Symbol Polski Walczącej wrócił na Kopiec Powstania Warszawskiego

Autor:
katke/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Urząd miasta Symbol Polski Walczącej wrócił na Kopiec Powstania Warszawskiego

Początkowo, z powodu silnego wiatru ekipa miała problemy z umieszczeniem "kotwicy", ale w końcu się udało. Za pomocą kilkudziesięciometrowego dźwigu, na cokole osadzono symbol Polski Walczącej i tym samym zakończono prace modernizacyjne w Parku Akcji "Burza" pod Kopcem Powstania Warszawskiego.

Na szczycie wzniesienia powstała dwupoziomowa platforma widokowa, a w piątek zamontowano na niej ponownie – po półrocznej nieobecności – odnowiony Pomnik Polski Walczącej - poinformował stołeczny ratusz.

Historia pomnika

Przypomniał też historię pomnika. W 1958 roku w konkursie na Pomnik Bohaterów Warszawy złożono pracę, która zakładała przekształcenie miejsca składowania gruzu Warszawy na Czerniakowie w monumentalny pomnik-znicz. Autorami projektu byli krakowscy projektanci: Witold Cęckiewicz, Helena i Roman Hussarcy, Maria Ledkiewicz oraz ich współpracownicy. Jednak aż do połowy lat 90. Kopiec był jedynie zaniedbanym składem gruzu, który nazwę "Kopiec Powstania Warszawskiego" zyskał dopiero w 2004 roku. Zmiana nazwy to efekt starań środowiska Światowego Związku Żołnierzy AK, a w szczególności podpułkownika Eugeniusza "Kotwy" Ajewskiego. Powstaniec i architekt Biura Odbudowy Stolicy przez ostatnich 15 lat życia intensywnie zabiegał o uporządkowanie terenu i nadanie mu rangi miejsca pamięci narodowej. Sam Ajewski ideę stworzenia takiego miejsca na Kopcu przypisywał przede wszystkim architektowi Stanisławowi Gruszczyńskiemu, który tuż po wojnie zainicjował usypanie wzniesienia z gruzów zburzonej stolicy.

Symbol Polski Walczącej wrócił na Kopiec Powstania WarszawskiegoUrząd miasta

W pierwotnej wersji pomnik ustawiono jako obiekt tymczasowy na dwóch stalowych słupach. Po kilku latach odnowiono go i wykonano betonowy cokół. Nowa podstawa pomnika ma około 4 metry wysokości i składa się z wielu pionowych prętów zbrojeniowych, wśród których umieszczono słupy podtrzymujące znak Polski Walczącej.

Plac, który sprzyja skupieniu i refleksji

Plac na szczycie Kopca jest jednym z głównych miejsc obchodów rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego. Zgodnie z projektem, zwieńczenie wzniesienia wymodelowano w kształcie foremnego stożka. We wnętrzu powstał dwupoziomowy kolisty plac, którego przestrzeń sprzyja skupieniu, refleksji i integracji użytkowników. Oprócz pomnika, w centralnym punkcie platformy widokowej znajduje się także półtorametrowy uskok eksponujący gruzy zburzonej Warszawy. Pomnik został przeniesiony na zachodnią oś widokowo-kompozycyjną, czyli w miejsce wskazane w "Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego rejonu ulicy Bartyckiej".

W pobliżu pomnika powstało miejsce na ognisko pamięci. Ogień będzie tam rozpalany na dwa dni w roku – w rocznicę wybuchu i zakończenia powstania. Natomiast od 1 sierpnia do 2 października, czyli przez 63 dni, monument będzie podświetlany w sposób imitujący płomień.

Kopiec Powstania Warszawskiego (zdjęcie z 2018 roku)TVN24

Gruz ze zburzonej podczas wojny stolicy

Teren w parku został odpowiednio uformowany i przygotowany do nasadzeń. Część z nich została już wykonana. Obecnie zakładane są trawniki. Rozpoczęto również przygotowania do budowy kładki, która będzie poprowadzona w koronach drzew. Wykonano też część ścieżek spacerowych, a w miejscu gdzie powstanie plac zabaw, zamontowano ozdobne pnie.

Gruz ze zburzonej podczas wojny stolicy jest rozmieszczany m.in. wzdłuż edukacyjnej ścieżki prowadzącej na szczyt Kopca. Do zamontowania szykowane są gabiony – specjalne kosze, w których eksponowane będą bryły. Na Kopcu znalazły się już także poprzeczne tamy z chrustu, które stabilizują wzniesienie oraz stanowią element ozdobny.

Tak opisywaliśmy obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego:

Obchody 78. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Obchody 78. Rocznicy wybuchu Powstania WarszawskiegoTVN24

Autor:katke/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd miasta

Pozostałe wiadomości