Kopiec Powstania Warszawskiego opóźniony pół roku. Już jest krytykowany za "koszmarną betonową patelnię"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Trwa modernizacja kopca Powstania Warszawskiego (styczeń 2023 r.)
Trwa modernizacja kopca Powstania Warszawskiego (styczeń 2023 r.)Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Trwa modernizacja kopca Powstania WarszawskiegoTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Prace w parku Akcji "Burza", znanym powszechnie jako kopiec Powstania Warszawskiego, wydłużą się o pół roku. Jak informuje stołeczny Zarząd Zieleni, pierwszy etap inwestycji jest gotowy w 70 procentach. Tymczasem mieszkańcy okolicy negatywnie oceniają to, co zostało wykonane. Urzędnikom zarzucają, że użyto zbyt dużo betonu.

Modernizacja parku Akcji "Burza" pod kopcem Powstania Warszawskiego na Mokotowie rozpoczęła się w październiku 2021 roku. Koszt inwestycji to ponad 24 miliony złotych, a za jej realizację odpowiedzialna jest firma Remondis. Z kolei za sam projekt odpowiadają pracownie topoScape i Archigrest.

Kilka dni temu stołeczny Zarząd Zieleni pokazał w mediach społecznościowych zdjęcia z przebudowywanego kopca. Widać na nich odnowioną kotwicę Polski Walczącej, która na szczyt wzniesienia wróciła w sierpniu ubiegłego roku. Urzędnicy pokazali też poszerzane schody prowadzące na szczyt. Jak piszą, poprzednie wejście miało monotonny układ, który w ramach prac "został rozbity na sekwencje biegów o zmiennej osi". "Nowa geometria ścieżki ma ułatwić, a także uatrakcyjnić wchodzenie na Kopiec" - czytamy. Zgodnie z założeniem schody zostaną przysłonięte niską roślinnością, natomiast w barierki zostanie wmontowane oświetlenie ledowe.

"W drodze na górę można będzie zatrzymywać się na niewielkich platformach rozmieszczonych co 6 stopni. Spoczniki mają pełnić także rolę punktów widokowych" – informuje stołeczna zieleń. Poszerzona zostanie również Aleja Godziny "W" z trzech do około siedmiu i pół metra w najszerszym miejscu.

Pół roku opóźnienia - dlaczego?

Zapowiadając inwestycję, Zarząd Zieleni informował, że prace zostaną sfinalizowane do końca 2022 roku. Tego terminu jednak nie udało się utrzymać. - Każdy zakładany element realizacji - m.in. nowe ścieżki wraz z tablicami edukacyjnymi, schody czy plac na szczycie Kopca są zrealizowane w ponad 70 procentach. Wykonaliśmy już także większość nasadzeń drzew i krzewów oraz wysialiśmy łąki kwietne i założyliśmy trawnik - przekazała nam Karolina Kwiecień-Łukaszewska, rzeczniczka prasowa Zarządu Zieleni w Warszawie. Poinformowała także, że pierwszy etap przebudowy ma zakończyć się pod koniec drugiego kwartału tego roku. - Przed nami jeszcze budowa placu wejściowego od strony ulicy Bartyckiej, którą rozpoczniemy w tym roku - dodała Kwiecień-Łukaszewska.

Jakie są przyczyny półrocznego opóźnienia? - Na wydłużenie prowadzonych prac wpływ miało kilka czynników. Tym najpoważniejszym są skutki gospodarcze wojny rosyjsko-ukraińskiej - problemy z dostępnością i terminowością dostaw materiałów budowlanych, a także konieczność rewizji dokumentacji projektowej ze względu na odmienne warunki geologiczne przyjęte w dokumentacji - wskazała rzeczniczka warszawskiej zieleni. Na przesunięcie terminu zakończenia prac wpłynęła też konieczność wykonania robót dodatkowych takich jak: usunięcie nieczynnych latarni od strony ulicy Bartyckiej oraz "zagospodarowanie nadmiarowego urobku w granicach inwestycji do ukształtowania terenu".

Mieszkańcy krytykują "betonozę"

Pod opublikowanym przed Nowym Rokiem postem pojawiło się ponad 250 komentarzy. Przebijają się głównie opinie krytyczne. Mieszkańcy zarzucają urzędnikom, że szczyt kopca wygląda jak "betonowa patelnia". Z kolei innych martwi brak udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami i podjazdu dla wózków.

W odpowiedzi na komentarze Zarząd Zieleni zapewnia, że na kopiec prowadzą dwie drogi: jedna schodami, natomiast druga, dłuższa (której nie widać na opublikowanych zdjęciach) biegnie wokół wzniesienia i jest dostosowana do wjazdu wózków. "Teren Kopca charakteryzuje się ogromną zmiennością poziomów. Różnica między wysokością szczytu (120,5 m), a najniższym poziomem podnóża (83 m) wynosi 37,5 m. Bezpośrednia droga dojazdowa byłaby zbyt stroma, by mogła spełniać standardy dostępu dla osób poruszających się na wózkach i z wózkami" - tłumaczy Zarząd Zieleni w jednym z komentarzy.

Urzędnicy odnieśli się też do zarzutu "betonozy". Twierdzą, że całkowita powierzchnia kopca to około 77 382 metry kwadratowe, z której beton zajmuje zaledwie około 1100 metrów. Wyliczają też, że w ramach przebudowy zasadzili dodatkowo 8,5 tysiąca leśnych sadzonek, ponad 450 drzew i około 5 tysięcy krzewów.

Jak się zmieni Kopiec Powstania Warszawskiego?

Jak zapowiadał Zarząd Zieleni na szczycie kopca powstanie dwupoziomowy taras widokowy. Odnowione zostaną schody prowadzące na szczyt, a główne wejście do parku od ulicy Bartyckiej zagospodarowane na nowo. Tam pojawią się ekspozycja historyczna i lapidarium ukazujące fragmenty elementów architektonicznych pochodzących ze zburzonej Warszawy. W projekcie placu wejściowego zaadaptowana zostanie część konstrukcji istniejącej hali jako stelaż dla roślin pnących.

W parku pojawią się także strefy rekreacyjne z nowymi meblami miejskimi, w tym plac zabaw, a także przestrzeń dla psów. Ponadto powstaną ścieżki dydaktyczne (historyczna i przyrodnicza) oraz sieć ścieżek spacerowych. Przewidziano także kładki, które pozwolą niemal wejść w korony drzew.

Kopiec Powstania Warszawskiego usypano w latach 1946-1950 z gruzów stolicy. W 1994 roku - w 50. rocznicę wybuchu powstania - z inicjatywy byłych żołnierzy Armii Krajowej ustawiono na jego szczycie 15-metrową kotwicę - znak Polski Walczącej. Od 2004 roku na kopiec można wejść schodami liczącymi 400 stopni i 40 podestów.

Co roku, 1 sierpnia w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na szczycie kopca rozpalane jest ognisko ogniem przyniesionym z Grobu Nieznanego Żołnierza przez sztafetę pokoleń złożoną z kombatantów, żołnierzy, harcerzy i stołecznych strażników miejskich. Ognisko płonie 63 dni – tyle, ile trwało powstanie.

Autorka/Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W niedzielę mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ćwiczeniach służb z użyciem środków pirotechnicznych w poniedziałek i wtorek.

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Warszawska Strefa Kibica na błoniach Stadionu Narodowego ruszyła w niedzielę. Chętnych do obejrzenia pierwszego meczu Polaków na Euro 2024 nie brakowało. Humory nieco zepsuła porażka z Holandią. Będą jednak jeszcze dwa mecze, z Francją i Austrią.

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Kibice na błoniach Narodowego wspierali reprezentację

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 16.06 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wieczorem grzmi na południowym wschodzie kraju. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Gdzie jest burza? Grzmoty i błyski w części kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę przed południem w miejscowości Opacz Mała (powiat pruszkowski) w nowej hali przeznaczonej pod warsztat samochodowy wybuchł pożar. Płonęły opony i papa. W akcji gaśniczej brało udział 17 zastępów straży pożarnej.

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca volvo trafił do szpitala po tym, jak zjechał z drogi i uderzył w murowaną stodołę. Tak mocno, że przebił jedną ze ścian i wjechał do środka. Okoliczności tego zdarzenia badają policjanci.

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po raz 19. ulicami Warszawy przeszedł Marsz dla Życia Rodziny. Wydarzenie poprzedziła msza święta w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży.

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Źródło:
PAP

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dym wydostawał się na zewnątrz, a w mieszkaniu nie było już praktycznie nic widać. Okazało się, że płonął garnek pozostawiony na kuchence. Niczego nieświadomy mężczyzna spał w jednym z pokoi. 

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął przygotowania do wprowadzenia Strefy Czystego Transportu w Warszawie. Będzie ona obowiązywać od 1 lipca. Urzędnicy przyjmują kolejne wnioski o nadanie uprawnień do poruszania się po strefie.

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W niedzielę wieczorem rozpocznie się kolejny etap prac związany z przebudową tunelu w alei Prymasa Tysiąclecia w ramach modernizacji Dworca Zachodniego. Zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu, która będzie obowiązywać do końca wakacji.

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
PAP

Budowniczowie trasy mają za sobą już prace przygotowawcze. Teraz ruszą pełną parą, budowane będą tory. W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 16 na 17 czerwca, zamknięta zostanie ulica Rakowiecka od Puławskiej do Starościńskiej oraz jezdnia ulicy Puławskiej w kierunku Ursynowa, od Goworka do Narbutta. Kierowcy oraz autobusy pojadą objazdami.

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę wieczorem w miejscowości Sikory (powiat legionowski) wyłowiono z rzeki Narew ciało 42-letniego mężczyzny. Ustaleniem dokładnych okoliczności zdarzenia zajmuje się Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga.

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Źródło:
PAP

W Serbii dostali się do naczepy ciężarówki i tak dotarli do Polski. Stąd próbowali się dostać do Niemiec. Samochód, którym podróżowało pięciu obywatele Indii zatrzymali strażnicy graniczni i policjanci. Wszyscy pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka. Kłopoty ma też kierowca, którym był Polak. Odpowie nie tylko za pomoc w przekraczaniu granic, ale i prowadzenia auta mimo zakazu, za to pod wpływem środków odurzających.

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

54-latek został zatrzymany, gdy pijany prowadził auto. Policjanci odebrali mu prawo jazdy, ale się tym nie przejął. Po kilku dniach został zatrzymany ponownie i znowu był pijany. Stanie przed sądem grozi mu do trzech lat więzienia.

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 17. przyznano Nagrody Literackie m.st. Warszawy. Jury wyróżniło autorki i autorów w pięciu kategoriach. Specjalny tytuł warszawskiej twórczyni, przyznawany za całokształt twórczości, trafił do Joanny Papuzińskiej.

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP