kontakt 24

Radosław Witkowski popierany m.in. przez Koalicję Obywatelską wygrywa z poparciem 60,5 proc. wyborców II turę wyborów prezydenta Radomia - wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez Ogólnopolską Grupę Badawczą na zlecenie serwisu LokalnaPolityka.pl. Jego rywal Artur Standowicz z Prawa i Sprawiedliwości uzyskał 39,5 proc. poparcia.

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

Źródło:
PAP

Na Białołęce na ulicy Fajnej ruszy budowa kanalizacji, a u zbiegu ulic Czeremchowej i Prząśniczek powstanie rondo. Na Woli wyremontowane zostaną ulice Pereca i Waliców, a na Wawrze ulica Wydawnicza. Prace rozpoczną się w poniedziałek, 22 kwietnia. Spowodują zmiany w organizacji ruchu. Inaczej pojedzie też komunikacja miejska.

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Prace drogowe na Białołęce, Woli i w Wawrze. Będą utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
PAP

41-latka zdenerwowało to, że w jego ocenie ktoś zaparkował swoje auto zbyt blisko niego. - Postanowił więc "ukarać" jego właściciela, urywając wycieraczkę, po czym wsiadł do swojego bmw i odjechał - opisuje rzeczniczka piaseczyńskiej policji. Wszystko nagrała kamera.

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

"Ukarał" kierowcę, bo zaparkował "za blisko", sam był winny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aspirant sztabowy Łukasz Ziębiński w drodze na służbę zauważył leżący na dachu w rowie pojazd, z którego wydobywał się dym. Zatrzymał się w bezpiecznym miejscu i pobiegł na ratunek uwięzionemu we wraku auta kierowcy.

W drodze do pracy uratował kierowcę

W drodze do pracy uratował kierowcę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest w ciąży, pobił ją partner, z którym mieszka. Uciekła przez okno i poprosiła przechodnia o pomoc. Kobieta trafiła do szpitala, a jej partner do aresztu. 

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Pobił kobietę w ciąży, uciekła przez okno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do zdarzenia doszło w parku Morskie Oko na Mokotowie. To tam mężczyzna obrażał, a później miał uderzyć w twarz nieznaną mu kobietę. 33-latek został zatrzymany.

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Powiedziała, że obcy mężczyzna ją obrażał i uderzył dłonią w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Powstaną dwa nowe ronda - u zbiegu ulic Krasińskiego z Przasnyską na Żoliborzu oraz ulic Augustówka i Zawodzie na Mokotowie. W audycie przejść dla pieszych to pierwsze dostało notę 1, a drugie 0. Ronda mają to poprawić sytuację. Do budowy pierwszego są chętne cztery firmy, drugiego - trzy.

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

To jedne z najgorzej ocenianych przejść dla pieszych w Warszawie. Ronda mają to zmienić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Lotnisku Chopina działa punkt paszportowy, w którym można wyrobić tymczasowy dokument. Podróżni korzystają z niego w różnych sytuacjach: gdy zapomnieli paszportu z domu, został on ukradziony lub stracił ważność. Powodem bywa też sytuacja rodzinna. Od otwarcia punktu wydano już 15 tysięcy paszportów tymczasowych.

Paszport dla zapominalskich lub w nagłej potrzebie. Wydano ich już 15 tysięcy, najwięcej w wakacje i ferie

Paszport dla zapominalskich lub w nagłej potrzebie. Wydano ich już 15 tysięcy, najwięcej w wakacje i ferie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W stolicy przybywa doświetlonych przejść dla pieszych. To rozwiązanie, które ma poprawić bezpieczeństwo. Na niektórych z nich pojawiły się Bezpieczne Punkty Oświetleniowe. Wykorzystano w nich latarnie ze wzmocnionym słupem i oprawą oświetleniową. To nowe rozwiązanie testowane w pięciu dzielnicach.

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Pozornie niczym się nie wyróżniają. W Warszawie jest ich na razie siedem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wypalanie traw może zakończyć się pożarem, przenieść na las lub zabudowania oraz zagrozić ludziom i zwierzętom. Policjanci przypominają, że może zostać uznane za wykroczenie, a nawet przestępstwo.

Niebezpieczne i zagrożone surową karą. Trawy i tak płoną

Niebezpieczne i zagrożone surową karą. Trawy i tak płoną

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ramach obchodów 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim w niedzielę, 21 kwietnia, ulicami stolicy przeszedł Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego. Organizatorem była Polska Rada Chrześcijan i Żydów.

Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Ubiegająca się o funkcję rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska nie może kandydować, bo została ukarana karą dyscyplinarną - przekazał w piątek rektor uczelni prof. Zbigniew Gaciong. Jednocześnie poinformował, że sam wycofuje się z ubiegania o reelekcję. Cudnoch-Jędrzejewska stwierdziła, że może dalej ubiegać się o najważniejsze stanowisko na uczelni, bo decyzja o nałożonej na nią karze nie jest prawomocna.

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Rektor ogłosił, że rywalka nie może startować, a sam się wycofuje. Zamieszanie na Uniwersytecie Medycznym

Źródło:
PAP

Policjanci przetransportowali wątrobę, na którą czekał 49-letni pacjent. Organ został pobrany od dawcy w litewskim szpitalu. Krzysztof Zając z Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie podkreśla, że o losie pacjenta decydowały minuty.

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Wątroba z Litwy była ostatnią szansą dla pacjenta warszawskiego szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Pasażerowie podróżujący samolotem z Nowego Jorku do Warszawy mieli nieplanowany postój. Maszyna lądowała na Islandii.

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Źródło:
PAP

W nocy z piątku na sobotę po raz pierwszy od 1973 roku tramwaj skręcił z ulicy Puławskiej w Goworka. To testowy przejazd, w drugiej połowie maja z otwartej po latach drodze z Dolnego na Górny Mokotów będą mogli skorzystać pasażerowie.

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Z ulicy Puławskiej w Goworka. Powrót tramwajów, na razie testowy, po 50 latach

Źródło:
tvn24.pl

Sporo zmian szykuje się dla pasażerów Szybkiej Kolei Miejskiej od czerwca. Pociągi niektórych linii pojadą z większą częstotliwością, inne wrócą na swoje stałe, dłuższe trasy.

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Dobre wieści dla pasażerów SKM: więcej pociągów i wydłużone trasy

Źródło:
tvnwarszawa.pl