Kładki w koronach drzew i taras widokowy. Tak się zmieni kopiec Powstania Warszawskiego

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Kopiec Powstania Warszawskiego po zmianach (wizualizacje)

Dwupoziomowy taras widokowy, historyczna ekspozycja i lapidarium oraz kładki osadzone w koronach drzew. Tak w październiku przyszłego roku ma wyglądać szczyt kopca Powstania Warszawskiego. Zmiany czekają także park u jego podnóża.

Przetarg na prace przy kopcu Powstania Warszawskiego ogłosił 31 maja Zarząd Zieleni. Jak informują urzędnicy, zmiany zajdą nie tylko na szczycie wzniesienia, ale również u jego podnóża. - W ramach przetargu na realizację projektu Parku pod Kopcem Powstania Warszawskiego przestrzeń w najbliższym otoczeniu kopca zostanie uporządkowana i zagospodarowana z zachowaniem symbolicznej wartości historycznej tego miejsca. Prace obejmują także uporządkowanie zieleni i wykonanie licznych nowych nasadzeń drzew, krzewów i bylin – poinformowała Anna Stopińska, rzeczniczka prasowa Zarządu Zieleni.

Dwupoziomowy taras widokowy

Jak przekazała, jednym z założeń modernizacji jest przypomnienie genezy powstania kopca nawiązującej do idei powojennego odrodzenia Warszawy i pomysłu usypania z gruzów "Pomnika Zburzonej Warszawy". - W projekcie wykorzystany zostanie gruz pochodzący z okresu odbudowy Warszawy – podkreśliła Stopińska.

Spore zmiany zajdą również na szczycie kopca, gdzie zbudowany zostanie dwupoziomowy taras widokowy. Odnowione zostaną schody prowadzące na szczyt, a główne wejście do parku od ulicy Bartyckiej zagospodarowane na nowo. - Znajdą się tam ekspozycja historyczna i lapidarium ukazujące fragmenty elementów architektonicznych pochodzących ze zburzonej Warszawy. W projekcie placu wejściowego zaadaptowana zostanie część konstrukcji istniejącej hali jako stelaż dla roślin pnących – opisuje rzeczniczka warszawskiej zieleni.

W parku pojawią się także strefy rekreacyjne z nowymi meblami miejskimi, w tym plac zabaw, a także przestrzeń dla psów. Ponadto powstaną ścieżki dydaktyczne (historyczna i przyrodnicza) oraz sieć ścieżek spacerowych. Przewidziano także kładki, które pozwolą niemal wejść w korony drzew.

Otwarcie ofert zaplanowano na 30 czerwca. Urzędnicy przewidują, że zakończenie prac budowlanych nastąpi w październiku 2022 roku.

Ogień na kopcu Powstania Warszawskiego

Kopiec Powstania Warszawskiego usypano w latach 1946-1950 z gruzów stolicy. W 1994 roku - w 50. rocznicę wybuchu powstania - z inicjatywy byłych żołnierzy Armii Krajowej ustawiono na jego szczycie 15-metrową kotwicę - znak Polski Walczącej. Od 2004 roku na kopiec można wejść schodami liczącymi 400 stopni i 40 podestów.

Co roku, 1 sierpnia w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na szczycie kopca rozpalane jest ognisko ogniem przyniesionym z Grobu Nieznanego Żołnierza przez sztafetę pokoleń złożoną z kombatantów, żołnierzy, harcerzy i stołecznych strażników miejskich. Ognisko płonie 63 dni – tyle, ile trwało powstanie.

Uroczystości na kopcu Powstania Warszawskiego
Uroczystości na kopcu Powstania WarszawskiegoTVN24

Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, autorzy: Archigrest Sp. z o.o. / topoScape Sp. z o.o.

Pozostałe wiadomości