Przetarg rozstrzygnięty. Wkrótce początek prac w parku pod Kopcem Powstania Warszawskiego

Autor:
katke/b
Źródło:
PAP
Kopiec Powstania Warszawskiego po zmianach (wizualizacje)

W przyszłym miesiącu ruszą prace w parku pod Kopcem Powstania Warszawskiego. Zmieni się także sam kopiec: kotwica Polski Walczącej stanie na postumencie, pojawi się nowa platforma widokowa. Na dole i wzdłuż głównej alei na szczyt wyeksponowane zostaną ruiny Warszawy, z których przed laty usypano górkę. Miasto poinformowało, że rozstrzygnęło przetarg na prace i wykona je za 24 miliony złotych firma Remondis.

Poza wszystkim atrakcjami park Akcji Burza, bo tak oficjalnie nazywa się ten teren, ma pozostać terenem zielonym. Las na kopcu rozwinął się spontanicznie, bo kilkadziesiąt lat temu był tylko wielkim gruzowiskiem powojennej Warszawy. Dziś dominują w nim gatunki obce, lepiej znoszące tak trudne warunki. W niektórych obszarach można zaobserwować, jak las ten samoistnie się przebudowuje, pojawia się w nim coraz więcej gatunków rodzimych.

Jak zapewnia urząd miasta, w parku wydzielone zostaną tzw. dzikie zakątki, w których przyroda będzie dalej sama się rozwijać i przebudowywać. Jednak w wybranych częściach proces ten zostanie wsparty poprzez wprowadzenie bardziej pożądanych, rodzimych gatunków roślin. W sumie posadzonych zostanie ponad 450 młodych drzew parkowych i niemal osiem i pół tysiąca sadzonek leśnych, a także liczne krzewy i byliny.

Pomnik zburzenia, ale też odbudowy i żywotności Warszawy

Na kopcu powstanie nowy plac z platformą widokową, a kotwica Polski Walczącej zyska nowoczesny postument. Zieleń porastająca wzgórze zostanie w wybranych miejscach uporządkowana, w innych pojawią się nowe drzewa parkowe i sadzonki drzew leśnych. W parku powstaną także ścieżki przyrodnicze, punkt widokowy i kładki w koronach drzew.

Zainstalowane zostaną ekspozycje historyczne opowiadające o odbudowie stolicy. Ruiny Warszawy zostaną wyeksponowane przy głównym wejściu od strony Bartyckiej (zostanie tam zaaranżowany także plac do organizacji uroczystości) i wzdłuż odnowionej alei Godziny "W", prowadzącej na szczyt.

Kopiec Powstania Warszawskiego
Kopiec Powstania WarszawskiegoArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

- Nowy park wokół Kopca Powstania Warszawskiego będzie nawiązywać do historii odbudowy stolicy. Kopiec to pomnik zburzenia Warszawy, ale też jej odbudowy i żywotności. Chcemy zagospodarować tę przestrzeń zgodnie z jej rangą oraz umożliwić każdemu łatwy dostęp do parku i odbywających się tu uroczystości - mówi cytowana w komunikacie prasowym Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Z kolei Aleksandra Majda-Butkiewicz, dyrektorka Zarządu Zieleni Warszawy, dodaje, że wokół kopca utworzone zostaną dla mieszkańców strefy rekreacyjne z nowymi meblami miejskimi, a także naturalne place zabaw dla dzieci w różnym wieku oraz strefa dla psów. - W parku umieścimy nowe ławki, krzesła, stoły i stojaki rowerowe - zapowiada.

Ponad rok prac, będą wyłączać fragmenty parku

Park zostanie dostosowany też do potrzeb osób z niepełnosprawnością czy opiekunów z dziećmi. Będą mogli dostać się na górę z pominięciem schodów dzięki ścieżkom o odpowiednim nachyleniu.

Prace budowlane wokół Kopca Powstania Warszawskiego rozpoczną się w październiku, a ich finalizacja planowana jest na koniec 2022 roku. Podczas robót teren parku będzie częściowo wyłączany z użytkowania. Przebudowę, której koszt wyniesie ponad 24 miliony złotych, wykona firma Remondis sp. z o.o. Za projekt odpowiadają pracownie topoScape i Archigrest.

Kopiec Powstania Warszawskiego czeka na rewitalizację
Kopiec Powstania Warszawskiego czeka na rewitalizacjęArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Autor:katke/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, autorzy: Archigrest Sp. z o.o. / topoScape Sp. z o.o.

Pozostałe wiadomości