W dzień marszu metro "przewiozło 200 tysięcy dodatkowych pasażerów"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Trzaskowski: metro przewiozło 200 tysięcy dodatkowych pasażerów
Trzaskowski: metro przewiozło 200 tysięcy dodatkowych pasażerówTVN24
wideo 2/4
Trzaskowski: metro przewiozło 200 tysięcy dodatkowych pasażerówTVN24

W niedzielę na godzinę 13 przewieźliśmy 200 tysięcy pasażerów - przekazała rzeczniczka Metra Warszawskiego Anna Bartoń. To nie są jednak pełne dane. Pasażerów mogło być jeszcze więcej, bo na trzech stacjach otworzono bramki. Zdaniem prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego liczby podane przez metro są dowodem na to, że marsz 4 czerwca był "największą demonstracją od dziesiątek lat". Rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego mówi o "rekordowej niedzieli" w metrze. Tłoczno było nie tylko tam.

- Każdy, kto był na ulicach Warszawy i nie próbuje manipulować rzeczywistością, musi przyznać, że to była największa demonstracja od dziesiątek lat. Ja nie widziałem takich tłumów na ulicach Warszawy - powiedział w poniedziałek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski na konferencji podsumowującej marsz 4 czerwca. I podkreślił: - Tak, dokładnie podaliśmy pół miliona, bo to wynika z naszych wyliczeń. Samo metro przewiozło 200 tysięcy dodatkowych pasażerów w tym dniu. Same autobusy z całej Polski przywiozły ponad 60 tysięcy osób, tych wszystkich, którzy chcieli wziąć udział w tej demonstracji. W związku z tym te liczby są rzeczywiście bardzo racjonalne i prawdziwe.

Czytaj więcej: Rafał Trzaskowski podsumował marsz. "Tłumy były nieprzebrane". Podał liczby

Tłumy na stacji metra Plac WilsonaTVN24

Metro Warszawskie: więcej pasażerów niż tydzień wcześniej

Jak podała rzeczniczka Metra Warszawskiego, dane dotyczące liczby pasażerów na M1 są niepełne, "gdyż na stacjach Politechnika, Świętokrzyska i Dworzec Gdański były otwarte bramki biletowe". - Na Politechnice w czasie, gdy bramki biletowe działały w trybie podstawowym i pasażerowie kasowali bilety - odnotowaliśmy ponad 24,5 tys. osób. Mimo otwarcia bramek liczba ta jest wyższa od danych z poprzedzającego tygodnia, gdy w ciągu całego dnia ze stacji skorzystało 13,8 tys. pasażerów - wyliczyła rzeczniczka.

Czytaj też: "Nie potrafiłam zostać w domu", "Walczymy o lepsze życie dla każdego". Z wielu stron Polski ruszyli na marsz

Wskazała też, że na M2 bramki biletowe zliczały pasażerów.

Dane z 4 czerwca:

Suma wyjść M1 - 278 563

Suma wyjść M2 - 199 023

Rzeczniczka pokazała też dla porównania dane z 28 maja 2023 (poprzednia niedziela).

Suma wyjść M1 - 175 026

Suma wyjść M2 - 124 029

Oprócz otwarcia bramek na M1 uruchomione zostały dodatkowe pociągi - przed południem sześć dodatkowych składów. Zaś po południu na obie linie, oprócz wcześniej zaplanowanych ośmiu dodatkowych pociągów, wyjechało jeszcze siedem składów.

ZTM: w autobusach około 20 procent pasażerów więcej

O niedzieli w komunikacji miejskiej opowiedział także Tomasz Kunert, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego. Zaznaczył, że w metrze była to "rekordowa niedziela". Jak poinformował, pasażerów - według danych z bramek - było o około 240 tysięcy więcej niż normalnie w niedzielę. Przypomniał, że "przez pewien czas" otwarte były bramki na stacjach Dworzec Gdański, Świętokrzyska (M1) i Politechnika.

Jak przekazał, na linie 15 i 36 wyjechały dodatkowe tramwaje. "Autobusy przewiozły o około 20 procent więcej pasażerów niż normalnie w niedzielę. Z obserwacji wiemy, że także bardzo dużo osób podróżowało pociągami, które przejeżdżały przez centrum linią średnicową" - wskazał Kunert.

Zapytaliśmy też o tłumy, które na Saskiej Kępie nie były w stanie wejść do autobusów, więc szły mostem Łazienkowskim na plac Na Rozdrożu. "Ruch na Trasie Łazienkowskiej nie był wstrzymany, ale ze względów bezpieczeństwa nie zdecydowaliśmy się na dodatkowe autobusy - plac Na Rozdrożu nie był stanie przyjąć więcej osób, stali na schodach i przystankach i dowożenie kolejnych dodatkowymi autobusami byłoby po prostu niebezpieczne" - wyjaśnił Kunert.

Autorka/Autor:katke ,mg/tam

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W niedzielę mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o ćwiczeniach służb z użyciem środków pirotechnicznych w poniedziałek i wtorek.

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

"Mogą występować hałas oraz dym". Mieszkańcy Warszawy i okolic otrzymali alerty RCB

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Warszawska Strefa Kibica na błoniach Stadionu Narodowego ruszyła w niedzielę. Można tam będzie obejrzeć wszystkie grupowe mecze Polaków. Jak przekazał Bartosz Kusior, członek zarządu spółki PL2012+, która zarządza stadionem, koszt zorganizowania strefy to milion złotych.

Strefa kibica przy Narodowym i pierwszy mecz Polaków na Euro 2024

Strefa kibica przy Narodowym i pierwszy mecz Polaków na Euro 2024

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W niedzielę przed południem w miejscowości Opacz Mała (powiat pruszkowski) w nowej hali przeznaczonej pod warsztat samochodowy wybuchł pożar. Płonęły opony i papa. W akcji gaśniczej brało udział 17 zastępów straży pożarnej.

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Pożar hali pod Warszawą, 17 zastępów straży pożarnej w akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca volvo trafił do szpitala po tym, jak zjechał z drogi i uderzył w murowaną stodołę. Tak mocno, że przebił jedną ze ścian i wjechał do środka. Okoliczności tego zdarzenia badają policjanci.

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Wypadł z drogi, uderzył w stodołę i wjechał do środka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po raz 19. ulicami Warszawy przeszedł Marsz dla Życia Rodziny. Wydarzenie poprzedziła msza święta w kościele św. Aleksandra na placu Trzech Krzyży.

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Marsz dla Życia i Rodziny przeszedł Traktem Królewskim

Źródło:
PAP

54-latek został zatrzymany, gdy pijany prowadził auto. Policjanci odebrali mu prawo jazdy, ale się tym nie przejął. Po kilku dniach został zatrzymany ponownie i znowu był pijany. Stanie przed sądem grozi mu do trzech lat więzienia.

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

"Jedzie przede mną pijany kierowca". Prawo jazdy stracił on już kilka dni wcześniej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę wieczorem w miejscowości Sikory (powiat legionowski) wyłowiono z rzeki Narew ciało 42-letniego mężczyzny. Ustaleniem dokładnych okoliczności zdarzenia zajmuje się Prokuratura Okręgowa Warszawa Praga.

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Z rzeki wyłowiono ciało mężczyzny, rozpoznał go kolega

Źródło:
PAP

W Serbii dostali się do naczepy ciężarówki i tak dotarli do Polski. Stąd próbowali się dostać do Niemiec. Samochód, którym podróżowało pięciu obywatele Indii zatrzymali strażnicy graniczni i policjanci. Wszyscy pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka. Kłopoty ma też kierowca, którym był Polak. Odpowie nie tylko za pomoc w przekraczaniu granic, ale i prowadzenia auta mimo zakazu, za to pod wpływem środków odurzających.

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Po kontroli pasażerowie trafili do strzeżonego ośrodka, a kierowca do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 17. przyznano Nagrody Literackie m.st. Warszawy. Jury wyróżniło autorki i autorów w pięciu kategoriach. Specjalny tytuł warszawskiej twórczyni, przyznawany za całokształt twórczości, trafił do Joanny Papuzińskiej.

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Nagrody literackie Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

94-letnia mieszkanka Łukowa wybrała się samotnie w podróż do Warszawy, by spotkać się z koleżanką na Starym Mieście. Na szczęście w pociągu poznała mężczyznę, który jej pomógł, bo na kobietę nikt nie czekał. Zawiadomił strażników, a ci wnuka starszej pani, której - jak się okazało - nie była to pierwsza taka wyprawa. Poprzednio bliscy odbierali ją z Krakowa.

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

94-latka przyjechała na spotkanie z koleżanką, nikt na nią czekał. Pomógł jej znajomy z pociągu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął przygotowania do wprowadzenia Strefy Czystego Transportu w Warszawie. Będzie ona obowiązywać od 1 lipca. Urzędnicy przyjmują kolejne wnioski o nadanie uprawnień do poruszania się po strefie.

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

1,5 tysiąca wniosków o nadanie uprawnień do poruszania się po Strefie Czystego Transportu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Budowniczowie trasy mają za sobą już prace przygotowawcze. Teraz ruszą pełną parą, budowane będą tory. W nocy z niedzieli na poniedziałek, z 16 na 17 czerwca, zamknięta zostanie ulica Rakowiecka od Puławskiej do Starościńskiej oraz jezdnia ulicy Puławskiej w kierunku Ursynowa, od Goworka do Narbutta. Kierowcy oraz autobusy pojadą objazdami.

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Rusza budowa trasy tramwajowej na Rakowieckiej, będą zmiany w ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę wieczorem rozpocznie się kolejny etap prac związany z przebudową tunelu w alei Prymasa Tysiąclecia w ramach modernizacji Dworca Zachodniego. Zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu, która będzie obowiązywać do końca wakacji.

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Zamkną środkową część tunelu. Kolejne zmiany w ruchu przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
PAP

Dym wydostawał się na zewnątrz, a w mieszkaniu nie było już praktycznie nic widać. Okazało się, że płonął garnek pozostawiony na kuchence. Niczego nieświadomy mężczyzna spał w jednym z pokoi. 

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Dym wydobywał się już przez okno, niczego nieświadomy mężczyzna spał

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczestnicy i uczestniczki Parady Równości przeszli w kolorowym pochodzie przez centrum Warszawy. Wydarzenie rozpoczęło się w pobliżu Pałacu Kultury i Nauki od krótkiego przywitania prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, który objął patronat nad imprezą. Według szacunków ratusza w paradzie przeszło około 20 tysięcy osób.

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Parada Równości przeszła przez Warszawę

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP