Dwupoziomowy taras widokowy, historyczna ekspozycja i lapidarium oraz kładki osadzone w koronach drzew. Tak w październiku przyszłego roku ma wyglądać szczyt kopca Powstania Warszawskiego. Zmiany czekają także park u jego podnóża.
Przetarg na prace przy kopcu Powstania Warszawskiego ogłosił 31 maja Zarząd Zieleni. Jak informują urzędnicy, zmiany zajdą nie tylko na szczycie wzniesienia, ale również u jego podnóża. - W ramach przetargu na realizację projektu Parku pod Kopcem Powstania Warszawskiego przestrzeń w najbliższym otoczeniu kopca zostanie uporządkowana i zagospodarowana z zachowaniem symbolicznej wartości historycznej tego miejsca. Prace obejmują także uporządkowanie zieleni i wykonanie licznych nowych nasadzeń drzew, krzewów i bylin – poinformowała Anna Stopińska, rzeczniczka prasowa Zarządu Zieleni.
Dwupoziomowy taras widokowy
Jak przekazała, jednym z założeń modernizacji jest przypomnienie genezy powstania kopca nawiązującej do idei powojennego odrodzenia Warszawy i pomysłu usypania z gruzów "Pomnika Zburzonej Warszawy". - W projekcie wykorzystany zostanie gruz pochodzący z okresu odbudowy Warszawy – podkreśliła Stopińska.
Spore zmiany zajdą również na szczycie kopca, gdzie zbudowany zostanie dwupoziomowy taras widokowy. Odnowione zostaną schody prowadzące na szczyt, a główne wejście do parku od ulicy Bartyckiej zagospodarowane na nowo. - Znajdą się tam ekspozycja historyczna i lapidarium ukazujące fragmenty elementów architektonicznych pochodzących ze zburzonej Warszawy. W projekcie placu wejściowego zaadaptowana zostanie część konstrukcji istniejącej hali jako stelaż dla roślin pnących – opisuje rzeczniczka warszawskiej zieleni.
W parku pojawią się także strefy rekreacyjne z nowymi meblami miejskimi, w tym plac zabaw, a także przestrzeń dla psów. Ponadto powstaną ścieżki dydaktyczne (historyczna i przyrodnicza) oraz sieć ścieżek spacerowych. Przewidziano także kładki, które pozwolą niemal wejść w korony drzew.
Otwarcie ofert zaplanowano na 30 czerwca. Urzędnicy przewidują, że zakończenie prac budowlanych nastąpi w październiku 2022 roku.
Ogień na kopcu Powstania Warszawskiego
Kopiec Powstania Warszawskiego usypano w latach 1946-1950 z gruzów stolicy. W 1994 roku - w 50. rocznicę wybuchu powstania - z inicjatywy byłych żołnierzy Armii Krajowej ustawiono na jego szczycie 15-metrową kotwicę - znak Polski Walczącej. Od 2004 roku na kopiec można wejść schodami liczącymi 400 stopni i 40 podestów.
Co roku, 1 sierpnia w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na szczycie kopca rozpalane jest ognisko ogniem przyniesionym z Grobu Nieznanego Żołnierza przez sztafetę pokoleń złożoną z kombatantów, żołnierzy, harcerzy i stołecznych strażników miejskich. Ognisko płonie 63 dni – tyle, ile trwało powstanie.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, autorzy: Archigrest Sp. z o.o. / topoScape Sp. z o.o.