Rafał Trzaskowski podsumował marsz. "Tłumy były nieprzebrane". Podał liczby

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Od wielu lat nie widzieliśmy aż takiej mobilizacji"
"Od wielu lat nie widzieliśmy aż takiej mobilizacji"TVN24
wideo 2/3
TVN24"Od wielu lat nie widzieliśmy aż takiej mobilizacji"

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podsumował niedzielną manifestację, która tłumnie przeszła ulicami miasta. Podkreślił, że była to "największa demonstracja od dziesiątek lat".

Ogromne tłumy wzięły udział w opozycyjnym marszu w obronie demokratycznych wartości, który w niedzielę przeszedł przez Warszawę. Pochód wyruszył z placu Na Rozdrożu, a skończył się na placu Zamkowym. Wypełnił Trakt Królewskim na tym odcinku, a także pobliskie ulice.

- Od wielu lat nie widzieliśmy takiej mobilizacji zwykłych obywateli. Pół miliona osób na demonstracji pokazało niesamowitą determinację i brak zgody na to, co się dzieje i na populistyczne działania rządu PiS, które łamią demokrację. Dla mnie najważniejsze jest to, że Polska odpowiada na ten apel "obudź się Polsko" - powiedział podczas poniedziałkowego briefingu prasowego Rafał Trzaskowski.

Zaznaczył, że w marszu wzięli udział przedstawiciele wszystkich partii opozycyjnych. - To pokazuje, że w momentach kluczowych jesteśmy w stanie być razem. Myślę, że to dobry prognostyk na przyszłość, że będziemy mogli rozmawiać o wspólnej ofercie i o wspólnym rządzeniu Polską, jeżeli, mam nadzieję, wygramy wybory - podkreślił prezydent Warszawy.

"Olbrzymie poparcie dla silnej demokracji"

Odniósł się też do kwestii danych frekwencyjnych. Przypomnijmy: organizatorzy mówili o 500 tysiącach, policja nieoficjalnie o 100-150 tysiącach. - Każdy, kto był na ulicach Warszawy i nie próbuje manipulować rzeczywistością, musi przyznać, że była to największa demonstracja od dziesiątek lat. Ja nie widziałem takich tłumów na ulicach Warszawy. Dokładnie podaliśmy pół miliona, bo tak wynika z naszych wyliczeń. Samo metro przewiozło 200 tysięcy dodatkowych pasażerów w tym dniu. Autobusy z całej Polski przywiozły ponad 60 tysięcy osób - wskazał Trzaskowski.

Później dodał jeszcze, że "tak wielkich tłumów na ulicach Warszawy nie było od wielu lat". - Nasze szacunki są bardzo rzetelne, wynikają choćby z obłożenia metra. Tłumy były nieprzebrane - podkreślił.

Prezydent Warszawy podsumował niedzielny marsz przy okazji III Szczytu Paktu Wolnych Miast i konferencji "Reshaping Democracy?", które w poniedziałek odbywają w stołecznym Centrum Nauki Kopernik. W szczycie biorą udział burmistrzowie europejskich, w tym ukraińskich, miast.

- Wczorajsza demonstracja pokazała olbrzymie poparcie polskiego społeczeństwa dla silnej demokracji, sprzeciw wobec łamania konstytucji, sprzeciw wobec upolityczniania instytucji, które powinny być niezależne i sprzeciw wobec pomysłów zakładania bolszewickich komisji, które miałyby zastępować sądy - mówił w poniedziałek Rafał Trzaskowski, odnosząc się do komisji, która ma zbadać rosyjskie wpływy na polską politykę.

Czym jest Pakt Wolnych Miast?

Zaznaczył, że przy walce z populizmem ważne jest wspieranie miast i regionów. - Kiedy zakładaliśmy pakt z Budapesztem, Bratysławą i Pragą zależało nam na tym, żeby głos płynący z miast, który ma bronić demokracji i przede wszystkim sprawić, że głos naszych mieszkańców będzie słyszalny - zaznaczył Trzaskowski. Stwierdził też, że celem szczytu jest skoncentrowanie się na sprawach najbardziej istotnych, takich jak: mieszkalnictwo czy zmiany klimatyczne.

Pakt Wolnych Miast został podpisany w grudniu 2019 roku przez burmistrzów stolic państw Grupy Wyszehradzkiej - Warszawy, Pragi, Bratysławy i Budapesztu. "Pakt zakłada dwojakie działania: związane po pierwsze z kontekstem europejskim i funduszami unijnymi, przejściem na gospodarkę ekologiczną i tzw. Zielonym Nowym Ładem, a po drugie z wartościami demokratycznymi, integracyjnym społeczeństwem i zaangażowaniem obywatelskim. Ma on także na celu rozwój partnerstwa w obszarze wiedzy z partnerami pozamiejskimi takimi jak zespoły ekspertów (tzw. think-tanki) i instytucjami akademickimi" - czytamy na stronie stołecznego ratusza.

Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości