Prokuratura chce ponownie przedłużyć śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej

Jolanta Brzeska miała 64 lata
"Jola była kobietą akcji i działania"
Źródło: Mateusz Dolak, tvnwarszawa.pl
Prokuratura zawnioskuje o przedłużenie śledztwa w sprawie śmierci aktywistki Jolanty Brzeskiej o kolejne pół roku. Zostało wznowione w 2016 roku na wniosek prokuratora generalnego.

Jak przekazała prokurator Marzena Muklewicz, rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, postępowanie w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej pozostaje cały czas w toku, a prokuratura będzie wnioskowała o przedłużenie śledztwa na kolejne sześć miesięcy.

Kim była Jolanta Brzeska?

Jolanta Brzeska mieszkała wraz z rodziną przy ul. Nabielaka 9 w Warszawie. W 2006 roku budynek przekazano trojgu spadkobiercom dawnych właścicieli i skupującemu roszczenia Markowi M. Po wielokrotnych podwyżkach najmu mieszkańcy Nabielaka popadali w spiralę zadłużenia. Lokatorzy byli też nękani i grożono im eksmisją. W konsekwencji Brzeska z innymi rodzinami powołała Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów.

1 marca 2011 roku Jolanta Brzeska wyszła z domu i nigdy do niego nie wróciła. W Parku Kultury w Powsinie znaleziono spalone zwłoki kobiety. Sekcja potwierdziła, że to ciało Jolanty Brzeskiej. Prokuratura informowała wówczas, że do śmierci kobiety doszło wskutek podpalenia. Wcześniej Brzeska została polana łatwopalną substancją. Zmarła wskutek szoku termicznego, rozległych oparzeń ciała oraz podtrucia tlenkiem węgla.

Nowe śledztwo

Pierwsze śledztwo w tej sprawie umorzono w 2013 r. z powodu niewykrycia sprawców. Jak wskazywali wówczas śledczy, wiele przesłanek wskazuje, że do śmierci kobiety przyczyniły się osoby trzecie, lecz część ujawnionych okoliczności nie pozwala także kategorycznie odrzucić wersji o samobójstwie, choć wydaje się ono mało prawdopodobne.

W 2016 r. na polecenie prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro śledztwo w sprawie śmierci Brzeskiej zostało podjęte na nowo. Sprawa trafiła do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. W październiku przedłużono je do końca marca.

ZOBACZ: W sprawie skweru Jolanty Brzeskiej Rada Warszawy była jednomyślna.

Czytaj także: